Ökkeş Maçta

Ökkeş Maçta
Kitabın Yazarı:Muzaffer İzgü Kitap Türü:Çocuk Kitapları Yayınevi:Özyürek Yayınevi Yayınlandığı Yıl:2013 Sayfa Sayısı:96 ISBN:9789754760590 Kitap Puanı:8 / 10 | Yorum: 1

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:34,38 TL D&R:37,50 TL e-kitap,pdf,epub: *

8
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Ökkeş Maçta - Muzaffer İzgü

Kitap Türü:Çocuk Kitapları

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Ökkeş Maçta Özet

Muzaffer İzgü’nün yazdığı Ökkeş Maçta, Ökkeş serisinin sekizinci kitabı. İlk kez 1979 yılında Özyürek Yayınevi tarafından yayımlanan kitap, yazarın Ökkeş Otoparkta adlı kitabının devamı niteliğinde. Bir önceki kitapta çalışmak için babasıyla şehre giden Ökkeş, bu kitapta da şehir yaşamına devam ediyor. Köyde kaldığı için çok özlediği ninesine kavuşuyor, aynı avluda yaşadığı ve kardeşi gibi gördüğü Hasan ile baraja ve maça gidiyor. Hasan’ın rahatsızlığı sırasında daima yanında oluyor. Kitapta bu kadar fazla konunun işlendiği göz önüne alındığında kitabın adının oldukça sığ kaldığını söylemek mümkün. Çünkü hikâyenin çok az bir kısmı maçı konu alıyor, çoğunluğu ise Ökkeş ile Hasan’ın anılarından oluşuyor.

Kitap boyunca anlatılan Ökkeş ile Hasan’ın dostluğu hem çocuklara hem yetişkinlere örnek olacak nitelik taşıyor. Gerçek dostluğun ne olduğunu her yaştan okura gösteriyor. 96 sayfalık kitap, Bora Özen’in çizdiği siyah beyaz resimlerle süsleniyor. Kitabın sonunda ise 2 sayfalık bir soru-cevap bölümü bulunuyor. Hem kitabın adı, yazarı ve sayfa sayısı gibi basit ve kısa cevaplı soruların hem de kitabın teması ve okurun kitap ile yazar hakkındaki düşünceleri gibi detaylı cevap gerektiren soruların yer aldığı bu bölüm özellikle küçük okurları kitabı daha dikkatli okumaya ve okuma sonrasında da kitap üzerine düşünmeye teşvik ediyor.

Ökkeş Maçta Özeti

Hikâye, Ökkeş ile babası çalışmak için şehre gidince köyde yalnız başına kalıp da üzüntüden hasta olan ninesini babasının şehre getirmesiyle başlıyor. Böylece Ökkeş ninesine, ninesi de Ökkeş’e kavuşuyor. Ancak Ökkeş’in ninesi çok hasta olduğu için daha torunuyla hasret bile gideremeden hemen doktora gitmek ve bir süre ilaçlarla, iğnelerle tedavi olmak zorunda kalıyor. Torununa ve oğluna kavuştuğu için çok mutlu olan yaşlı kadın, tedavinin de etkisiyle kısa sürede iyileşiyor.

Ökkeş’in ninesi iyileşip normale dönünce Ökkeş ile Hasan taksi durağının sahibi Kemal Abi’den bir günlük izin alıp bir bisiklet kiralayarak gezip eğlenmek üzere baraja gidiyorlar. Burada hem piknik yapıp güzel vakit geçiriyorlar hem de Hasan, Ökkeş’e bisiklete binmeyi öğretiyor. Başka bir gün ise taksi durağından yarım günlük izin alarak futbol maçına gidiyorlar. Ama Ökkeş bir sürü adamın tek topun peşinde koşup durmasını ve sürekli bağıran onlarca adamın da kimi zaman ağlayıp kimi zaman da gülerek onları izlemesini çok anlamsız buluyor ve futbol maçını hiç sevmiyor.

Başka bir gün Ökkeş ile Hasan yine taksi durağında çalışırken Şoför Selim yanlışlıkla Hasan’ın iki taksi arasına sıkışmasına ve bir bacağının kırılmasına sebep oluyor. Taksi durağındakiler, Hasan’ı hemen hastaneye götürüyorlar. Ökkeş ise aklı arkadaşında kalsa da hemen gidip Hasan’ın ailesine haber veriyor. Kısa süre sonra da Hasan’ın annesi Esme Teyzeyi alıp Hasan'ın olduğu hastaneye götürüyor. Hasan bir süre hastanede yatıyor, bir süre de bacağı alçıda geziyor. En sonunda ise alçısı çıkarılarak eski hâline dönüyor.

Hasan iyileştikten bir süre sonra yeniden taksi durağında çalışmaya başlıyor. O günlerden birinde iki arkadaş yine işlerini bitirip eve döneceklerken mesaisini bitiren ve çocuklarla aynı yöne gidecek olan Şoför Hilmi onları da evlerine bırakabileceğini söylüyor. Çocuklar sevinçle bu teklifi kabul ediyorlar ancak son anda iki adam çıkıp Şoför Hilmi’nin müşterisi oluyor. Bunun üzerine iki arkadaş evlerine yine yürüyerek gidecek oluyorlar ancak Şoför Hilmi onları durduruyor. Böylece müşterileri gidecekleri yere bırakarak gezip yeni bir yer görmüş olarak eve dönme hayaliyle yola çıkıyorlar.

Bir süre yol aldıktan sonra ıssız bir yere geliyorlar ve adamların gerçek yüzü de burada ortaya çıkıyor. Yanlarında silah da olan iki adam, Şoför Hilmi’nin tüm parasını alıyor ve kaçmak için arabasına da el koyuyor. Tam Şoför Hilmi ile çocukları bağlayıp kaçacakken çocuklarda da para olabileceğini düşünüyor ve onlara yöneliyor. Bu sırada Ökkeş’in aklına ninesinin isteği üzerine alıp cebine attığı acı biberler geliyor ve sanki çok parası varmış gibi davranarak adamları kandırıyor. Az sonra da el çabukluğuyla iki adamın da yüzüne acı biber serpiyor.

Şoför Hilmi ve Hasan’ın da yardımıyla adamları iple bağlıyor ve götürüp polise teslim ediyorlar. Böylece hem Şoför Hilmi’nin parasını ve arabasını kurtarıyorlar hem de aylardır aynı yöntemle pek çok taksiciyi mağdur eden hırsızları yakalatıyorlar. Karakoldaki işleri bitince önce taksi durağına uğruyorlar, burada tüm taksiciler Ökkeş’i tebrik ediyor. Daha sonra da Şoför Hilmi, Ökkeş ile Hasan’ı evlerine bırakıyor. Böylece Ökkeş, günün kahramanı oluyor.

Editör: Firdevs AÇAR

Ökkeş Maçta Soruları ve Cevapları

Ökkeş Maçta kimin eseri?

Muzaffer İzgü

Ökkeş Maçta türü nedir?

Çocuk Kitapları

Ökkeş Maçta kaç sayfa?

96

Ökkeş Maçta Yorumları