Kafatası

Kafatası
Kitabın Yazarı:Nazım Hikmet Kitap Türü:Tiyatro & Oyun Yayınevi:Yapı Kredi Yayınları Yayınlandığı Yıl:2002 Sayfa Sayısı:240 ISBN:9789750803957 Kitap Puanı:8 / 10 | Yorum: 4

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:90,90 TL KitapYurdu:112,00 TL e-kitap,pdf,epub: *

8
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Kafatası - Nazım Hikmet

Kitap Türü:Tiyatro & Oyun

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Kafatası Özet

1902 yılında doğan Nazım Hikmet, 1914 yılında ilk şiirlerini yazmaya başlar ve şiir yazmaya yaşamı boyunca devam eder. Bu durum onu Türk edebiyatının en önemli şairlerinden biri haline getirir. Hal böyle olunca şairliği Nazım’ın diğer birçok yönünü gölgede bırakır. İşte gölgede kalan yönlerden bir tanesi de oyun yazarlığıdır. Sanat hayatına yaklaşık 22 tiyatro oyunu sığdıran Nazım Hikmet, bu alanda da önemli bir konum elde etmiştir. Oyunları Oyunlar 1, Oyunlar 2, Oyunlar 3, Oyunlar 4 ve Oyunlar 5 olmak üzere beş kitapta toplanmıştır.

Bu kitaplardan ilki ve burada özetini vereceğimiz Kafatası’dır. İçerisinde Ocak Başında, Kafatası, Bir Ölü Evi, Unutulan Adam ve Bu Bir Rüyadır başlıklı beş tiyatro oyunu bulunur. Anlaşılacağı üzere kitap adını Kafatası isimli oyundan almıştır. Aşağıda Kafatası ile birlikte diğer oyunların da kısa özetleri verilmeye çalışılacaktır.

Ocak Başında isimli oyunda birbirini uzun yıllar sonra gören iki yaşlı adam vardır. Birisi hayatı hafife alır diğeri ise kendisini tek varlığı olan kızına adamıştır. Hayatı hafife alan adam, kızına düşkün adamın sevgisi karşısında biraz şaşırmış olsa da ona bu sevginin garip olduğunu söyler. Diğer adam ise bunu kabullenmez ve o benim her şeyimdir der. Kız da babasına oldukça bağlıdır. Ancak diğer yaşlının görüşleri üzerine kendisi de olayı sorgulamaya başlar. Ve bir gün bir genç, çıkıp kızı alır. Oyunda kızlarına düşkün babaların kaçınılmaz sonları konu edilmiştir.

İkinci oyun olan ve kitaba da adını veren Kafatası, doktor Dalbanezo’nun hikayesini konu edinir. Doktor Dalbanezo’nun veremli bir kızı vardır ve veremin henüz tedavisi yoktur. Doktor, tüm mesaisini kızını tedavi etmeye ve vereme ilaç bulmaya adar. Bu uğurda tüm malını harcar ve beş parasız kalır. Kafasında hep bir gün bulduğu ilacın hem kızını iyi edeceği hem de onu zengin edeceği şeklinde bir düşünce taşır. Bir süre sonra bir şirket ilacını almak üzere gelir. Ancak 6 ay sadece inek bakmasını isterler ondan. Bu durum hoşuna gitmese de kabul etmek zorunda kalır ve sözleşme imzalanır. İnek dışında bir işle uğraşırsa cezaevine girecektir. Nitekim öyle de olur. Bu esnada kızını kaybeder. Topluma ayak uydurması için hapisten çıkınca bir sirkte çalışmaya başlar. Ancak kısa bir süre sonra ölür. Kafatasları üzerinde deney yapan bir doktor, işe yarayacağı umuduyla gelip onun ölü bedenini satın alır.

Bir Ölü Evi adlı oyunda vefat eden birisinin evinde kısa bir süre içerisinde gerçekleşen olaylar konu edilir. Ölünün ölmeden bir hafta önce bankadaki tüm parasını altına çevirmesi ve onu evde saklaması geriye kalan aile bireyleri arasında tartışmalara sebebiyet verir. Bölge komiseri çağrılır ve kısa sürede altınlar bulunur. Bu oyunda vurgulanan şey, ölen insanların arkasında bıraktığı malların aile bireyleri arasında yarattığı trajikomik durumlardır.

Unutulan Adam isimli oyunda tüm dünyada nam salmış bir doktorun hikayesi anlatılır. Doktor iyiliği ve mesleğindeki başarısı ile tüm gazetelerin manşetini süsler. Şöhretin etkisinde kendisini asistanı ile aldatan karısına bile sessiz kalır. Çünkü dava açarsa şöhretine gölge düşecektir. Böyleyken biricik kızı evli bir adamdan hamile kaldığını söyler. Kızı çareyi kürtajda bulur. Ancak başka bir doktor kürtajı yaparsa olay duyulacaktır. Kız, babasının şöhretine gölge düşmesin diye kürtajı babasının yapması gerektiğini söyler. Doktor ihtisas alanı olmadığını söylese de kız kabul etmez. Ameliyat masasında kız hayatını kaybeder. Doktor 5 yıl hapiste kalır. Çıktığında ise neredeyse kimse onu tanımaz. Bu oyunda şöhretin geçiciliği vurgulanır.

Bu Bir Rüyadır isimli oyunda bir Çingene’nin verdiği sigarayı içen ve bunun etkisiyle uyuya kalan insanlar konu edilir. Rüyada yaşadıklarını gerçek sanan bu insanlar bir süre sonra uyanıp bunun bir rüya olduğunu anlarlar.

Kitabın arka kapağında belirtildiği gibi “Güçlü bir dramatik yapı, çok kişili doğal bir diyalog akışı, zehir zıkkım politik eleştiriden toplum sorunlarının kökenine inen bir dram anlayışı... Nazım Hikmet, şairliğine eş bir oyun yazarı olduğunu da gözler önüne seriyor.”

Yazan: Şahin Yıldız

Kafatası Soruları ve Cevapları

Kafatası kimin eseri?

Nazım Hikmet

Kafatası türü nedir?

Tiyatro & Oyun

Kafatası kaç sayfa?

240

Kafatası Yorumları

nazım hikmetin adına ve stiline yakışan bir eser mutlaka okuyun

10-06-2020 14:46

kafatası tiyatro oyunu harika şuan onu oynuyoruz çok keyifli bir oyun buyurun gelin bizi izleyin

16-04-2022 18:38

siz kimsiniz keşke kendinizi tanıtsaydınız madem davet ettiniz

16-04-2022 21:15

nazım hikmetin mükemmel eseri tiyatro ile ilgilenen herkes bilir

14-02-2023 22:06