Şirpençe

Şirpençe
Kitabın Yazarı:Yavuz Bahadıroğlu Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Nesil Yayınları Yayınlandığı Yıl:2021 Sayfa Sayısı:208 ISBN:9789754080452 Kitap Puanı:8.7 / 10 | Yorum: 2

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:42,00 TL D&R:46,80 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.7
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Şirpençe - Yavuz Bahadıroğlu

Kitap Türü:Yerli Romanlar, Tarihi

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Şirpençe Özet

Yavuz Sultan Selim, babası II. Bayezid'i yenip tahta geçmeyi başarmıştır. Mısırı fethedip, Safevileri dize getirip, Müslüman birliğini sağlamayı çok istemekte ancak ilk önce başta kardeşleri Şehzade Korkud ve Şehzade Ahmet olmak üzere tüm cihana Padişahlığını kabul ettirmek zorundadır. İç işleri hallettikten sonra hedefine doğru ilerleyecek, Müslüman birliğini sağlayacak ve halifeliği alacaktır.

2. Bayezid bir hastalığa tutulmuş, bir an evvel doğduğu şehre gitmeyi, orada ölmeyi, geri İstanbul'da bir camii de gömülmeyi istemektedir. Yavuz, babasını çok sever, çok sayar, bir dediğini iki etmemektedir. Kendi yanından ayırmak istemese de babasının sözünü ikiletmez ve doktorları, yolu ayarlayıp babasını sağ salim gönderir. Kendisi babasını yolcu ederken Şehzade Ahmet'in bir adamı tarafından suikaste uğrar. Kendi başına suikastı def ederek sağ salim babasını uğurlayıp sarayına çekilir. Suikastçı sonradan Şehzade Ahmet'in emri üzerine bunu yaptığını itiraf eder. Şehzade Korkut da taht derdine düşünce, Yavuz'a onları yakalayıp öldürmek dışında çare kalmaz. Şu an Sadrazam'ı olan Mustafa Paşa da Şehzade Ahmet'in adamıdır. Bunu fark etse de kanıt bulamayan Padişahın aradığı kanıt kendisine gelecektir.

Sarıoğlan, babası Hüseyin Ağa, Cemil ve Rasim bu dört arkadaş Padişah’a mektup getirmektedir. Yolda adlarının Dimitri ve Yorgacis olduğunu öğrendikleri iki kişinin konuşmalarına şahid olurlar. Bu kişiler Şehzade Ahmet'ten, Sadrazam'a bir mektup getirmektedirler. Onlar kendi aralarında konuşurken bizimkiler bu konuşmalara şahit olur. Sadrazam'ın padişahı tahttan indirmek, yerine Şehzade Ahmet'i geçirmek istediği gibi bilgiler elde eder ve bu mektubu bu adamların elinden almak gerektiğine karar verirler. Sarıoğlan, Dimitri'yi sıkıştırırken, Rasim, Yorgacis'in peşinden mektubu almak için gider, mektubu alır. Ancak gece konakladıkları yerde, hancı, Yorgacis'e bu dörtlünün yerini haber eder ve mektubu yeniden kaybederek sabah uyandıklarında Yorgacis'in peşinden Sarıoğlan ve Rasim giderek mektubu yeniden alır ve Padişah'a getirirler.

Padişah, bunun üzerine sefer hazırlıkları yapar. Kendisi Bursa'ya gider ancak Şehzade Ahmet oradan, Sadrazam'ın yardımıyla Amasya'ya kaçar. Yavuz bunu fark edince Sadrazam'ı mektupları göstererek idam ettirir. Ardından hem Şehzade Ahmet'i hem de Şehzade Korkut'u yakalatır.

İstanbul'a döndükten sonra herkes kendisinin Padişahlığını kabul etmek için elçiler ve hediyeler yollarken Şah İsmail'den hiçbir elçi göremez bunu da sebep göstererek şah İsmail üzerine savaş hazırlığına girişir. Yerine Naib olarak oğlu Süleyman'ı bırakmıştır.

O şah İsmail üzerine gittikçe Şah İsmail, Yavuz'dan kaçmaktadır. Aynı zamanda Yavuz'un ordusunun içine nifak tohumları ekerek isyan çıkarmaya çalışır. Ordu en sonunda isyan eder. Ancak Yavuz muhteşem Dehası ile, sözler ile ordusunu sakinleştirerek, Çaldıran'a, Şah İsmail'in bulunduğu yere doğru atını hızla sürer. Ordusu da kendisiyle birlikte hırsla ilerlemektedir. Çaldıran'a gelindiğinde Yavuz tüm gece uyumaz, topların yerlerini ayarlar, askerleri tepeleri Şah İsmail'in elinden almak için yollayarak tepeleri tutar. Ordunun düzenini kurar, komutanlar ile görüşür. Sabah ezanını kıldıktan sonra ise kanlı savaş başlar. Bir yanda "Şah, Şah" nidaları ile gelenler diğer yanda "Allah, Allah" nidaları atanlar... Sonunda nice komutanlar şehit olsa da zafer Allah, Allah diyenlerin olmuştur.

Değerlendirme:

Yavuz Bahadıroğlu, bu kitapta Yavuz Sultan Selim'in tahta çıkışını, ilk zamanlar olan taht kavgalarını, kendisini hem içte hem dışta nasıl kabul ettirdiğini, o sıralarda olan duygularını bize akıcı ve güzel bir dille anlatır. Kütüphanelerde olması gereken kitaplardan.

Editör: Senanur KARAKUZULU

Şirpençe Soruları ve Cevapları

Şirpençe kimin eseri?

Yavuz Bahadıroğlu

Şirpençe türü nedir?

Yerli Romanlar, Tarihi

Şirpençe kaç sayfa?

208

Şirpençe Yorumları

kısa özet yok mu buradaki özetler çok uzun

28-10-2021 18:32

şirpençe nedir? ne anlama geliyor

28-11-2022 16:17