Beni Kör Kuyularda

Özgün anlatımı ve kendine has roman anlayışı ile adından söz ettirmeyi başaran Hasan Ali Toptaş, Beni Kör Kuyularda ile okurlarına yine muhteşem bir “HAT Edebiyatı” ürünü sunuyor. Bu romanında da alışılageldiği üzere Anadolu ve onun toplumsal problemlerine değinen yazar, kitap içerisine yerleştirdiği mistik ögelerde de bu toprakların ruhunu yansıtmayı başarıyor. Açık uçlu cümleleri ile okuyucuyu derin düşüncelere sevk eden bu kitap, merak uyandıran konusuyla da okurlara keyifli bir deneyim sunuyor.

Acıya Karşı Kör, Dilsiz ve Sağır Bir Toplum

Beni Kör Kuyularda’da ana karakterler olarak Güldiyar isimli bir genç kız ve babası Muzaffer okuyucuya tanıtılıyor. Bir gün Muzaffer işe giderken yemeğini yanına almayı unutuyor. Bunun üzerine Güldiyar, babasının yemeğini götürmek için evden çıkıyor. Fakat bu yolculuğun sonunda bambaşka bir insan olarak eve dönüyor. Genç kız bir daha asla konuşmuyor. Peki ama neden?

Yazar, kitap boyunca bu soruyu cevaplandırmaktan geri duruyor ve okurlarına geniş bir düşünme alanı yaratıyor. Güldiyar’ın yaşadığı olayla başlayarak toplum yapısına değinen hikayenin devamında ise romana dahil olan karakterlerin her biri, toplumun kanayan yaralarından birini temsil ediyor.

Tanıdık Manzaralara Farklı Bir Pencereden Bakmak

Beni Kör Kuyularda’da hikaye, Ankara’daki bir gecekondu mahallesinde geçiyor. Kitap bu yönüyle esasen Anadolu’dan pek çok ögeyi de içerisinde barındırıyor. Buradaki insanların yaşam şekilleri, inanışları, alışkanlıkları ve değerleri; olay örgüsü içerisinde okuyucuya aktarılıyor.

Bunun yanı sıra yazar, bu romanla birlikte toplumun iflah olmaz acımasızlığına da parmak basıyor. İnsanların yeri geldiğinde acılara ve acı çekenlere ne derece kayıtsız kalabildiğini ve bu kayıtsızlığın nelere yol açabildiğini tüm gerçekliğiyle gözler önüne seriyor. Güldiyar’ın hikayesi de işte bu toplum duyarsızlığı etrafında şekilleniyor.

En Sevilen Kitaplara Hemen Şimdi Sahip Olun!

Hasan Ali Toptaş, özgün üslubuyla kaleme aldığı Beni Kör Kuyularda ile okurlarından yine tam not almayı başarıyor. Kitapta sosyal konulara eğilerek toplumun açıklarını gün yüzüne çıkaran yazar, aynı zamanda hikayenin çoğu yerinde boşluklar bırakarak okuyucuya tam anlamıyla bir zihin jimnastiği yaptırıyor. Bu etkileyici ve bir o kadar da ders verici nitelikteki kitaba bir an önce sahip olmak için hemen sipariş verin!