Kuşlar Yasına Gider

Kuşlar Yasına Gider
Kitabın Yazarı:Hasan Ali Toptaş Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Everest Yayınları Yayınlandığı Yıl:2016 Sayfa Sayısı:250 ISBN:9786051850665 Kitap Puanı:6.5 / 10 | Yorum: 13

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:23,40 TL e-kitap,pdf,epub: *

6.5
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte
Giriş Yap Üye Ol

Kuşlar Yasına Gider - Hasan Ali Toptaş

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Kuşlar Yasına Gider Özet

Hasan Ali Toptaş’ın benzersiz sadelikte ve akıcılıkta yazdığı kitaplarından biri olan Kuşlar Yasına Gider son dönemlerde oldukça popüler kitaplar arasında yer aldı. Popüler olmak da haksız da sayılmazdı. Kitap son derece naif bir hikaye üzerinden dönüyor. Aslında ilk okumaya başlandığında klasik bir hikaye gibi gelse de okudukça durum değişiyor.

Bir baba ve oğulun ilişkisini anlatan bir hikayenin içine giriyoruz. Ama sakın öyle klasik birbirini yiyen baba-oğul ilikilerine benzetmeyin hemen. Aslında tam tersi bir durum söz konusu. Aslında tema ölüm ve hayatta kalma mücadelesi içeriyor. Kahramımız Ankara’da yaşıyor ve bu kısımlarda Ankara betimlerimini de oldukça sevdiğimi söylemem gerekir.

Baba karakteri Aziz gençliğinde çalışmayı çok seven ve minibüslere düşkün bir adamdır. Aldığı minibüslerde sabah akşam demeden kasabada sürekli kendine yapacak bir iş bulur. Fakat sonra nedendir bilinmez minibüslerini satarak bir tırda şoförlük yapmaya başlar. Devamlı uzun yollara,farklı ülkelere gitmektedir. Ailesi tarafından da bu nedenle çok az görülmektedir. Yazar bunu anlatırken ‘"Zaten o yıllarda burnumuzun ucunda gezinen bir mazot kokusuydu babam, kulağımızda çınlayan uzak bir motor sesiydi ve az evvel dediğim gibi, gitti mi gelmek bilmezdi bir türlü." İfadesini kullanıyor.

Tır şoförlüğü üzücü ve kalıcı hasarlar bırakan bir kaza sonucu sona eriyor. Aziz baba bir bacağını kaybediyor. Aslında hikaye örgüsü bu kayıptan sonra başlıyor denebilir. Sağlığı devamlı bozulan ve her geçen gün yürümekte zorlanan Aziz baba doktor doktor derman aramaya başlıyor. Oğlu da tabiki her zaman yanında ve o doktor senin bu doktor benim babasını şifa bulması için taşıyor.

Babasını bir tedavi için Ankara’ya yanına getiriyor. Onu tedavi merkezine her gün getirip götüren oğluna Aziz baba bir gün beklememesini kendisini bırakıp gitmesini söylüyor. Oğlu istemeye istemeye de olsa babasını tedavi merkezine bırakıp çıkışta gelmek üzere oradan ayrılıyor. Fakat çıkıştan önce geri dönmek istiyor , merkeze döndüğünde ise babasının erkenden çıktığını öğreniyor. Bir telaş her yerde babasını arayan oğlu bir telefon ile babasının nerede olduğunu öğrenip yanına gidiyor. Babasının yanına gittiğinde onu perişan halde üstü başı kirlenmiş bulunca telaşı katlanıyor. Babası da ona bir süs havuzuna düştüğünü ve kimseciklerin yardım etmediğini anlatıyor, eve geliyorlar. Ertesi gün babadaha fazla kalmak istemiyor ve oğluna kendisini memlekete götürmesini istiyor. Babasını ikna edemeyen oğlu onu memlekete geri götürüyor.

Baba ile oğlunun iç dünyalarında yaşadıkları ölüm ve yaşam duygusallıkları kitapta oldukça net bir şekilde farkedilebiliyor. Kitapta şimdiki zaman yaşanırken arada verilen geçmiş zaman bilgileri ve anıları da oldukça zevkli bir okuma sunuyor.

Kuşlar Yasına Gider kitabının sonlarına doğru ise aslında beklendik ama yine de olay örgüsü içinde insanı şaşırtan gelişmeler yer alıyor. Bu gelişmelerden sonra aslında hikayenin mesajlar barındırdığını daha net anlamak mümkün oluyor. Sonlara doğru kitabın analizini yapmak daha kolay bir hal alıyor.

Genel olarak Hasan Ali Toptaş kitaplarının ortak özelliklerini taşıyan ama bence diğer kitaplarından çok daha ayrı bir yeri olan bu Kuşlar Yasına Gider, okuma kolaylığı ile de okuyucularına keyif veriyor. Okurken zihin yormayan, temalarını açık ifade edebilen bir dille yazılmış olması tercih edilebilirliğini arttıyor. Kitaptaki köy betimlemeleri de okuyucu da sıcacık hisler uyandırıyor. Bu denli usta bir kalemin kitaplarını okumaya başlamak için iyi bir başlangıç olacağını düşünüyorum. Hasan Ali Toptaş’ın diğer kitaplarını da şiddetle tavsiye ettiğimi belirtmek isterim.

Yazan: Pınar Şimşek

Kuşlar Yasına Gider Yorumları

okuduğum en güzel romanlardan bir tanesiydi mutlaka okumanız gerek

13-03-2017 20:55

mükemmel yazılmış bir roman

24-03-2017 18:38

ben özeti aramıştım

26-11-2017 20:45

bence roman sıkıcıydı

23-12-2017 19:35

bayildim...bayildim...harika insanin ruhunu eke geciriyor!....

28-12-2017 17:40

aynen bayildim

01-01-2018 11:10

kitap güzel ama genellikle hep aynı olay dönüp duruyor

11-01-2018 15:31

çok güzel bir kitap herkez okuyabilir

08-03-2018 17:25

bunu okurken babama olan bağlılığım daha çok kuvvetlendi...

29-04-2018 00:08

kuşlar yasına gider, kitabın baş kahramanı olan yazarın ilgisiz bir adam olan babasıyla yaşadığı çeşitli olayları konu almaktadır. kitap, konusu itibariyle çok ilgi çekici değildir ama dilinin temizliği, başarılı betimlemeleri ve farklı zamanlar arasındaki ustaca geçişleri sebebiyle çok etkileyicidir. kitap, çoğu zaman okura kitabın karşısında değil kitabın içinde kahramanlarla birlikte yaşadığı hissini vermektedir.

okursayazar • 09-12-2018 18:38

kitap okuma sinavi olmasa hic aramicaktim

10-01-2019 14:29

kitap okuma sınavı var ve özet hiçbiryerde yok !!!! :(

09-12-2019 20:59

dili güzel,bir solukta okutuyor. toptaş'ın edebuiyat dünyasında aşırı abartıldığı kanısındayım.biliyorsunuz toptaş, modern edebiyatı da sollayıp post modern edebiyatçı olmuş. bu post modern edebiyat, toplumcu gerçekçiliği göz ardı eden, gerçeklerden uzak, hayaldünyasını anlatan yapıtlar... elbette her malın bir alıcısı olduğu gibi bu günlerde bunun da alıcıları fazlasıyla olabilir.

21-06-2020 22:06

Beni Kör Kuyularda Uykuların Doğusu Sonsuzluğa Nokta Kayıp Hayaller Kitabı Ölü Zaman Gezginleri Gölgesizler Ben Bir Gürgen Dalıyım Harfler ve Notalar Bin Hüzünlü Haz Heba Kuşlar Yasına Gider en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Sofie'nin Dünyası Oz Büyücüsü Antikacı On Dakika Otuz Sekiz Saniye Kalbimin Can Mayası Başka Bir Şey Pia Mater Gelirken Ekmek Al Aşkımız Eski Bir Roman Bir Ömür Nasıl Yaşanır Kendine Hoş Geldin Camdaki Kız Abartma Tozu Seninle Başlamadı Üç Kız Kardeş 1984 Hayvan Çiftliği Kırlangıç Çığlığı Sen On Yedi Yaşımsın Momo Nutuk Huzursuzluk Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Olağanüstü Bir Gece Ölüme Fısıldayan Adam Sodom ve Gomore Çalıkuşu Genç Werther'in Acıları Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Sineklerin Tanrısı Satranç İçimizdeki Şeytan Küçük Ağa Kırmızı Pazartesi Fi Beyaz Gemi Yüzyıllık Yalnızlık Yaban Anayurt Oteli İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Martı Jonathan Livingston Beyaz Diş Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Yüreğim Seni Çok Sevdi Serenad Böğürtlen Kışı Senden Önce Ben Simyacı Uçurtma Avcısı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Romantik Aşk Kitapları Yabancı Romanlar Öykü Hikaye Kitapları Çocuk Kitapları Macera Kitapları Erotik Kitaplar Yerli Romanlar Tarihi Kitaplar Komik Kitaplar Gizem Kitapları Psikoloji Kitapları Kişisel Gelişim Kitapları Bilim Kurgu Kitapları Polisiye Kitaplar Fantastik Kitaplar Korku Kitapları Biyografi Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Din / Tasavvuf Kitapları Deneme Kitapları Günlük Anı Kitapları Şiir Kitapları Politik Kitaplar Gerilim Kitapları Beslenme Diyet Kitapları