Efrasiyab'ın Hikayeleri

İhsan Oktay Anar Efrasiyab'ın Hikayeleri
Kitabın Yazarı:
Kitap Türü:Öykü/Hikaye
Yayınevi:İletişim Yayıncılık
Yayınlandığı Yıl:1997
Sayfa Sayısı:245
ISBN:9754706484
Kitap Puanı:
6.2 / 10 | Oy: 239 | Yorum: 2
Editör Puanı:9.8
Fiyat Listesi / Satın Al
YazarOkur:bedava al
D&R:17,28 TL
KitapYurdu:18,00 TL
e-kitap,pdf,epub: *


Oy Ver

6.2
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte

Yorum Yaz

Kitap Türü:Öykü/Hikaye

Arka Kapak Bilgisi

Efrasiyab'ın Hikayeleri Özeti

İhsan Oktay Anar Efrasiyab'ın Hikayeleri


Sevgili İhsan Oktay Anar’ın sıra dışı, gerçeküstücülük geleneğini devam ettiren, kendi yazım üslubunda seyrine devam eden ve yine kendi akışında mistik öğeleriyle alıp götürürken, bizleri adeta heyecan ırmağında yüzdürüyor. Efrasiyab'ın Hikayeleri kitabı bir akışta okuduğum, okurken kendimi alamadığım, edebi üslubu ustalıkla kullandığını düşündüğüm bir eserdi. Hem metni benzetmelere boğmayan sade dili ile hem de düşündüren; ağırbaşlı, gerçekçi, özenli üslubu ile okumaya değecek romanlardan biriydi.

Baş kahramanımız; Ölüm’dür. İnsanların canını alma görevini yerine getirirken bir kabadayı ile giriştiği oyun sonucu değişik bir yolculuğa çıkacak ve bizi de anlatılan hikayelerle yanında götürecek, kâh üzecek, kâh tebessüm ettirecek, en önemlisi epey düşündürecek, tam da bizleri hayatın gerçek yanını mistik, mizahi bir kurgu düzleminde anlatacaktır.
Ölüm; ailesi ile hiç ilgilenmeyen, etrafı bezdirmiş, burnundan kıl aldırmayan bir kabadayının canını almaya gelmiştir. Kabadayı pek kurnaz çıkar ve ona oyun oynamayı teklif eder. Oyunu kazanırsa ona 100 sene daha ömür verecektir. Oyun için 4 kişi olmalılardır ve kabadayının yanına bir eş gerekir. Ve eğer oyunu kaybederse her ikisi de canından olmayı kabul edecektir.

Bu sırada kara defterinde listesine bakan Ölüm; sırada Cezzar adında bir dedenin olduğunu görür. Adam iyi niyetli, sevimli, görmüş geçirmiş, hayattan alacağını almış, ölüme adeta hazırlıklı ve zamanını torunlarına masal anlatarak geçiren biridir.

Ölüm, Cezzar Dede’nin yanına gelir. Dede, o sırada torunlarına masal anlatmaktadır. Ölümü tanıyan dede hiç zorluk çıkarmaz onunla gidecektir fakat merakla kendisine bakan torunlarına bir masalda anlattığı; “Efrâsiyab’ın Hazinesini bulmaya gidiyorum, geriye sizi almak için geleceğim,” der ve gider. Kitap ismini buradan almıştır.

Ölüm, Cezzar Dede’yi kendine takım arkadaşı edinir ve 4 kişi oyuna başlarlar. Oyunu kabadayı kaybeder ve sonucunda arkadaşıyla rahmete kavuşurlar. Cezzar Dede kazanmıştır ve Ölüm ona bundan dolayı kendisinden bir şey istemesini söyler. Ve işte tam burada asıl kısım olan (ki buna içiçe geçmiş hikaye, çerçeve anlatı tekniği diyoruz.) bölüme geçiş yapılıyor.

Cezzar Dede ile Ölüm, her biri bir hikaye anlatmaya anlaşırlar. Ölüm, her bir hikaye için Cezzar Dede’ye 1 saat daha ek yaşama hakkı verecektir. 4 tema ( korku, din, aşk, cennet) üzerine kurulu birbirinden ilginç, düşündürücü, ibret verici hikayeler anlatılırken (ki bu hikayelerde gerçeküstücülük hakimdir. Uçarak leylek tarafından getirilen beş yaşlarındaki bebeği ya da bir devi, altına dönüşen kişileri vb. görebiliriz.) Ölüm listede ismi olan bir diğer kişinin peşine düşecek, Uzun İhsan adlı bu kişiyi İstanbul sokaklarında kovalayıp duracaktır.

Efrasiyab'ın Hikayeleri romanının bundan sonraki akışı su gibi geçmektedir. Sonlarına doğru biz Ölüm’ün görevi gereği hiçbir duyguya sahip olmadığı ve gülmediği ama bir kez gülecek olursa, canını alacağı kişinin canını bağışlamak zorundadır ve bir süre görevine ara verilecektir. Romanın bitimine doğru Ölüm’ün kız kardeşi (ablası) Uyku ile tanışırız.

Azrail gülmüş mü ?
Uzun İhsan yakalanmış mı ?
Dede ölmekten kurtulmuş mu ?
Ve tüm bu anlatılanların sonu nereye nasıl bağlanmış?


Efrasiyab'ın Hikayeleri, Sade/yalın olduğu halde, basit olmayan bir kurguda, bir sonraki kareyi hep merak ettiren, pek çok mitolojik öğe içeren, hem bizden gerçekçi, hem olağanüstü kareli etkileyici ve bizlere dünya hayatını ve sonrasındaki ölümü de nasıl görmemiz konusunda farklı bir bakış açısı sunan tadı damağımda kalan lezzetli bir kitaptı.

Efrasiyab'ın Hikayeleri Yorumları

Efrasiyab'ın Hikayeleri Yorum değişik bir konuymuş. alıp okumayı düşünüyorum. özetleyen kişiye de teşekkürler. :d

29-03-2017 02:05 !!

Efrasiyab'ın Hikayeleri Yorum çok güzel bir kitap ihsan oktayın en beğendiğim kitabı diyebilirim puslu kıtalar atlası da güzel ama bu daha güzeldi

14-04-2017 19:15 !!

Yorum Yaz

:: İhsan Oktay Anar ::
:: Tavsiyeler ::
:: Kitap Rehberi ::
:: En Son Yorumlar ::


reklam veriletişim • © 2018 YazarOkur Kitap.