Kızıl Nehirler

Jean-Chritophe Grange Kızıl Nehirler
Kitabın Yazarı:
Kitap Türü:Yabancı Romanlar
Yayınevi:Doğan Kitapçılık
Yayınlandığı Yıl:2001
Sayfa Sayısı:405
ISBN:9759914615
Kitap Puanı:
5.8 / 10 | Oy: 758 | Yorum: 6
Editör Puanı:8
Fiyat Listesi / Satın Al
YazarOkur:bedava al
KitapYurdu:21,43 TL
e-kitap,pdf,epub: *


Oy Ver

5.8
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte

Yorum Yaz

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Polisiye, Gerilim
Orjinal Adı:Les Riviéres pourpres
Çeviren:Doğan Kitapçılık

Arka Kapak Bilgisi

Kızıl Nehirler Özeti

Jean-Chritophe Grange Kızıl Nehirler


Polisiye romanlara iyi bir başlangıç yapamamış ve uzun bir süredir de bu türde kitap okumamış biri olarak Kızıl Nehirler tüm bunları adeta yıkıp geçti diyebilirim. Yazarın zekası ve kurgunun iyi olması Kızıl Nehirler'i yazarın en iyi kitabı haline getirmiş. Kitabın ilk 50 sayfası biraz yavaş ilerliyor fakat konu yavaş yavaş şekillenmeye başlayınca elinizden bırakamıyorsunuz. Sürekli merak halinde okunuyor ve temposu hiç düşmüyor. Polisiye romanlarının olmazsa olmazı ipuçlarına karakterlerle birlikte ulaşıyorsunuz. Nihayet katile veya suçluya ulaştığımda ise çok şaşırarak kapattım kitabın kapağını. Kitap 20 dile çevrildi ve bir de filmi var. Konusu ise şöyle.

Remy Caillos kütüphanede görevli en yetkili kişiydi ve cesedi iki gün önce dağın çok tepelerinde kayalıkların arasına sıkıştırılmış halde bulunmuştu. Onu bulan aynı üniversitede jeoloji dalında öğretim görevlisi olan Fanny Fierraydı . Ceset çok şiddetli bir işkenceye maruz bırakılmış, elleri ve vücudundaki bazı uzuvları garip bir telle kesilmişti ve gözleri yuvalarından oyulmuş, alınmışlardı. Baş komiser Pierre Niemans bu cinayet soruşturmasında görevlendirilmişti. Aslında bir suçluyu hastanelik ettiği için uzaklaştırılmak adına Guernon Bölgesi'ne gönderilmişti.

Sarzac kasabasında ise polis Karim Abdouf'a bir okula hırsız girdiği ihbarı gelmişti. Görünürde çalınan hiç bir şey yoktu ve kapılar çok profesyonelce açılmıştı. Aynı akşam da mezar hırsızlığı ihbarı gelmişti ve yine görünürde çalınan bir şey yoktu. Girilen mezar ise Jude İtero adında 1982 yılında ölmüş 10 yaşında bir çocuktu. Çalınan tek şey mezardaki fotoğraftı. Polis Karim bu iki hırsızlık olayı arasında bağlantı kurmuş ve soruşturmayı üstlenmek istemişti. Şef Crozier'de ona sadece bi kaç saat vermişti. İlk olarak okuldan başlayan Karim Jude İtero'nun bu okulda okuyup okumadığını öğrenmek istedi fakat 81-82 yıllarına ait tüm öğrenci belgeleri, sınıf fotoğrafları çalınmıştı. Birçok yere giden ve araştırma yapan Karim en sonunda Jude İtero'nun sanıldığı gibi erkek olmadığını aslında küçük bir kız çocuğu olduğunu ve annesinin hep kızının yüzünü saklamak istediğini ve en sonunda da bu şehirden kaçtıklarını öğrenmişti.

Bu sırada iki cinayet daha olmuştu ve aynı şekilde kurbanların gözleri alınmıştı. Kurbanlar Philippe Sertys ve Dr.Edmond Chernece göz cerrahıydı. Sertys hasta bakıcı idi ve Niemans onun dolabında bir anahtar bularak gizli bir kulübeye gitti kulübenin bir yerine kanla yazılmış "Biz efendileriz, biz köleleriz. Biz her yerdeyiz, hem de hiç bir yerde. Biz karar verenleriz. Kızıl Nehirlerin hakimiyiz." yazıyı buldu.

Karim Abdouf ve Pierre Niemans göz doktorunun evinde karşılaştılar. İkisi birbirlerine soruşturmaları anlattı ve birbirleriyle bağlantılı olaylar buldular. İkisi araştırmalarını daha da genişlettiler. Karim Abdouf Remy Caillos'un karısı Sophie Caillos'un evinin duvarında aynı yazıyı gördü. Olay çözülmeye başlanmıştı. Bu sırada Karim de Niemans da saldırıya uğramışlardı. Olay şu şekilde çözülmüştü.

Remy Caillos,Philippe Sertys ve Edmond Chernece'in babaları Guernon kasabasında gizli bir iş yapıyorlardı. Guernon kasabası spor müsabakalarında tüm madalyaları topluyorlardı. Üstelik okulda da profesörlerin çocukları hep daha zeki ve çok üstün zekaya sahiplerdi. Bu da üstün ırklar yaratmakla söz konusuydu. Guernon daki köylü insanlar dağcılıkla uğraşırlardı ve vücutları çok yapılıydı, uzun boyluydular. Profesörler ise çok zeki. Hastanede Sertys'in babası yeni doğan köylü çocukları hastanede değiştiriyor ve yerine sağlıksız başka bir bebek koyuyuyordu. Kütüphaneci Caillos ise kütüphanede hep en akıllı profesör çocuklarını karşı karşıya oturtuyor ve en sonunda hep bu kişiler evleniyordu. Böylece hem zeki çocuklar doğuyor hem de atletik vücuda sahip çocuklar oluyordu. Aynı olay Jude İtero'nun da başına gelmiş ve ikizi bir bebekle değiştirilmişti. Bu ikiz bebek Fanny Fierra'ydı. Aslında Jude İtero’nun adı Judith İtero'ydu ölmemişti ama hep gizli yaşamış şimdide intikam alıyordu. Üç cinayeti de Fanny ile ikiz kardeşi planlamıştı. Niemans ve Karim Fanny yakalarken Niemans ve Fanny birbirlerini vurup nehire düştüler. Judith,Karim tarafından vuruldu ve tek Karim sağ kalabilmişti.

Yazar: Ilgın Kocaman

Kızıl Nehirler Konusu

Fransız yazar Jean Christophe Grange yazdığı polisiye romanlarla sadece kendi ülkesinde değil tüm dünyada tanınıyor ve Kızıl Nehirler romanı bunda büyük pay sahibi diyebiliriz.

Kızıl Nehirler kitabı dağlık bir kasabada işlenen acımasız bir cinayet ile başlıyor. Kurbanın elleri kesilmiş, gözleri yerinden çıkartılmış ve saatlerce işkence edilerek yavaş yavaş öldürülmüştür. Öldürülen kişi kasabada yer alan ve Fransa’nın en saygın üniversitelerinden birinin profesörüdür. Bunun üzerine Paris’in en iyi dedektiflerinden biri olan Pierre Niemans kasabaya gelerek olayı araştırmaya başlar.

Niemans olayı araştırmak için üniversitedekiler ile görüşmeye başlar ve inanması zor bir gerçek ile yüzleşir. Üniversitede çalışanlar aslında bir tür tarikat gibidir. Nesillerdir üniversitenin yönetimini aile içinde tutmaktadırlar. Eğitim görevlilerinin ve üniversitede görev alan üst düzey çalışanların çocukları öncelikli olarak üniversitede eğitilir ve büyüdüklerinde yine üniversite içinde çalışmaya başlar. Bu bir tür gelenek haline gelmiştir fakat bu gelenek zamanda çok katılaşmıştır. Öyle ki genetik mükemmelliğin bozulmaması için evlendirmeler ile birbirleri arasında yapılmaya başlanmıştır.

Niemans sorgulamalarına devam ederken ilginç bir rastlantının da farkına varır. Eğitim gönüllülerinin çocuklarını birbirleri arasında evlendirmenin sıklaşması ile kasabada yaşayan köylülerin çocukları akraba evliliği sonucu sıklıkla olan özürlü doğma vakaları da çoğalmıştır. Güçlü Beyin Güçlü Beden kavramına inanan bu tarikatın yıllar önce akraba evliliği sonrası çocukları özürlü doğunca doğumhanede en sağlıklı bebekler ile özürlü çocuklarını değiştirdiklerinin farkına varan Niemans cinayetlerin de bundan dolayı işlendiğini düşünmeye başlar.

Niemans’ın her bir gerçeği yeni bir cinayet ile öğrenmesi ile katilin ona bıraktığı mesajlardan dolayıdır. Bir anlamda katil yakalanmak istemektedir fakat gerçeğinde ortaya çıkmasını ister. Niemans bu yolda ilerlerken karşısına genç bir polis çıkar.

Max Kerkerian genç bir polistir. İhbar üzerine yıllar önce ölmüş olan genç bir çocuğun mezarına gelir. Hırsızlar mezarı açmak istemiş ama başaramamışlardır. Max, bunu pek önemsemez ve diğer bir ihbar için ilkokula gider. Okulun arşivine birileri girmiş ama hiçbir şey çalmamışlardır. Bir şey çalınmadığı için bunu da umursamaz fakat öğretmene mezarı açılmak istenen çocuğun ismini sorar. Öğretmen de çocuğun dosyasını bulmak istediğinde bir tek onun dosyasının çalındığını fark eder. Bunun üzerine polis çocuğun nasıl öldüğünü araştırmaya başlar. Yolu da Niemans ile kesişir.

Niemans ve Max aynı kişilerin peşinde olduğunu anladıklarında ortak çalışmaya başlarlar. Katili yakalamanın da eşiğine gelmişlerdir fakat son anda ellerinde kaçırırlar. İkisi de birbirlerini pek kabullenmezler fakat ipuçlarını birleştirdiklerinde acı gerçek ile de yüzleşirler. Katil aslında sürekli onlar ile birliktedir!

Jean Christophe Grande Kızıl Nehirler kitabı ile mükemmel bir polisiye romana imza atmıştır. Kitabı elinizden bırakamıyorsunuz ve git gide daha karmaşık ve ürpertici hale elen olaylar içinde buluyorsunuz kendinizi.

Kızıl Nehirler Yorumları

Kızıl Nehirler Yorum ben kitabı okumadım filmi izledim çok etkileyiciydi

21-07-2015 19:16 !!

Kızıl Nehirler Yorum bu kitabi okumayan varsa bir an önce okumasini tavsiye ederim. ben kitabi elimden birakamadim uyku tutmadi aklimdan cikaramadim muazzam bir kitap. filmini izlemeden önce mutlaka kitabi okumalisinzi.

NuriKaya • 24-07-2015 11:24 !!

Kızıl Nehirler Yorum kusursuz bir polisiye 10 numara

26-07-2015 00:40 !!

Kızıl Nehirler Yorum bu kitap gerçekten şuana kadar okuduğum en güzel kitap

08-02-2016 11:44 !!

Kızıl Nehirler Yorum katil kim? sürekli onlarin yanindaydi derken
üstte yaziyomus daha yeni farkettim

07-03-2016 20:21 !!

Kızıl Nehirler Yorum daha ilk kez okuyacağım güzele benziyorr

01-12-2017 10:18 !!

Yorum Yaz

:: Jean-Chritophe Grange ::
:: Tavsiyeler ::
:: Kitap Rehberi ::
:: Yazarlar ::
:: En Son Yorumlar ::


reklam veriletişim • © 2018 YazarOkur Kitap.