Leyleklerin Uçuşu

Leyleklerin Uçuşu
Kitabın Yazarı:Jean-Chritophe Grange Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Doğan Kitapçılık Yayınlandığı Yıl:1994 Sayfa Sayısı:302 ISBN:9789759914349 Kitap Puanı:7.8 / 10 | Yorum: 8

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:165,38 TL Pandora:212,50 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.8
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Leyleklerin Uçuşu - Jean-Chritophe Grange

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Gerilim, Polisiye, Gizem Orjinal Adı:Le vol des cigognesÇeviren:Ali Cevat Akkoyunlu

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Leyleklerin Uçuşu Özet

Polisiye gerilim romanları denince akla ilk gelen yazarlardan bir tanesi olan Fransız yazar Jean Christophe Grange’nin ilk romanı olan Leyleklerin Uçuşu okurları gizemli bir yolculuğun içine sokuyor.

Louise, kuş bilimci Max Böhm ile birlikte leyleklerin göç yollarını inceler. İncelemelerinde her seferinde göç için giden leyleklerin bir kısmının geri dönmemesi onlara şaşırtıcı gelir. Bunun üzerine leyleklerin göç yollarını ziyaret edip araştırmaları derinleştirmek için bir seyahat planı yaparlar. Seyahata çıkmadan birkaç gün önce Louise, Max Böhm’ü ziyarete gider fakat bir ceset ile karşılaşır. Max Böhm ölmüştür ve ceseti bir leylek yuvasında bulnumuştur. Daha da korkunç olan kısmı cesetin bazı yerleri leylekler tarafından yenmiştir.

Olayın kalp krizi mi yoksa cinayet mi olduğu araştırılır. Olay dedektif Dumaz’a verilir. İlk yapılan otopsi sonucu ilginç bilgiler elde ederler. Mağdur kalp nakli geçirmiş fakat kalp naklide dair bir kayıt bulunmamaktadır. Dahası kalp vücut ile çok uyumludur ve bu tarz bir ameliyat o bölgede mümkün değildir. Bu da olayla ilgili şüpheleri organ mafyasına doğru yönlendirir.

Louise yaşananlar sonrası seyahate çıkmak istemez. Dahası gizli olarak Max Böhm’ün evine girer ve görmemesi gereken bazı resimler görür. Resimler kesilmiş organlara aittir. Bu onu daha da korkutur ve seyahatten tamamen vazgeçer. Fakat Dumaz onun bu seyahate çıkması konusunda ısrarcı olur. Ondan seyahati yapmasını ve her gün yaşanan gariplikler hakkında onu bilgilendirmesini ister. Bunun üzerine Louise yola koyulur.

Louise Sofya’ya gelir ve burada Minaus ile bir araya gelir. Louise burada kuş bilimci Rayko ile buluşmak ister fakat Rayko gizemli bir şekilde öldürülmüştür. Bir süre burada kalıp inceleme yapar fakat bu sırada saldırıya uğrarlar ve kendisini karşılayan Minaus da öldürülür. Bunun üzerine Louise Sofya’yı terk eder ve bu kez yolu İstanbul’a, oradan da İsrail’e düşer.

Louise İsrail’de İdo adında bir kuş bilimci ile görüşecektir fakat o da Louise gelmeden önce ölmüştür. Louise İdo’nun kız kardeşi Sarah ile tanışır. Sarah onu İdo’nun yaptığı araştırmaları gösterir. Araştırmalarda garip bir olay ile karşılaşırlar. Leyleklerin ayaklarına küçük taşıyıcı şeritler bağlanarak elmas kaçakçılığı yapılır. Louise yavaş yavaş ölümlerin nedenini anlamaya başlar.

Bu sırada Sarah da ortadan kaybolur ve Louise yine bir saldırıya uğrar. Fakat Louise işin tüm gerçeklerini öğrenmeye kararlıdır ve bunun üzerine bir sonraki durağı olan Afrika’ya, N'djamena şehrine gider. Burada elmas madenlerini incelemeye başlar ve Otto Kiefer ismine ulaşır. Otto Kiefer elmas madenlerinin kontrolünü elinde tutar ve ne gariptir ki Max Böhl de burada çalışmıştır.

Louise burada Max Böhl ile ilgili başka bilgilere de ulaşır. Max Böhl kalp hastasıdır ve burada bulunduğu zamanda Fransız bir doktor tarafından tedavi edilmiştir. Daha derinlemesine incelemeye başlayan Louise korkunç bir gerçeğe de ulaşır. Max’ın bir oğlu vardır ve karaciğer hastalığı ile mücadele etmiştir. Fakat bu savaşı kaybetmiş ve hayata veda etmiştir. Bunun üzerine çocuğun kalbi çıkartılmış ve Max’a nakil edilmiştir.

Cinayetler burada da Louise’in karşısına çıkar. Genç bir kız öldürülmüştür ve Louise cinayetten şüphelenerek daha fazla bilgi almaya çalışır. Aldığı bilgiler bu kez onu şaşırtmaz. Kızın cesetinden kalbi çıkartılmış ve alınmıştır.

Louise artık olanları an çok kavramıştır. Leylekler elmas kaçakçılığı için kullanılmış, ayrıca Max Böhm organ mafyası vasıtası ile kendi ölen oğlundan kalp nakli ameliyatı geçirmiştir. Büyük ihtimal öldürülmesinin nedeni de bunlar bir tanesinin yavaş yavaş ortaya çıkmasıdır.

Bunun üzerine Louise geri döner ve bir sürpriz ile karşılaşır. Dedektif Dumaz da öldürülmüştür. Louise bunun üzerine Max Böhm’in otopsisini yapan doktor ile görüşür ve şok eden bir gerçeği öğrenir. Max Böhm’ün kalp naklini Fransız doktor Senicier’in yaptığı sanılmaktaydı fakat Senicier 1965 yılında öldürülmüştür. Böhm’ün kalp nakli ise 1977 yılında yapılmıştı. Bu Louise yine şüphe içinde bırakır.

Bu sırada Louise annesinden bir telefon alır. Annesi ile görüştüğünde ise her şeyi öğrenir. Aslında tüm olayların merkezinde kendisi vardır. Fransız doktor Senicier’ın zamanında iki oğlu olur fakat büyük oğlunun bir kalp hastalığı vardır. Senicier büyük oğlunu çok sever fakat küçük oğlunu pek sevmez. Son çare olarak küçük oğlunun kalbini alıp büyük oğluna nakletmeyi planlar. Fakat karısı işi bozar ve yangın bahanesi ile küçük oğlunun ellerini yakarak onu başkasına verir. Amaç parmak izi ile ona ulaşılmasını engellemektir. Senicier bunun üzerine kendi ölümünü uydurur ve yeni adı ile büyük oğluna çare aramaya devam eder. Zamanda başkasına evlat verilen küçük oğlan Louise’dir. Peşinde olan adam ise kendi babasıdır.

Leyleklerin Uçuşu Soruları ve Cevapları

Leyleklerin Uçuşu kimin eseri?

Jean-Chritophe Grange

Leyleklerin Uçuşu türü nedir?

Yabancı Romanlar, Gerilim, Polisiye, Gizem

Leyleklerin Uçuşu kaç sayfa?

302

Leyleklerin Uçuşu Yorumları

grangenin yazdığına inanmak zor çok berbat bir romandı

13-12-2016 20:45

çok kötü bir roman

18-12-2016 12:11

ben beğendim.bence güzel yazmış.tekrar eline sağlık grange.

05-01-2017 08:45

bence çok sürükleyici bir roman

25-07-2017 15:59

bana göre leyleklerin uçuşu jean chritophe grange nin en kötü kitabı konusu aslında çok güzel ama yazar konuyu işleyememiş leylekler üzerinde uyuşturucu trafiği güzel fikir ama yaşanan olaylar çok saçma kafa karıştırmak için işleri karıştırdıkça karıştırmış pek olmamış

08-12-2019 13:59

konusu çok yaratıcı acaba kendi fikri mi yoksa zaten varmıydı yani leylekleri kullanarak uyuşturucu nakliyatı yapmak kimin aklına gelir ki okunması gereken bir kitap

26-04-2022 10:06

kitapta türkiye kısmı var mı bizim buradan da geçiyor ama incelemede bununla ilgili kısım göremedim

11-02-2023 19:51

kitabın konusundan daha çok leylekler hakkında ilginç bilgiler hoşuma gitti

11-11-2023 21:43

Küllerin Günü Son Av Kongo’ya Ağıt Leyleklerin Uçuşu Lontano Taş Meclisi Kızıl Nehirler Siyah Kan Kurtlar İmparatorluğu Kaiken Sisle Gelen Yolcu en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli