Küllerin Günü

Küllerin Günü
Kitabın Yazarı:Jean-Chritophe Grange Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Doğan Kitapçılık Yayınlandığı Yıl:2021 (17-03-2021) Sayfa Sayısı:280 ISBN:9786050981971 Kitap Puanı:6.7 / 10 | Yorum: 3

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:86,42 TL D&R:93,15 TL e-kitap,pdf,epub: *

6.7
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte
Giriş Yap Üye Ol

Küllerin Günü - Jean-Chritophe Grange

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Polisiye Çeviren:Tankut Gökçe

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Küllerin Günü Özet

Bir zamanlar Fransa'nın bir kentinde Tebliğciler adında garip sayılan, kendilerini tüm dünyadan soyutlamış, din yoluna girmiş, dışarıdan, kendi soyları dışından kimseyle evlenmeden, ensest ilişkilerle nesillerini devam ettiren dünyevilerle herhangi bir ilişki de bulunmayan bir topluluk olan tebliğcilerin önemli adamlarından Samuel, bir gün ansızın ölür. Ölümünün kader olduğu söylenir ancak polislerden Ivana ve Niémans bu olayın bir cinayet olduğunu düşünerek bu davayı çözmek üzere görevlendirilir. Ivana, tebliğcilerin arasına bağ da üzüm toplama işçisi olarak karışır. Kendisi gibi birçok işçi bulunur ve tebliğcilerin dünyevileri kabul ettiği tek dönem bağ bozumu dönemidir. Orada Marcel adında bir işçiyle yakınlık kuran Ivana, bilgi toplamaya çalışmaktadır.

Niémans, o bölge de doğmuş bölgeyi az çok bilmektedir. Davanın savcısı olan Schnitzler ile Alsace de birlikte büyümüş sonradan yolları ayrılsa da kendisinin polislik tecrübesine güvenen savcı, onu bu iş için görevlendirmişti. Niémans, bölgeye gittiğinde onu bekleyen kadın bir subay vardı birlikte hemen iş başı yaptılar. Yardımcısı Desnos, güzel ve ilgi çekici bir kadındı. Birlikte otopsiyi yapan doktorun yani Zimmermanın yanına gittiler. Zimmermandan Samuel öldükten sonra ağzında bir taş bulduğunu ve daha fazla bir şey bulamadığını öğrendikten sonra araştırmaya devam ettiler. Bu sıralarda Ivana, bağ da bir tebliğci olan Rachel ile dost olmaya başlamıştı. Marcel, Ivana'yı bir gazeteci olarak bilmekte onun için ona bilgi vermektedir.

Samuel öldükten sonra yerine Jakob geçmiştir. Niémans, her yeri arayıp bir parmak izi, ayak izi katile dair bir iz aramaktadır. Samuel'in kaldığı molozları görmek isteyen Niémans, Jakob tarafından oyalanmaktadır. Niémans bunu bildiği için Ivana' dan o yığını bulmasını ister. Marcel'e para vererek yığını bulan Ivana orada yığınların yerine kilise de bulunanın aynısı olan bir seramik resimler görür ve fotoğraflarını çeker. Bu sırada silah kullanmadıkları bilinen tebliğciler silahlı olarak onları basar ancak Ivana ve Marcel kaçar. Farklı yönlere dağılırlar. Ivana' yı Rachel kurtarır ancak ondan sonra Marcel den haber alamaz. Telefonunu gömmek üzere giderken yolda düştüğü bir çukurda Marcel'in cesetini görür ve hemen Niémans' a haber verir. Hemen olay yerine gelen Niémans ve ekibi geldiğinde ceset ortadan kaldırılmıştır. Ivana' ya uyarı geldiğini anlarlar ancak Ivana oradan gitmek istemez. Bu isteğine boyun eğen Niémans ile konuşurken Jacob' un cesetini de bulurlar. Jacob' un, Rachel ile evli olduğunu öğrenirler.

Git gide artan cesetlerle uğraşırken bir yandan da seramiklerin sırrını çözmeye uğraşırlar. Niémans' ın tarihin ustası olan bir arkadaşı Aperghis' den yardım ister ve onu bölgeye getirtir. Seramiklerin resimlerini ona verdikten sonra oradan ayrılarak Zimmermanın yanına giderler. Zimmerman, Jacob' un cesetini otopsi yapacak olan doktordur. Her ne kadar onun da suçlu olduğunu düşünseler de ondan başka otopsi doktoru bulunmadığı için onun yanına gitmeye mecburdurlar. Gittiklerin de ise Zimmermanın da cesetini bulurlar. Bir hafta içerisinde dört tane kurban vermişlerdir. Oradan Ivana ile buluşmak üzere ayrılan Niémans, buluşmaya Ivana' nın gelmemesi üzerine korkmaya başlar bu sırada Desnos dan gelen telefonla korkusu daha da artar. Marcel'in ceseti dere kenarında bulunmuştur.

Ivana, Rachel' a gazeteci olduğunu söylemiş, kocası öldükten sonra yanına gittiğinde ise Rachel onu bir yere götürmeyi teklif etmiştir. Gittikleri yerde akraba evlilikleri nedeniyle engelli doğan çocukların kaldığı yer vardır. Bu çocuklar küllerin günü denilen bağ bozumu sonrası yapılan bir yakılış dönemi ile Allah'a kurban etmek üzere yakıldığını sonradan öğreneceklerdir. Ivana bu bölgeyi gezerken, birden yakalanır ve bir ilaç enjekte edildikten sonra fıçı gibi bir yere atılır. Gittikçe bira ile daha çok dolan bu fıçı dan büyük uğraşlar sonucunda kurtulmayı başarır ve doğru Niémans' ın yanına gider. Katile ulaşmalarına az kalmıştır.

Aperghis onlara sırrı çözdüğünü söyler ve onların tarihini kısa bir şekilde anlatır. Bu anlatımdan sonra çocukları yakacaklarını anlayan Niémans arkadaşları ile birlikte oraya gitmek için yola çıkacakken, Ivana Zimmermanın odasına gidip kanıt bulmak istediğini söyler. Oraya gittiğinde ise öldürülecek çocukların listesine ulaşan Ivana, katılın Rachel olduğunu anlar. Niémans ile birlikte Rachel'ı yakalamak üzere giderler. Oğlu Jean' in öldüğünü görür ve yürüyerek karakola doğru giderler.

Değerlendirme: sürükleyici bir polisiye olsa da katili bir süre sonra anlayabiliyorsunuz. Okuduğum çoğu polisiye kitaplarında katili bulmak çok zor oluyor ve bu kitabı heyecanlı hale getiriyordu. Ancak bu kitapta katil kitabın ortalarına doğru anlaşılıyor. Sürükleyici olsa da heyecanlı bir kitap diyemem.

Editör: Senanur KARAKUZULU

Küllerin Günü Soruları ve Cevapları

Küllerin Günü kimin eseri?

Jean-Chritophe Grange

Küllerin Günü türü nedir?

Yabancı Romanlar, Polisiye

Küllerin Günü kaç sayfa?

280

Küllerin Günü Yorumları

bu adamın kitapları gün geçtikçe kötüye gidiyor son iki kitabı çok kötüydü sanırım artık direk almak yerine yorumlara göre almak mantıklı olacak

17-09-2021 19:23

biraz hayal kırıklığı özellikle de o parayı verdikten sonra çok daha iyi bir roman bekliyordum verdiğim paraya üzüldüm beklentiniz yüksek olmasın

15-07-2022 19:09

yeterli kitap yorumu yok editör yazısından da pek karar veremedim verdiğiniz paraya değiyor mu son okuduğum romanı çok kötüydü yine hayal kırıklığı yaşamak istemiyorum

18-04-2023 23:38