Bomba

Bomba
Kitabın Yazarı:Ömer Seyfettin Kitap Türü:Öykü/Hikaye Yayınevi:Bilgi Yayınevi Yayınlandığı Yıl:1920 Sayfa Sayısı:152 ISBN:9789754940320 Kitap Puanı:8.7 / 10 | Yorum: 5

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:41,60 TL D&R:48,00 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.7
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Bomba - Ömer Seyfettin

Kitap Türü:Öykü/Hikaye

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Bomba Özet

Ömer Seyfettin'in Bomba adlı kitabı altı ana hikayeden oluşmaktadır. Hikayenin konusunda genel olarak Balkanlarda muharebe yıllarında ki zorluklar anlatılmıştır. Ömer Seyfettin bu muharebe yıllarında Balkanlarda askerlik görevinde bulunmuştur.

Makedonya'da mücadele göstermiş ve insanlara yapılan zulmü bizzat kendi gözleriyle görmüştür. Bu kitabı kaleme almasında ki en büyük etken o yıllarda askerlik görevinde bulunmasıdır diyebiliriz.

Nasıl Doğdu? adlı hikayede:

Türk asıllı Kenan ve İtalyan asıllı Grazia'nın hikayesi anlatılmaktadır. Selanik'teki muharebe yıllarında anlatılan bir hikayedir. Grazia ve Kenan evli bir çifttir. Selanik'teki savaştan dolayı Grazia buradan göç etmek istemektedir. Buna karşılık Kenan ise bu topraklardan ayrılmak istememektedir. Kenan ve Grazia birbirlerini çok severek evlenmişlerdir. Fakat ilk başta ki anlaşmalarına göre her şey İtalyan usulüne göre olacak, Türk geleneklerine göre bir hayat yaşamayacaklardır. Aralarındaki anlaşmazlıktan dolayı ayrılmaya karar vermişlerdir. Kenan ve Grazia'nın bir de Primo adında bir çocukları vardır. Primo, damarlarına kadar kendini Türk hisseden bir çocuktur. Selanik'te kalmayı tercih etmiş ve babası ile yaşamaya başlamıştır.

Nasıl Öldü? adlı hikayede:

Primo'nun annesi Türk ve İslam olmayı istemeyerek babasından boşanır ve İtalya'ya döner. Annesinin isteğinden dolayı Primo, İtalyan gelenek ve göreneklerine göre büyüyen bir çocuktur. Anesinin İtalya'ya dönmesi üzerine okumuş olduğu Fransız mektebinden ayrılır ve Türk asıllı bir mektebe başlar. Bir aylık bir süre içerisinde Türkçeyi oldukça iyi öğrenir.

Babası, onun Primo olan adını bir Türk adıyla değiştirmek ister. Primo'nun en hoşuna giden isim Oğuz olmuştur. Bu ismi oldukça benimsemiştir. İsminin Oğuz olmasıyla kendini tamamen Türk hisseden Primo, evde ki Rum olan uşakları, Türk uşaklarla değiştirmek istemiştir. Bunun üzerine evde ki Rum uşaklar kovulmuş, yerine Türk uşaklar işe alınmıştır.

Bir süre sonra Selanik'te muharebenin olacağı ağızdan ağıza dolaşmaya başlamıştır. Bununla birlikte bir sürü muhacir Selanik'e akın akın gelmektedir. Uşakları olan Emine Hanım'ın oğlu Mustafa askerdir. O gün geldiğinde Oğuz'a muharebesiz Selanik'i teslim edeceklerini ve savaşın bittiğini söyler. Mustafa anlattıkça Oğuz daha da sinirlenmektedir. Çünkü böyle bir şeyin olmasına dayanamamaktadır. Mustafa annesinden silahını saklamasını ister. Primo, silahı tavan arasına saklamayı önerir.

Birden her şey değişir. Sokakları şapkalılar kaplar; bütün dükkanlar maviye, beyaza boyanır. O akşam Oğuz'un babası orada kalamayacaklarını, İstanbul'a gideceklerini söyler. Onlar buradan gitmenin hayalini kurarken babası esir düşer.

Primo, eve döndükten sonra evin hizmetlilerine aylıklarını vererek onlara isteyenin gidebileceğini söyler ve evde yalnız kalır. Tavan arasına sakladıkları silahı alarak, yatak odasına iner ve ertesi gün yapacaklarını düşünerek uykuya dalar.

Nakarat adlı hikayede:

Gençliğini Makedonya'da geçirmiş eski bir zabitin hatıra defterinden olan anılar anlatılmıştır.

İrtica Haberi adlı hikayede:

Yine bir zabitin cep defterinden olan anılar anlatılmıştır.

Son olarak ta kitabında adını taşıdığı Bomba adlı hikayede anlatılanlar ise:

Hikayenin kahramanı Boris, yirmi beşli yaşlarda sosyalist bir gençtir. Boris, ülkesinde barış içerisinde yaşamak isteyen bir gençtir. Fakat İslav halkı bağımsızlığını kazanma arzusu içindedir. Bundan dolayı ülkede bir kargaşa ortamı oluşmuştur. Bu karışık halden dolayı komitalar da kendilerine müsait bir ortam bulmuş ve oldukça çoğalmışlardır. Kendi egemenliklerini kurmak isteyen komitalar, halkı hem maddi hem manevi anlamda sömürmek isterler. Halkı kendi isteklerini yapmaları konusunda zorlarlar, bu istekleri gerçekleştirmeyenleri ise öldürürler.

Boris, bu karışık durumdan dolayı kendinin ve ailesinin tehdit altında olduğunu düşünür. Eşi Magda ve babası İstonya'yı da alarak Amerika'ya kaçma planları yapar. Bu planı gerçekleştiremeden bir önceki gece komitalar evlerini basar ve Boris'i rehin alırlar. Tekrar evlerine gelip babası; İstonya'dan bütün hayatı boyunca biriktirdiği paraları isterler. Boris; komitaların elinde olduğu için İstonya ve Magda çok fazla direnmezler ve bütün birikimlerini komitalara verirler.

Komitalar, Boris'in kafasını kesmiş ve bir bez parçasının içine sarmışlardır. Bütün paraları aldıktan sonra eşi Magda'ya, Boris'in koparılmış, kesik ve kanlı kafasının olduğu bezi verip oradan ayrılmışlardır.

Ömer Seyfettin'in Bomba adlı kitabında, yabancı kelimeler fazla olmasına rağmen oldukça sürükleyici bir kitaptı. Özellikle, kitabın sonunda olan Bomba adlı hikayeyi çok beğendim. Herkesin okumasını tavsiye ederim.

Yazan: Sebiha Akkaya

Bomba Soruları ve Cevapları

Bomba kimin eseri?

Ömer Seyfettin

Bomba türü nedir?

Öykü/Hikaye

Bomba kaç sayfa?

152

Bomba Yorumları

kitabın özeti çok açık ve güzel bir dil ile anlatılmış emeklerinize sağlık

28-12-2017 00:56

ömer seyfettin hikayelerinden küçükken çok korkardim hâlâ okuyamam ama özet güzel olmuş

12-01-2018 02:31

ömer seyfettinin bomba özeti için çok teşekkür ederim sitenizden kopyaladım ve tam puan aldım çok mutluyum

18-12-2019 22:03

bomba hikayesi bu kadar mı hikayenin kalanı nerede

26-09-2022 23:11

hikaye özeti tam istediğim gibi olmuş teşekkür ederim

19-11-2023 23:06