Ökkeş Lunaparkta

Ökkeş Lunaparkta
Kitabın Yazarı:Muzaffer İzgü Kitap Türü:Çocuk Kitapları Yayınevi:Özyürek Yayınevi Yayınlandığı Yıl:1973 Sayfa Sayısı:96 ISBN:9789754760569 Kitap Puanı:7.9 / 10 | Yorum: 1

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:37,50 TL KitapYurdu:37,50 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.9
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Ökkeş Lunaparkta - Muzaffer İzgü

Kitap Türü:Çocuk Kitapları

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Ökkeş Lunaparkta Özet

Muzaffer İzgü’nün yazdığı Ökkeş Lunaparkta, 10 kitaplık Ökkeş Serisinin ilk kitabı. İlk kez 1973 yılında Özyürek Yayınevi tarafından yayımlanan kitap, 8 yaş ve üzeri okurlara hitap ediyor. 96 sayfadan oluşan kitabın son 2 sayfasında okurlara tablo hâlinde sunulan pek çok soru yer alıyor. Kitabın kahramanlarından yer ve zamanına, okurun kitap hakkındaki düşüncelerinden kitabın konusuna kadar uzanan sorular; okurların kitabı daha dikkatli okumalarını sağlayarak ve fikirlerini özgürce yazıya dökmelerine olanak tanıyarak okuma ve yazma becerilerinin gelişmesine destek oluyor.

Kitabın başkahramanı, henüz çok küçükken annesini kaybeden ve Dikkavak Köyü’nde babasıyla yalnız yaşayan Ökkeş. Hikâye boyunca Ökkeş’e eşlik eden karakterler ise babası Bayram Emmi, eşekleri Kürük, arkadaşı İbrahim, Bekir Efendi’nin oğlu Mustafa ve Ökkeş’in yolda ya da lunaparkta karşılaştığı köylü veya şehirli insanlar. Ökkeş’in lunapark macerasını, lunapark sözcüğünü ilk kez duymasından itibaren anlatan hikâye, Bora Özen’in çizdiği siyah beyaz resimlerle süsleniyor. Ökkeş’i, babasını, Kürük’ü ve diğer bazı karakterleri eğlenceli bir şekilde okurların gözlerinin önüne seren resimler hikâyenin tamamının zihinlerde canlanmasına da yardımcı oluyor.

Ökkeş Lunaparkta Özeti

Bir gün Ökkeş, muhtarın oğluna yumurta satıp elindeki paralarla eve dönerken arkadaşlarına rastlıyor. Bekir Efendi’nin oğlu Mustafa’nın anlattıklarını dinleyen arkadaşları, Ökkeş’i görünce konuşmaya ara verip ilgilerini ona yöneltiyorlar. Ökkeş, arkadaşlarının harıl harıl ne konuştuklarını merak ediyor, arkadaşları da Ökkeş’in yumurta satarak kazandığı paraları nereye sakladığını öğrenmek istiyorlar. Böylece Ökkeş, paralarını almayacaklarına dair arkadaşlarından yemin isteyerek minik hazinesini sakladığı yeri arkadaşlarına söylüyor. Bunun ardından Bekir Efendi’nin oğlu Mustafa da az önce diğer çocuklara anlattığı lunapark macerasını bir kez de Ökkeş’e anlatıyor.

Mustafa’nın anlattıklarını heyecanla dinleyen Ökkeş, ilk kez duyduğu lunaparkın nasıl bir şey olduğunu çok merak ediyor ve eve varıp babasını lunaparka gitmek için ikna etme çalışıyor. Babası ise paraları olmadığı için lunaparka gidemeyeceklerini söylüyor. Bunun üzerine Ökkeş, kendisinin çok fazla parasının olduğunu söyleyip paralarını sakladığı yerden çıkarmaya gidiyor. Ama paralarını başkasının aldığını fark ederek ağlaya ağlaya eve dönüyor ve evde de ağlamaya devam ediyor. Ökkeş ağlarken kapı çalıyor ve arkadaşı İbrahim, Ökkeş’in paralarını getirip Ökkeş’e veriyor.

Paralar ortaya çıkınca Ökkeş, yeniden lunaparka gitmek için umutlanıyor. Böylece üçü birlikte paraları saymaya başlıyorlar. Ancak para sayma işi bitince babası, bu paraların lunaparka gitmeye yetmeyeceğini, kendisi rahatsız olduğu için de çalışıp para kazanamadığını, lunaparka gidebilmeleri için Ökkeş’in üç gün boyunca kasabaya gidip odun satması gerektiğini söylüyor. Lunaparka gitmek için her şeyi yapmaya razı olan Ökkeş, hemen ertesi gün Kürük’le yola koyuluyor ve odun satmak üzere kasabaya gidiyor.

Kasabada odun satmaya çalışırken türlü maceralar yaşayan Ökkeş, yeri geliyor birkaç odun karşılığında gazozcudan çok merak ettiği gazlı tuz (gazoz) alıyor, yeri geliyor yine birkaç odun karşılığında Afrika’dan getirilip çadırda sergilenen hayvanları görüyor, yeri geliyor tüm odunlar yerlere dökülüp saçılıyor ve Ökkeş de bunları toplamakla uğraşıyor. Böyle türlü türlü olaylar yaşadıktan ve birkaç kez odunları satacak gibi olup da satamayınca hayal kırıklığına uğradıktan sonra nihayet bir adama odunları satmayı başarıyor. Hatta odunları satın alan adam diğer iki gün de getirdiği odunları kendisine satmasını istiyor. Böylece Ökkeş lunaparka gidebilmek için gereken parayı denkleştiriyor.

Lunapark düşleriyle geçen heyecanlı bir gecenin ardından Ökkeş ile babası yola çıkıyorlar. Sonunda lunaparka varıp sırasıyla Mustafa’nın anlattığı tüm oyuncaklara binmeye çalışıyorlar. Kiminde çok korkuyor kiminde ise çok eğleniyorlar. Bir ara lokantaya gidip et yiyerek karınlarını doyuruyorlar. Sonra yine lunaparka dönüp lunapark kapanana kadar orada vakit geçirmeye devam ediyorlar. En sonunda Ökkeş hiç istemese de lunaparktan ayrılıp geceyi geçirecekleri otelin yolunu tutuyorlar. Böylece Ökkeş’in lunapark macerası sona eriyor.

Editör: Firdevs AÇAR

Ökkeş Lunaparkta Soruları ve Cevapları

Ökkeş Lunaparkta kimin eseri?

Muzaffer İzgü

Ökkeş Lunaparkta türü nedir?

Çocuk Kitapları

Ökkeş Lunaparkta kaç sayfa?

96

Ökkeş Lunaparkta Yorumları

bende serisi var

26-03-2024 11:47