Marsilya'nın Gizemleri

Marsilya'nın Gizemleri
Kitabın Yazarı:Emile Zola Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Engin Yayıncılık Yayınlandığı Yıl:2004 Sayfa Sayısı:406 ISBN:9789753793636 Kitap Puanı:8 / 10 | Yorum: 2

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

8
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Marsilya'nın Gizemleri - Emile Zola

Kitap Türü:Yabancı Romanlar Orjinal Adı:Marseille Servette

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Marsilya'nın Gizemleri Özet

DEĞERLENDİRME

Emile Zola eserinde zamanın Fransa’sını öyle güzel ve akıcı anlatmış ki elimden bırakamadım. Karakterlerin yaşadığı zorluklar, devletin yapısı ve soylu kesimin gücü ilmek ilmek işlenmiş. Phillipe ve dönemim güçlü milletvekilinin yeğeni Blanche’nin aşkıyla başlayan olaylar silsilesi soluksuz bir okuma keyfi verdi. Tüm karakterler başlı başına bir hikayeydi sanki. Yazar natüralizm temsilcisi olduğunu eserde açıkça hissettiriyordu. Rahiplerin aşklarını, adaletin değil otoritenin güçlü olduğunu, fakirin ezilip zenginin saygı gördüğü toplumu eleştiren kalemiyle anlatıyordu. Kesinlikle okunması gereken bir eser.

ÖZET

Marsilya Phillipe Cayol ve Blanche de Cazalis’in kaçmasıyla çalkalanır. Milletvekili Cazalis yeğeninin ailesini utandırdığı öfkesiyle onu her yerde aratır. Phillipe Blanche ile birlikte sürekli kaçarak dostlarının yardımıyla saklanır. İki aşık çoktan evlenmiştir. Amcalarının jandarmalarla birlikte onları bulduğu gün Philippe hapse Blanche ise günlerini yalnız geçireceği eve götürülmüştür. Phillipe’nin abisi Marius, yakalandıkları haberini alır almaz korkuyla herkesten yardım ister. Çiçekçilik yapan ve Phillipe’den hoşlanan Fine Marius ile birlikte yardım aramaya başlar. Bay de Cazalis çok öfkelidir ve Phillipe için en ağır cezayı aldırmaya çalışıyordur. Marius onun karşısında zayıf olduğunun farkındadır ancak ümidini kesmez. Blanche’nin Phillipe’yi savunacağını düşünür. Ancak Blanche mahkemede Phillipe’nin onu zorla kaçırdığı söyler. Bunun üzerine Phillipe halka teşir ve hapis cezası alır. Bu haber tüm aileyi kahreder. Fakir halk dışında onları savunan kimse yoktur.

Fine gardiyan olan amcasından yardım ister ve gardiyan on beş bin frank karşılığında Phillipe’yi hapisten kaçırmalarına yardım edeceğini söyler. Marius bu habere çok sevinir ancak parayı nasıl bulacağını bilmiyordur. Aklına gelebilecek bütün yollara başvurup türlü türlü olaylar yaşayan Marius en sonunda patronundan borç istemeye karar verir. O daha konuyu açmadan armatör kız kardeşini rahibin pis düşüncelerinden kurtardığı için Marius’a parayı yaptıklarının karşılığı olarak verir. Marius abisinin teşir cezasını erteletmeyi başarmış ve parayı da tam zamanında bulmuştur. Gardiyana vererek Phillipe’yi kaçırır. Tüm bunlar olurken Blanche’de Phillipe’nin oğluna hamiledir. Fine, doğumdan sonra dostluk kurduğu Blanche’nin isteği üzerine çocuğu kaçırır ve yanına alır. Bay de Cazalis o bebeği kendi zenginliğinin garantisi olarak gördüğü için kaçırıldığına çok sinirlenir. Blanche rahibe olmak için manastıra gider. Phillipe oğlunu görmek için tekrar Marsilya’ya döner. Ancak eski milletvekili onu yine bulur ve jandarmalarla almaya gider. Phillipe yeniden yakalandığı sırada Marius abisi için kraldan çıkardığı affı jandarmalara vererek Phillipe’nin kurtulmasını sağlar. Artık kaçak değildir ve tüm aile birlikte yaşamaya başlar.

Fine ve Marius Phillipe’nin özgür kalması için uğraşırlarken yakınlaşmaya başlamış ve birbirlerine aşık olmuşlardır. İkisi evlenerek Phillipe’nin oğlu Joseph ile birlikte mutlu bir aile tablosuydular. Birkaç ay hepsi için huzurlu geçiyordur. Marius abisine kendi iş yerinde bir iş ayarlamıştı ancak Phillipe bir süre sonra işe gelmemeye başlar. Marsilya’da bir Cumhuriyetçilik sevdası başlamıştı ve Phillipe’de bunların başında geliyordu.

Türlü isyanlar ve direnişlerde lider konumundadır. Marsilya cehennem yeri gibi karışmıştır. Bay de Cazalis Phillipe’nin bu milliyetçi aşkından yararlanarak onu yeniden hapse sokabileceğini ve Joseph’i kaçıracağını düşünür. Suç ortağı Matheus ile birlikte isyan günü Joseph’i kaçırmak için hazırdılar. İsyan bastırıldığı sırada Phillipe ve Marius bir evin içinde saklanır. Joseph ve Fine’nin olduğu eve polis girmeye başladığında Phillipe ve Marius Matheus’un Joseph’i kaçırdığını görürler. Phillipe hedef alarak ateş eder. Matheus başından vurularak ölür. Joseph yeniden vaftiz annesinin kollarına döndüğünde Marius’un dostları Phillipe ve Marius’u kurtarırlar. Yeniden yıllar geçmiş aile bir arada huzur içinde yaşar. Phillipe Blanche ile kaçtıkları zaman kaldıkları evin etrafında gezerken anılara dalmış halde Bay de Cazalis karşısına çıkar ve düello teklif eder. O sırada Marsilya kolera hastalığından kırılıyordur. Phillipe düelloyu kabul ederek şahitlerini getirir. İki düşman silahlarını alıp arkalarını döner. Ateş etme vakti geldiğinde Phillipe ıskalar ve Bay de Cazalis onu tam göğsünden vurur. Phillipe hastaneye kaldırılıp tedavi edilirken Bay de Cazalis’de kolera krizine girerek hastaneye kaldırılır. Tam Phillipe’nin yanındaki yatakta yatırılır.

Orada bulunan rahibelerden biri Phillipe’nin yüzünü tanır. Bu rahibe Blanche’dir. Amcası ve sevdiği adamın son nefeslerinde yanlarında olur tanrı onları affetsin diye dua eder. Onların ölümünden bir süre sonra da Blanche ölür.

On yıl sonra Marius çalıştığı iş yerinin sahibi Joseph ise okulundan mezun olmuş kendisine kalan servetle amcası ve vaftiz annesiyle birlikte mutlu yaşar.

Editör: Leyla Nur Sarı

Marsilya'nın Gizemleri Soruları ve Cevapları

Marsilya'nın Gizemleri kimin eseri?

Emile Zola

Marsilya'nın Gizemleri türü nedir?

Yabancı Romanlar

Marsilya'nın Gizemleri kaç sayfa?

406

Marsilya'nın Gizemleri Yorumları

kitabın gerçek adını da yazın biri o şekilde özetini aradığını söylemiş kitabın gerçek adı marseille servette bilginiz olsun

18-01-2022 18:12

çok güzel bir roman tüm emile zola kitaplarını tavsiye ederim hepsi güzel

18-12-2022 20:53