Efrasiyab'ın Hikayeleri

Efrasiyab'ın Hikayeleri
Kitabın Yazarı:İhsan Oktay Anar Kitap Türü:Öykü/Hikaye Yayınevi:İletişim Yayıncılık Yayınlandığı Yıl:1997 Sayfa Sayısı:245 ISBN:9789754706484 Kitap Puanı:8.6 / 10 | Yorum: 8

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:136,79 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.6
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Efrasiyab'ın Hikayeleri - İhsan Oktay Anar

Kitap Türü:Öykü/Hikaye

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Efrasiyab'ın Hikayeleri Özet

Sevgili İhsan Oktay Anar’ın sıra dışı, gerçeküstücülük geleneğini devam ettiren, kendi yazım üslubunda seyrine devam eden ve yine kendi akışında mistik öğeleriyle alıp götürürken, bizleri adeta heyecan ırmağında yüzdürüyor. Efrasiyab'ın Hikayeleri kitabı bir akışta okuduğum, okurken kendimi alamadığım, edebi üslubu ustalıkla kullandığını düşündüğüm bir eserdi. Hem metni benzetmelere boğmayan sade dili ile hem de düşündüren; ağırbaşlı, gerçekçi, özenli üslubu ile okumaya değecek romanlardan biriydi.

Baş kahramanımız; Ölüm’dür. İnsanların canını alma görevini yerine getirirken bir kabadayı ile giriştiği oyun sonucu değişik bir yolculuğa çıkacak ve bizi de anlatılan hikayelerle yanında götürecek, kâh üzecek, kâh tebessüm ettirecek, en önemlisi epey düşündürecek, tam da bizleri hayatın gerçek yanını mistik, mizahi bir kurgu düzleminde anlatacaktır.
Ölüm; ailesi ile hiç ilgilenmeyen, etrafı bezdirmiş, burnundan kıl aldırmayan bir kabadayının canını almaya gelmiştir. Kabadayı pek kurnaz çıkar ve ona oyun oynamayı teklif eder. Oyunu kazanırsa ona 100 sene daha ömür verecektir. Oyun için 4 kişi olmalılardır ve kabadayının yanına bir eş gerekir. Ve eğer oyunu kaybederse her ikisi de canından olmayı kabul edecektir.

Bu sırada kara defterinde listesine bakan Ölüm; sırada Cezzar adında bir dedenin olduğunu görür. Adam iyi niyetli, sevimli, görmüş geçirmiş, hayattan alacağını almış, ölüme adeta hazırlıklı ve zamanını torunlarına masal anlatarak geçiren biridir.

Ölüm, Cezzar Dede’nin yanına gelir. Dede, o sırada torunlarına masal anlatmaktadır. Ölümü tanıyan dede hiç zorluk çıkarmaz onunla gidecektir fakat merakla kendisine bakan torunlarına bir masalda anlattığı; “Efrâsiyab’ın Hazinesini bulmaya gidiyorum, geriye sizi almak için geleceğim,” der ve gider. Kitap ismini buradan almıştır.

Ölüm, Cezzar Dede’yi kendine takım arkadaşı edinir ve 4 kişi oyuna başlarlar. Oyunu kabadayı kaybeder ve sonucunda arkadaşıyla rahmete kavuşurlar. Cezzar Dede kazanmıştır ve Ölüm ona bundan dolayı kendisinden bir şey istemesini söyler. Ve işte tam burada asıl kısım olan (ki buna içiçe geçmiş hikaye, çerçeve anlatı tekniği diyoruz.) bölüme geçiş yapılıyor.

Cezzar Dede ile Ölüm, her biri bir hikaye anlatmaya anlaşırlar. Ölüm, her bir hikaye için Cezzar Dede’ye 1 saat daha ek yaşama hakkı verecektir. 4 tema ( korku, din, aşk, cennet) üzerine kurulu birbirinden ilginç, düşündürücü, ibret verici hikayeler anlatılırken (ki bu hikayelerde gerçeküstücülük hakimdir. Uçarak leylek tarafından getirilen beş yaşlarındaki bebeği ya da bir devi, altına dönüşen kişileri vb. görebiliriz.) Ölüm listede ismi olan bir diğer kişinin peşine düşecek, Uzun İhsan adlı bu kişiyi İstanbul sokaklarında kovalayıp duracaktır.

Efrasiyab'ın Hikayeleri romanının bundan sonraki akışı su gibi geçmektedir. Sonlarına doğru biz Ölüm’ün görevi gereği hiçbir duyguya sahip olmadığı ve gülmediği ama bir kez gülecek olursa, canını alacağı kişinin canını bağışlamak zorundadır ve bir süre görevine ara verilecektir. Romanın bitimine doğru Ölüm’ün kız kardeşi (ablası) Uyku ile tanışırız.

Azrail gülmüş mü ?
Uzun İhsan yakalanmış mı ?
Dede ölmekten kurtulmuş mu ?
Ve tüm bu anlatılanların sonu nereye nasıl bağlanmış?


Efrasiyab'ın Hikayeleri, Sade/yalın olduğu halde, basit olmayan bir kurguda, bir sonraki kareyi hep merak ettiren, pek çok mitolojik öğe içeren, hem bizden gerçekçi, hem olağanüstü kareli etkileyici ve bizlere dünya hayatını ve sonrasındaki ölümü de nasıl görmemiz konusunda farklı bir bakış açısı sunan tadı damağımda kalan lezzetli bir kitaptı.

Efrasiyab'ın Hikayeleri Soruları ve Cevapları

Efrasiyab'ın Hikayeleri kimin eseri?

İhsan Oktay Anar

Efrasiyab'ın Hikayeleri türü nedir?

Öykü/Hikaye

Efrasiyab'ın Hikayeleri kaç sayfa?

245

Efrasiyab'ın Hikayeleri Yorumları

değişik bir konuymuş. alıp okumayı düşünüyorum. özetleyen kişiye de teşekkürler. :d

29-03-2017 02:05

çok güzel bir kitap ihsan oktayın en beğendiğim kitabı diyebilirim puslu kıtalar atlası da güzel ama bu daha güzeldi

14-04-2017 19:15

konusu binbir gece masallarlarından çalıntı gibi orada da kadın adamla anlaşma yapıyor her hikaye için bir gece hayatta kalıyordu bu da ona benziyor

03-02-2019 00:01

efrasiyab hikayeleri çok güzel ihsan oktay anar benim favori yazarlarımdan fırsat oldukça kitaplarını okumaya çalışıyorum

24-02-2020 18:58

öğretmen okumamız için ödev verdi ama kitap çok pahalı elinde pdf yada ekitap olan var mı almaya imkanım yok lütfen yardımcı olun

07-03-2022 14:35

bu güzel özet için teşekür ederim

02-09-2022 18:03

kitabın karakterleri hakkında detaylı bilgi bulabileceğimiz bir kısım var mı

18-05-2023 19:48

iyikine okumuşum dediğim bir kitap

12-03-2024 23:53

Kitab-ül Hiyel Yedinci Gün Amat Efrasiyab'ın Hikayeleri Suskunlar Tiamat Puslu Kıtalar Atlası Galiz Kahraman en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli