Suskunlar

İhsan Oktay Anar Suskunlar
Kitabın Yazarı:
Kitap Türü:Yerli Romanlar
Yayınevi:İletişim Yayıncılık
Yayınlandığı Yıl:2007
Sayfa Sayısı:268
ISBN:9750505386
Kitap Puanı:
5.4 / 10 | Oy: 596 | Yorum: 6
Editör Puanı:6
Fiyat Listesi / Satın Al
YazarOkur:bedava al
KitapYurdu:19,12 TL
e-kitap,pdf,epub: *


Oy Ver

5.4
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Sıkıcı

Yorum Yaz

Arka Kapak Bilgisi

Suskunlar Özeti

İhsan Oktay Anar Suskunlar


Puslu Kıtalar Atlası romanı ile belli bir okur kitlesine ulaşan İhsan Oktay Anar’ın bir diğer kitabı da Suskunlar. Puslu Kıtalar Atlası ile karşılaştıracak olursam ben biraz geride kaldığını düşündüm. Dili akıcı fakat ağır geldi bana. Sözlükle okuyorsunuz evet ama biraz konudan kopmak mümkün. Kitap öyle zekice yazılmış ki adeta labirent gibi, kendiniz kitabı bir düzene koyuyorsunuz. Sonuna gelmeden kitabı anlamak ise biraz zor. Susmuşların kitabı olan Suskunlar’ın konusu ise şöyle;

Kalın Musa,Hızır Paşa’nın mehteranında közsen yani en büyük davulu çalan kişi olarak çalışmaktaydı. Oğlu Veysel’in mesleğini devam ettirmesini çok istemekte fakat oğlunun böyle bir kuvveti olmadığının farkındaydı. Bir gün oğlunu armudi kemençe çalarken yakaladı ve onu öldüresiye dövdü. Ona göre musiki kötü ve amaçsız bir şeydi. Oğlu böyle şeylerle ilgilenmemeliydi. Onun gibi düşünen mahalle halkı bu armudi kemençe sesini duyduğu anda Kalın Musa’nın evini taşlamaya başlardı. Veysel Bey’in bir Kıpti’den “mısırdaki Hristiyan halktan olan kişi” peydahlanmış iki çocuğu kapının önüne bırakılmıştı. İkiz kardeşler olan Davut ve Eflatun Kalın Musa için iki boğaz daha demekti ve onları hiç istememişti.

Davut dedesini hiç sevmezdi ve kahvehane sahibi olan amcası Hüseyin Efendi’nin yanında çalışırdı. O kahvehanede en iyi musiki yapanlar çalardı ve Davut da ud çalmaya karar verdi. İşinde en iyisi olmuştu. İkiz kardeşi Eflatun ise bir ıslık sesinin peşine düşmüştü. Konstantiniyye de gittiği yer kalmayan ve sürekli onu çağıran birileri olduğunu düşünen Eflatun en son olarak küçük bir kayıklı karşıya Galata’ya geçti ve sesin bir Mevlevihane’den geldiğini düşünerek oraya girdi. Onu çok iyi karşılayan dervişler Eflatun’u kendilerinin çağırdıklarını söylediler. İşte o günden sonra Eflatun o Mevlevihane’de yaşamaya başladı ve ölümsüzlük nefesi denilen Ney’i o çalmaya başladı. O duygu yoğunluğuyla sağır oldu Eflatun.

Alessandro Perevelli bir cüceydi ve parmakları örümcek gibi uzundu ayrıca iki tane fazla parmağı vardı. Bu da ona Kanun’un bir benzeri olan bir enstrümanı çalmada ona çok büyük yarar sağlamıştı ve işinde en iyisiydi. Efendisi Asım Bey de musiki yapıyordu ve besteler yaparak kahvehanelerde söylerdi. Kölesi cüce azat edilmesi ve bir miktar para karşılığında ona yeni besteler yapabileceğini söyledi. Asım bu teklifi kabul etti ve ikisi de çok zengin oldular. Bir gün Asım Neva adında bir kıza aşık oldu ve aşkından neredeyse ölüyordu. Kölesi olan cüceye Neva’yı gösterdi ve cüce de hayatında ilk defa aşık oldu. Asım Bey çok sevdiği Neva için bir şarkı besteledi ve onu ebced şeklinde kağıda geçirdi. Cüceyse bu şarkıyı bozarak çok kötü bir hale getirdi ve Neva’ların evlerinin kapısından içeri bıraktı. Eve gidince de Asım’ın boğazını keserek öldürdü. Özgür olduktan kısa süre sonra camilerde vaazlar vermeye başladı ve herkese musikiyi kötüledi. Tağut’a yardımcılık yapmaya başlayan cüce şehirdeki en iyi 6 musiki yapanı öldürecekti.4 tanesi öldürüldü en sona ise Eflatun ve kendisi kalmıştı. Eflatun’u yakalayıp bodruma indirdiği sırada Davut geldi ve cüceyi öldürdü. Eflatun ve Davut yaşıyorlardı.

Yedikule Kahini bunların hepsini dev bir kehanet aynasından görmüştü ve bir gözü zaten kapalı olan Kahin’in diğer gözüne de perde indi. Fakat yine her şey görüyordu. Eflatun gibi o da susmayı tercih etti. Çünkü susmak, gerçeği anlatmanın tek yoluydu.

Yazar: Ilgın Kocaman

Suskunlar Konusu

Ünlü yazar İhsan Oktay Anar’ın en iyi kitaplarından bir tanesi olarak kabul edilen Suskunlar ilk olarak 2007 tarihinde yayınlanmış ve büyük ilgi görmüştür.

Osmanlı İmparatorluğu döneminde geçen ve dönemin Musiki anlayışını işleyen romanda bir taraftan sürükleyici bir hikaye sunarken diğer taraftan Musiki adına bilgilendirici bir içerik sunmaktadır.

İhsan Oktay Anar’ın Musiki alanında geniş bir araştırma sonrası ortaya çıkardığı eser fantastik bir hikaye içerir. Ana karakter Eflatun’un gözünden anlatılan hikayede yer alan karakterler tamamen yazarın hayal ürünü olmasına rağmen gerçeklik hissini çok fazla vermektedir.

Suskunlar Yorumları

Suskunlar Yorum güzel bir konusu var beğendim

17-09-2015 09:09 !!

Suskunlar Yorum çok güzel yazılmış bir kitap

15-12-2015 22:15 !!

Suskunlar Yorum kitap özeti için teşekkür ederim yoksa yeni yılı kitap okuyarak geçirecektim

30-12-2015 23:11 !!

Suskunlar Yorum güzel bir kitaba benziyor kitabın kendisini merak ediyorum şimdi özrti buysa kendisi nasıldır kim bilir

27-05-2016 17:27 !!

Suskunlar Yorum bence sadece iradesine sahip insan okuyabilir,yoksa ...

14-12-2016 10:29 !!

Suskunlar Yorum okuyun okutyurun bu kitabı, okuma yazma bilmesi gereken her insanın okuması gereken bir kitap fikrimce. kitap akıyor ve içinde kaynoluyorsunuz. bayıldım

25-04-2018 00:39 !!

Yorum Yaz

:: İhsan Oktay Anar ::
:: Tavsiyeler ::
:: Kitap Rehberi ::
:: Yazarlar ::
:: En Son Yorumlar ::


reklam veriletişim • © 2018 YazarOkur Kitap.