Geliştiren Anne-Baba

Geliştiren Anne-Baba
Kitabın Yazarı:Doğan Cüceloğlu Kitap Türü:Kişisel Gelişim Yayınevi:Remzi Kitabevi Yayınlandığı Yıl:2016 (10-11-2016) Sayfa Sayısı:192 ISBN:9789751417480 Kitap Puanı:8.5 / 10 | Yorum: 11

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

8.5
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Geliştiren Anne-Baba - Doğan Cüceloğlu

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Geliştiren Anne-Baba Özet

Doğan Cüceloğlu’nun Geliştiren Anne-Baba adlı kitabı beş ana bölümden oluşuyor. Tüm bölümler birbiriyle bağlantılı olarak ilerliyor ve her bölüm başında önceki bölümlerle ilgili hatırlatmalar yer alıyor. Böylece kısa tekrarlarla önceki konular özümsenmiş oluyor ve yeni konularla aralarında bağlantı kurmak kolaylaşıyor. Her bölümde birbiriyle bağlantılı konular alt başlıklar şeklinde ele alınıyor. Bu şekilde konuların çerçevesinin çizilmesi ise hem konunun dağılmasını önlüyor hem de okuma ve anlamayı kolaylaştırıyor.

Asıl konuların anlatıldığı beş bölümün ardından kitabın sonunda yer alan “Notlar” adlı bölümle kitabın çeşitli yerlerinde atıf yapılan kaynaklar listeleniyor. Dipnotların sayfa sonlarında parça parça değil de bu şekilde kitabın sonunda toplu olarak verilmesi hem okuma sırasında dikkat dağınıklığını önlüyor, hem de sonradan geri dönüp bakıldığında kaynakların kolayca bulunmasını sağlıyor. Notlar bölümünden sonra ise kitapta geçen kavramlarla ilgili ileri okuma için kitap önerileri yer alıyor. Kuru bir kitap listesinden ibaret olmayan bu bölümde yaklaşık on kitap yer alıyor ve bu kitaplar hakkında verilen detaylı bilgiler okuru layıkıyla yönlendiriyor. Son olarak ise yaklaşık üç sayfalık bir asıl kaynakçayla kitap sona eriyor.

Birinci Bölüm: Kucağım Tuttuğum Bu Çocuk Özünde Nasıl Biri?

İlk bölümde yazar, anne-babalara çocukları tanıtıyor. Çocukları anne-babalara tanıtırken altı boyuttan bahsediyor. Geliştiren anne-baba olmak için ilk adım bu altı boyutun anlaşılması oluyor ve büyük önem taşıdığı için kitap boyunca pek çok kez tekrar ediliyor. Peki, bu altı boyut nedir? Bu altı boyut çocuğun;

Muhteşem bir insan potansiyeline sahip,
Olduğu gibi kabul edilecek,
Çok değerli, dünyada bir benzeri daha bulunmayan,
Varoluşuna, potansiyeline güvenilecek,
Sevilmeye, emek ve zaman verilmeye layık,
Hem aileye, topluma, yaşama ait hem de birey olarak özgür biri olduğudur.

Bu boyutlar üzerinde durulan ilk bölüm Halil Cibran’ın “Çocuklarınız sizin çocuklarınız değildir.” diye başlayan ve bu bölümde anlatılanları adeta özetleyen şiiriyle etkileyici bir şekilde sona eriyor.

İkinci Bölüm: Niyetim Ne? Çocuğumdan Beklentilerimin Farkında mıyım?

Bu bölümde yazar, anne-babaların çocuklarıyla ilgili beklentilerinden ve niyet saflığından bahsediyor. Ayrıca bu başlık altında pek çok noktaya değinirken, anne-babaların çocuklarını yetiştirirken etkisinde kaldıkları kültürel şablondan bahsediyor. Yazar söz konusu kültürel şablonu anlatırken kullandığı “DANİMARKA-RİZE-İNEK” örneğiyle okurlarına kısa ama etkileyici bir deneyim yaşatıyor.

Üçüncü Bölüm: Anne-Baba Olarak Ben Kimim?

Bu bölümde yazar ilk olarak anne-babaların “insan” yönlerine dikkat çekiyor. Bu sayede oluşturduğu farkındalığın ardından ise insanın bireysel ve toplumsal olarak ikiye ayrılan “yüz” ve “can” olarak adlandırılan tanımlamalarına dikkat çekiyor. Büyük önem taşıyan bu tanımlamaları, aile kültürünü keşfetme ve ilişkilerde önemli role sahip olan “tanık” hakkında verilen bilgiler izliyor. Bu bölümde yazar gelişmek için değişmek isteyen anne-babalara bu sürecin kolay olmayacağını fakat kesinlikle emek ve zaman vermeye değeceğini söylüyor. Böylece anne-babalara toz pembe hayaller yerine gerçekleri sunarken, harekete geçmeleri için de onları teşvik ediyor.

Dördüncü Bölüm: Anne-Baba Olarak Neleri Bilmeli, Nelerin Farkında Olmalıyım?

Yazar bu bölüme ise, ailenin temelinin kurulduğu eşler arasındaki ilişki ve bu ilişkinin sağlıklı olmasının önemiyle başlıyor. Daha sonra anne-babaların kendi yetişme tarzlarının farkında olmaları ve çocuk yetiştirirken anne-baba arasında birlik sağlanmasının önemi üzerinde duruyor. Ardından korku-kaygı kültürü ve saygı-güven kültürü ekseninde eşlerin tanıklık boyutlarını tek tek ele alıyor ve böylece bu iki kültür arasındaki farkları gözler önüne seriyor. Yazar bu bölümde pek çok konunun yanı sıra sohbet üzerinde de ayrıntılı bir şekilde duruyor ve bir ortaokulda yaptığı konuşma sırasında yaşadığı bir olayı anlatarak konunun daha iyi anlaşılmasını sağlıyor.

Beşinci Bölüm: Aile Toplantıları ve Ailede Yaşayan Değerler

Bu bölümde ise yazar, aile toplantılarıyla ilgili bu toplantıların nasıl yapılacağından sağlayacağı faydalara kadar ayrıntılı bilgiler veriyor. Bu noktada gerçek bir aile toplantısını örnek göstererek konunun önemine dikkat çekiyor. Ayrıca aile toplantılarının yanı sıra aile için önem taşıyan değerlere de bu bölümde yer veriyor.

Editör: Firdevs AÇAR

Geliştiren Anne-Baba Konusu

Türkiye’de kişisel gelişim kitapları denilince akla gelen ilk isimlerden bir tanesi olan Doğan Cüceloğlu Geliştiren Anne Baba kitabı ile ailelere yönelik kitaplarına devam ediyor.

Doğan Cüceloğlu son zamanlarda ailelere yönelik kitaplara ağırlık veriyor ve Başarıya Götüren Aile kitabından sonra şimdide Geliştiren Anne Baba kitabı ile yine anne ve babalara mükemmel bir eser sunuyor.

Kitapta anne ve baba olmanın çocuk açısından değerini ve çocukların kişisel gelişiminde anne ve babanın rolünü vurguluyor. Bunun içinde çocuğumuzu daha iyi tanımanın önemini ve çocuğumuza daha iyi anne ve babalık yapmanın ip uçlarını da öğreniyoruz.

Geliştiren Anne-Baba Soruları ve Cevapları

Geliştiren Anne-Baba kimin eseri?

Doğan Cüceloğlu

Geliştiren Anne-Baba türü nedir?

Kişisel Gelişim, Çocuk Kitapları

Geliştiren Anne-Baba kaç sayfa?

192

Geliştiren Anne-Baba Yorumları

çok güzel bir eser doğan cüceloğlunun tüm kitaplarını okuyorum

15-11-2016 23:25

okumadım ama okumak istiyorum doğan beyin kitabının kötü olacağını sanmıyorum

17-11-2016 22:23

çok faydalı bilgiler var yazara teşekkür ederim

26-11-2016 20:32

bende cok begeniyorum yazara allah razi olsun dogan cucenogluya

01-02-2017 19:56

çocuklarıma hem annelik hem babalık yapan bir kişi olarak bu kitap da kendi ekskligimin farkına vardım.basarilarinizdan dolayi sizi tebrik ediyorum.

17-01-2018 21:32

geliştiren anne baba kitabı özeti bu kadar mı biraz fazla kısa olmuş uzun özet yok mu

19-12-2019 21:21

kitap internette pdf olarak mevcut anne babaların bulup okumasını tavsiye ederim çok faydalı bir eser

09-04-2022 22:54

sürekli bu adamın kitapları karşıma çıkıyor daha kendi ailesini elde tutamamış bir adam aile hakkında yazsa ne olur

20-10-2022 22:08

anne babaların okuyabileceği en faydalı kitapların başında gelir

19-04-2023 18:31

ahh keşke çocuk yetiştirmek bu kitaplardaki kadar kolay olsa

05-10-2023 22:13

iyiki okumuşum dediğim kitaplardan biri her anne babaya tavsiye ederim

07-04-2024 20:57

Var mısın? Öğretmenim Bir Bakar Mısın? Damdan Düşen Psikolog Korku Kültürü Mış Gibi Yaşamlar Bir Kadın Bir Ses Gerçek Özgürlük Geliştiren Anne-Baba Evlenmeden Önce İletişim Donanımları İçimizdeki Çocuk Başarıya Götüren Aile Savaşçı en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Erotik Kitaplar Romantik Aşk Kitapları Tarihi Kitaplar Yabancı Romanlar Öykü Hikaye Kitapları Yerli Romanlar Macera Kitapları Korku Kitapları Fantastik Kitaplar Polisiye Kitaplar Bilim Kurgu Kitapları Felsefe Kitapları Kişisel Gelişim Kitapları Psikoloji Kitapları Komik Kitaplar Gizem Kitapları Biyografi Kitapları Gerilim Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Deneme Kitapları Şiir Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Beslenme Diyet Kitapları Günlük Anı Kitapları Politik Kitaplar