Yüksek Ökçeler

Yüksek Ökçeler
Kitabın Yazarı:Ömer Seyfettin Kitap Türü:Öykü/Hikaye Yayınevi:Karanfil Yayınları Yayınlandığı Yıl:1922 Sayfa Sayısı:64 ISBN:9786055537371 Kitap Puanı:7.4 / 10 | Yorum: 5

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

7.4
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Yüksek Ökçeler - Ömer Seyfettin

Kitap Türü:Öykü/Hikaye

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Yüksek Ökçeler Özet

Ömer Seyfettin'in "kissadan hisse" olarak tanımlayabileceğimiz hikayeciklerinden biri olan Yüksek Ökçeler adlı eserinde bir tercih yapmak durumunda kalıyorsunuz: Gerçek içinizi acıtıyorsa ona gözünüzü kapatmayı mi seçersiniz yoksa üstüne gitmeyi mi? Yüksek Ökçeler kitabının hikayesinde ruhunun huzuru için gerçeği görmezden gelmeyi seçen Hatice Hanım'ın dramatik öyküsünü bulacaksınız.

Hatice Hanım, on üç yaşındayken altmış altı yaşında ve hasta olan bir kimseyle evlendirilmiş ve eşinin de evliliklerinden kısa bir süre sonra ölümüyle dul kalmış olan zengin ve kısa boylu bir hanımdır. Kocasının ölümünün ardından evlilikten tiksindiği için evlenmeyi hiç düşünmemiştir. Yaklaşık on yıl süren bu evlilik hayatı, kocasının ihtiyarlığı ve hastalığına katlanmakla geçmişti. Genç biriyle evlenmesini isteyenlere de, gençlerin de bir gün yaşlanacaklarını söyleyerek evlilik fikrine sıcak bakmıyordu. Üç sadık hizmetçisi olan aşçı Mehmet ile evlatlığı Gülter ve hizmetçi Eleni ile birlikte Göztepe’deki köşkünde yaşamına devam eden Hatice Hanım, oldukça titiz ve namuslu biri olan Hatice Hanım kısa boylu da olması nedeniyle oldukça yüksek ökçeli iskarpinler giymektedir. Giydiği iskarpinlerin tıkır tıkır sesleri evin her yerinden rahatça duyulmaktadır. Namus ve temizlik hassasiyetini hizmetçilerine de yansıtmış olup onların da diğer konaklardaki uşaklarla görüşmesini istemez ve her gün konağı baştan aşağı temizletir. Bolulu aşçısı Mehmet’i her gün tıraş ettirip beyazlar giymeye mecbur eder. Kilerin kapısını açık tutan Hatice Hanım’ın ortada duran parasına da kimse dokunmaz. Namusluluklarına da diyecek yoktur, aşçı Mehmet, konuşurken kafasını dahi kaldırıp insanın yüzüne bile bakmaz.

Bir gün baş dönmesi şikâyeti üzerine çağrılan doktor, kendisine ilaç vermeksizin yalnızca düz ve yünlü bir iskarpin giymesini tavsiye eder. Hatice Hanım tavsiyeye uyarak yüksek ökçeli iskarpinlerini çıkarır. Gerçekten de baş dönmesi şikâyetinden kurtulan Hatice Hanım bu kez de başka bir sorunla karşı karşıya kalır. Sadık bildiği hizmetçileri bir anda hırsız ve namussuz olup çıkmıştır. Kilerden malzeme çaldıklarına, et yemeklerini diğer konakların uşaklarıyla oturup yediklerine ve daha pek çok hırsızlıklarına şahit olur. Bunun sebebini bir türlü anlamayan Hatice Hanım bu duruma çok üzülür. Bir gün aşçısı Mehmet ile hizmetçileri Gülter ile Eleni'nin mutfaktaki konuşmalarını duyar. Namussuzluk ve hırsızlıklarını açığa çıkardıkları bu konuşmada Gülter, evin hanımının yüksek ökçeli iskarpinlerini çıkarmasından sonra bu hale geldiklerinden yakınmaktadır. Üstelik bunları konuştukları sırada Mehmet, Gülter’i bir dizine, Eleni’yi de diğer dizine oturtmuş ve bellerinden kavramakta, Eleni’ye gece odasına gelmeyişinin, Gülter’e ise artık kendisine şeker getirmeyişinin hesabını sormaktadır. Bu sahneyi gören Hatice Hanım gözlerini kapatsa da kulaklarını tıkayamaz. Ve sorunun yüksek ökçeli iskarpinleri çıkarması nedeniyle olduğunu anlar. Zira bu iskarpinlerin sesi evin her yanından rahatça duyulabildiği için hizmetçiler de sahtekârlıklarını da kolayca gizleyebilmektedirler.

Hatice Hanım, duydukları üzerine onları köşkten kovar ve iki yıl süreyle namuslu hizmetçi bulabilmek adına çırpınıp durur. Ne var ki namuslu birine denk gelemez, her gelenin ya namussuzluğuna ya da hırsızlığına şahit olur. Zengin olmasına karşın hizmetçilerinden dolayı huzuru bulamayan Hatice Hanım baş dönmesine razı olacak şekilde üzüntüden sararıp solacak bir hale gelir ve sonunda yeniden yüksek ökçeli iskarpinlerini giymeye karar verir. Baş dönmeleri yeniden başlasa da buna aldırış etmeyecektir. Hiç olmazsa şimdi yüreği rahattır.

Yazan: Hamide Eken

Yüksek Ökçeler Yorumları

bunu ben de okudum çok güzel bir öykü

05-02-2017 18:30

konusu çok güzeldi

14-02-2017 18:53

hiç guzel değil

14-05-2018 19:58

ehh işte idare eder

13-02-2019 19:22

yüksek ökçeler ömer seyfettinin en güzel hikayelerinden bir tanesi kendisi zaten en sevdiğim yazarların başında geliyor öyküleri de çok güzeldir tavsiye ederim

25-02-2020 14:55