Yeşil Elmalar

Yeşil Elmalar
Kitabın Yazarı:Nazım Hikmet Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Yapı Kredi Yayınları Yayınlandığı Yıl:2016 Sayfa Sayısı:270 ISBN:9789750804457 Kitap Puanı:8.1 / 10 | Yorum: 3

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:165,20 TL D&R:168,75 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.1
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Yeşil Elmalar - Nazım Hikmet

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Yeşil Elmalar Özet

Kitap iki kitaptan oluşmaktadır. İlk kısım Yeşil Elmalar, ikinci kısım ise Yaşamak Hakkı adındaki eseridir. Yaşamak Hakkı kitabı Nazım Hikmet'in hapse girmesi sebebiyle yarım kalmıştır.

Yeşil Elmalar

Halit Cemil bir akşam otururken, oturduğu apartmana bir kadın gelir, kadının güzelliği aklını başından alan Halit Cemil onunla konuşmak isteği ile dolar. Kadın adının Ayşe olduğunu ve o apartmanda oturan kardeşi Nuri'yi görmeye geldiğini söyler. Halit Cemil ise onu Nuri'ye götürebileceğini söyleyerek hem de Ayşe ile konuşmaya çalışarak Nuri'nin dairesine doğru çıkarlar. Yukarıya çıktıkları vakit Nuri'nin her zamanki gibi sarhoş olduğunu görürler. Daireden çıktıkları zaman Ayşe' de Halit Cemil' den etkilendiğini anlar ve Halit Cemil'in evine giderler o gece beraber olan Ayşe ve Halit Cemil birbirlerine aşık olurlar ancak Ayşe evlidir. Sabah Ayşe gittikten sonra Halit Cemil gezmek için boğaza gider. Orada kendisine tıpatıp benzeyen biri ile tanışır. Onun adı Göksel'dir. Çok zengin olan göksel Halit Cemil ile tanışmak istediğini söyler. Bunu kabul eden Halit Cemil ile Göksel bir hotele giderler orada Göksel kendisine elli bin para teklif ederek on gün kendisinin yerine geçmesini teklif eder. Halit Cemil bunu kabul eder ancak Göksel'in planları farklıdır. Karısı olan Ayşe'yi Halit Cemil'in evinden çıkarken görmüş, şimdi ise Halit Cemil'i öldürebilmek için uğraşmaktadır. Böylece hem kendi düşmanları yok olacak hem de Halit Cemil'den kurtulacaktır. Ancak işler istediği gibi gitmez ilk gece Göksel'in evine giden Halit Cemil önce hayatının aşkı olan Ayşe'nin ondan sonra ise kadim dostu olan Nuri'nin suikastlerine uğrar ve o geceden sonra vazgeçer.

Halit Cemil sabah kendi evinde uyanır. Göksel'in verdiği yapılacaklar listesini ve kıyafetleri Nuri aldığı için eski eve geri dönemez kendisinde sadece Göksel'den kalan bin sterlin İngiliz parası vardır. Onu Göksel'e vermenin yollarını aramaya başlayan Halit Cemil daha fazla İstanbul'da durmak istemeyerek tayinini doğuda bir şehre ister. O akşam eve döndüğünde Ayşe'nin kendisine yazmış olduğu intihar mektubunu bulur. Ancak elinden bir şey gelmez Göksel'in paltosunun cebinde küçük bir defter bulur. Bu defter Göksel'in sırlarını açığa çıkaracaktır. Halit Cemil hemen okumaya başlar.

Göksel; Osmanlı zamanında güçlü bir paşa olan Seyfullah Paşa'nın oğludur ancak devletin çökmesi ile öldürülmemek için Fransa'ya kaçarlar çok zengin olan Seyfullah Paşa orada bulduğu Lusi adındaki genç bir kadınla evlenir. Göksel ve evlerindeki hizmetkârın oğlu olan Hüseyin de zamanla çok iyi iki arkadaşa dönüşür. Göksel harp okulunda eğitimine devam eder. Babası gittikçe yaşlanır ve olan servetini kaybetmeye başlar. Göksel üvey annesi Lusi ile birlikte olmuştur. Onları yatakta basan babası Seyfullah Paşa ondan Göksel'i öldürmeye, buna gücü yetmeyince evden göndermeye kalkar bunun olmasını istemeyen Lusi Seyfullah Paşa ile kavga eder ve Paşa, Lusi'yi öldürür. İçeriye babasını sakinleştirmek için giren Hüseyin ve Göksel'in yanında babası da vefat edince evdeki diğer hizmetkârlar polise haber verir ve suç Göksel ile Hüseyin'in üstüne kalır. İki farklı yere sürgüne gönderilirler ancak ikinci sürgün yerleri olan Güryan hayatlarının değiştiği yerdir. Orada Ayşe ve Nuri'nin babası olan Muhtar ile karşılaşırlar. Muhtar: "buradan altın adasına kaçalım, orada milyoner olup İstanbul'a döneriz." Der. İlk başta kabul etmek istemeyen Göksel ve Ali sonradan kabul eder ve kaçarlar. Milyoner olduktan sonra Muhtar'ı orada bırakarak İstanbul'a kaçarlar. Göksel Ayşe'yi bularak ona babasının orada kendiliğinden öldüğünü söyleyerek Ayşe ile evlenir. Ayşe ise bu gerçekleri öğrendiğinden beri Göksel'i öldürmek peşindedir.

Ayşe intiharın eşiğinden Göksel'in tuttuğu bir adam yüzünden kurtulur ve bir geneleve hapis edilir. Göksel'in öldüğünü düşünen Ayşe'nin yanına aniden gelen Göksel'i Ayşe öldürmeye çalışsa da başaramaz ancak oradan kaçıp Halit Cemil'i bulmayı başarır. İkisinin de cebinde para yoktur. Oradan gitmek isterler ancak bir yolunu bulamayacaklarını düşünürken Ayşe parmağında bulunan zümrüt yüzüğü satarak Yeni Gine' ye, Göksel'in babasını bıraktığı yere, babasını bulmaya gitmeye karar verirler. Oraya gittikten sonra altın adalarını bulurlar ancak kafa kesen yamyamların ellerine düşerler. Oraların en zengin, en güzel ve en iyi sihirbazı sayılan Kraliçe Emma Halit Cemil'i sever ve ona aşk hapı içirir. Halit Cemil aşk hapının etkisi ile Emma'nın sözünden çıkmaz, adeta onun kölesi olmuştur gittikçe sağlığı da bozulan Halit Cemil Ayşe'den yardım ister. Ayşe ise Halit Cemil'in diğer beş karısından biri olan Tolaman'ın eski eşini bulmak için Tolaman ile dost olur ve bir gece başka bir kabileye kaçarlar. Ayşe eğer Emma'dan daha iyi bir sihirbaz olduğunu ispatlayabilirse Halit Cemil'i kurtarıp, babasını bulup buradan gideceğini düşünür. Yolda diğer kabilenin üç çocuğun kafasını kesişini gördüklerinde Tolaman oradan kaçar ancak Ayşe orada kalır ve o çocukları kurtarmak için onlara doğru koşmaya başlar. Ancak kabile reisi Ayşe'nin üstüne gelmeye başlayınca, kabile reisi Ayşe'yi kovalamaya başlar ve Ayşe bayılır. Ayıldığında ise kabile reisinin babası olduğunu görür babasına her şeyi anlatır. Babası ise küçük bir oyun ile Ayşe'nin, Emma'dan daha üstün bir sihirbaz olduğunu kabileye kanıtlar. Emma' ya bunu gösterdikleri vakit Emma, Halit Cemil'i de alarak oradan kaçar. Yeni kraliçe ilan edilen Ayşe babasını da alarak Halit Cemil'in peşine düşer. Halit Cemil'i denizlerde yakalayan Ayşe onu oradan alır ancak geminin kaptanı olan kişi'yi Emma kandırır ve kaptanı da alarak oradan kaçar. Muhtar, Ayşe ve Halit Cemil hep beraber İstanbul'a dönerler. İstanbul'a döndüklerinde ise kardeşi Nuri'nin, Göksel'in ve Ali'nin (İstanbul’a döndüklerinde Hüseyin adını Ali olarak değiştirmiştir.) Öldüklerini görürler. Ayşe ve Halit Cemil evlenir. Doğacak çocuklarının adını Nuri koyarlar.

Yaşamak Hakkı

Don Pavlo Arveles, her cumartesi günü yaptığı gibi evden çıkmış, sokakları gezip, yaşamak hakkının ne olduğunu, her insan da nasıl değiştiğini düşünmektedir. Yürürken en yakın arkadaşı olan Don Karlos'u görür. Don Karlos; hayatta iyi insanların yaşamak hakkının bulunduğunu ve o insanları bulabilmek için dünya turuna çıkmak isteyen bir kişidir sonunda bunun için gerekli parayı bulmuş ve gideceğini haber vermek için en yakın arkadaşının Pavlo Arveles'in yanına gelmiştir. Birlikte Pavlo Arveles'in evine gittiklerinde kızı Don Konçito ve damadı Don Pedro'nun da orada bulunduğunu görürler. Yemeğe geçecekleri sırada uzun zamandır görüşmediği oğlu Don Antoniyo gelmiştir. İlk başlarda dost gibi görünse de damadı Don Pedro'yu o sırada İspanya' da çıkan darbe sonucunda siyasi görüş farklılıkları sebebiyle Pedro'yu yakalamak ister ancak Pavlo Arveles buna izin vermez ilk önce Pedro'yu ardından ise Antoniyo' yu serbest bırakır.

İkinci kısım

Don Rodrigo, Danimarka'lı bir Yahudi kızı ve Çekoslovakyalı kadın bir kafede faşizm hakkında sohbet ederler. Bu sırada çok farklı düşüncelere sahip olan Don Luis onlara rakamlardan, faşizmin İspanya'ya gelip gelmeme ihtimallerinden bahsederken İspanya'da olan darbe onları susturur ve kaçmak için yol aramalarına neden olur.

Kitap Nazım Hikmet'in hapse girmesi sebebiyle burada yarım olarak kalıyor ve ikinci kitap olan Yaşamak Hakkı burada son buluyor.

Değerlendirme

Kitabın ilk kısmı olan Yeşil Elmalar insanı içine çeken, sürükleyici bir romandır. İkinci kısım ise daha çok siyasi görüşlerin belirtildiği akıcı bir dille yazılmış eserdir. Bir Şair olmasına rağmen romanı da bu kadar akıcı ve iyi bir şekilde yazabilmiştir.

Yazan: Senanur KARAKUZULU

Yeşil Elmalar Soruları ve Cevapları

Yeşil Elmalar kimin eseri?

Nazım Hikmet

Yeşil Elmalar türü nedir?

Yerli Romanlar

Yeşil Elmalar kaç sayfa?

270

Yeşil Elmalar Yorumları

ilk kez nazım hikmet kitabı okudum çok güzeldi

13-04-2020 19:25

şiir kitabı mı yoksa roman mı? nazım hikmetin romanı yok diye biliyorum ama buraya roman olarak girilmiş

22-04-2022 13:41

her yönü ile çok güzel bir kitap

26-02-2023 23:19