Leyleklerin Uçuşu

Jean-Chritophe Grange Leyleklerin Uçuşu
Kitabın Yazarı:
Kitap Türü:Yabancı Romanlar
Yayınevi:Doğan Kitapçılık
Yayınlandığı Yıl:1994
Sayfa Sayısı:302
ISBN:9759914349
Kitap Puanı:
6.2 / 10 | Oy: 295 | Yorum: 4
Editör Puanı:9.7
Fiyat Listesi / Satın Al
YazarOkur:bedava al
D&R:19,60 TL
KitapYurdu:19,62 TL
Pandora:22,12 TL
e-kitap,pdf,epub: *


Oy Ver

6.2
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte

Yorum Yaz

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Gerilim, Polisiye, Gizem
Orjinal Adı:Le vol des cigognes
Çeviren:Ali Cevat Akkoyunlu

Arka Kapak Bilgisi

Leyleklerin Uçuşu Özeti

Leyleklerin Uçuşu Jean-Chritophe Grange


Polisiye gerilim romanları denince akla ilk gelen yazarlardan bir tanesi olan Fransız yazar Jean Christophe Grange’nin ilk romanı olan Leyleklerin Uçuşu okurları gizemli bir yolculuğun içine sokuyor.

Louise, kuş bilimci Max Böhm ile birlikte leyleklerin göç yollarını inceler. İncelemelerinde her seferinde göç için giden leyleklerin bir kısmının geri dönmemesi onlara şaşırtıcı gelir. Bunun üzerine leyleklerin göç yollarını ziyaret edip araştırmaları derinleştirmek için bir seyahat planı yaparlar. Seyahata çıkmadan birkaç gün önce Louise, Max Böhm’ü ziyarete gider fakat bir ceset ile karşılaşır. Max Böhm ölmüştür ve ceseti bir leylek yuvasında bulnumuştur. Daha da korkunç olan kısmı cesetin bazı yerleri leylekler tarafından yenmiştir.

Olayın kalp krizi mi yoksa cinayet mi olduğu araştırılır. Olay dedektif Dumaz’a verilir. İlk yapılan otopsi sonucu ilginç bilgiler elde ederler. Mağdur kalp nakli geçirmiş fakat kalp naklide dair bir kayıt bulunmamaktadır. Dahası kalp vücut ile çok uyumludur ve bu tarz bir ameliyat o bölgede mümkün değildir. Bu da olayla ilgili şüpheleri organ mafyasına doğru yönlendirir.

Louise yaşananlar sonrası seyahate çıkmak istemez. Dahası gizli olarak Max Böhm’ün evine girer ve görmemesi gereken bazı resimler görür. Resimler kesilmiş organlara aittir. Bu onu daha da korkutur ve seyahatten tamamen vazgeçer. Fakat Dumaz onun bu seyahate çıkması konusunda ısrarcı olur. Ondan seyahati yapmasını ve her gün yaşanan gariplikler hakkında onu bilgilendirmesini ister. Bunun üzerine Louise yola koyulur.

Louise Sofya’ya gelir ve burada Minaus ile bir araya gelir. Louise burada kuş bilimci Rayko ile buluşmak ister fakat Rayko gizemli bir şekilde öldürülmüştür. Bir süre burada kalıp inceleme yapar fakat bu sırada saldırıya uğrarlar ve kendisini karşılayan Minaus da öldürülür. Bunun üzerine Louise Sofya’yı terk eder ve bu kez yolu İstanbul’a, oradan da İsrail’e düşer.

Louise İsrail’de İdo adında bir kuş bilimci ile görüşecektir fakat o da Louise gelmeden önce ölmüştür. Louise İdo’nun kız kardeşi Sarah ile tanışır. Sarah onu İdo’nun yaptığı araştırmaları gösterir. Araştırmalarda garip bir olay ile karşılaşırlar. Leyleklerin ayaklarına küçük taşıyıcı şeritler bağlanarak elmas kaçakçılığı yapılır. Louise yavaş yavaş ölümlerin nedenini anlamaya başlar.

Bu sırada Sarah da ortadan kaybolur ve Louise yine bir saldırıya uğrar. Fakat Louise işin tüm gerçeklerini öğrenmeye kararlıdır ve bunun üzerine bir sonraki durağı olan Afrika’ya, N'djamena şehrine gider. Burada elmas madenlerini incelemeye başlar ve Otto Kiefer ismine ulaşır. Otto Kiefer elmas madenlerinin kontrolünü elinde tutar ve ne gariptir ki Max Böhl de burada çalışmıştır.

Louise burada Max Böhl ile ilgili başka bilgilere de ulaşır. Max Böhl kalp hastasıdır ve burada bulunduğu zamanda Fransız bir doktor tarafından tedavi edilmiştir. Daha derinlemesine incelemeye başlayan Louise korkunç bir gerçeğe de ulaşır. Max’ın bir oğlu vardır ve karaciğer hastalığı ile mücadele etmiştir. Fakat bu savaşı kaybetmiş ve hayata veda etmiştir. Bunun üzerine çocuğun kalbi çıkartılmış ve Max’a nakil edilmiştir.

Cinayetler burada da Louise’in karşısına çıkar. Genç bir kız öldürülmüştür ve Louise cinayetten şüphelenerek daha fazla bilgi almaya çalışır. Aldığı bilgiler bu kez onu şaşırtmaz. Kızın cesetinden kalbi çıkartılmış ve alınmıştır.

Louise artık olanları an çok kavramıştır. Leylekler elmas kaçakçılığı için kullanılmış, ayrıca Max Böhm organ mafyası vasıtası ile kendi ölen oğlundan kalp nakli ameliyatı geçirmiştir. Büyük ihtimal öldürülmesinin nedeni de bunlar bir tanesinin yavaş yavaş ortaya çıkmasıdır.

Bunun üzerine Louise geri döner ve bir sürpriz ile karşılaşır. Dedektif Dumaz da öldürülmüştür. Louise bunun üzerine Max Böhm’in otopsisini yapan doktor ile görüşür ve şok eden bir gerçeği öğrenir. Max Böhm’ün kalp naklini Fransız doktor Senicier’in yaptığı sanılmaktaydı fakat Senicier 1965 yılında öldürülmüştür. Böhm’ün kalp nakli ise 1977 yılında yapılmıştı. Bu Louise yine şüphe içinde bırakır.

Bu sırada Louise annesinden bir telefon alır. Annesi ile görüştüğünde ise her şeyi öğrenir. Aslında tüm olayların merkezinde kendisi vardır. Fransız doktor Senicier’ın zamanında iki oğlu olur fakat büyük oğlunun bir kalp hastalığı vardır. Senicier büyük oğlunu çok sever fakat küçük oğlunu pek sevmez. Son çare olarak küçük oğlunun kalbini alıp büyük oğluna nakletmeyi planlar. Fakat karısı işi bozar ve yangın bahanesi ile küçük oğlunun ellerini yakarak onu başkasına verir. Amaç parmak izi ile ona ulaşılmasını engellemektir. Senicier bunun üzerine kendi ölümünü uydurur ve yeni adı ile büyük oğluna çare aramaya devam eder. Zamanda başkasına evlat verilen küçük oğlan Louise’dir. Peşinde olan adam ise kendi babasıdır.


Leyleklerin Uçuşu Yorumları

Leyleklerin Uçuşu Yorum grangenin yazdığına inanmak zor çok berbat bir romandı

13-12-2016 20:45 !!

Leyleklerin Uçuşu Yorum çok kötü bir roman

18-12-2016 12:11 !!

Leyleklerin Uçuşu Yorum ben beğendim.bence güzel yazmış.tekrar eline sağlık grange.

05-01-2017 08:45 !!

Leyleklerin Uçuşu Yorum bence çok sürükleyici bir roman

25-07-2017 15:59 !!

Yorum Yaz

:: Jean-Chritophe Grange ::
:: Tavsiyeler ::
:: Kitap Rehberi ::
:: En Son Yorumlar ::


reklam veriletişim • © 2018 YazarOkur Kitap.