Lontano

Lontano
Kitabın Yazarı:Jean-Chritophe Grange Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Doğan Kitapçılık Yayınlandığı Yıl:2016 (12-05-2016) Sayfa Sayısı:656 ISBN:9786050934694 Kitap Puanı:8.1 / 10 | Yorum: 23

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

8.1
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Lontano - Jean-Chritophe Grange

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Gerilim, Polisiye, Gizem, Korku Orjinal Adı:LontanoÇeviren:Tankut Gökçe

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Lontano Özet

Lontano, polisiye sevenler için bir solukta okunacak bir kitap. Ancak bu türü sevmeyenler için fazla ayrıntılı ve sıkıcı gelebilir. Kara büyüler, intikam, Kongo-Fransa-Belçika üçgeninde soluk soluğa bir kovalamaca. Okurken olayların akışı içinde bazen durup nefes alıp tekrar devam edeceksiniz.

Brest yakınlarında Kaerverec adında bir köy. Deniz havacılığı okulu olan bu köyde bir çaylak vakası olması üzerine polis Gregoire Morvan kendisi gibi polis olan oğlu Erwan Morvan' ı, bu cinayetin işlendiği köye gönderir. Bunun üzerine olaylar başlar. Gregoire Morvan, Maggie adında bir kadınla evlenmiş, Erwan, Loic ve Gaelle adında üç çocuğu olmuş, bir zamanlar Afrika' da cinayet bürosunda çalışan bir polistir. Oğlu Erwan'da tıpkı babası gibi cinayet bürosunda çalışmaya başlamıştır. Erwan ilk defa bir çaylak vakasına katılacağı için araştırmalar yapar. Olay şu şekildedir. Deniz havacılığı okuluna başlayan Wissa Sawiris adında bir genç dayanıklılık testlerinden kaçmak için bir adadaki sığınığa gizlenmiştir. Cumayı cumartesiye bağlayan geceyi de orada geçirmiştir. Cumartesi sabahı bulunduğu bölge bir eğitim atışı için hedef olarak seçilmiştir. Her şey havaya uçmuş, toz olmuş, çocuğa da füzelerden biri isabet edip parçalandığı öğrenilmiştir. Erwan ise bu davayı kabul ederek, incelemek üzere Brest' e gider. Ancak havacılık okuluna geldiğinde olayların görünen ve anlatılardan çok farklı olduğunu anlar ve bir karmaşıklığa doğru sürüklenir. İlk işi çaylak eğitimini araştırmak olur. Bir nevi dayanıklılık testi olan bu eğitim okula yeni başlayan her askere uygulanan bir gelenektir.

Derinlere inildikçe kötüleşen bu vaka "no limit" adıyla geçen bir gerçeğe dayanıyor. Çaylak eğitiminde önce, öğrencilere köpek mamaları yediriliyor, şampuan şişesine pisleniyor, işkence edilerek eğleniyorlardır. No limit ise bundan daha kötüdür. İşkenceden çıkan çaylaklar sahillerde gözlere bağlanarak denize doğru koşturuluyor ve saklanmaları isteniliyordur. No limiti daha derin anlamak için, Erwan Wissa' nın ceset kalıntılarından oluşan ayrıntılı bir otopsi ister. Sonuçlar ise hiç açıcı değildir. Wissa' ya işkence edilmiş, vücuduna kesikler atılmıştır. Vücudunda dayak darbeleri, morluklar ve kırmızı lekeler saptanmıştır. Kesikler, bıçak yaraları, bedende delikler... En önemlisi ise Wissa patlamadan önce zaten ölüymüş. Bu da olayın bir kaza değil bir cinayet olduğunu doğrular niteliktedir. Parçalanmış iç organlar ise toksikolojik incelenmeye alınır. Erwan, Wissa'nın adaya bir zodyakla getirildiğini düşünür. Wissa oraya yüzerek değil, ölüsü bir gemi ile getirilmiştir. Ayrıca Wissa ölmeden önce saçları tıraş edilmiştir ve tecavüze uğramıştır. Bu bilgiler no limitin ne kadar ağır bir çaylak eğitimi olduğunu da ortaya koyar. Erwan ilk önce bunu yapanın eğitimi veren tilkiler yani hocaları olduğunu düşünse de durum bundan farklıdır. Bunu da organlardan gelen otopsi sonucundan anlar. Wissa' nın midesinde çivilere rastlanır. Ölmeden önce bunların yutturulmuş olduğunu düşünür. Jilet izleri ve vücuda çakılmış diğer çiviler. Ayrıca midesinde kendine ait olmayan saçlar ve tırnaklar. Bu iş iyice kötüye gidiyordur. Bu olayın soruşturması devam ederken Greogire Morvan oğlu Erwan' ı arar ve yıllar önce koruma altına aldığı Anne Simoni adında bir genç kızın öldürüldüğünü ve bu olayı incelemesi için bir an önce onun Paris' e dönmesi gerektiğini söyler. Erwan, Wissa olayıyla bağlantılı olduğunu düşündüğünden ekibini ve yardımcısı Kripoyu' da alarak Paris' e gelir. Wissa' nın midesinde bulunan saç ve tırnaklar Anne Simoni' ye aittir. Yani katil bir sonraki kurbanın saç ve tırnaklarını cesedin midesine koyar. Aynı şekilde çivi ve jiletler Anne Simoni' nin bedenine de saplanmıştır. Deniz Havacılık Okulu' nun komutanı Di Greco'nun intihar haberi gelir. Di Greco, Morvan' ın en yakın arkadaşıdır ve ölmeden önce bir kağıda ipucu bırakmıştır. Kağıtta yazan tek kelime LONTANO' dur. Erwan babasının arkadaşının intihar etmesi üzerine katilin Di Greco olduğunu düşünür ve Morvan' a bu konuda sorular sorar. Morvan kopuk ve kısa cevaplar verir. Beraber Di Greco ile Lontano adında bir kentte çalıştıklarını, orada zamanında bir seri katil bulunduğunu, lakabının ise Çivi Adam olduğunu öğrenir. Morvan bu adamı yıllar önce yakalamış ancak öldürmemiş tutuklamıştır.

Erwan çivi adamın geri döndüğünü anlamıştır. Bu konuda araştırmalara başlar. Çivi adam gerçek ismi Pharabot yıllar öncesinde Lontano' da dokuz kişi öldürmüştür. Cinayet bürosunda çalışan Morvan onu yakalamış ve insanların güvenliğini sağlamıştır. Ancak Pharabot on yıl önce ölmüştür. Büyük ihtimalle onu örnek alan ve onun yolundan giden diğer katiller aynı onun gibi tekniklerle insanları öldürmeye başlamıştır. İki soruşturma birden devam ederken Kripo ona üçüncü bir cinayetin işlendiği haberini verir. Erwan olay yerine gittiğinde babasının sağ kolu olan Pernaud' u görünce şaşırır. Aynı şekilde Anne Simoni'nin midesinden alınan saç ve tırnaklar Pernaud' a aittir. Çivi adam babası Morvan'dan intikam almak istiyordur. Erwan dördüncü kurbanın kim olduğunu öğrenmek için otopsi ister. Babasının yıllar önce onu öldürmeyip tutuklaması kendi ailesinin canına mal olabilir diye düşünür. Morvan ise bu konuda çaresizdir. Yıllar önce kapattığı bu davanın gün yüzüne çıkacağını ve bir intikama dönüşeceğini nereden bilebilir ki? Pernaud' un otopsi sonucu her şeyi ortaya koyar. Kripo, cesedin midesinden alınan saç ve tırnak örneklerinin Erwan' ın kız kardeşi Gaelle' ye ait olduğunu söyler. Bu arada Gaelle psikolojik rahatsızlıkları yüzünden akıl hastanesinde yatıyordur. Erwan hızla oraya gider ve kız kardeşinin katilin elinden kurtulduğunu öğrenir. Gaelle' yi koruyan polis ise öldürülmüştür. Gaelle ise son anda onun elinden kurtulmayı başarmıştır. Erwan soruşturmaları hızlandırır ve dört tane katil profiline sahip şüpheliyi tespit eder. Bunlardan biri Wissa Sawiris' i öldüren Di Greco'dur ve o zaten intihar etmiştir. Geride üç katil kalmıştır ve onlar hala serbesttir, Morvan ailesinden intikam almaya çalışıyordur. Erwan otopsi sonuçlarından bir ipucu bulur. Pharabot' a ait bir büyü olan cesetlerin üzerine kendi kanının akıtılmasıdır. Bu üç cesetteki kan DNA'ları Pharabot' aittir. Ancak o yıllar önce ölmüştür. Tıp konusunda araştırmalar yapar. Erwan yıllar önce Pharabot' tan kan alınıp dondurulduğunu, bu kan ve iliklerin dört lösemi hastasına naklettirildiğini öğrenir. Bu durumda kanı alan hastaların tüm kan ve ilik yapısının değiştiğini, Pharabot' un DNA yapısına ait kana sahip olduklarını öğrenir. Yani katiller lösemi hastası bu dört kişidir. Erwan onları teker teker bulur ve sorguya alır. Eğer senaryo doğruysa söz konusu dört katil: Di Greco, Ivo Lartıgues, Redlich ve Joseph Irısuanga' dır. Morvan'dan intikam almak ve psikolojik olarak yıpratmak amacıyla kurbanların onun çevresinden seçilmesi de aynı mantığı ortaya koyuyordur. Her şeye rağmen onların vasıtasıyla intikamını alan Pharabot' un kendisidir. Ne olursa olsun "Lontano" kelimesi babasına bir uyarıydı: Pharobot dönüyordu.

Zamanla yapılan takipler Redlich, Irısuanga ve Lartigues' in bir evde yaşadığını ve çalışmalarını, büyülerini bu evden yürüttüğünü öğrenir Erwan. Buraya bir operasyan düzenler ve çatışma başlar. Erwan operasyonun yöneticisidir. Lartigues evin içinden gönderdiği füzelerle Erwan’ ın ekibinden Archambault’ u öldürür. Erwan evin içine doğru koşmaya başlar. Babası Morvan, Erwan’ ın ailesinin başında durması gerektiğini düşünerek onu operasyona devam edememesi için bacağından vurur ve yaralar. Operasyona tek başına devam eder. Eve girer ve füzelerin kaynağı olan Lartigues’ i vurur. Redlich usta bir nişancıdır ancak Morvan ondan önce hamle yaparak onu da alevlerin içine atar. En son Irısuanga’ yı da vurarak evden ayrılır. Olayın katillerini temizlemiştir. Huzur içinde Erwan’ ın yanına gider. Erwan iyileştiğinde davayı kapatmış ve bitirmiş olsa bile aklında soru işaretleri kalır. Kız kardeşi Gaelle birilerinin hala kendini takip ettiğini söyler. Güvende kalması için Erwan kız kardeşini yanına alır ama hala soruşturmasını gizliden yürütür. Araştırdıkça yeni şeyler bulur. Pharabot’ un yani çivi adamın yıllar önce bu cinayetleri işlerken yanında sekiz yaşında bir çocuğun kendisine yardımcı olduğunu öğrenir. Eğer o kişi yaşıyorsa şu an elli yaşında ve Belçika’ da yaşamını sürdürüyordur. Erwan Belçika’ ya gider ve orada bu olanlara şahit Rahibe Macelle’ yi bulur. Rahibe her şeyi anlatır. Lontano’ dan iki km uzakta Pharabot’ un ıssız bir kulübesi varmış. Zaire askerleri cinayetlerden sonra kulübede onun malzemelerini, büyü yapmakta kullandığı objeleri notları bulurlar. Ayrıca kulübede sekiz yaşında bir çocuk vardır. Kulübeyi yakarlar. Çocuğu ise hapse atarlar. Ancak Pharabot’ u içeri tıkan babası Morvan çocuğun masumiyetine inanır ve gerekli evrakları hazırlayarak onu Rahibe Marcelle’ nin yanına gönderir. Çocuğun adı Arno Loyens’ tir ve öksüzdür. Pharabot onu evine alır. Sahip olduğu büyü güçlerini ona aktırır. Ancak Pharabot’ un ölmesi üzerine onun suç ortağı olan bu çocuk Belçika’ nın bir çocuk yurduna yerleştirilir. Bunu yapan ise Morvan’ dır. Ayrıca çocuğun ismini de değişmiştir. Erwan bunları Morvan’ a anlattığında asıl katilin bu çocuk olduğunu, bu zamana kadar bunu neden söylemediğini sorar. Morvan ise Arno’ nun yıllar önce çocuk yurdunda çıkan bir yangında öldüğünü söyler. Erwan buna inanmaz ve babasından ölüm raporlarını ister. Onun ölmüş olduğuna dair kanıt ister. O gece Morvan bu şüpheyi araştırır. Erwan ve Gaelle ise film izledikten sonra uyurlar. Erwan’ ın gece üçte telefonu çalar arayan babasıdır. Ona Arno’ nun ölmediğini ve adını değiştirerek Philippe Kriesler yaptığını söyler. Bu isim ise lakabı Kripo olan Erwan’ ın yardımcısı olan polistir. Erwan şokun etkisinden çıkamaz ve o anda elinde bir tabanca olan siluet görür. Çok geçmeden tanır onu Kripo… Kripo, Pharabot’ un suç ortağıdır. Onun ruhunu ve büyüsünü yaşatan Kripo’ dur. Morvan ve ailesinden intikam almak için polis olmuştur. Erwan’ ı öldürmek için tetiğe basacağı esnada yere düşer. Kız kardeşi Gaelle, Kripo’ nun şah damarına bıçağı saplamıştır. Lontano soruşturmasındaki asıl katilde intikam almadan ölmüştür.

Erwan, Gaelle ve diğer Morvan ailesi tatil için evlerine giderler. Erwan bu davayı tozlu raflara kaldırmış olsa bile soruşturma kağıtlarını tekrar tekrar okumak için yanına alır. Katiller ölmüş, dava bitmiş olsa da bir yerlerde bir isim gözüne çarpar. Catherine Fontana. Pharabot’ un yedinci kadın kurbanı. Morvan’ a bu ismi sorduğunda Morvan bu davayı kapatması gerektiğini söyler. Ancak Erwan Fontano’ yı Pharabot’ un öldürmediğini ve gerçek katilini Morvan’ ın bildiğini ve gizlediğini anlar. Erwan, Fontana olayını açıklığa kavuşturmak için Afrika’ ya doğru yola çıkar.

Such a life, such a death. ( Nasıl yaşarsan öyle ölürsün.)

Yazan: Nisanur Duvarcı

Lontano Konusu

Günümüz edebiyat dünyasında polisiye roman dendiğinde ilk akla gelen isimlerden bir tanesi olan Fransız yazar Jean Christophe Grange’nin orijinal dilinde ilk olarak 2015 yılında yayınlanan romanı olan Lontano okurlara gerilim dolu bir hikaye sunuyor.

Jean Christophe Grange Lontano romanını ilk olarak Fransa’da yayınladı ve Fransız okuyuculardan oldukça fazla beğeni aldı. Türkçeye de çevrilen ve 2016 yılında yayınlanan romanın Türk okurların da beğenisini kazanması bekleniyor.

Lontano kitabında Kongo Fransa ve Belçika arasında geçen bir hikaye anlatılıyor. Kitaplarında gizemli öğeleri kullanmayı seven Grange bu kez romanında ölümsüzlük efsanesini kullanıyor ve kara büyü terimini yeniden edebiyat dünyasına getiriyor. Yine bir seri katilin hikayesinin anlatıldığı roman korku öğelerini de fazlası ile içinde barındırıyor.

Lontano Soruları ve Cevapları

Lontano kimin eseri?

Jean-Chritophe Grange

Lontano türü nedir?

Yabancı Romanlar, Gerilim, Polisiye, Gizem, Korku

Lontano kaç sayfa?

656

Lontano Yorumları

adam yine mükemmel yazmış elimden bırakmakta zorlandım iki günde bittirdim kusursuz bir roman

21-05-2016 22:16

mükemmel bir romandı bu adamın başka kitabı var mı okumak istiyorum

23-05-2016 02:50

öceki grange kitaplarına göre kötü bir kitap beklentimin altında

25-05-2016 23:57

şimdiye kadar grangenin nerdeyse tüm kitaplarını okudum.kitap beklediğimin çok çok altında. kalan son 150 sayfayı zorla okuyorum.alacaklar düşünsün bence.

happyrose06 • 30-05-2016 11:17

grange' ın tüm kitaplarını okudum. fena değildi bence. ama bu kadar bekleyince daha etkileyici bir eser ummuştum. o kadar kötü olduğunu düşünmüyorum.

02-06-2016 16:45

kitapta çok fazla karakter ve olay var. takip etmekte zorlanıyorsunuz. kitabı okuyup bitirince yarım kalmış kalmış hissi uyandırıyor yarım kalan sorularınız oluyor. belki ikinci bir kitap yazıp boşlukları doldurur

08-06-2016 10:24

ben kitabın sonunu anlayamadım ?

20-06-2016 23:35

bende yazarin birkac kitabini okudum. kitabin devami olacakmis. toplamda 1600 sayfayi bulacakmis.

28-06-2016 21:29

bence kitap çok güzeldi. biraz fazla uzun olmuş gibi bir görüntü veriyor. gereksiz bazı konular ile olaydan uzaklaşmış gibi görüntü verse de sonunda bağladı ve yine müthiş son.

10-07-2016 14:34

bende bu yazarın tüm kitaplarını okudum yine çok muhteşemdi bitirmeye korktum ama meraktan en fazla 3 güne yaydim şimdi bir sonraki kitabı beklemeye koyuldum

27-07-2016 16:00

grange in bicok kitabini okudum ama maalesef hayal kirikligina ugradim bu kitapta. sonu yarim kalmis .devami da varsa acikcasi cok ilgimi cekecek gibi gelmiyor

18-09-2016 23:36

kitaba yeni başladım 64. sayfadayım arada bir alakasız başka yerlere gidio siyasi falan ileriki sayfalardada böyle mi

23-09-2016 18:28

yaaaa çok güzeldi

05-01-2017 08:44

kurtlar imparatorlugu ve leyleklerin uçuşunu okuduktan sonra sanirim bunlar pek tat vermiyor...:|

13-01-2017 22:41

kitap tek kelimeyle muhteşemdi daha az yabancı kelime kullansaydı kusursuz olurdu devamını sabırsıkla bekliyorummm

03-02-2017 16:10

kitabin guzel olmadigini yazanlari anlamiyorum.daha ne kadar surukleyici ne kadar mukemmel planlanmis olabilir bir kitap..kitabi elimden biramamadim

26-02-2017 11:26

gayet sürükleyici bir kitap, ne mutlu ki devamı yakında çıkıyormuş!

19-06-2017 00:08

diğer kitaplarina kıyasla beklentilerimin altindaydi bundan dolayı okumam biraz zaman aldi ve lüzumsuzca uzatilmis ama sonu iyi baglanmis. bence ikinci kitap da olay şöyle olacak, 7. kişiyi morvanin karisi öldürmüș, elwan maggienin oglu degil ve kripo, loïc ve gaëlle onun çocuklari bnden bu kadar yazar nasil baglar bekleyip görevim

07-10-2017 00:20

çok konu bulunduruyor ama çok iyi bir kitap olmuş

22-04-2018 14:26

amacım kötülemek değil. sürükleyci bir roman. ama grange'ın diğer romanlarına göre biraz sönük kalmış sanki. ve romanda çok ilginç bi kurgu yanlışı fark ettim. biraz araştırma yaptım ve kimsenin bu kurgu yanlışını farketmemesi beni daha da şaşırttı. (spoiler) amiral di greco silahıyla kendini vurup intihar ediyor.ve bunu erwan oraya gelince görüyorlar...silah sesi...askeri bi gemide...askeri...askeri bir uçak gemisinde nasıl olur da silah sesi dikkat çekmez. çok saçma.askerlerin hepsi kulak tıkacıyla mı dolaşıyormuş. peh.

09-05-2018 17:54

arkadaşın tavsiyesi üzerine okudum, ama çok fazla olay ve karakter vardı, biraz tarzım değildi, sıkıldım, sonuçta katilin kim olduğunu bir sonraki kitaba bırakmış olmasına da ayrıca taktım...

Nihat Aydın • 21-11-2019 16:28

diğer kitaplarına göre kötü bir roman olmuş

10-08-2022 22:34

kitap çok pahalı grange romanlarını seviyorum ama olumsuz yorumlar gördüm gerçekten kötü mü

28-08-2023 11:27

Küllerin Günü Son Av Kongo’ya Ağıt Leyleklerin Uçuşu Lontano Taş Meclisi Kızıl Nehirler Siyah Kan Kurtlar İmparatorluğu Kaiken Sisle Gelen Yolcu en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Romantik Aşk Kitapları Erotik Kitaplar Öykü Hikaye Kitapları Yabancı Romanlar Macera Kitapları Tarihi Kitaplar Yerli Romanlar Polisiye Kitaplar Komik Kitaplar Bilim Kurgu Kitapları Korku Kitapları Fantastik Kitaplar Kişisel Gelişim Kitapları Gerilim Kitapları Psikoloji Kitapları Şiir Kitapları Politik Kitaplar Gizem Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Tiyatro & Oyun Kitapları Felsefe Kitapları Biyografi Kitapları Beslenme Diyet Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Günlük Anı Kitapları Deneme Kitapları