Germinal

Emile Zola Germinal
Kitabın Yazarı:
Kitap Türü:Yabancı Romanlar
Yayınevi:İş Bankası Kültür Yayınları
Yayınlandığı Yıl:1885
Sayfa Sayısı:556
ISBN:9944889384
Kitap Puanı:
5.8 / 10 | Oy: 111 | Yorum: 10
Editör Puanı:10
Fiyat Listesi / Satın Al
YazarOkur:bedava al
KitapYurdu:14,30 TL
e-kitap,pdf,epub: *


Oy Ver

5.8
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte

Yorum Yaz

Kitap Türü:Yabancı Romanlar
Orjinal Adı:Germinal
Çeviren:Bertan Onaran

Arka Kapak Bilgisi

Germinal Özeti

Emile Zola Germinal


BİR GREVİN ROMANI: “GERMİNAL”

Fransız yazar Emile Zola 19. yüzyılda yaşamış, natüralizm akımının en önemli yazarlarından biridir. Akıcı üslubu, doğal, gerçekçi tarzıyla ünlü yazar, özellikle yaşadığı dönemin zorluklarını anlatır. “Meyhane”, “Germinal” ve “Nana” önemli eserlerindendir.

Germinal, 19. yüzyılda Fransa'daki maden işçilerinin özgürlüklerini ve ücretlerini artırmak için, sermaye ile çatışmasını ve mücadelesini anlatan, dünya edebiyatının en ünlü gerçekçi romanlarından biridir. Romanın başkahramanı Etienne, iş aramak için yola çıkmış, sosyalist fikirleri benimseyen bir işçidir. Önceki işi makine şeflliğinden kovulmuştur. Yüyürek kuzey Fransa'daki Montsou'ya gelir. Korkunç derecede zor koşullar altında çalışan maden işçileriyle karşılaşır. İş ister. Önce yok dense de bir işçi kadının ölüm haberi üzerine maden işçisi olarak işe başlar. Bu işi ona Maheu adında bir işçi aracılık ederek bulur. Etienne kömür arabası iterek ekmeğini kazanacaktır. Kitabın ana karakterlerinden Maheu, 7 çoçuklu bir babadır. Bir de evde babası ihtiyar Bonnemort vardır. Bonnemort Baba, dönemin zor koşullarını en iyi yansıtan bir karakterdir. Daha sekiz yaşındayken madene inmiş, üç kez madenden ölmek üzereyken çıkarılmış, ama kurtulmuştur. Bu yüzden kendisine dokuz canlı Baba denmektedir. Artık zor çalışıyordur, şirket bir türlü emekli yapmaktan kaçınır. Çocuklarla beraber Maheu'nun ailesinde beş kişi çalışmaktadır.

Çok zor şartlar altında, her gün sabah dört öğleden sonra üçe kadar vardiyalı, yerin 554 metre altında sağlıksız koşullar altında çalışmaktadırlar. Çalışkan ve gururlu anne Maheude'nin tek derdi ise ailesinin karnını doyurmaktır. Evde çalışmayan küçük yaşta üç çocuk vardır. Getirdikleri üç beş kuruşla borç alarak, acımasız bakkala yalvararak, zenginlerin evine giderek yemek bulmaya çalışır. Madenden döndüklerinde ortası kesilerek leğen yapılan bir fıçıda aynı suyla yıkanırlar, hem de oturma odasında. Evin büyük kızı Catherine, 15 yaşında, yeterli beslenmediği için yaşından küçük gösteren, zayıf ve nazik bir kızdır. O da erkekler gibi işçi tulumunu giyerek bir oğlan çocuğu gibi madene inerek çalışmaktadır. Hatta Etienne en başta onu bir erkek çocuğu zannetmiştir. Büyük oğlan Zacharia ve küçük olan kötü ruhlu Jenalin evin diğer üyelerindendir. Evin son karakteri annesine yardım eden, kambur ve iyi niyetli Alzire'dir. Evde çalışan eksilmesin diye çocukların evlenmesini ailelerin geciktirmesinden dolayı, gençler cinselliklerini tenha alanlarda yaşamaktadırlar. Zacharie'nin iki çocuğu vardır. Sonradan çocukların annesi Philomene ile evlenir. O evlendikten sonra ondan kalan boş yere eve kiracı olarak Etienne gelir. Jeanlin ile beraber aynı yatakta yatmaya başlar. Bu sırada evin büyük kızı Cathreine'ye aşık olur. Fakat Catherine kaba ve küstah Chaval'la beraber olur ve onunla yaşamaya başlar.

Eskiden daha iyi ücret alıp, karınlarını borç almadan doyuran işçiler, son zamanlarda payandalardan ve birçok şeyden kesilen ücretlerden dolayı artık para yetiştiremez ve geçinemez hale gelirler. Öfkeli ve haksızlıklara tahammülü olamayan Etienne bu durumda sessizliğini koruyamaz ve yardım sandığı adı altında bir proje başlatır. Erternasyonal'in de yardımıyla para toplanır ve artık grev kaçınılmaz olur. Grev patlak verir. Önce Montosu'da başlayan grev daha sonra diğer kömür madenlerine de sıçrar. Destek olmayanlara da zaten, grevdeki işçiler çalışanlara tepki verirler ve çalışmalarını engellerler. Fakat işler çığırından çıkar. Çünkü sermaye işçilerin istediklerini kabul etmeyeceklerini açıklar ve toplanan yardım sandığı tükenmiştir. İşçiler sokaklara dökülür. Burada fakir halkın halinden anlamayan ve tek dertleri lüks yaşam olan zenginlerin vurdumduymazlığını görmekteyiz. Etienne artık işçilerin lideri konumundadır. Jean-Bart'taki rakip ocağın grev yapmasını isterler ve binalarına hücum ederler. Orada çalışan Chaval ve Catherine kıl payı kurtulur. Bu durum maden ocağı sahibini iflasa sürükler. Halk sokaklarda “ekmek isteriz” diye bağırır. Bu durumda çaresiz kalan işletme silahlı kuvvetlerden yardım ister. Bazı işçilerin dönmesi için çağrılar yapılır. Bunların başında ise Chaval vardır. Grev yapanlar tekrar çalışanlara sinirlenir ve askere taş atarlar. Çıkan ateşli saldırıda Maheu ölür. Bunun üzerine şirket anlaşmaya zorlanır ve ocaklar açılır. Fakat eski bir anarşist olan Rus Souvarine borulara sabotaj yapar. Etienne, Chaval ve Catherine madende sıkışırlar. Kavga sırasında Chaval ölür. Kurtarma ekipleri ulaştığında Catherine ölmüştür. Etienne kurtulur. Kitabın son sayfalarında Etienne iyileşir ve Paris'e gitmeye yoldaşı Pluchart'ın yanına giderek beraber Enternasyonel'de çalışmaya karar verir. Madende çalışmaya başlaya anne Maheuda ile karşılaşır ve konuşurlar. Kadın ona kızmadığını, kocasının ve iki çocuğunun ölmesinden sonra dahi her zaman içinde bir umudun olduğunu söyler. Bavuluyla giderken, durmadan kazma sallayan arkadaşlarını düşünür. “İnsan bitiyordu topraktan, gelecek yüzyılda ürün vermek üzere yavaş yavaş filizlenen, pek yakında yerküreyi sarsarak baş verecek olan, öç almak için yanıp tutuşan, kapkara bir insan ordusu boy atıyordu.” diye düşünür.

Kelime anlamı “tohum” olan Germinal'de işçiler bir tohum olarak düşünülür ve gelecek nesiller işçilerin bu mücadelesinin meyvesini alacaktır. Zola'nın eleştirdiği zengin kesim değil, ekonomik sistemdir. Yazıldığı dönemde o kadar çok benimsenir ki Zola'nın cenaze töreninde “germinal, germinal" diye tezahürat edilir. Şu da unutulmayan bir gerçektir: Germinal, sadece Fransız edebiyatının değil, tüm dünya edebiyatının en büyük işçi romanıdır.

Germinal Yorumları

Germinal Yorum böyle bir kitap olduğunu bu siteden öğrendim editör de 10 puan vermiş merak ettim ucuz bulabilirsem alıp okuyacağım

17-02-2015 21:59 !!

Germinal Yorum izmir festivalinde somayı canlandırma yaptık tiyatro ekibi olarak orda emile zola germinal kitabını duydum her nekadar oyunda ismi söyleyemesemde okumak istıyorum indirimi takip edicem çok merak ettim

12-08-2015 18:23 !!

Germinal Yorum öğretmenin verdiği özet ödevi için okudum zor bitirdim diyebilirim güzel kitap aslında ama sıkıcı biraz

18-12-2015 12:40 !!

Germinal Yorum çok güzel yazmısınız allah razı olsun işimi gördü:d

09-01-2016 17:28 !!

Germinal Yorum kitap dönemi en canlı örnekleriyle, nerdeyse gerçek gibi yansıtmaktadır. bir çok karakteri, yaşam koşullarını, duygularını, beklentilerini, ahlaksızlıklarını bir film gibi resmetmektedir. bu açıdan son derece başarılıdır. ama aşırı derecede betimleme ve diyalog akıcılığını azaltmıştır, okuması biraz sıkıcı hale gelmiştir. vakti olanlar sakince okursa zevk de alabilir.

28-01-2016 00:53 !!

Germinal Yorum bitmesini istemedigim bir kitapti özellikle son sayfalari etienne ve catherine nin madende kaldigi bolum

16-03-2016 07:05 !!

Germinal Yorum mutlaka okunması gerekli çocuklarımıza dünya ve türk klasklerini okutabilirsek bir çok hata yanlış davranışları insanların sıkıntılarını acılarını göstermiş olur düzgün bir insan olarak yetişmesini sağlamış oluruz ben germinali okuduktan sonra ağladım bir çok çıkardığım ders oldu

20-10-2016 03:11 !!

Germinal Yorum öğretmen bize bunu ödev olarak vermişti. kitabını okuyun demişti. ama filmi olduğunu öğrenince kitabı bıraktım filmi izledim böyle 35 dk falan geldi sonra film sapıtmaya başladı. bazı bölümleri dışında kitap güzel

05-01-2017 21:39 !!

Germinal Yorum mükemmel bir eser

14-05-2017 22:35 !!

Germinal Yorum bana kitabın içideki karakterler lazım karakter analizi çıkartmamız gerekiyor

15-07-2017 19:18 !!

Yorum Yaz

:: Tavsiyeler ::
:: Kitap Rehberi ::
:: Yazarlar ::
:: En Son Yorumlar ::


reklam veriletişim • © 2018 YazarOkur Kitap.