Kadınların Mutluluğuna

Kadınların Mutluluğuna
Kitabın Yazarı:Emile Zola Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Payel Yayınları Yayınlandığı Yıl:1852 Sayfa Sayısı:498 ISBN:9789753881869 Kitap Puanı:8.2 / 10 | Yorum: 2

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:44,00 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.2
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Kadınların Mutluluğuna - Emile Zola

Kitap Türü:Yabancı Romanlar Çeviren:Filiz Koçer

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Kadınların Mutluluğuna Özet

Kadınların Mutluluğuna (Kadınların Cenneti)

Bir ekim günü 20 yaşındaki Denise, yanında 16 yaşındaki erkek kardeşi Jean ve 5 yaşındaki Pepe ile Cherbourg’tan Paris’e gelir. Bir ay aralıkla hem annelerini hem babalarını kaybeden üç kardeş, bir yıl boyunca birbirlerine sığınmışlar ancak gerek Jean’in mevki sahibi bir asilzadenin kızıyla yaşadığı skandal aşk gerek de Denise’nin tezgahtarlık yaparak kazandığı paranın üçüne yetmemesi nedeniyle amcaları Baudu’nun yanına gelmek durumunda kalmışlardır. Ancak Mösyö Baudu üç kardeşi karşısında görünce çok şaşırır. Onları babalarının öldüğü sene davet etmişse de böyle haber vermeden çıkıp geldikleri için kızgındır. Dükkanları Au Vievil Elbauf, gün geçtikçe büyüyerek etraftaki tüm esnafı tehdit eden bir grand magasinsin, Kadınların Mutluluğuna’nın müşterilerini çalması nedeniyle sinek avlamakta, bu durum da artık üç kişi kalmış olan ailenin geçim sıkıntısı çekmesine neden olmaktadır. Yine de yeğenlerinin zor durumda kalmasına yüreği elvermez. Jean zaten kente gelmeden bir fildişi oymacısının yanında iş bulmuştur. Denise de iki yıl boyunca Volognes’te kasabanın en büyük manifaturacısı olan Cornaille’nin giyim bölümünde tezgahtar olarak çalıştığı için kısa bir süre içinde iş bulacağından emindir. Mösyö Baudu genç kadını, ona iş konusunda yardımcı olması için komşusu Vinçard’ın yanına götürür. Fakat ipek işinde uzman olan Vinçard da aynı nedenle maddi sıkıntı çekmekte, bu sebeple yeni personel alımı yapmamaktadır. Bu konuşma esnasında orada bulunan Robineu, ipek reyonunda tezgahtarlık yaptığı Kadınların Mutluluğuna da kadın reyonu için eleman alındığının haberini verir. Amca Baudu bu haberi hoş karşılamasa da Denise görür görmez hayran olduğu bu dev mağazada çalışmak için oldukça isteklidir.

Denise daha ilk görüşmede, kadınlarla arası oldukça iyi olan mağaza sahibi Octave Mauret’in dikkatini çeker ve yardımcı tezgahtar olarak işe alınır. Ancak bu iş, sıkıntılarına çare olmaz. Sadece primle geçinmeye mecbur olduğundan mağazanın tavan arasındaki kadın çalışanlar için ayrılmış odalardan birinde yaşamakta fakat Pepe’yi bakması için yanına bıraktığı Bayan Gras’a aylık kırk frank ödeme yapmakla kalmayıp bir de sevgilileri için sık sık para isteyen Jean’in gönlünü hoş tutmaya çalışmaktadır. Üstelik de iç çamaşırı reyonunda tezgahtar olan Pauline Cugnot dışında herkes tarafından hor görülüp sık sık mobbinge maruz kalmaktadır. Denise 8 ay boyunca maruz kaldığı bu baskılara boyun eğmesine rağmen müşteri görevlisi Jouve’nin onu ziyarete gelen Jean’i Denise’nin sevgilisi zannedip çok katı olan mağaza kurallarını çiğnediğini öne sürerek onu yönetime şikâyet etmesi üzerine işten çıkarılır. Yaptığı itirazları sonuçsuz kalan genç kadın, şemsiye ve güneşlik satan Bourras’ın kiraladığı odalarından birine yerleşerek yaşlı adama yardımcı olmaya çalışır. Altı ay sonra da kendisiyle aynı zamanda kovulan Robineau’nun, karısının tüm birikimiyle satın aldığı Vinçard’ın ipek dükkanında işe başlar. Bu sürede Kadınlar Mutluluğuna büyümeye devam etmekte, 39 reyon, 1800 işçiyle çevredeki tüm dükkanları bir dev gibi yutmaktadır. Baudu da emekliliğinde yaşamak için Rambouillet’de aldığı kır evini büyük bir zararla satmasına rağmen Mauret ile adeta bir Don Kişot edasıyla savaşmaya devam etmektedir. Bu insan üstü çabası, kızı Elizabeth ile nişanlı olan emektar tezgahtarı Colomban’ın Denise’nin baş düşmanı Tezgahtar Clara Prunaire’ye körkütük âşık olup her şeyi bırakıp gitmesiyle ve bu üzüntüye dayanamayan kızının, hemen ardından da eşinin ölümüyle sonuçsuz kalır. Robineau da girdiği rekabette Mauret’e yenilerek iflas etmiş, durumu gururuna yediremediğinden kendini arabaların altına atmıştır. Tüm bunlar yaşanırken Denise, Kadınların Mutluluğuna’ya geri dönmüş, Frederic’in yerine geçerek müdür yardımcısı olmuştur. Henriette Desforges de sevgilisi Mauret’in Denise’e olan gizli aşkına öfkelenerek reyon şeflerinden Bouthemont’un Emlak Kredi Başkanı Baron Hartmann’ın da desteğiyle yine Opera’da Dört Mevsim adıyla bir mağaza açmasına ön ayak olmuş ancak mağaza açılışından üç hafta sonra yanarak kül olmuştur. Kaderin sürekli desteklediği Mauret ise kendi lehine olan tüm bu olaylara rağmen onu sürekli reddeden Denise’nin aşkıyla yanmaktadır. Yedi yıllık bu elde edemeyiş karşısında son kozunu oynayan Mauret genç kadına evlenme teklifi eder. Patronuna yıllarca gizli bir aşkla bağlı olan Denise bu teklif karşısında gardını düşürür ve ona evet der. Denise’nin, çok zengin bir pasta aşçısının yeğeni olan Therese ile yeni evlenmiş olan Jean ve artık 12 yaşına gelmiş Pepe ile doğdukları şehre yapacağı ziyaret sonrasında çift, ilişkilerini resmiyete dökmeye karar verirler.

20 eserden oluşan Rougon ve Macquart Aileleri: İkinci İmparatorluk Döneminde Bir Ailenin Doğal ve Toplumsal Tarihi Dizisinin 11. kitabı olan Kadınların Mutluluğuna’da, serinin 10. kitabı olan Apartman’dan tanıdığımız Octave Mauret’i tekrar görürüz. Çift, 20. kitap olan Doktor Pascal’da yeniden karşımıza çıkacaktır.

Zola’nın 1852'de Paris'te Le Bon Marché'i açan modern pazarlama tekniklerinin öncülü Aristide Boucicaut'tan esinlenerek yazdığı bu eser, 1929’dan günümüze farklı yorumlarla pek çok kez sinemaya aktarılmıştır.

Editör: Pınar Tufanlı

Kadınların Mutluluğuna Soruları ve Cevapları

Kadınların Mutluluğuna kimin eseri?

Emile Zola

Kadınların Mutluluğuna türü nedir?

Yabancı Romanlar

Kadınların Mutluluğuna kaç sayfa?

498

Kadınların Mutluluğuna Yorumları

çok güzel bir kitap bazı kısımlarda kendi hayatımı gördüm mükemmel bir anlatımı var

18-10-2021 20:39

bu kitabın adı kadınların cenneti değil mi?

30-11-2022 00:01