Ökkeş Kurt Avında

Ökkeş Kurt Avında
Kitabın Yazarı:Muzaffer İzgü Kitap Türü:Çocuk Kitapları Yayınevi:Özyürek Yayınevi Yayınlandığı Yıl:1973 Sayfa Sayısı:80 ISBN:9789754760552 Kitap Puanı:8 / 10 | Yorum: 1

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:37,50 TL KitapYurdu:40,00 TL e-kitap,pdf,epub: *

8
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Ökkeş Kurt Avında - Muzaffer İzgü

Kitap Türü:Çocuk Kitapları

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Ökkeş Kurt Avında Özet

Muzaffer İzgü’nün yazdığı Ökkeş Kurt Avında, 10 kitaplık Ökkeş serisinin 2. kitabı. İlk kez 1973 yılında Özyürek Yayınevi tarafından yayımlanan eser, 80 sayfadan ve 2 hikâyeden oluşur. Hikâyelerin ilki Ökkeş’in kurt avını, ikincisi ise eşekleri Karakulak’ı arama macerasını konu alır. Bora Özen’in çizdiği siyah beyaz resimlerle süslenen kitap, 9 yaş ve üzeri okurlara hitap eder. Kitabın sonunda kitabın adı, yazarı, yayınevi, teması gibi görece basit sorular ile okurun kitap ve yazar hakkındaki düşünceleriyle kitap için farklı bir ad önerisi gibi düşünceye dayalı sorular yer alır.

Ökkeş Kurt Avında Özeti

Bir gün Ökkeş’in babası Ökkeş’i yanına çağırır ve kendisi hasta olduğu için bazı ihtiyaçlarını almak üzere kasabaya gitmesi gerektiğini söyler. Mevsim kış, yollar tehlikeli olduğu için de kurtlara karşı Ökkeş’e tüfeği nasıl kullanacağını öğretir ve onun yanına verir. Tüfeğin patlamasından çok korkan Ökkeş, zoraki bir şekilde tüfeği eline alır ve göz, gez, arpacık diye diye tüfeği nasıl kullanacağını öğrenmeye çalışır. Yolda da kendince küçük bir talim yapar ve talim sırasında da bir köylüyü çok korkutur. Daha sonra Ökkeş kurt avına başlar ve bu sırada da Karabaş yüzünden büyük heyecan yaşar. Karabaş’ı yanından gönderdikten sonra kurdu bulduğunu düşünür ve nişan alır. Hayatında hiç kurt görmeyen Ökkeş, öldürdüğü hayvanı alıp köye döner ve kurt vurduğunu sanarak kendiyle övünür. Ancak öldürdüğü hayvanı babasına gösterince bunun bir kirpi olduğunu anlar. Ökkeş’in bu işi başaramayacağını anlayan babası da Ökkeş’i köyde bırakıp kendisi kasabaya doğru yola çıkar. Ninesi evde olmadığı için de gece Ökkeş’le beraber kalması için komşunun oğlu Şaban, Ökkeşlere gelir. İki arkadaş Ökkeş’in babasının verdiği işleri yaptıktan sonra oyunlar oynayıp sohbet ederek uyurlar. Geceleyin Şaban, ahırdan gelen seslerle uyanır ve Ökkeş’i de uyandırır. Ahıra hırsız girdiğini düşünen iki arkadaş zar zor cesaretlerini toplayarak ahıra giderler. Daha sonra da bağırıp muhtar ile komşulardan yardım isterler. Muhtar ile komşulardan birkaçı Ökkeşlerin ahırına girer ve Ökkeş ile Şaban'ın kuzuyu hırsız sandıklarını anlarlar. Bunun üzerine Ökkeş ile Şaban da dâhil herkes çok güler.

Bir gün Ökkeş’in babası eşeği Karakulak’ı kaybeder ve saatler boyunca arayıp durur. Ama bir türlü bulamaz ve yorgunluktan arayamayacak hâle gelince de bu işi Ökkeş ile Şaban’a devreder. Ökkeş, arkadaşı Şaban’la beraber Karakulak’ı aramak için yollara düşer. Köyde bakmadık yer bırakmazlar. Hatta köyün farklı yerlerini rahatça görmek için uzunca bir ağaca bile tırmanırlar. Yüksekten çok korkan Ökkeş, Şaban’ın yardımıyla ağaca çıkar ve yine onun yardımıyla zar zor ağaçtan iner. Ağaca çıkıp indikten sonra değirmene gidip Değirmenci Emmi’ye Karakulak’ı görüp görmediğini sorarlar. Görmediğini öğrenince de yeniden aramaya koyulur ve nihayet bir eşek bulurlar. Ancak bu eşeğin Ökkeşlerin Karakulak’ı değil de Zeynel Emmi’nin ihtiyar eşeği olduğunu anlayınca hayal kırıklığı yaşarlar. Ağaca çıkıp inerek ve köyü dolaşarak çok yorulan iki arkadaş biraz dinlenmek için otururlar. Bu sırada Ökkeş’in köpeği Karabaş, yanlarına gelir. Biraz da Karabaş’la yürüyüp iyice yorulduktan sonra tekrar dinlenmeye karar verirler ve çimenlere uzanırlar. Az sonra da yorgunluğun etkisiyle derin uykulara dalarlar. Uykularını alıp gözlerini açtıklarında ise gece olup havanın karardığını fark ederler ve gecenin bir vakti tek başlarına dışarıda kaldıkları için epey korkarlar. Korkmalarına rağmen Karabaş’ın varlığından da güç alarak eve dönmek için karanlıkta yola koyulurlar. Eve dönüş yolunda bir eşek sesi duyarlar ve bunun Karakulak olduğunu anlayınca çok sevinirler. Az sonra Karabaş sesin geldiği yöne gider ve Karakulak’ı da önüne katıp getirir. İki çocuk Karakulak’ın sırtına binerler ve hem korkuları hem yorgunlukları azalmış bir şekilde yeniden evin yolunu tutarlar.

Editör: Firdevs AÇAR

Ökkeş Kurt Avında Soruları ve Cevapları

Ökkeş Kurt Avında kimin eseri?

Muzaffer İzgü

Ökkeş Kurt Avında türü nedir?

Çocuk Kitapları

Ökkeş Kurt Avında kaç sayfa?

80

Ökkeş Kurt Avında Yorumları