Kaiken

Kaiken
Kitabın Yazarı:Jean-Chritophe Grange Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Doğan Kitapçılık Yayınlandığı Yıl:2013 Sayfa Sayısı:384 ISBN:9786050915037 Kitap Puanı:6.7 / 10 | Yorum: 10

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

6.7
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte
Giriş Yap Üye Ol

Kaiken - Jean-Chritophe Grange

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Polisiye Çeviren:Tankut Gökçe

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Kaiken Özet

Olivier Passan, Paris cinayet bürosunda çalışan bir başkomiserdir. Uzun süredir bir seri katilin peşinde olmasına rağmen katil ile ilgili kanıt bulamadığı için katil Guillard sürekli aklanmakta ve suçlu, zorba kendisi olmaktadır. Passan için son bir şans demişlerdir. Ancak cinayetler 3 ' e çıkmıştır. Hamile kadınlar öldürülerek karnındaki çocuk embriyoyken alınıyor, bir çeşit ilaçla anne ve bebek öldürülerek yakılıyor. Cinayet şekli hiç değişmediği için seri katil olduğuna kanaat getiriliyor. İlk vakadan itibaren Passan'ın şüphe duyduğu hatta suçlu olduğundan emin olduğu tek kişi Guillard. Bu sırada Guillard'ın geçmişi de Passan'ın yardımcısı Levy ve Fifi tarafından araştırılıyor. Son cinayet Guillard'ın kendi mekanında işlendiğinden ötürü Passan, Guillard'ı yakalasa da kanıt olmadığı için yeniden serbest kalıyor. Passan Guillard'ın cinayet eldivenlerini bulmak için bir arazide Levy ile birlikte araştırma başlatır. Ancak Levy, eldivenleri bulduktan sonra Passan'a vermek yerine gidip Guillard'a şantaj yapar. Guillard da Levy'yi öldürerek eldivenleri ondan alır. Ardından da Passan'ın kendisini takip ettiğini anladığı bir an da kendisini ve Passan'ın yüzünü yakar. Kendisi ölürken Passan, yüzünde oluşan yanıklar ile kurtulur.

Passan, bu sıralarda uğraştığı tek şey Guillard değildir. Ailesi ile de başı beladadır. Passan, Japonya'yı çok sevmekte ve Japonya ile kendisini özdeşleştirmektedir. Eşi Naoka da bir Japonyalıdır. Bu evlilikten Shinji ve Hiroki adında da iki erkek çocukları olmuştur. İlk başlarda çok mutlu olsalar da sonunda boşanmaya karar vermişlerdir. Büyük bir aşkla başlayan bu evlilik bir hüsran ile son bulmaktadır. Aslında hiç bitirmek, düzenlerini bozmak istemeseler de artık birbirlerine karşı bir şey hissetmedikleri için bitirmeye daha çok yatkındırlar. Boşanma aşamasında Passan, başka bir evde kalır. Bir gece Shinji ve Hiroki'nin başucuna iki şeker bırakılır. Naoka bunu Passan yaptı sanarak onu arayıp kızar. Ancak Passan gece boyu kendi evinden dışarı çıkmamıştır. Bunu Naoka'ya söylemez ve geceleri evin önünde nöbet tutmaya karar verir.

O gece nöbet tutarken onu fark eden Naoka bir anlık Passan'ın yanına gidip geri döndüğünde buzdolabında bir olmuş maymun embriyosu bulur. Polisler eve gelse de hiçbir şey bulamazlar. Kabus bundan sonra başlayacaktır. O hafta evde Passan kalmaya karar verir ve Naoka evden gider. Passan duş alırken kafasından aşağıya kanlar süzülür. Bu kanların çocuklarının kanı olduğu tespit edildiğinde Passan, bu kişinin ilk önce Guillard olduğunu düşünür. Ancak Guillard öldükten sonra köpeği çocuklarının odasında öldürülünce Guillard olmadığı anlaşılır. Köpeğin öldürülmesi olayından sonra Naoka çocuklarla birlikte arkadaşı Sandrine'nin evine geçici bir süreliğine yerleşir. Ancak Sandrine o evde Naoka'nın gözü önünde öldürülür. Naoka kendisini camdan atarak kurtarır. Katil evin duvarına" Onlar Benimdir." Yazısını yazmıştır. Bu yazıyla birlikte katilin kim olduğunu Naoka anlar ancak Passan'a hiçbir şey söylemez. Eğer söylerse kendisinin rahminin olmadığı için taşıyıcı anne yoluyla iki çocuğunu doğurduğunu şimdi katilin çocuklarını istediğini anlatmamak ve çocuklarını sonsuza kadar korumak için çocuklarını da alarak Tokyo'ya kaçar.

Passan, tüm gerçekleri öğrendiğinde Naoka'nın peşinden Tokyo'ya gider. Ve Naoka'nın taşıyıcı anne olan Ayumi ile kılıçla savaşmak için Hirosima'ya gittiğini öğrenir ve hemen yola çıkar. Ayumi aynı zamanda Naoka'nın eski çok yakın arkadaşıdır. Ancak çocuklar doğduktan sonra bağları koparan Naoka, uzun zamandır kullanmadığı kılıcı ile savaşa başlar. Tam Ayumi onu öldüreceği sırada Passan yetişerek Ayumi'yi öldürür ve Naoka ile birlikte eve dönerler.

Değerlendirme:

Kurgu bakımından ilgi çekici ve dili her ne kadar akıcı olsa da tek kitapta iki cinayetin aynı anda işlenmesi kafa karıştırıcı olmuş. İki bağımsız cinayetin aynı anda olması nedeniyle kitapta bir kopukluk yaşanıyor. Ve gerilim hissedilmiyor. Öyle basit bir kitap gibi okunuyor. Keşke tek bir kurgu üzerinde ilerleme yaşansaydı.

Yazan: Senanur KARAKUZULU

Kaiken Konusu

Fransanız en ünlü yazarlarından biri olan Jean Christophe Grange yeni romanı olan Kaiken ile yeniden okurları ile buluşuyor.

Kaiken Soruları ve Cevapları

Kaiken kimin eseri?

Jean-Chritophe Grange

Kaiken türü nedir?

Yabancı Romanlar, Polisiye

Kaiken kaç sayfa?

384

Kaiken Yorumları

tavsiye üzerine okudum gerçekten çok güzeldi ben de herkese tavsiye ederim

30-06-2013 14:27

malesef cok buyuk bi hayal kırıklığı. Bi kitabın icine iki farklı, bagımsız konu sığmış. Olayların Naoko'ya bağlanmasını daha fazla destekleyebilirdi.

03-07-2013 00:25

yaa ben kitabı okudum ama fazla etkileyici değil yani olaylar sabit bir yerden sonra sıkmaya başlıyo aslaaaaaan

18-11-2013 20:48

şu özetin devamı yokmu

11-01-2014 12:59

Kitapta hep bişey üzerine yoğunlaşıyosun ama sonuç bambaşka çıkıyo bence çok etkileyici bi kurgusu var..

02-02-2014 22:36

Yarıda bıraktığım bir kitaptı.

22-04-2014 15:25

Bu kitabı hiç beğenmedim yazarın en güzel romanı Şeytan Yemini Bence

25-11-2014 17:49

kitabın yazarı jean chritophe grange bu bile kitabı okumak için yeterli önceki romanlarına bakın anlarsınız mükemmel bir yazar kaiken kitabını da yine mükemmel yazmış

14-06-2019 20:35

verdiğim paraya acıdım resmen yazara yakışmadı önceki kitaplarının yanına bile yaklaşamıyor nasıl böyle bir kitap yazmış anlam veremedim büyük hayalkırıklığı

22-04-2022 13:38

grange kaiken ile şaşırttı parasına değmiyor kötü bir roman

19-02-2023 23:39

Küllerin Günü Son Av Kongo’ya Ağıt Leyleklerin Uçuşu Lontano Taş Meclisi Kızıl Nehirler Siyah Kan Kurtlar İmparatorluğu Kaiken Sisle Gelen Yolcu en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli