Sonsuzluğa Nokta

Sonsuzluğa Nokta
Kitabın Yazarı:Hasan Ali Toptaş Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Everest Yayınları Yayınlandığı Yıl:2016 Sayfa Sayısı:216 ISBN:9786051850689 Kitap Puanı:6.8 / 10 | Yorum: 1

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al Amazon:14,99 TL D&R:19,50 TL e-kitap,pdf,epub: *

6.8
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte
Giriş Yap Üye Ol

Sonsuzluğa Nokta - Hasan Ali Toptaş

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Sonsuzluğa Nokta Özet

Hasan Ali Toptaş’ın usta kaleminden çıkan Sonsuzluğa Nokta isimli eser, hayalci bir genç olan Bedran’ın serencamını konu edinir. Daha küçüklüğünde kalabalıktan hoşlanmayan, içedönük, özgürlüğün doğa ile iç içe ama aynı zamanda kimsenin boyunduruğunda olmadan yaşanabileceğini düşünen Bedran, bir şoför olan babasının kendi karakteri üzerinde bıraktığı izleri hep taşıyacaktır. Küçüklüğünde babası çoğu zaman dışarıda olan Bedran, annesinin camdan sürekli yol gözlediği bir manzara ile büyüyecektir.

Babasının yanında muavinlik yapan Bedran, çekingenliğinden dolayı çoğu zaman yolculardan para istemeye utanır ve babasının sürekli azarına maruz kalır. Annesi her ne kadar onu korumaya çalışsa da bunda pek başarı gösteremez. Bu durum onu daha da özgüvensiz yapar.

Bedran bir süre sonra buna dayanmanın imkan sınırları dahilinde olmadığını düşünerek çocukluk arkadaşı Turan’ın yanına şehre gider. Orada Turan ile birlikte İsvan ve kıvırcık saçlı olarak takdim edilen bir genç daha bulunur. Bedran, Turan ve diğer arkadaşının uzun münakaşaları, siyasi tartışmaları sırasında hep seyirci kalır. Hatta o kadar tepkisizdir ki bir süre sonra Turan ve arkadaşı ona sataşmaya başlarlar. Ancak buna rağmen çekingen tavrını sürdürür ve onların ateşli siyaset tartışmalarının bir parçası olmaktan korur kendisini. Bu esnada sessizce köşede duran İsvan ile görünmez bir bağ kurar.

Bu olaylar sırasında Bedran sürekli iş arar. Ancak çekingenliği yüzünden çoğu kapı kapanır yüzüne. En sonunda çıkan siyasi karmaşada İsvan vurulur ve zorla bulduğu işi bırakmak zorunda kalır. Daha fazla dayanamayacağını düşünen Bedran tekrar köyüne döner. Ancak köylülerin küçümser tavırları ve babasının yaklaşımı yüzünden bir süre sonra dayanamayıp tekrar şehre döner. Bu dönüşün altında İsvan’a duyduğu sevginin önemli bir etkisi bulunur. Oraya dönerek bir nevi kendisini İsvan’ın ölümsüz hatırasına biraz daha yakın hissedecektir.

Bir yerde bekçi olarak iş bulan Bedran eski iş yerinden tanıdığı bir kız ile duygusal boyutu olmayan bir ilişki kurar. Bu esnada İsvan’ın sürekli ziyaret ettiği, halası ve iki kızının yaşadığı köye gider. İsvan’ın hala kızları Asuman ve Gülderim’dir. Neden olduğu bilinmez ama Bedran sürekli olarak Gülderim ve İsvan arasında bir ilişki olduğunu düşünmüştür. Bedran’ın İsvan anısına yaptığı bu ziyaretler bir süre sonra Gülderim ile aralarında bir ilişki başlatacaktır. Bu ilişki bir süre sonra evlilik ile neticelenecektir. Bedran ve Gülderim’in ilk başta düzgün giden evlilikleri Bedran’ın sakat kalması ile farklı bir hal almaya başlar. O güne kadar hayatlarında pek eşya olmayan bu ikili sakatlık olayından sonra Gülderim’in teselliyi eşyalarda aramaya başlamasına sebebiyet verecektir.

İşte bundan sonra Bedran’ın hayatının ilk dönemlerinden itibaren yaşadığı tüm olaylar, acı bir filmin şeritleri gibi göz önünden geçmeye başlar. Belki de daha önce onu gizliden gizliye etkileyen olumsuzluklar artık onun için aşılması mümkün olmayan engin birer dağ olmuştur. Babasının yanlış yaklaşımı, İsvan’a olan gizli duyguları ve karısının yavaş yavaş ondan uzaklaşmaya başlaması yatalak olan Bedran’ı daha da hızlı çürütmeye başlayacaktır. Arkadaşı Turan artık doktor olmuş belli aralıklarla onu ziyarete gelmektedir. Bunlardan birinde artık ayağa kalkmak için uğraşması gerektiğini önermiştir. Daha fazla mücadeleye katlanamayan Bedran’ın yorgun ruhu, bir intihar düşüncesine beşiklik eder. Duvarlara tutunarak evdeki silahı bularak intihar etmeyi düşünen Bedran bunun için eşinin eve dönmesini bekler ancak geçen uzun süreye rağmen eşi dönmez.

Çekingen bir ruhun kötü bir baba, yarım kalan bir ilişki ve yatalaklık ile imtihanını anlatan ve okuyucuyu Bedran ile empati yapmaya sevkeden Sonsuzluğa Nokta, soluksuz okunabilecek bir Hasan Ali Toptaş klasiği olarak kütüphanelerde yerini alacaktır.

Yazan: Şahin Yıldız

Sonsuzluğa Nokta Yorumları

sıkıcı bir kitap bekliyordum ama çok etkileyici bir kitap çıktı tavsiye edilir

09-06-2020 14:11

Beni Kör Kuyularda Uykuların Doğusu Sonsuzluğa Nokta Kayıp Hayaller Kitabı Ölü Zaman Gezginleri Gölgesizler Ben Bir Gürgen Dalıyım Harfler ve Notalar Bin Hüzünlü Haz Heba Kuşlar Yasına Gider en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Sofie'nin Dünyası Oz Büyücüsü Antikacı On Dakika Otuz Sekiz Saniye Kalbimin Can Mayası Başka Bir Şey Pia Mater Gelirken Ekmek Al Aşkımız Eski Bir Roman Bir Ömür Nasıl Yaşanır Kendine Hoş Geldin Camdaki Kız Abartma Tozu Seninle Başlamadı Üç Kız Kardeş 1984 Hayvan Çiftliği Kırlangıç Çığlığı Sen On Yedi Yaşımsın Momo Nutuk Huzursuzluk Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Olağanüstü Bir Gece Ölüme Fısıldayan Adam Sodom ve Gomore Çalıkuşu Genç Werther'in Acıları Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Sineklerin Tanrısı Satranç İçimizdeki Şeytan Küçük Ağa Kırmızı Pazartesi Fi Beyaz Gemi Yüzyıllık Yalnızlık Yaban Anayurt Oteli İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Martı Jonathan Livingston Beyaz Diş Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Yüreğim Seni Çok Sevdi Serenad Böğürtlen Kışı Senden Önce Ben Simyacı Uçurtma Avcısı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna