Evlenmeden Önce

Doğan Cüceloğlu Evlenmeden Önce
Kitabın Yazarı:
Kitap Türü:Kadın Erkek İlişkisi
Yayınevi:Remzi Kitabevi
Yayınlandığı Yıl:2018 (18-01-2018)
Sayfa Sayısı:224
ISBN:9751418227
Kitap Puanı:
6.6 / 10 | Oy: 22 | Yorum: 1
Editör Puanı:10
Fiyat Listesi / Satın Al
YazarOkur:bedava al
KitapYurdu:15,00 TL
Sözcü Kitabevi:15,60 TL
D&R:15,60 TL
e-kitap,pdf,epub: *


Oy Ver

6.6
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte

Yorum Yaz

Arka Kapak Bilgisi

Evlenmeden Önce Özeti

Doğan Cüceloğlu Evlenmeden Önce


Doğan Cüceloğlu bilindiği üzere alanında oldukça başarılı bir psikologdur. Kırktan fazla bilimsel makalesi ve yazdığı birçok kitabı bulunmaktadır. Özellikle İletişim Psikolojisi üzerine yaptığı çalışmalar dikkat çekmektedir.

Evlenmeden Önce yazarın sevilen kitaplarından biri olarak son dönemde sıkça gündeme geliyor. Doğan Cüceloğlu’nun kitaplarının genel tarzında oldukça yoğun bir bilgi akışı vardır. Kitabı okuduğunuzda o alan ile ilgili yeni ve çeşitli birçok bilgi edinmiş olursunuz. Bu kitabı da evlilik öncesi, evlenme kararı, evlenilecek kişi seçimi ve evlilik sonrası konularda ufuk açıcı çok sayıda bilgi ve öneriye sahip.

“Evlilik bir çiçekçi dükkânı gibi farklı olanaklar sunar; çiçeklerden nasıl bir buket yaratacağınız size kalmış…” yazıyor kitabın arka kapağında. Son derece haklı ve doğru bir tespit aslında. Kitapta en çok vurgulanan konu evlilik öncesinde çiftlerin evlilikte olabilecek çatışmaları önlemek için önceden her şeyi net ve açık bir şekilde konuşması gerektiğidir. Flört döneminde tolare edilebilen davranışların evlilik içerisinde değişebileceği düşüncesi ile yanlış yapılan evlilikler kitapta çok detaylı bir şekilde anlatılıyor. Kitapta gerçek kişilerden gelen mektuplar da yayınlanmış. Bu mektuplarda kişilerin evlilikleri hakkında iyi ya da kötü tecrübelerini okuyabiliyoruz ve belki de bazılarını kendinize yakın bulabiliyorsunuz.

Evlenmeden Önce kitabında bahsedilen konulardan biri de çatışma yönetimi. Çiftlerin evlilikleri boyunca aralarında bazı konularda çatışma yaşamaları doğal ve normal karşılanır fakat önemli olan bu çatışmaların nasıl yönetildiğidir. Doğan Cüceloğlu, verdiği tavsiyeler ile kitabında bu konu ile ilgili güzel noktalara değiniyor. Çiftlerin kendi sorunlarını çözerken dinlemeyi ve anlatmayı nasıl öğrenmesi gerektiği, konulara geniş bir çerçeveden bakabilmeyi ve sabır olmayı öğrenmesi gerektiği tavsiye ediliyor. Aslında verdiği tavsiyeleri sadece evlilik hayatında değil günlük olarak sosyal hayatımızda da uygulayabiliriz. Değindiği birçok nokta basit ama etkili çözümler üretebilir.

Evlenmeden Önce kitabını genel olarak herkes okuyabilir. Basit bir dili ve yalın bir anlatımı var. Evlilik konusunda benim kafamdaki sorulara cevap bulabildim, doğru bildiğim yanlışları gördüm ve hiç aklıma gelmeyecek önlemleri fark ettim. Doğan Cüceloğlu kitaplarının hemen hemen hepsi zihninizi dolu dolu bilgi ile şenlendiren türden kitaplar oluyor. Bu kitap evlilik konusunda gerçekten bir yol haritası olabilir. Kitaptaki kişilerden gelen mektuplar da okurken oldukça etkileyici oluyor. Belki de sizin de yaptığınız hataları başkasının da yaptığını ve o hatadan nasıl döndüğünü görmek harekete geçmek için daha tetikleyici olabiliyor. Kitap aslında bizim toplumumuz için kesinlikle okunması gereken kültler kitaplar arasına girmeli. Çünkü bizim toplumumuzda evlilik biraz gösteriş, biraz bencillik biraz da mecburiyetler üzerine kurulu düzenler olarak yürüyor. Evliliğin iç dünyasının ve gerekliliklerinin böyle açıkça göz önüne serildiği bir kitabı herkes okumalı.

Mektupları okurken bazıları oldukça üzücü olabiliyor, bu mektupları okurken hataları ve sonuçlarını görmek ne yapılması gerektiği konusunda fikir sağlıyor. İnsanın içini ısıtan ve gülümseten mektuplar da yok değil. Bu hikayeler de herkes için bir umut ışığı olabilir. Genel olarak bakıldığında baştan sonra keyifle okuduğum ve birçok şey öğrendiğim bir kitap oldu. Daha önce de söylediğim gibi aslında okunması şiddetle tavsiye edilen bir kitap olmalı. Toplumumuzun ve evlilik düşünen herkesin bu bilgilere, yönlendirmelere ve desteğe ihtiyacı olduğu kesin bir gerçek. Doğan Cüceloğlu gibi usta bir psikolog ve yazarın kaleminden çıkmış bu kitap uzun yıllar birçok çifte rehberlik edecek gibi görünüyor.

Yazar: Pınar Şimşek

Evlenmeden Önce Yorumları

Evlenmeden Önce Yorum çok bilgilendirici evli çiftler mutlaka okusun

12-02-2018 20:50 !!

Yorum Yaz

:: Doğan Cüceloğlu ::
:: Tavsiyeler ::
:: Kitap Rehberi ::
:: En Son Yorumlar ::


reklam veriletişim • © 2018 YazarOkur Kitap.