Beni Kör Kuyularda

Beni Kör Kuyularda
Kitabın Yazarı:Hasan Ali Toptaş Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Everest Yayınları Yayınlandığı Yıl:2019 Sayfa Sayısı:240 ISBN:9786051854434 Kitap Puanı:8.4 / 10 | Yorum: 4

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

8.4
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Beni Kör Kuyularda - Hasan Ali Toptaş

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Beni Kör Kuyularda Özet

Öncelikle bu kitabın bendeki yerini kelimelerle tarif etmem gerekirse ufkumu açan, bakış açımı değiştiren hayata bambaşka bir yerden bakmaya başlamama sebep olduğunu belirtmem gerekir. Çok zengin bir bakış açısının olduğu bir kitap ve görmesini bilene hayat dersi verecek nitelikte bir kitap.

Everest Yayınları tarafından çıkmış olan bu kitap başta Güldiyar olmak üzere annesi Bahriye ve babası Muzaffer olmak üzere birçok karakterin hayat bulduğu bir hikayeden bahsetmektedir. Esasında bir toplumun ve sosyal bir olayın işlendiği bir kitaptır.

Birçok travma ve kırılmayı içinde özgün bir şekilde barındırmış bir kitaptır. Kitapta birçok karakterden bahsederken ana karakter olarak Güldiyar ve babası Muzaffer'in hayatını daha detaylı bir şekilde görüyoruz. Roman son derece gündelik bir olayla başlıyor. Fakat Güldiyar'ın aniden sonsuz sessizliğe bürünmesiyle asıl olay örgüsü doğmuş oluyor. Babasına yemek götürmek üzere evden çıkan Güldiyar her şey yolundayken bir anda sessizliğe bürünüyor. Yolda ne yaşadı, ne gördü bilinmiyor ama hikayenin çıktığı nokta burada başlıyor. Toptaş'ın yazmış olduğu bu roman bilinmeyenlerin olduğu fakat hissedilen şeylerin çok olduğu ders niteliğinde bir roman. Okur olarak bizler daha ilk andan itibaren bir tür mistisizmin, tanrısal bir hadisenin arasında buluyoruz kendimizi. İnsanın aklını kaybettiği, gerçeklikle bağlarının koptuğu yerde bu mekanizma harekete geçiyor. Sanki tanrısal bir karar söz konusu oluyor ve her şey bu kararın uygulanışından ibaret benzer biçimde gözüküyor. Toptaş’ın metni kendi bağlamında kendi gerçekliğini inşa ederken buna ilaveten mistisizm, aslına bakarsak metni daha varlıklı ve ileride oluşacak hadiseler için daha cazip bir hâle getiriyor. Toptaş fazlaca gerçek, gününe de tarihine de yaşlanan ve değişik bakışlar için fırsatlar üreten bir metin kurguluyor ve aslına bakarsak bundan başka hikâyeler de yaratıyor.

Hasan Ali Toptaş, büyülü gerçeklik türünde yazıyor, eserler üretiyor. Kelimeler kağıdın üstünde harfler olarak değil, adeta canlı birer varlık olarak okura ulaşıyor. Toplumun olaylara karşı bu denli sessiz ve umursamaz olmasını çok güzel bir edebi dille anlatıldığı bu kitap gözünden yaşlar yerine taşlar dökülen kızı izlemek üzere evlerine her gün ziyaretçi akının olması üzerine toplumun olaylar karşısında nasıl sessiz kaldığını anlatıyor. Ayrıca neden bu durumun olduğunu değil de nasıl olduğunu merak eden bir insan topluluğu mevcut. Acısını paylaşmak için değil acılarına neden olmak üzere her gün adeta türbe ziyaretine gelir gibi bir kalabalıktan bahsediliyor. Kızın acılarına bu denli saygısız ve sessiz kalan bir toplumu günümüzle bağdaştırmamız çok olası.

Kötülüğü engellemek adına gelen polislerin, kötülüğü engellemek belki de uyarmak yerine bir köşede yalnızca 'ekmek parası' kazanmak için simidini satan gariban bir satıcıyı tartaklamaları günümüzdeki adalet anlayışını gözler önüne seriyor ve sorgulatıyor.

Gerçek mi değil mi anlayamadığımız anlarla dolu fakat inanması da bir o kadar olası hikaye bizi sorularla baş başa bırakıyor. İyinin ve kötünün sorgulandığı bu kitap görmesini bilene çok büyülü bir dünyaya açılıyor. İnsanların ne acılar çektiğini bilmediğimiz belki de gülüp geçtiğimiz yerde çok yıpranmış, kırılmış, çok yara almış bir hikaye vardır belki. Bunun bilincine varmanın ümidini her satır daha da kıymetli hale getiriyor. Roman her ne kadar güncel bir metin olarak okunuyor olsa da ders niteliğinde cümleleri şiddetli bir şekilde sarsıyor.

Biz toplum olarak ne zaman bu kadar duyarsız ve anlayışsız olduk bilinmez ama hala bir umut varsa o umudu filizlendirmenin eseridir bu kitap. Yalnızca bir kere okuyarak bırakacağınız bir kitap olmaktan ziyade hayat bavulumuzun bir köşesinde yerini sonsuz bir şekilde almak zorunda. Böylesine acı bir hikayeyi nasıl oluyor da böyle edebi bir dille anlattığına her satırda şaşıracağımız bir kitap bu kitap ve birçok övgüyü fazlasıyla hak ediyor.

Yazan: Nuray Avcı

Beni Kör Kuyularda Soruları ve Cevapları

Beni Kör Kuyularda kimin eseri?

Hasan Ali Toptaş

Beni Kör Kuyularda türü nedir?

Yerli Romanlar

Beni Kör Kuyularda kaç sayfa?

240

Beni Kör Kuyularda Yorumları

uzun zamandır aklımda olan okumak istediğim bir kitaptı. sadece aklımda bir kaç soru işareti vardı, o soruların cevaplarını da artık öğrenmiş oldum. oldukça güzel, açıklayıcı bir anlatımdı. kaleminize sağlık. en kısa zamanda temin edip okumak istiyorum.

09-10-2020 18:57

anadolu insanını mükemmel anlatmış gölgesizlerden sonra okuduğum ikinci hasan ali toptaş kitabıydı ve açıkçası gölgesizlerden daha hoşuma gitti

20-06-2022 19:18

yarım kalmış gibi bir kitap tamam okuyucuya yönelik ama bu kadar boşluk bırakılmaz

30-03-2023 22:57

bu kitapta beni kör kuyularda merdivensiz bıraktın şiiri var mı

20-01-2024 19:17