Bir Aşk Sayfası

Bir Aşk Sayfası
Kitabın Yazarı:Emile Zola Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Mavi Çatı Yayınları Yayınlandığı Yıl:2020 Sayfa Sayısı:406 ISBN:9786059372411 Kitap Puanı:7.8 / 10 | Yorum: 3

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:22,40 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.8
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Bir Aşk Sayfası - Emile Zola

Kitap Türü:Yabancı Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Bir Aşk Sayfası Özet

Helene, eşinin vefatından sonra kızı Jeanne ile Pariste hayatını sürdürür. Yas halinden çıkmadan, kimseyle irtibat kurmadan yasamaya devam ederken kızı bir gün hastalanır. Sinirsel olan bu hastalığı krizler halinde gelip küçük yavrucağı perişan hale sokmaktadır. Kendisi hariç ailedeki kadınlarda aynı sinirsel hastalıklar olduğu için yaşanacaklardan korkan Helene kızının sağlıklı kalabilmesi için elinden geleni yapmaya çalışır. Doktoru Bodin'e ulaşamayınca soluğu komşusunun kapısında alan Helene, evladını Doktor Henry'nin ellerine bırakır. Henry minik Jeanne'yi tedavi eder. Helene ertesi gün doktora teşekkür etmek için evine gittiğinde doktorun eşi Madam Deberle ile tanışır ve sıcakkanlı bu kadın Helene'i bırakmaz. Komşuluk ilişkileri böylece başlamış olur.

Jeanne doktorun oğlu Lucien ile arkadaş olmuş, Juliette Deberle ise de Helene ile arkadaş olmuştur. Komşuluk ilişkileri ilk başta Helene'i zorlasa da zamanla alışır ve iki ev sürekli bir araya gelmeye başlar. Bir gün Juliette bir balo düzenlemeye karar verir ve günlerce hazırlıklar yapar. Balo günü gelip çattığında ise Doktor Henry, Helene'e olan aşkını itiraf eder. Helene de hiç dile getirmediği halde bunca zamandır doktordan hoşlandığını fark eder ancak doktora duygularını belli etmemeye karar verir.

Önceleri masum bir şey olarak devam ederken arzuları zamanla hız kazanır ve ikili gizli bir ilişki girdabına girerler. Helene mesafesini korur ancak zamanla o da bu aşka teslim olur. En yakın arkadaşlarından biri olan Rahip, Helene'deki bu değişikliği fark etmiş ancak kendisinin anlatması için beklemeye geçmişken aşkını içine sığdıramayan Helene rahibe durumu anlatır. Rahip, Helene'i kendi kardeşi Mösyö Rambaud ile evlenmesi için ikna etmeye çalışmaktan vazgeçmez. Çünkü doktor evli ve çocuklu bir adamdır ve karısını da sevmektedir ancak Helene kendini bu aşktan uzak tutmayı başaramaz.

Jeanne tekrar ağır bir nöbet geçirdiğinde ise Helene ve doktor arasındaki ilişki daha da hızlı bir hal alır. Ilk başlarda bu durumdan hoşnut olan Jeanne zamanla annesinin ilgisinin kendisinden bir başkasına gittiğini görünce bunu kıskanmaya başlar ve sorunlar çıkarmaya, annesini üzmeye başlar. Uzun bir süre hastalıkla ve kızının huysuzluklarıyla baş başa kalan Helene için günler çok zor geçer.

Bu sırada oğluyla tatile gitmiş olan Madam Deberle dönmüştür. Helene Juliette'de bir gariplikler olduğunu hissetmeye başlar ve Juliette'nin genç Malignon ile bir gönül ilişkisi olduğunu fark eder. Malignon’un verdiği randevuya kulak misafiri olunca işin peşinden gitmeye karar verir. Her ne kadar kendisinin de Juliette'nin eşi doktor ile gönül ilişkisi olsa da doktorun aldatılmasına, Juliette'nin bu hataya düşmesine göz yumamaz. Buluşma yerlerini bir şekilde bulmaya çalışırken uzun zamandır yardımcı olduğu fakir kadın Fetu Ana'ya denk gelir. Bu kurnaz kadın ona Malignon’un kendi evinden oda tuttuğunu anlatır. Böylece Helene buluşma yerini öğrenmiş olur. Doktor'a isimsiz bir not bırakıp Juliette'nin peşine takılır. Malignon ile sırf diğer kadınlar da eşlerini aldattığı için bunu merak edip denemeye kalkan Juliette buluştuktan biraz sonra Helene eve gelip onları doktorun oraya gelmek üzere olduğu konusunda uyarır ve ikili hemen dağılırlar. Doktor odaya geldiğinde ise Helene'i karşısında görünce bunun bir randevu olduğunu sanıp Helene'e aşkını daha da fazla anlatır. İlişkileri farklı bir boyuta geçer.

Doktor ile ilişkisi sebebiyle kızını ihmal etmeye başlayan Helene artık kızının, arkadaşı rahip ile kardeşinin bu ilişkiyi bozmaya çalıştıklarına inanmaya başlar. Jeanne bir gün annesi dışarı çıkarken onunla gitmek için ısrar edince kızına kötü sözler söyler ve Jeanne son kez bir krize daha tutulur ancak bu sefer yaşadığı üzüntü onu vereme sürükler. Doktor ile görüştükten sonra eve dönen Helene kızının haline görünce nasıl bir hataya düştüğünü anlar. Jeanne sadece üç hafta daha yaşamış ve annesine kırgın vefat etmiştir. Helene bunun için ne doktoru ne de kendini asla affedemez. Rahibin ölümünden sonra sağdık dostu, ona yıllardır âşık olan Mösyö Rambaud ile evlenir.

Kitabı okurken bir evladın bağlılığını, bir dostun sadakatini ve bir annenin pişmanlığını o kadar derinden yaşıyorsunuz ki bir öykü bundan daha iyi anlatılamaz. Emile Zola'nın usta zekâsından dökülen eser sizi geçmişin o masum zamanlarında ufak bir gezintiye çıkaracak. Okurken her şeyi görecek ancak bir türlü engel olamayacaksınız zamanın getirdiği o acı sona. İşte Bir Aşk Sayfası okura sadece bir öyküden çok bir dönem sunuyor. Okurken çok zevk alınacak, masum bir aşk öyküsü. Masum, çünkü Helene en saf duygularla hareket ediyor. Masum, çünkü bir çocuk baba istiyor. Öykünün sonunu tahmin etseniz bile sizin kalbinizde sızı bıraktıracak dokunaklı bir başyapıt.

Yazan: Ebru S. Bektaş

Bir Aşk Sayfası Soruları ve Cevapları

Bir Aşk Sayfası kimin eseri?

Emile Zola

Bir Aşk Sayfası türü nedir?

Yabancı Romanlar

Bir Aşk Sayfası kaç sayfa?

406

Bir Aşk Sayfası Yorumları

okuduğum ilk emile zola kitabı adını çok duymuştum çok güzel yazmış diğer kitaplarını da okuyacağım

24-11-2020 17:49

yorumları okumak istedim ama yorum yazan olmamış en azından site yazarı kitabı değerlendirmiş satın almak için yeterli geldi yazanın eline sağlık

28-06-2022 19:49

yorumları okumak istedim ama yorum yok editör güzel yazmış alıp okuyacağım

04-04-2023 21:11