Yedinci Gün

Yedinci Gün
Kitabın Yazarı:İhsan Oktay Anar Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:İletişim Yayıncılık Yayınlandığı Yıl:2012 Sayfa Sayısı:240 ISBN:9789750510861 Kitap Puanı:7.6 / 10 | Yorum: 57

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:144,50 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.6
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Yedinci Gün - İhsan Oktay Anar

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Yedinci Gün Özet

II. Abdülhamid zamanında Paşaoğlu adındaki zat, babasının padişaha süt kardeş olmasından dolayı kendisine kalan miras sayesinde hiçbir iş yapmadan ferah bir yaşam sürebilmekte; fizik, kimya ve biyoloji gibi fen bilimlerinle hobi olarak ilgilenebilmektedir. Beyoğlu’ndaki kumarhanelere takılan Paşaoğlu, Aman Baba adlı bir Alman, ama daha sonra bir vesileyle islamiyete giren bir adamla da kumar oynar. Bu kumarda ortaya konan inançtır. Allahsız bir kafir olan Paşaoğlu, eğer kumarda Aman Baba’yı yenerse onun da imansız bir kafir olmasını sağlayacaktır. Yok eğer yenilirse dini bütün bir Müslüman olacaktır. Oyunda Paşaoğlu Aman Baba’ya yenilir ve Müslüman olmak zorunda kalır.

İhsan Sait adındaki ablak suretlı, çekik gözlü, elmacık kemikleri çıkık olan Moğol suratlı adam, Sultanahmet hapishanesinden çıktıktan sonra bir tefecinin yanında işe girer. Tefeci sayesinde bu işin en ince ayrıntılarını dek öğrenen İhsan Sait, çocukları yediği söylenen tefeciyi bir gün öldürür ve onun bütün mal varlığına konar. Böylece zengin olan İhsan Sait’in yolu bir vesileyle Ayastefanos’taki demir minarelerin olduğu yere düşer.

Demir minareler, Paşaoğlu’nun kurduğu bir yerdir. Duvarlarında asılı olan Allah ve Muhammed yazılarına, minber ve mihraba benzer kısımlarına bakılırsa burası kutsal bir yerdir. Ancak elektirik tellerine, çeşitli makinalara ve uğursuz atmosfere bakılırsa burası kutsal olmayan bir yerdir. İhsan Sait içeriye girer, Bevvab adındaki hizmetçi tarafından kaçırılıp buraya getirilmiş bir şeyhi izler. Meğer Paşaoğlu, göklerle vasıta kurabilen bir makineye sahiptir. Böylece, ona göre Allah’tan vahiy almak mümkündür. ne var ki kendisi günahkardır. Bu iş için en iyi adaylar, şüphesiz ki şeylerdir. Bu nedenle Paşaoğlu şeyhleri kaçırıp buraya getirtmekte, başına elektirik bağladığı şeylere yüksek voltajda elektirik vermektedir. Ne yazık ki şeyhler vahiy almak ve Allah’la irtibat kurmak yerine ölmektedirler. İhsan Sait’in takip ettiği şeyh de bu şekilde ölür. Bunun üzerine İhsan Sait, silahını çıkarır, Paşaoğlu’na saldırır ve onu öldürür. Artık bu melun yer onun olmuştur ve Bevvab yalnızca İhsan Sait’e hizmet edecektir. Bir gün İhsan Sait demir minarelerde uyurken kendisine “Oğlun İhsan Sait’i terk etme.” diye mektup gelir. Bu birkaç defa tekrar eder. Ne var ki İhsan Sait’in oğlu yoktur. Bir gün karşısına çıkan bir derviş “Ben senin oğlun İhsan Sait’im!” der. İhsan Sait, ona bir miktar para verir ve gönderir. Daha da oğlundan haber alamaz. Yine bir gün İhsan Sait’e Prenses Dojira diye birinden mektup gelir. Mavi gözlü, güzeller güzeli prenses İhsan Sait’e olan aşkından bahsetmektedir. İhsan Sait de mektup yazar, ancak bir de bakar ki prenses mektubu kendisine gelecekten göndermiştir.

Daha sonra Prenses Dojira, İhsan Sait’i geleceğe taşıyacak olan bir zeplin’in çizimlerini gönderir. İhsan Sait demir minarelerdeki atölyesinde bu zeplini inşa eder. Ancak Almanlar bu zeplini ele geçirmek ister. İhsan Sait de Almanlara atölyesinde eğlence verir. bir ara dışarı çıkar ve içeride kalan Almanlara zehirli gaz verir. böylece Almanların çoğu ölür. Zeplini kaçırmak isteyen İhsan Sait, Almanlarla çatışmak zorunda kalır. Mürettebatının çoğunu kaybeden İhsan Sait zeplini kaptırmaz. Zeplinle yükselir, yükselir ve atmosferden çıkar. Donarak ölen İhsan Sait, bu şekilde ölümsüzlüğe kavuşur ve bir yarı Tanrı olur. O artık gelecekteki sevgilisine doğru yol almaktadır.

İhsan Sait’in bir daha görmediği oğlunu, daha sonra Ruslarla yapılan bir savaşta asker olarak görüyoruz. Ne yazık ki Ali İhsan bu savaşta şehit düşer. İhsan Sait’in hayaleti ise oğlunun cesedine secde eder.

Aradan yıllar geçer. Cumhuriyet dönemi Türkiye’sinde Dolmabahçe sarayındayız. Bu sarayda bir hayaletin gezdiği söylentisi alır başını yürür. Bu meseleyi araştırmak için yedi kişilik bir komisyon kurulur. Bu komisyonun çalışması esnasında memurlar sekiz kişi olduklarını fark ederler. Sekizinci kişi İhsan Sait’in hayaletidir. İhsan Sait gelecekten gelmiştir ve sevgilisi Prenses Dojira’yı bulamamıştır. II. Abdülhamid’in fişlettiği tüm insanlara ait kayıtlara sahip olan komisyon İhsan Sait’in de hayatını bilir ve ona yardımcı olmak ister. Onun, iyi bir adam olmak koşuluyla Prenses Dojira’ya kavuşacağını söyler. Hem Prenses Dojira İhsan Sait’i yüzündeki yaradan tanıyacaktır, halbuki İhsan Sait’in yüzünde hiçbir yara izi yoktur. Neden sonra İhsan Sait, oğlu Ali İhsan’ın yüzündeki yara izini hatırlar. Daha sonra, sevgilisi Prenses Dojira’ya ulaşabilmek için geçmişe döner; fakat İhsan Sait olarak.

Dolmabahçe Sarayı’ndaki İhsan Sait ise, tüm macerasını orada bulunan yedi kişiye yazdırır. Bu yedi kişi, yedi uyurlardan başkası değildir. Tüm hikaye de onların rüyalarından ibarettir. Bu yedi kişinin aralarında bir de köpek vardır ki adı Kıtmir’dir. İhsan Sait, tüm hikayeyi altı günde yazdırır, yorulur ve yedinci günde dinlenir. Yazıcılara da öyle yapmalarını emreder.

Yedinci Gün, postmodern roman kuramının özelliklerini barındırır. Metinlerarasılığın yoğun olduğu, insanları ve olayları karikatürize ederek anlatan bu roman, oldukça keyifli ve akıcıdır. Roman kahramanlarının maceradan maceraya koştuğu bu roman, okuyucuyu pek çok kez güldürmeyi başarmakta, ilginç kurgusuyla da okuyucuyu düşünmeye zorlamaktadır.

Editör: Murat ASLAN

Yedinci Gün Konusu

Felsefeyi edebiyat ile birleştiren üslubu ile okurların dikkatini çeken ve felsefeyi kattığı romanları ile tanınan ünlü yazar İhsan Oktay Anar uzun bir aradan sonra Yedinci Gün romanı ile tekrar sevenlerinin karşısına çıkıyor.

Yedinci Gün romanında basit insanları ele alan ve onların en zayıf ve en yüce yanlarını ortaya çıkartan yazar insanın sıra dışılığı ile yine sizi şaşırtacak. Herkesin kendinden bir parça bulacağı bu kitap yine çok satanlar listesinin tepelerinde olması bekleniyor.

Yedinci Gün Soruları ve Cevapları

Yedinci Gün kimin eseri?

İhsan Oktay Anar

Yedinci Gün türü nedir?

Yerli Romanlar

Yedinci Gün kaç sayfa?

240

Yedinci Gün Yorumları

kitabın dili fazla anlaşılmaz.konuşma dilinden çok uzak.

10-10-2012 19:58

çok yabancı kelime var anlaşılması zor. :(

19-10-2012 12:57

anlasılması cok zor kişileri cok kopuk...

27-10-2012 20:11

kafa yorunca kelimeleri anlaması kolay fakat olaylar sağdan sola soldan sağa atlayıp duruyor

30-10-2012 21:20

zorunlu olmasam okumazdım

02-11-2012 18:08

dili ağır, olay örgüsü karışık. zorunluluktan okudum..

04-11-2012 21:27

PUSLU KITALAR ATLASINI MUMLA ARATIYOR.ZORLAMA BİR AĞDALI TÜRKÇE KULLANMIŞ.ZATEN DİL DEVRİMİNİDE ELEŞTİRMİŞ ROMAN İÇERSİNDE.SAVAŞ ANLRINI ANLATIRKEN ASKERE KARŞI ANLAMSIZ BİR KÖTÜLEME YAPMIŞ,

04-11-2012 23:00

dili agır olaylar saçma sapan ilerliyor diline agır demek hafif kalır . mecburiyetten final sınavımız için okumaya çalışıyorum kitap bitsin diye aglıyorum resmen böyle saçma şey görmedim insanı kitap okumaktan soğutan bir eser . eser olarak kabul edilirse tabi .

10-12-2012 12:48

allahtan korksun biraz..***.. biz bunu nasıl okuyak!!

20-12-2012 23:52

çok saçma, bune

21-12-2012 17:54

Harukulade bir kitapti, kitap bitince bir süre öylece kaldim. Zaman kavrami bu kadar güzel islenemezdi, evet dil biraz agdaliydi ancak konular cok güzel islenmisti, Kesisen Hayatlar filmi tadinda hatta cok cok daha iyiydi. Final ve Hayalet bölümünde baglanan konularla yazar gercek bir yazar olmanin hakkni vermisti. Tek kelime ile harikaydi.

22-12-2012 03:41

zorunlu olsada okunacak bi kitap

23-12-2012 14:29

hayatımda gördüğüm en saçma kitap.. insan kitap okuduğu zaman okuduğu şeyi gözünde canlandırır bunda hiç bir şey yapamıyorsun

25-12-2012 23:05

..SELÇUK ÜNİVERSİTESİ..Zorunlu oldugum için okumakta oldugum bir kitap açıkcası yazarı bizzat tebrik etmek isterim anlaşılmaz kelimelerin içinde merak duygusu barındıran bir kitap.Sık sık kitap okumayan birisi için bu ödevin verilmesi tamemen hocanın hatası.Hocamızıda canıgönülden tebrik ediyorum ...

26-12-2012 15:52

selçuk eem 2 öğrencileri zorunda olaraktan okuyorlar :) :) o.a.

27-12-2012 00:35

okumak zorundayım ama yorumlardan sonra hiç
okuyasım yok

27-12-2012 01:47

Selçuk üniversitesi harita bölümü 2öğretim... ödevin verilmesine 3 gün var okumak zorundayım ama daha başlamadım napacam lan ben böyle ağır dilde kitap mı olur ya akademisyenmiyiz biz biraz vicdan diyorum...

27-12-2012 02:06

sevgili hocamız verecek o kadar kıymetli eserlerimiz arasından bu dandik bile diyemeyeceğim kitabı okutmayı tercih etmiş ama anlaşılmıyor okunmuyor ne yapacaksak?hocamız kendı de okumamıştı kitabı.ilk kendi okumayı denseydi

28-12-2012 19:48

selçuk üniversitesi elek.elektronik 1.öğretim harun hocam harbiden dili agır bir roman zorundalıklar işte naparsın...

29-12-2012 00:23

benim alttan bu ders özet varsa ben onun özetini cıkarırım hayrına biri paylassın :)

29-12-2012 00:39

bende aldim 17 tl ye yarsini okudum bana hitap etmiyor biraktim bir arkadasima nefis bir kitap diye hediye ttim simdi o benm dahi oldugumu dusunecek :))

29-12-2012 10:27

bu nasıl saçma bir ödevdir , kitaptır hocanın kendiside okuduktan sonra eminim iğrençliklerinden dlayı pişman olmuştur ...

29-12-2012 16:54

İhsan Oktay işi gücü bırakmış,İdris Amilin menisine kafayı takmış,kitap yazmak için kitap yazmış resmen,okumayın okutturmayın.SELÇUK ÜNİVERİTESİ.

30-12-2012 21:22

harun hocam harun hocam harun hocam...

31-12-2012 14:54

kardeşim anlaması zorsa bu adamın anlatımından değil senin anlamayısından kelime haznenin darlığındandır.ha kitabı beğenmedim eski uzun ihsan kitaplarıyla arasında dağlar o var o ayrı..

12-01-2013 19:18

Kitap gerçekten mükemmel... Her lise öğrencisi okumalı bu eseri... Okumalı ve kelime haznesinin durumunu şöyle bir düşünsün...

13-01-2013 22:27

adam resmen özenti ne anlattigi beni ilgilendirmez bunun kelime hazinesiyle ilgisi yok eski turkce bilmemek eksiklik degil

15-01-2013 22:13

Zorunlu olmasam ben de okumam.Hayatımda bu kadar iğrenç , bu kadar anlamsız ve anlaşılması zor bir kitapla karşılaşmadım.Kitap okumasını seven ben bile soğudum.

15-01-2013 23:07

evet dili oldukça ağır ama her üniversite öğrencisinin okuması gereken bir kitap.başyapıt resmen..

24-01-2013 17:24

DİLİ AĞIRDI,PUSLU KITALAR ATLASINI ARATIYO GERÇEKTEN,ZAMN ZAMAN HADİ DÜZGÜN Bİ ANLATIM VAR DEYİP KENDİMİ KİTABA KAPTIRSAMDA Bİ ANDA EŞEKTEN DÜŞMÜŞ KARPUZ GİBİ OLDUM ÇÜNKÜ YİNE O SÜSLÜ ANLATIM.YAZMAK İÇİN YAZILMIŞ SANKİ

02-02-2013 23:08

Tek dikkatimi çeken kısım zulkarneyn den bahsetmesi onun dışında harika bir şey diyemem ve belkide biraz zaman kaybı.

05-02-2013 12:56

kitabın dili fazla anlaşılmaz.konuşma dilinden çok uzak... Bu yorumda dil hatası var. Kitabın dili fazla anlaşılmaz, denmez.

05-02-2013 21:50

suskunlar ve amattan sonra yakışmadı ihsan oktay anara......

10-02-2013 19:15

bence çok saçma

23-03-2013 10:37

ya özetini yazsa birsi?

01-04-2013 21:24

kitaptan anlayanlar yazsın lütfen

09-04-2013 12:00

b.k gıbı degıl cok guzel

14-05-2013 21:01

bu kadar güzel bir kitap okumamıştım okumaya başladım bırakamıyorum

29-05-2013 15:18

kitabı yeni aldım anlayanlar için çok güzel bir kitap dili ağır olduğu için biraz yeni başlayanlar için saçma gelebilir

02-06-2013 13:05

puslu kıtalardan aldığım tadı bulamadım birazda sıkıldım...

26-06-2013 01:35

En sondan bi altta yorum yapan arkadaşım. "bu kadar güzel bir kitap okumamıştım okumaya başladım bırakamıyorum" bu hale gelmeyi nasıl öğrendin (Böyle kitaplar söz konusu olunca

17-07-2013 17:52

bu nasıl kitaptır böle abim çok güzel kesinlikle okumalısın demişti acaba dalga filan mı geçlyordu die düşünüyorum şuan

27-07-2013 04:48

kitap çok güzeldi. hayatında kitap olarak sadece Alacakaranlık serisini okuyan arkadaşlara ağır gelmesi çok doğal. bence anlayamayanlar da kitap mı kötü, yoksa benim kelime dağarcığım mı dar diye düşünmeliler.

15-08-2013 15:41

bu ne ya böyle bu kitapa birde esermi diyorlar çokkötü sıradışı yanları olsada bu kitap çok kötü

02-11-2013 09:03

Dostlar! Bu olumsuz yorumları kitap okuma alışkanlığı olan kültürlü kişilerin yapmış olması imkansız diye düşünüyorum. Eğer gerçek bir okur olup okuyabilirseniz çok şaşırırsınız ve seversiniz...

20-02-2014 23:06

Kitabı eleştirenler hem anlamadık diyor hem eleştiriyor ? Kitapta değil sizde bir sorun var !! S Ü öğrencileri için ağır gelmiş olabilir

14-09-2014 23:34

yarım bıraktığım tek kitap..üstelik diğer bütün kitaplarını okuduğum halde..

16-09-2014 11:58

gerçekten çok yordu bu kitap beni ..uzun Bi süre kitap okumicam

07-10-2014 13:10

çok saçma bu ne be

11-10-2014 20:58

kitabın basini 15 kere okudum yinede hicbirsey anlamadim simdi okumuyorum
cok bilenler anlatsin lutfen

10-02-2016 14:48

bu kitap benim tez kitabı içindeki fantastik unsurlarını bulacam ama iki kere okumama rağmen bi bok anlamadım yani fantastik unsur nerde nasıl kullanılmış tam olarak çözemedim

03-03-2017 15:08

düşünün artık bu kitap benim tez konum içindeki fantastik unsurları bulacam ve kitaptan bi bok anlamış değilim çok karışık ve olaylar arasında bağlantı kurmak çok zor ne yapacam bilmiyorum

08-04-2017 12:50

arkadaşlar yedinci gün kimin eseri acaba iki yazar çıkıyor biri ihsan oktay anar diğeri ise orhan hançerlioğlu hangisini okuyacağımı şaşırdım ikisi de roman görünüyor

02-12-2019 13:39

puslu kıtalar atlası’ nda olduğu gibi karakterlerin süpriz anlamlı kesişmelerini aradım ama ne yazıkki olmadı :(

12-04-2021 12:37

kitap özeti için teşekkür ederim güzel bir özet olmuş

14-07-2022 20:41

sayfanıza orhan hançerlioğlunun kitabının özetini ekleyin

22-04-2023 22:54

7 gün kitabı ile aynımı

15-02-2024 22:06

Kitab-ül Hiyel Yedinci Gün Amat Efrasiyab'ın Hikayeleri Suskunlar Tiamat Puslu Kıtalar Atlası Galiz Kahraman en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Erotik Kitaplar Romantik Aşk Kitapları Yabancı Romanlar Yerli Romanlar Tarihi Kitaplar Fantastik Kitaplar Öykü Hikaye Kitapları Macera Kitapları Korku Kitapları Gizem Kitapları Polisiye Kitaplar Bilim Kurgu Kitapları Komik Kitaplar Felsefe Kitapları Politik Kitaplar Kişisel Gelişim Kitapları Gerilim Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Beslenme Diyet Kitapları Psikoloji Kitapları Biyografi Kitapları Deneme Kitapları Günlük Anı Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları Şiir Kitapları