Yavuz Sultan Selim

Yavuz Sultan Selim
Kitabın Yazarı:Yavuz Bahadıroğlu Kitap Türü:Biyografi Yayınevi:Nesil Yayınları Yayınlandığı Yıl:2011 Sayfa Sayısı:121 ISBN:9789752699168 Kitap Puanı:5.5 / 10 | Yorum: 6

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:18,75 TL e-kitap,pdf,epub: *

5.5
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte
Giriş Yap Üye Ol

Yavuz Sultan Selim - Yavuz Bahadıroğlu

Kitap Türü:Biyografi, Tarihi

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Yavuz Sultan Selim Özet

8 yıl,4 ay,28 günlük bir padişahlık,50 yıllık bir cihangirlik…
“Kaldın cihanda bir an,her anın oldu bu devr
Mülk-i ezeldi güya tahtında hem civarın
Türbendir en azimi fethettiğin diyarın
Tahtın getürdi yerden umkiyeti kıyame
Eyler ruhuna davet ulviyeti mezarın.”
-Abdülhak Hamid


Mutluluk insanlığın ortak gayesidir ve Yavuz BAHADIROĞLU bu kitapta saadetin inanca bağlı olduğunu göstermiştir. Yavuz Sultan Selim, mutluluğu iki cihanda da ahrete bağlamış ve buna ulaşmak için çaba vermiştir.

Sultan İkinci Bayezıd, Yavuz ve Fatih arasında kalan hem talihli hem de talihsiz bir sultandır. Döneminde kardeşi Cem Sultan başta olmak üzere birçok düşmanla savaşmak zorunda kalmıştır. Her ne kadar önünde ve arkasındaki padişahlar kadar çok bahsedilmese de hayatı boyunca çok fazla şehir ve kaleleri sınırlarına dahil etmiştir ve çok fazla sefere çıkmıştır.

1470 yılında Amasya Sancağında doğan Selim, daha çocukluğundan itibaren azmini ve başarısını gözler önüne sermiş yiğit bir şehzade olarak büyümüştür. Selim, Bayezıd’ın üçüncü oğludur ve buna rağmen ağabeylerini geçip padişah olmuştur. Peki neden?

Selim, çocukluğundan itibaren tarih, fen, edebiyat, askerlik, siyaset ve daha birçok ilmi öğreniyor ve bir dakikasını bile boş geçirmemiştir. Sakal uzatmamış, uzatmasını isteyenlere ise “Babam gibi sakalı ele vermek istemediğim için uzatmayacağım!” demiştir. Her şeyi uzatmadan söyleyen ve şatafattan kaçınan bir sultandır.

Paşalar ve padişah Şehzade Ahmed’i tahta getirmek istiyorlardır. Bu yüzden sürekli Selim’in yoluna taş koyup onun sultana yaklaşmasını engelliyorlardı. Hatta Selim’in oğlu Süleyman’ı bile payitahttan uzaklaştırmak için Kırım’a göndermişlerdir.

Şehzadeler arasında taht rekabeti hızlı başlamıştı. Hepsi tahta yakın olmak istiyordu. Şehzade Korkud, devrin sayılı alimlerindendir, Bayezıd’ın ilk oğludur. En büyük olduğu için ve tahttın onun hakkı olduğunu düşündüğü için İstanbul’a en yakın olmak istiyordu. Bu yüzden Manisa’ya tayin istemiştir. Fakat bu isteği geri çevrilmiştir. Bunu tahmin ettiği için bir ordu ile birlikte Manisa üzerine yürümeye başlamıştır. Selim, Rumeli taraflarına tayin istemiştir fakat kabul edilmemiştir. Bunun üzerine oğlu Süleyman’ın yanına Kırım’a geçmiştir. Oğlunun yanından bir miktar asker alıp Rumeli’ye geçmiştir ve babasına haber yollayıp maksadının onu görmek olduğunu söylemiştir fakat paşalar bunu engellemiştir. Paşalar padişaha el öpmeye değil el öptürmeye geldiğini belirtip, yeniçerilerin Selim’in arkasında olduğunu belirtmişlerdir. Yeniçerilerin Selim’in arkasında olduğu doğru olsa da amacı gerçektende babasını uyarmaktır. Padişahtan izin almadan yaptığı her hareket isyan sayılıyor, ve bu da paşalara istediği kozu veriyordur.

Dört şehzadeden Şehenşah, ölmüştür. Bu yüzden taht savaşı 3 kardeş arasında olmuştur. Paşaların tercihi Ahmed, ulemaların tercihi Korkud ve yeniçerilerin tercihi Selim’dir.

Miladi takvim 24 Nisan 1512’yi gösterirken, Bayezıd tahtı oğlu Selim’e bırakmıştır. Bayezıd tahtta 30 yıl,11 ay ve 4 gün kalmıştır. Bir devir bitmiş, bir devir yeni başlamıştır.

Selim tahta çıktığında Şehzade Ahmed isyanda, Şehzade Korkud ise payitahttaydı. Selim, Korkud’un eğer padişahlık peşinde koşmaz ise yaşayacağını söylemiştir. Korkud bunu kabul etmiş, tek isteğinin huzurlu bir hayat olduğunu söylemiştir. Fakat Korkud bir süre sonra etrafındakilerin onun aklına girmesiyle taht arayışına girecektir. Bunun üzerine kardeşlerinin ölüm fermanını verecektir Selim ve artık tüm engeller ortadan kalkınca Şah İsmail’in üzerine yürüyecektir. Çaldıran Savaşı ile tüm engelleri ortadan kaldıran yavuz padişah, İslam sevdasıyla yanıp tutuştuğu için sıradaki hedefini Mısır’a yöneltmiştir.

28 Ağustos sabahı Yavuz, Halep’e büyük bir merasimle girdi. İlk “Halife Padişah” olmuştu. Artık Mısır’ın kalbine girmek istiyordu fakat bunun için önünde Sina Çölü gibi bir engel bulunuyordu. Yavuz padişah, imkansızı istiyordu. O çöl geçilecek ve Mısır fethi tamamlanacaktı.

Selim, zaman zaman attan inip askerleriyle, zaman zaman da atın üzerinde, çölü geçti ve Mısır fethini gerçekleştirdi. Artık “Hadimü’l-Haremeyn” olmuştur ve eve dönme zamanı gelmiştir. Yolda ünlü alim İbni Kemal’in atı şaha kalkıp, Yavuz’un kaftanını kirletmiştir. Bunun üzerine İbni Kemal çok üzülmüştür. Yavuz, bunu görünce mahcup olmuş, hocasının ona sıçrattığı çamuru süs saydığı belirtmiş ve bu kaftanın ölünde sandukasının üzerine koyulmasını vasiyet etmiştir.

Selim, payitahtta yalnızca 10 gün kalmış ve dinlenmiştir. Hemen işlerine geri dönmüş, oğlu Süleyman’la devlet işlerini görüşmek için Edirne’ye gitmiştir.

Temmuz ayında yavuz padişah, yeni bir sefer hazırlığına giriştiğinde hastadır. Sefere çıktığında yanında can dostu Hasan Can, arkasında doktorları vardır. Ağrısı giderek artmakta ve canı fazlasıyla yanmaktadır. Küçük bir çıban, bir padişahın sonunu getirmişti. Ağrıları ve yaraları gittikçe kötüleşen padişah için hekimler devasız dert diyor başka bir yapamıyorlardı.

Padişah öldüğü zaman yanında can dostu Hasan Can vardı. 50 yıllık bir ömür, 8 yıl 4 ay 28 gün padişahlık yapmıştı Yavuz Sultan Selim.

Selim’in hayatı hakkında çok fazla bilgiye sahip olabileceğiniz bu kitap, kaynak belirtmesi ve içeriği ile okuduğun güvenilir kitaplardan biriydi. Kitabın aralarında yazarın bazı yerlerde kendi fikrini belirtip günümüz hakkında yorum yapması hoşuma gitmedi çünkü ben bir tarih kitabında sadece tarihten bahsedilmesini daha çok seviyorum. Diğer türlü akışı bozduğunu düşünüyorum.

Yavuz Sultan Selim kitabı akıcıydı, iki günde bitirdim. Ben kitabı iki güne yayarak okudum ama kitap bir günde hemen bitebilecek türdendi. Kitabın en ilgimi çeken kısmı, Selim’in öldüğü kısımdı. Kitabın benim üstün körü geçtiğim birçok kısmında daha detaylı bilgiler vardı. Okuyanların kitabı beğeneceğini tahmin ediyorum.

Yazan: Sena AKSOY

Yavuz Sultan Selim Yorumları

tarihi bu adamdan öğrenmeye kaldık yazık

21-02-2018 18:45

biraz hayal kırıklığı yavus sultan selimi o kadar iyi anlatamıyor çok genelleme yapmış bilinmedik ince noktalar pek yok diğer kaynakları denemenizi tavsiye ederim

04-11-2018 17:05

pek faydalı bulduğum söylenemez genel hatları ile anlatmış ders kitabı gibi pek okunmuyor böyle kitap yazacaksanız ders kitaplarından farklı birşeyler katacaksınız ki insanlar okusun

15-02-2019 19:35

abi bi adam akıllı özet koyamamışsınız

14-04-2019 13:13

yavuz bahadıroğlu şehzade selim nesil yayıncılık 49. baskı

13-05-2019 21:55

abi bu yavuz sultan selim yavuz bahadıroglu nun yazdığı kitap mı

31-01-2021 23:32

Mavi Yıldız Biz Osmanlıyız Şirpençe Buhara Yanıyor Merhaba Söğüt Yavuz Sultan Selim en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Hazan Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Sofie'nin Dünyası Oz Büyücüsü Antikacı Başka Bir Şey Pia Mater Aşkımız Eski Bir Roman Bir Ömür Nasıl Yaşanır Camdaki Kız Abartma Tozu Seninle Başlamadı Üç Kız Kardeş 1984 Hayvan Çiftliği Kırlangıç Çığlığı Momo Nutuk Huzursuzluk Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Olağanüstü Bir Gece Ölüme Fısıldayan Adam Çalıkuşu Genç Werther'in Acıları Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Sineklerin Tanrısı Satranç İçimizdeki Şeytan Küçük Ağa Kırmızı Pazartesi Fi Beyaz Gemi Yüzyıllık Yalnızlık Yaban Anayurt Oteli İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Martı Jonathan Livingston Beyaz Diş Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Yüreğim Seni Çok Sevdi Serenad Böğürtlen Kışı Senden Önce Ben Simyacı Uçurtma Avcısı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli