Nana

Nana
Kitabın Yazarı:Emile Zola Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:İş Bankası Kültür Yayınları Yayınlandığı Yıl:1902 Sayfa Sayısı:512 ISBN:9786053325567 Kitap Puanı:7.8 / 10 | Yorum: 4

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

7.8
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Nana - Emile Zola

Kitap Türü:Yabancı Romanlar Çeviren:Bertan Onaran

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Nana Özet

Variétés Tiyatrosunun Sahibi Bordenave’nun Sarışın Venüs adlı oyunla yeteneksiz ancak göz kamaştırıcı güzellikte olan 18 yaşındaki Nana’yı izleyici karşısına çıkarmasıyla Paris’te büyük bir gürültü kopar. Bordenave’nun göz bebeği, usta oyuncu, harika şarkıcı Rose Mignon da dahil bütün kadınlar gizli bir kıskançlıkla kıvranırken kont, marki, banker, deniz subayı, teğmen, gazeteci, öğrenci gibi farklı sosyal tabakalardaki erkekler Nana’yı elde etmek için bir yarış içine girerler. Hali hazırda dört tane aşığı olan Nana, aynı zamanda Mama Tricon ile de çalışmaya devam etmektedir. Kazandığı paranın bir kısmını iki yaşındaki oğlu Louis’in bakımını üstlenen teyzesi Madam Lerat’a verirken geri kalanıyla yeni yeni kavuştuğu lüks hayatın imkanlarından mümkün olduğunca yararlanmaya çalışmaktadır.

Sarhoş babasından intikam alırcasına önüne gelen her erkekle birlikte olan Nana’nın bu ününün ardından ağına takılanlardan ilki Rose Mignon’un sevgilisi olan Frankfurtlu Yahudi Banker Steiner olur. Bankerin genç sevgilisine aldığı Mignotte’deki kır evinden Paris’ten gelen misafirler hiç eksik olmaz. Gelenlerden biri de İmparatoriçenin Mabeyincisi Beauville Kontu Muffat’tır. Nana’ya sırılsıklam âşık olan bu yaşlı sofu üç ay boyunca çıktığı bulutların üzerinden, yokluğunda kendisi gibi sofu sandığı karısı Kontes Sabine’nin Gazeteci Léon Fauchery ile gizli bir ilişki yaşadığını öğrenince sert bir şekilde düşer. Genç aşığı Paul Daguenet’ten edindiği bu bilgi sayesinde Nana, iyice sıkılmış olduğu kontu başından atmış olur. Steiner’den de kurtulduktan sonra kısa sürede âşık olup evlendiği oyuncu Fontan’la hayal ettiği mutluluğu yakalayamayan Nana yeniden Variétés’e dönmek ve Fauchery’nin yazdığı oyunda rol almak ister. Ona sunulan, bir yosmayı canlandıracağı Geraldine rolüdür. Ancak Nana’nın gözü Rose’nin oynayacağı Düşes Helena rolündedir. Muffat’ın hala Nana’nın aşkıyla yanıp tutuştuğunu gören Auguste Mignon karısını bu rolden vazgeçirmek karşılığında Konttan on bin frank alır. Nana’nın geri dönüşüyle Rose’nin hem rolü hem de sevgilisi Muffat elinden kayıp gitmiş olur. Nana, Muffat’la yeniden ilişkiye başlamasına rağmen eski alışkanlıklarını da devam ettirir. Vandeuvres Kontu Xavier’in dışında bir noterin dul eşi olan Madam Hugon’un küçük oğlu Georges Hugon (Zizi) da Nana’nın aşıkları arasına katılır. Üstelik oğlunun Nana’nın kıskacına düştüğü öğrenen Madam Hugon durumu Zizi’nin ağabeyi Teğmen Phillippe Hugon’a anlatıp büyük oğlunu Nana’ya gönderince iki oğlunu birden bu kadına kurban etmiş olur.

Erkeklerden bir ölçüde sıkılan Nana genelevden arkadaşı Satin’le bir aşk ilişkisi içindeyken ona para yetiştirmeye çalışan Deniz Subayı Foucarmont, Steiner, Fauchery’nin kuzeni Hector teker teker iflas eder. İflas edenlerden biri de bu kayba dayanamayıp kendini yakan Vandeuvres Kontu Xavier’dir. Nana’nın aşırıya kaçan lüks merakını tatmin etmek için birliğinden para çalarken yakalanan Phillippe Hugon da hapsi boylayarak kaybedenlerin arasına katılır. Kont Muffat’ın Danıştay üyesi kayınpederi Chouard Markisiyle Nana’yı birlikte yakalaması da bardağı taşıran son damla olur.

Tüm bunların ardından Nana aylarca ortadan kaybolur. Bu konu hakkında çeşitli dedikodular dönerken Nana’nın Rusya’daki prens sevgilisinden ayrılıp kente dönmesinin ardından hayatını kaybeden oğlu Louis’ten çiçek hastalığını kaptığı öğrenilir. Onu oldukça çirkinleştirerek hayattan koparan hastalığının son anlarında yanında sadece en büyük düşmanı Rose Mignon vardır.

20 eserden oluşan Rougon ve Macquart Serisinin 9. Kitabında Zola bize Antoine Macquart'ın kızı Gervais'ten olma torunu Nana'nın yetişkinlik dönemini anlatıyor. Serinin 7. kitabı olan Meyhane’de Nana’nın doğumu, çocukluk ve ilk gençlik yılları anlatıldığından yaşananları sosyolojik ve toplumsal açıdan yorumlayabilmek amacıyla okurların bu sıralamayı dikkate alması oldukça önem taşıyor.

Editör: Pınar Tufanlı

Nana Soruları ve Cevapları

Nana kimin eseri?

Emile Zola

Nana türü nedir?

Yabancı Romanlar

Nana kaç sayfa?

512

Nana Yorumları

emile zolanın kitaplarını severim ama bu kitabını okurken sıkıldım diyebilirim

01-10-2021 19:45

konusu çok ilginç bizim 7 kocalı hürmüze benzettim biraz nana karakteri çok güzel işlenmiş genç bir kız sırf ünlü oldu diye onu elde etmeye çalışan bir çok erkek genç yaşında arkasında bir dram tam emine zolaya yakışan türden bir roman keyifle okudum

07-04-2022 18:33

hikaye olarak zayıf buldum önermem

10-01-2023 21:43

kötü yola düşmüş kız hikayesinin yabancı versiyonu

23-09-2023 22:26