Merhaba Söğüt

Merhaba Söğüt
Kitabın Yazarı:Yavuz Bahadıroğlu Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Nesil Yayınları Yayınlandığı Yıl:2005 Sayfa Sayısı:400 ISBN:9789754081026 Kitap Puanı:7.6 / 10 | Yorum: 11

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:133,00 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.6
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Merhaba Söğüt - Yavuz Bahadıroğlu

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Merhaba Söğüt Özet

Kayı Boyu aşiretinin lideri Gündüz Bey, bir gün ava çıktığında işler yolunda gitmez. Hiçbir şey yakalayamamış olmanın verdiği sinirle, küçük bir tavşanın peşine düşer. Bu minik tavşan, koca aşiret reisini peşinden dağlara doğru sürükler. Tavşanın neredeyse kendisi ile alay ettiğini düşünen Gündüz Bey hayvanı avlamaktan vazgeçer. O sırada kayalıkların arasından yankılanan bir ses duyar. Kendisine adı ile seslenen bu sesin sahibini bir türlü göremez, hatta bunun bir şaka olduğunu düşünür. Karşılıklı konuşmalar sonunda kendisi ile konuşan şahsın Semerkant’ta yaşayan, ulu bir kişilik olan “Kaya Şeyhi” olduğunu öğrenir. Kaya Şeyhinin Gündüz Bey’ e tek bir söylemi vardır :

- Ertuğrul’ a iyi bak Gündüz Bey. İleride büyük bir İslam devletinin temellerini atacaktır.

İslam dinine, ahilik teşkilatına sıkı sıkıya bağlı olan Kayı aşireti reisi Gündüz Bey aklında bu sesle beraber çadırlarının konduğu alana geri döner. Böyle mübarek kişilerin daha önce de çeşitli yollarla geleceğe dair müjdeli haberler gönderdiğini hatırlar. Dört erkek evlat sahibi olan Gündüz Bey, üçüncü oğul olarak dünyaya gözlerini açan Ertuğrul’ a başka bir gözle bakmaya başlar.

O sesten önce, sadece küçük oğlu olarak baktığı Ertuğrul’ un aslında ne kadar serpilip büyüdüğünü fark eder. Daha şimdiden oynadığı arkadaşlarının arasında liderlik sıfatıyla, bütün oyunu yönetmektedir. Gündüz Bey’ in tek isteği konar – göçer yaşamı geride bırakıp, kendilerine ait bir yurt edinmektir. Böyle bir haber geldiğine göre, bu isteği gerçekleştirmeye kendi ömrünün yetmeyeceğini düşünür. Oğulları arasından, ağabeyleri önünde dururken Ertuğrul’ un nasıl Bey olacağını aklı kesmez ve bu durumu zamana bırakmaya karar verir.

Gündüz Bey bu durumu ne kadar zamana bırakmayı düşünse de, o günden sonra oğlu Ertuğrul’ a “ Bey “ sıfatını da ilave ederek onu “ Ertuğrul Bey” diye çağırmaya başlar.

Ertuğrul gençliğinin en verimli çağlarında, gönlünü Gülaçtı adındaki, kendi aşiretlerine mensup bir kıza kaptırır. Hiç kimselere açamadığı bu duygularını, annesi Bey Ana anlar ve bir göç sırasında adetlere uygun olarak kızı annesinden ister.

Kendi içlerinde birbirlerine çok bağlı olan Kayı aşireti, aynı zamanda liderlerine de gönülden bağlıdır. Onların da içinde, verimli arazilere sahip topraklarda, temelli yaşayabilecekleri, evim diyebilecekleri, bir yurt tutma arzusu vardır.

Göç etmelerinin önemli diğer nedeni ise Mongol adını verdikleri Moğol baskınlarıdır. Bir yandan Mongol’ la savaşan aşiret diğer yandan, kendileri gibi olan diğer Müslüman kollarla savaşmaktadır. Bunun nedeni ise Kayı Boyunun sahip olduğu birlik ve beraberliği kıskanmak ve araya fitne sokmaktır.

Yurt tutma yolunda giderken, bir göç sırasında Gündüz Bey vefat eder. Reislik vasiyeti olarak, başa Ertuğrul’ un geçmesini söyler. Bu söylem boy içinde ayrılıklara sebebiyet verir. Diğer aşiretlerin Kayı Boyu’ na soktuğu fitneciler yüzünden iki ağabeyi, ileriye gitmek yerine ilk topraklarına dönmeyi teklif eder. Ertuğrul ise babasının izinden giderek Anadolu topraklarında yurt tutmak ister.

Uzun görüşmeler neticesinde iki ağabeyi, Mongol baskınlarını da göze alarak kendilerine katılan büyük çoğunluk ile geri döner. En küçük kardeşi ile beraberlik yemini eden Ertuğrul, kendisi ile gelmek isteyenlerle beraber ilerlemeye devam eder.

O dönem Anadolu’ da hüküm süren Selçuklu’ ları kendisine dindaş gören Ertuğrul Bey, Müslümanlık adına Bizanslılar’ da dahil olmak üzere pek çok beylik ile savaşır. Gösterdiği üstün başarılar sonucunda Selçuklu Sultan’ ı kendisine yurt edinebileceği Söğüt’ ü gösterir. O günden sonra Söğüt, Kayı Boy’ u aşiretinin vatanı olur.

Bir gün Kaya Şeyhi tekrardan aşiret içlerine sesini duyurur. Bu sefer söylediği cümle Ertuğrul’ a yöneliktir.

- Ertuğrul’ dan sonra Osman’ ı kendinize bey yapın. Ardından sorgusuz sualsiz gidin…

Ülke ve dönem fark etmeksizin tarihi anlatan romanları çok severim. Fakat “ tarihi sevdiren adam “ diye bilinen Yavuz Bahadıroğlu ile Merhaba Söğüt kitabıyla tanıştım. Diğer eserlerindeki anlatım tarzını bilemiyorum fakat Ertuğrul Gazi - Merhaba Söğüt’teki dili beni çok çekmedi. Bölümleri birbirinden kopuk buldum.

Gelişmeleri olaylar eşliğinde okuyamıyorsunuz, daha çok kişilerin kendi iç dünyaları ile yaptığı konuşmalar sayesinde anlamaya çalışıyorsunuz. Mesela Gündüz Bey’ in ölümünün gerçekleştiğini, karakterlerden birinin iç sesinden öğrendim.

Hatta iç ses konuşmalarına fazlası ile yer verilmişti. Kitap daha çok durumlar üzerine birkaç monolog olarak geçiyor. Benim tercihim olay örgüsünün daha yoğun olması. Dil olarak aslında anlaşılır fakat bazı kelimelerde şu anki Türkçe ile tekrar okuduğumu söyleyebilirim.

Yazara, diline, yazım tarzına aşina olanların severek okuyacağı bir yapıt olduğunu düşünüyorum.

Yazan: Betül PALACI

Merhaba Söğüt Soruları ve Cevapları

Merhaba Söğüt kimin eseri?

Yavuz Bahadıroğlu

Merhaba Söğüt türü nedir?

Yerli Romanlar

Merhaba Söğüt kaç sayfa?

400

Merhaba Söğüt Yorumları

hayal kırıklığı oldu o kadar para verip bu kadar kötü bir kitap okumak insanın ağrına gidiyor

01-11-2018 15:48

yeterinde detay yok konuyu güzelleştirmek için fazla abartılar kullanmış insanı kitaptan soğutuyor ben tavsiye etmem

13-11-2018 17:05

harika bir kitap kesinlikle okunması gerektiğini düşünüyorum

24-11-2018 15:54

çok guzel bir kitab

19-03-2019 21:36

eyüp belediyesinin okumak güzeldir yarısması icin binbir zorlukla okudum, bir de "tarihi sevdiren yazar" deniyor çok yazık! bu kadar cinsiyetçi,kadın düşmanı ve olaylar birbirinden o kadar kopuk ki kesinlikle tavsiye etmiyorum o kadar para verip okumayın ben e kitap olarak almıştım çok merak edenlere yollayabilirim ücretsiz. tarihi konulara gelirsek spoiler vermeden kısaca mogallardan ve onların neden anadoluya kadar ilerlemesinden cok ama cok kısa bahsediyor. bireysel olaylar ve ikili diyolaglar daha cok. öyleki nerdeyse bir bölüm delibozuk hıdır ve adam karakteri anlatılmıs. hic sevmedim, bu okudugum 2.kitabıydı yazara ait; bir daha asla okumam dedigim bir yazar.

Esma dereli • 25-05-2021 15:05

merhaba sogut kitabi gerçekten kopuk kopuk olaylardan oluşuyor beklentimin çok altında bir kitap okudum. çok tavsiye etmiyorum

26-05-2021 17:53

bu kitaba para verdiğime pişmanım. yarışma için almıştım almaz olaydım.tavsiye etmiyorum.

26-05-2021 19:08

ben çok beğendim gerçekten tarihi sevdiriyor evet olaylar birbirinden kopuk ama ertuğrul gazi nın hikayesi çok güzel anlatılmış kısa tutmak istemiş yazar

26-05-2021 20:35

karakterleri gerçek mi yoksa hayal ürünümü gerçek hikayeden esinlemiş gibi

14-05-2022 21:55

bu kitap ertuğrul gaziyi mi anlatıyor

14-11-2022 20:29

pdf indirebileceğim bir yer var mı

17-07-2023 22:47

Selahaddin Eyyubi Malazgirt'te Bir Cuma Sabahı Mavi Yıldız Biz Osmanlıyız Şirpençe Buhara Yanıyor Merhaba Söğüt Yavuz Sultan Selim en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Romantik Aşk Kitapları Erotik Kitaplar Öykü Hikaye Kitapları Yabancı Romanlar Macera Kitapları Tarihi Kitaplar Yerli Romanlar Polisiye Kitaplar Komik Kitaplar Bilim Kurgu Kitapları Korku Kitapları Fantastik Kitaplar Kişisel Gelişim Kitapları Gerilim Kitapları Psikoloji Kitapları Şiir Kitapları Politik Kitaplar Gizem Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Tiyatro & Oyun Kitapları Felsefe Kitapları Biyografi Kitapları Beslenme Diyet Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Günlük Anı Kitapları Deneme Kitapları