Ökkeş Denizde

Ökkeş Denizde
Kitabın Yazarı:Muzaffer İzgü Kitap Türü:Çocuk Kitapları Yayınevi:Özyürek Yayınevi Yayınlandığı Yıl:2013 Sayfa Sayısı:80 ISBN:9789754760613 Kitap Puanı:8.3 / 10 | Yorum: 1

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:34,38 TL D&R:37,50 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.3
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Ökkeş Denizde - Muzaffer İzgü

Kitap Türü:Çocuk Kitapları

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Ökkeş Denizde Özet

Muzaffer İzgü’nün yazdığı Ökkeş Denizde, Özyürek Yayınlarından çıkan Ökkeş serisinin onuncu ve de sonuncu kitabı. Ökkeş Otoparkta ile başlayıp sonraki iki kitapla devam eden Ökkeş’in şehir yaşamı, Ökkeş Denizde ile sona eriyor. Ökkeş’in yalnızca şehir yaşamının değil tüm maceralarının sonu olan kitap, 9 yaş ve üzeri okurlara hitap ediyor. Toplamda 80 sayfadan oluşan ve Bora Özen’in çizdiği siyah beyaz resimlerle süslenen kitabın sonunda okurları, kitap hakkında çeşitli sorular bekliyor. Bu sorular arasında kitabın adı, yazarı, yayınevi, sayfa sayısı, kitabı kimin tavsiye ettiği, kitabın konusu, teması, geçtiği yer ve zaman, okurun kitap ve yazar hakkındaki düşünceleri gibi okuru kitap hakkında düşünmeye sevk edecek sorular bulunuyor.

Ökkeş Denizde Özeti

Ökkeş ile biricik dostu Hasan, pazar günü denize gitmek için cumartesi akşamından bisiklet kiralarlar. Hasan sarı, Ökkeş kırmızı bisikleti seçer ve kondularına gitmek üzere yola koyulurlar. Yolda durup biraz dinlendikleri sırada yanlarına bir çocuk gelir ve bisikletlere hevesle bakar. Aralarında geçen kısa konuşmadan sonra Ökkeş ile Hasan, çocuğun bisikletlerden hangisine isterse ona binmesine izin verirler. Çocuk da Hasan’ın aldığı sarı bisikleti seçer ve bisiklete bindiği gibi de hızla Ökkeşlerin yanından uzaklaşır.

Az sonra Ökkeş ile Hasan’ın içine bir kurt düşer ve çocuğun bisikleti alıp kaçtığını düşünmeye başlarlar. Bunun üzerine Ökkeş bisikletine atlayıp çocuğun gittiği yöne gider ama ne kadar araştırsa da çocuğu bulamaz. Hasan da gidip bir bakmak ister ama Ökkeş bunun faydasız olacağını söyleyince vazgeçer. İki arkadaş bir süre üzüntüyle bisikletin parasını nasıl ödeyeceklerini düşünürler. Daha sonra ise çocuğun geri geleceğine dair yeniden umut beslemeye başlarlar. Kısa süre sonra da bekledikleri gibi olur. Çocuk, bisikletin önünde küçük kız kardeşi olduğu hâlde çıkıp gelir.

Ökkeş ile Hasan, çocuk hakkında kötü şeyler düşündükleri için çok utanırlar ama bisikletin geri gelmesine de çok sevinirler. Bu küçük maceranın ardından kondularına dönüp komşu çocuklarını birkaç tur bisiklete bindirirler. Ayrıca bisiklete binmeyi öğrenmek isteyen komşuları Seyit Emmi’ye de bisikletlerini ödünç vermek zorunda kalırlar. Sonunda hem çocukların hem de Seyit Emmi’nin gönlünü ederek günün yorgunluğunu atmak üzere kondularına girip uyurlar.

Ertesi sabah erkenden bisikletle yola çıkıp deniz kenarına varırlar. Yolun uzaklığından ötürü epey yorulsalar da denizde oynayıp eğlendikçe yorgunluklarını unuturlar. Bir de yanlarına aldıkları yiyecekleri afiyetle yiyip iyice keyiflenirler. Yemek yedikleri sırada Ali Rıza adında, kendilerinden küçük bir çocukla tanışırlar. Birbirlerine yemeklerinden ikram ettikten sonra denizde birlikte yüzüp oynamaya başlarlar. Öğle sıcağı basıp herkesin çadırına çekildiği bir sırada ise Ali Rıza’nın yanlarında olmadığını fark ederler. Az sonra ise çocuğun dalgalarla ileri sürüklendiğini ve boğulmak üzere olduğunu görürler.

Yardım istemek için sahile doğru bağırıp dururlar ama kimseye seslerini duyuramazlar. Kimseye ulaşamayacaklarını anlayınca da el ele verip Ali Rıza’yı kurtarmaya çalışırlar ama her çabayla güçlerini biraz daha yitirirler. Son çabalarını gösterdikleri sırada ise sahildeki insanlar imdatlarına yetişir ve böylece üçü de kurtulur. Ali Rıza’nın annesi ve babası başlarına gelen bu olaydan dolayı hem çok üzülürler hem de Ökkeş ile Hasan’a büyük bir minnet duyarlar. Bunun için onlara yemekler ikram ederler, para vermek isterler, ayrıca onları evlerine bırakmayı teklif ederler. Ökkeş ile Hasan ise kendilerine yapılan tüm teklifleri reddedip ikram edilen yemekleri afiyetle yemekle yetinirler.

Bu olayı atlatıp birbirinden leziz yemeklerle güç kazandıktan sonra yine denizde eğlenmeye başlarlar ve saatin nasıl geçtiğini fark etmezler. Bu yüzden de epey geç bir saatte müthiş bir yorgunlukla eve dönmek üzere yola koyulurlar. Ancak yolda Ökkeş’in bisikletinin tekerleği patlar ve biraz da bu yüzden vakit kaybederler. Nihayet türlü zorlukları aşıp eve döndüklerinde Hasan’ın anne babasıyla Ökkeş’in ninesi ve babasının merakla kendilerini beklediğini görürler. Onları bekleyen bir diğer kişi ise bisiklete binmeyi öğrenmekte inat eden Seyit Emmi’dir.

Ökkeş, bisikleti Seyit Emmi’ye verir ve kendisine de bisiklete de zarar vermeden kendi kendine binip öğrenmesini söyler. Sonra da kondularına girip derin bir uykuya dalar. Sabah kalktığında ise gece boyunca uyumayıp bisiklete binmeyi öğrenmeye çalışan Seyit Emmi’nin sonunda bunu başardığını görür. Kahvaltısını yaptıktan sonra ise haftaya da bisiklet getirmesini isteyen Seyit Emmi’den bisikleti alıp Şaban Usta’ya iade etmek üzere arkadaşı Hasan’la yola koyulur. Hikâye böylece sona erer.

Editör: Firdevs AÇAR

Ökkeş Denizde Soruları ve Cevapları

Ökkeş Denizde kimin eseri?

Muzaffer İzgü

Ökkeş Denizde türü nedir?

Çocuk Kitapları

Ökkeş Denizde kaç sayfa?

80

Ökkeş Denizde Yorumları

bu çocukta her haltı yemiş

30-05-2024 14:15