Tiamat

Tiamat
Kitabın Yazarı:İhsan Oktay Anar Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Everest Yayınları Yayınlandığı Yıl:2022 (15-02-2022) Sayfa Sayısı:160 ISBN:9786051857237 Kitap Puanı:6.7 / 10 | Yorum: 4

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:63,00 TL BKM:65,00 TL D&R:71,00 TL e-kitap,pdf,epub: *

6.7
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte
Giriş Yap Üye Ol

Tiamat - İhsan Oktay Anar

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Tiamat Özet

Tahtelbahir gemisi bir denizaltı çeşididir. Osmanlı zamanında bir görev gereği denize açılmıştır. Ve bir düşman gemisini vurduktan sonra T1AMAT adlı şifre ile devlete bildirerek savaş ganimetlerini almak amacıyla düşman gemisine geçiş yaparlar. O gemiye en üstleri ile birkaç er ve çavuş geçer. İki tane sandık bulurlar. Bu sandıklardan birinde ilk başta altın var zannetseler de 7 tane çivi çıkar içinden. Hevesleri kursaklarında kalan askerler ikinci sandığı yine altın bulma umuduyla açmaya çalışırlar ancak üç kişi uğraşmasına rağmen sandığın ağzı bir türlü açılmaz. Biraz açtıktan sonra çavuş eliyle açmaya çalışınca aniden çavuşun kolu kopar. Bunun şaşkınlığını yaşayan askerler hemen çavuşu kendi gemilerine götürür ve ganimetleri alarak kendi gemilerine çekilirler.

Kendi gemilerinde herkes kendi arasında zafer sarhoşluğu eşliğinde yemeklerini yer, düşman gemisinden almış oldukları içkilerin içerken koğuştan bağırışlar çıkmaya başlar. Kolu kopan çavuş aniden ortadan kaybolmuş, yerini içinden ateş saçan bir canavar almıştır. Bu canavar önüne gelen herkesi yemekte karşısına çıkanı affetmemektedir. Askerler bununla baş edemedikleri gibi bu canavara kurşun işlemediğini gördükleri zaman da korkuları iki katına çıkmıştır. Başlarında bulunan en üst rütbeli kişiyi de yedikten sonra sonunda canavarı bir yere kapatmayı başarırlar ancak artık gemi batmaya başlamış, düşman kuvvetleri onların yerlerini tespit etmiştir.

Hemen bir plan kuran askerler, kurtulma ihtimalleri çok az olsa da bunu değerlendirmeye çalışırlar. Planları şudur: Yemle dolu bir torbayı denize atacaklar, o torba yaklaşık 10 dakika pervane sesi çıkararak düşmana yerlerini farklı gösterecek o esnada kaçarak gemiyi vurmaya çalışacaklardır. Eğer başarırlarsa kurtulma ihtimalleri vardır. Gemide hava gittikçe azalmakta yaşama umutları sönmekte olsa da hala yaşamak için çalışmaktadırlar. Planı uygularlar ancak tam umudu kestikleri an da plan işler ve kurtulduklarını düşünürler.

Kurtuldukları anda yerde gezen 7 çivi dikkatlerini çeker. Yakalamaya çalıştıkça bu çiviler onlardan kaçmakta bir türlü yakalanmamaktadır. Ardından çivinin biri tepeye tırmanarak içlerinden birinin kafasına girer ve onu kan kaybından öldürür. Herkes onu öldü zannederken aniden dirilir ve çivinin onu yönetmesiyle bir arkadaşının boğazını sıkarak onu öldürür. Derken çivilerin 5 tanesi daha tepeye çıkar. Sırayla 5 kişinin kafasına saplanarak hepsinde aynı etkiyi yaratır. Sağ kalanlar koşarak kendilerini bir odaya kapatır böylece gözlerine görünmeyecek ve kurtuluş için plan kurabileceklerdir. 7 kişi birbirinden helallik ister. Yaptıkları suçları söyleyerek birbirlerinden helallik isterler. Odanın içinde gezen bir fareden gördükleriyle son kalan ekmek ve içkilerini birbirleriyle bölüşür ve her lokmanın tadına vararak yerler. Ardından başları olan Mülazım bir plan kurar. Plan gereği sessiz olmak zorundadırlar. Buradan çıkmaya odaklanırlar. Önce elektrikleri keserek görüş açılarını yok ederler. Ses çıkarmayarak duyularını da yok ettikleri için rahat rahat yukarı çıkmayı hedeflerler. Bu sırada biri yakalanarak ölür. Diğeri de son kalan çiviyi kafasına yiyerek zombiye dönüşerek ölür. Kalan askerler zombileri öldürme yolunu keşfederek hepsini temizler. Son olarak canavar yollarına çıkar canavarı da içlerinden biri kendini feda ederek öldürür. Son kalan 2 kişi ise gemiden kurtulmayı başarır. Tahtelbahir gemisi böylece sonsuzluğa doğru batmaya devam eder.

Değerlendirme:

Kitabın kurgusu hoşuma gitse de betimlemeleri çok yetersiz buldum. Bir türlü kitabın içerisine giremedim. Normalde bu şekilde bilim-kurgu, fantastik kitaplar insanı içine çekerek o gerilimi yaşatırlar. Bunun yaşanmasındaki nokta da betimlemelerdir. Betimlemeler eksik olunca kitap yalnızca okunuyor. Ve böyle bir kurguya da bu yakışmıyor. Ama kitabın kurgusu merak uyandırarak kendisini okutturuyor.

Editör: Senanur KARAKUZULU

Tiamat Soruları ve Cevapları

Tiamat kimin eseri?

İhsan Oktay Anar

Tiamat türü nedir?

Yerli Romanlar

Tiamat kaç sayfa?

160

Tiamat Yorumları

ihsan oktay anar'in tiamat adlı bu kitabın konusu bir denizaltı gemisinde geçmektedir. fantastik tarzda kurgulanmiş bir kitap diyebiliriz. bir düşman donanması olan denizalti genimisine 2 er sızar. görevleri ganimetleri bulmaktır. 2 sandık bulurlar ancak bu sandıklarda kendileri kötü bir son beklemektedir. çünkü sandıklar lanetlidir. bu lanet tüm gemiye yayılır. canlarını kurtarmak icin olağan üstü çaba sarfedeceklerdir.

buyakamoz • 25-04-2022 14:46

bitiremedim hayal kırıklığı oldu dili çok ağır geldi bana fazla fantastik akılda tutulması zor konu da yavaş ilerliyor o yüzden bir türlü bitiremedim

26-07-2022 11:43

ihsan oktay standırdının altında ilk kez okursanız yazar hakkında yanlış kanıya kapılmayın diğer kitapları çok daha iyi

07-06-2023 20:44

ne anlatıyor anlamadım konusu da anlatımı da çok yavaş okuması zor bir kitap olmuş

28-03-2024 21:54