And

And
Kitabın Yazarı:Ömer Seyfettin Kitap Türü:Öykü/Hikaye Yayınevi:Karanfil Yayınları Yayınlandığı Yıl:1920 Sayfa Sayısı:65 ISBN:9786055537388 Kitap Puanı:8.5 / 10 | Yorum: 9

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

8.5
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

And - Ömer Seyfettin

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

And Özet

Kitapta, Ömer Seyfettin'in yazdığı sekiz hikaye bulunuyor. Bazı sayfalarda hikayelerle ilgili siyah-beyaz resimler yer alıyor. Hikayeler cesaret, dostluk, fedakarlık, sadakat ve vatan sevgisi gibi değerleri işliyor.

And

Artık büyümüş olan baş kahraman doğduğu, çocukluğunu geçirdiği Gönen'i iyi hatırlayamadığını, sadece evini ve okulunu çok net hatırladığını anlatır. Önce evinden, sonra okulundan bahseder. Okuldaki Büyük Hoca ve Küçük Hoca'dan, hocaların verdiği cezalardan ve okuldaki abdest fıçısından bahseder. Bir gün bir çocuğun abdest fıçısının musluğunu kırdığını, kendisinin musluğu kıran çocuğu görüp öğretmene söylediğini ama başka bir çocuk suçu üstlenince yalancı duruma düşüp kulağının çekildiğini anlatır. Daha sonra, suçu üstlenen çocuğun musluğu kıran çocukla kan kardeşi olduğunu, çocuğun kan kardeşini korumak için suçu üstlendiğini öğrenir. Bir gün arkadaşı Mıstık'la söğüt dallarından at yaparken elinin kesildiğini, bu bahaneyle kan kardeşi olduklarını anlatır. Aradan uzun zaman geçtikten sonra bir gün okul dönüşünde karşılarına kuduz bir köpek çıktığını, Mıstık'ın kendisini korumak için kuduz köpekle boğuştuğunu ve bir süre sonra hastalanıp öldüğünü anlatır. Parmağında, kan kardeşi oldukları günden kalma bir iz olduğundan, bu izi gördükçe duygulandığından bahseder.

Ferman
Rüşvet

Bir gün Ali Hoca, Avukat Hacı Nâmık Efendi'nin dükkanına gelir. Muhtarla davasının olduğunu anlatır. Avukat Hacı Nâmık Efendi, davayı dinleyince Ali Hoca'nın haksız olduğunu kesin davayı kaybedeceğini söyler. Haksız davaları almasa da hatır için davayı almak zorunda kalır. Ali Hoca davayı kazanmak için hâkime güzel bir koç göndermeyi teklif eder. Avukat Hacı Nâmık Efendi böyle yaparsa da kesin kaybedeceğini, yeni hâkimin rüşvete hiç tahammülünün olmadığını, rüşvet vereni davasında haklı olsa bile haksız çıkardığını anlatır. İki hafta sonra Ali Hoca yine dükkana gelir. Avukat Hacı Nâmık Efendi davayı kazandıkları için hâlâ şaşkındır. Ali Hoca davayı gönderdiği koç sayesinde kazandıklarını söyler. Avukat Hacı Nâmık Efendi daha çok şaşırır. Ali Hoca ise koçu kendi adına değil muhtar adına gönderdiğini söyler.

Bir Çocuk: Aleko

Küçük Ali savaş yüzünden Gelibolu'dan köyüne döner ama köyde anne-babasını bulamaz. Anne-babasını bulmak için günlerce sürecek yürüyüşe başlar. Günlerce yalnızlıktan sonra uzaktan gelen kalabalığı görür. Kalabalığın Rumlar olduğunu anlar. Yaklaştıklarında onlardan su ister. Ali, kendisini anne-babası ölmüş, Rum bir çocuk olarak Aleko ismiyle tanıtır. Çocuğun Rum olduğuna inanınca çocuğa su verirler, çocuğu da yanlarına alarak yola devam ederler. Papaz Ali'yi yanına alır, kiliseye hizmetçi yapar. Ali aylarca onlarla kalır. Bir gün papaz, Ali'yi İngiliz kumandanına bir mektup götürmekle görevlendirir. Ali mektubu alıp Türklerin paşasını bulmak için yola koyulur. Karşılaştığı asker ona yardım eder ve mektubu gerekli kişilere ulaştırır. Paşa çocuğa mükafat verilmesini söyler fakat Ali kabul etmez ve hizmet etmek ister. Paşa küçük olduğu için savaşamayacağını söyler ve küçük bir iş verir. Ali daha büyük, daha önemli işler yapmak ister. İngilizlerin parolasını bildiğini onların tarafına gidip faydalı bilgiler getirebileceğini söyler. Paşa bu teklifi kabul eder ve Ali, İngilizlerin arasına karışır. İngilizler mektubu alıp çocukla ilgilenirler. Daha sonra çocuğa bir bomba verirler. Türklerin arasına karışıp bombayı kurunca kaçıp kurtulmasını söylerler. Çocuk bu görevi kabul eder. Yemek yerken bombayı inceler ve aklına bir fikir gelir. Bombayı kurup sürenin geçmesini bekler. Vakit azalınca kumandanla tekrar görüşmek ister. Bombanın patlamasına saniyeler kala Türk olduğunu açıklar.

Yörük Hoca ile Kızı
Hoca'nın Ölümü
Hoca'yı Vuran...
Yalnız Efe

Editör: Firdevs AÇAR

And Soruları ve Cevapları

And kimin eseri?

Ömer Seyfettin

And türü nedir?

Öykü/Hikaye, Çocuk Kitapları

And kaç sayfa?

65

And Yorumları

güzel bir masal çok beğendim

01-11-2018 18:59

içindeki hikayeler çok güzel oğlum çok beğendi okuma sevgisi veriyor annelere tavsiye ederim

26-11-2018 17:44

bu öykü kitabı mı masal kitabı mı tam anlamadım ona göre alacağım and kitabı çocuklar için uygun mu yani kaç yaş aralığı belirtir misiniz?

08-06-2019 22:09

öyküler çok güzel ama en güzeli kitaba adını veren and öyküsü o çok hoşuma gitti

31-03-2022 11:21

ant hikayesi bu aynı mı?

01-09-2022 18:18

aynı çoğu kişi and'ı ant diye okuduğu için hataya düşüyor

13-11-2022 22:23

ömer seyfettin'in hikayeleri çok güzel oluyorlar hepsini okumuşumdur keşke daha fazla yazabilseymiş

14-01-2023 21:55

ömer seyfettin'in en iyi öykü kitabı bu mu

10-07-2023 21:38

özet kısa olmuş biraz daha uzatın

15-01-2024 22:31

Pembe İncili Kaftan Topuz Bahar ve Kelebekler Üç Nasihat Perili Köşk And Primo Türk Çocuğu Bomba Beyaz Lale Harem Kaşağı Yüksek Ökçeler Efruz Bey Vire Yalnız Efe en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli