Ökkeş Otoparkta

Ökkeş Otoparkta
Kitabın Yazarı:Muzaffer İzgü Kitap Türü:Çocuk Kitapları Yayınevi:Özyürek Yayınevi Yayınlandığı Yıl:2013 Sayfa Sayısı:112 ISBN:9789754760583 Kitap Puanı:8 / 10 | Yorum: 1

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:37,50 TL KitapYurdu:40,00 TL e-kitap,pdf,epub: *

8
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Ökkeş Otoparkta - Muzaffer İzgü

Kitap Türü:Çocuk Kitapları

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Ökkeş Otoparkta Özet

Muzaffer İzgü’nün kaleme aldığı Ökkeş Otoparkta, Özyürek Yayınlarından çıkan Ökkeş Serisinin yedinci kitabı. Kitabın ilk yayınlanma tarihi, 1970’li yıllara dayanıyor. Neredeyse yarım asır önce yazılan kitap, 111 sayfadan oluşuyor ve 8 yaş üzeri okurlara hitap ediyor. Yazıldığı dönemin şartlarını oldukça güzel bir şekilde yansıtan çocuk kitabı, Bora Özen’in çizdiği siyah beyaz resimlerle süsleniyor. Kapak tasarımını Süleyman Özkonuk’un yaptığı kitapta dostluğa dair önemli mesajlar yer alıyor. Ökkeş ile şehirde tanıştığı arkadaşı Hasan’ın dostluğu, tüm çocuklara hatta yetişkinlere örnek olacak nitelik taşıyor. Kitap, dostluğun yanı sıra aile sevgisi ve çalışkan olmak gibi konular hakkında da güzel detaylar içeriyor.

Ökkeş Otoparkta

Ökkeş’in babası, her yıl kış gelince çalışıp para kazanmak için köyden şehre gidiyor. Babası şehirdeyken ninesiyle köyde tek başına kalan Ökkeş ise her gün dört gözle babasının yolunu gözlüyor. Hem babasını çok özlediğinden hem de kendisine getireceği sürprizleri merak ettiğinden kış boyunca epey hüzün ve bolca da merak ve heyecanla babasının köye dönmesini bekliyor. Nihayet yine bir kış mevsiminde babası her zamanki gibi çalışmak için şehre gidecekken Ökkeş’i de yanında götürmeye karar veriyor. Çünkü Ökkeş’in artık yeterince büyüdüğünü, yemek ve çamaşır gibi ev işlerinde kendisine yardım edebileceğini, hatta uygun bir iş bulursa çalışabileceğini düşünüyor. Böylece Ökkeş, ninesini gözü yaşlı bir şekilde köyde bırakarak babasıyla şehre gidiyor.

Şehirde babasının bir arkadaşıyla dönüşümlü kullandığı tek göz bir odada kalıyorlar. Bu oda, birbirine benzeyen pek çok odayla aynı avluda yer alıyor ve böylece Ökkeş, kendisini pek çok insanın bir arada yaşadığı sıcacık bir ortamda buluyor. Daha ilk günden Hasan adında bir çocukla tanışıyor ve iki çocuk, çok iyi arkadaş hatta kardeş oluyorlar. Hasan, Ökkeş’e bisikletle tur attırıyor ve ona da bisiklete binmeyi öğretmeye çalışıyor. Ökkeş bisikleti bir türlü kontrol edemediği için ufak tefek pek çok kaza yaşıyorlar. Yine de hem Ökkeş hem Hasan morallerini bozmuyorlar ve birlikte vakit geçirmeye devam ediyorlar. Bisiklet macerasından sonra evlerine dönüp biraz Hasanların odasında vakit geçiriyorlar. Babası iş aramaktan dönünce de Ökkeşlere gidip yemek hazırlayarak birlikte yiyorlar.

Yemekten sonra Ökkeş ile babası hamama gidiyorlar. Tabii Ökkeş’in biricik dostu Hasan da onlara eşlik ediyor. Ökkeş hamama girer girmez kayıp düşüyor ve oldukça kilolu bir adamı da yere düşürüyor. Daha yeni yıkanan adam, hamamdan çıkmak üzereyken yere düşüp boylu boyunca uzanınca tekrar yıkanmak zorunda kalıyor. Adam yeniden yıkanıp yine hamamdan çıkmak üzereyken Ökkeş, adamı yanlışlıkla tekrar düşürüyor. Tabii zavallı adam da bir kez daha yıkanmak zorunda kalıyor. Ökkeş de babası da bu durum yüzünden çok mahcup oluyorlar ve Ökkeş, adamdan özür dilemek için adamın tekrar yıkanıp çıkmasını bekliyor. Nihayet adam son kez yıkanıp hamamdan çıkmak üzereyken kendisinden özür dilemek üzere yanına gelen Ökkeş yüzünden tekrar boylu boyunca yere seriliyor. Bu son düşüşten sonra adam, Ökkeş hamamdan çıkana kadar yıkanmayacağını söylüyor ve Ökkeş’in bir an önce yıkanıp gitmesini isteyerek göbek taşına oturup bekliyor. Ökkeş ile Hasan, yıkanmaları bitince hamamdan çıkıp tarçın içiyorlar. Ökkeş’in babası da yıkanmasını bitirip hızlıca tarçınını içtikten sonra hep birlikte eve dönüyorlar.

Ertesi gün Hasan, çalıştığı taksi durağına giderken Ökkeş’i de yanında götürüyor. Taksi durağının sahibi Kemal Abiyle Ökkeş’i tanıştırarak onun da taksi durağında araba yıkama işine başlamasını sağlıyor. Ökkeş, Hasan’dan gördüğü şekilde hatta daha bir özenle taksileri yıkıyor ve kısa zamanda hem Kemal Abinin hem de taksicilerin sevgisini kazanıyor. Hasan sayesinde şehre kolayca alışsa da ninesini çok özlüyor ve babasına ninesini de şehre getirmeleri gerektiğini söylüyor. Ama babası bu fikre pek sıcak bakmıyor ve konu böylece kapanıyor. Şehre geleli 4 ay geçse de henüz ninesine hiç mektup yazmamış olan Ökkeş, bir gün babasının verdiği kâğıt kalemle ninesine bir mektup yazıp gönderiyor. Bir süre sonra da komşularının ninesine okuyup cevap yazacağını umdukları mektuba cevap geliyor. Bu mektupta komşuları Mustafa, Ökkeş’in ninesinin çok hasta olduğunu ve bir an önce gelip onu almaları gerektiğini söylüyor. Böylece Ökkeş’in babası Bayram, nineyi alıp şehre getirmek üzere köye gidiyor. Ninesinin hasta olmasına çok üzülen Ökkeş ise biricik dostu Hasan’la beraber şehirde kalıp bir an önce babasıyla ninesinin gelmesini bekliyor. Hikâye burada sona eriyor.

Editör: Firdevs AÇAR

Ökkeş Otoparkta Soruları ve Cevapları

Ökkeş Otoparkta kimin eseri?

Muzaffer İzgü

Ökkeş Otoparkta türü nedir?

Çocuk Kitapları

Ökkeş Otoparkta kaç sayfa?

112

Ökkeş Otoparkta Yorumları

ökkeş serisi harika tüm kitapları okudum

16-04-2024 22:41