İçimizdeki Çocuk

İçimizdeki Çocuk
Kitabın Yazarı:Doğan Cüceloğlu Kitap Türü:Kişisel Gelişim Yayınevi:Remzi Kitabevi Yayınlandığı Yıl:2013 Sayfa Sayısı:256 ISBN:9789751403643 Kitap Puanı:7.6 / 10 | Yorum: 9

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:156,98 TL Pandora:168,00 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.6
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

İçimizdeki Çocuk - Doğan Cüceloğlu

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

İçimizdeki Çocuk Özet

Büyümek ve olgunlaşmak aslında bedenen ile alakalı değil, ruh ile alakalıdır.

Doğan Cüceloğlu'nun İçimizdeki Çocuk kitabı altı bölümden oluşuyor ve her bölüm birbiri ardına takip eden bir zincir halkaları gibi. Ayrı ayrı okuduğunuzda birer demir halkası gibi dursa da diğer bölümlerle bir araya getirdiğinizde bir zincir oluşturuyordu.

Aslında herkesin içinde saklanan bir çocuk var hala. Bazıları o çocuğu içlerinde zincirlere vurmuştu, bazıları ise onu cezası biten bir mahkûm gibi gökyüzüne salmıştı ve ne kadar zaman geçerse geçsin ne kadar büyürse büyüsün, o mahkûmu gökyüzünden mahrum bırakmıyordu.

Herkesin kendince sorunları vardı. Hep ben iyiyim diyenlerin bile. Bir insan kendini ne kadar sakınmak isterse sakısın hiçbir zaman içindeki çocuğu öldüremez ama kontrol edebilir. İşte hem içinizdeki çocuğu kontrol etmek hem sağlıklı bir birey olarak topluma geri kazandırılmak hem de kendinizi tanımak için okunması gereken bilge bir kitap.

İçimizdeki çocuğu yani bir nevi benliğimiz iki kısma ayrılıyordu Doğan Cüceloğlu’na göre. İç Ana-Baba ve Çocuk olmak üzere.

İçimizdeki çocuğu oluşturan ilk etken ailedir. Bir aile çocuğun sağlıklı ve sağlıksız iç çocuğu belirler. Baskıcı ve kurallara göre. Aslında herkese göre kurallar baskıcı ailelerinin işi olarak tanımlanır ama bu kanı yanlış. Çünkü sağlıklı bir bireyin ailesinde kurallar bellidir. Ve o kurallar kişiliğimizi, sınırlarımızı belirler. Oysaki sağlıksız bir bireyde, işin temeline inersek aileden kaynaklandığını rahatlıkla anlayabiliriz. Böyle bir iç çocuğa sahip olan bireylerin ailelerinde genellikle kuralların dili yoktur. Var olduğu sanılır ama hiç var olmamıştır. Bir sınır yoktur, çocuk her şeyi uç nokta olarak görür ve bu başka bir sorundur. Sağlıksız bir iç çocukta her şey olabilir. Özgüven eksikliğinden kaynaklanan ‘Kendi düşüncelerini umursamayıp arkadaşları sırf onu sevsin diye onların düşüncelerini onaylayan bir kişilik yapısı’ gibi. Aslında bu yalnızlıktan korkan insanların yapacağı bir kişilik bozukluğu örneği ama hepsinin temeli aile ilişkilerine dayanıyor.

Birde utanma ve utanç ilişkisi var. Utanma aslında sağlıklı bir şey. Kişinin hatalarından ders çıkartıp utandığında, hayatının iplerini elinde tutmayı bilir. Ama sürekli utanç duyan insan kendinden utanç duyar bu da başta özgüven eksikliği olmak üzere birçok kişilik bozukluğuna sebep olabilir. Ki bu kişilik bozukluğunu açmak gerekirse eğer başkasına bağlı olarak yaşamak anlamında adlandıralım. Başkasına bağlı bir insan hayatını yaşayabilir mi? Hiç sanmıyorum. Öyle bir insan içi boş bir ceviz kabuğuna benzer.

Kimse kendini objektif bir şekilde sorgulayamaz ama herkes bir şekilde ruhunun derinliklerinde hatasının ne olduğunu bilir. Ama asıl sıkıntı o hatayı çözmek yerine üstüne toprak atmayı seçiyoruz ve işte bu sebepten ötürü kaybeden taraf biz oluyoruz.

Kitapta kendinizi objektif olarak değerlendirmeniz için bir sürü testler ve anketler bırakılmıştı. Ve size kendinizi anlatın demiyordu. ‘Evet’ veya ‘Hayır’ demeniz bekleniyordu. Ama gelip görün ki o testleri bile iki şık arasında kalmaktan kendinizi alamıyorsunuz.

İçimizdeki çocuğun şekillenmesini kontrol edemeyiz. Bizi etkileyen her zaman dış unsurlar olur. Ama onları kontrol edebiliriz. Hiçbir şey için geç değildir. Kendi hatalarımızı görerek başlayabiliriz hatta. İşte İçimizdeki Çocuk’ta bunu anlatılıyor. Sorunlar, sıkıntılar her zaman var olur. Önemli olan onların engellerine takılmayıp; üstlerinden atlayıp geçebilmektir. Kendimizi kitapta ki teste tabi tutup neler olacağını görmeye cesaret etmeliyiz.

İçimizde ki çocuğu biz beslemedik ama biz eğitebiliriz. Sadece hatalarımızı görmek yeterli olacaktır. Çünkü nerede hata yaptığımızı bilirsek eğer, neyi düzeltebileceğimizi de biliriz.

Yazan: Selin Gürcüoğlu

İçimizdeki Çocuk Soruları ve Cevapları

İçimizdeki Çocuk kimin eseri?

Doğan Cüceloğlu

İçimizdeki Çocuk türü nedir?

Kişisel Gelişim, Kadın Erkek İlişkisi

İçimizdeki Çocuk kaç sayfa?

256

İçimizdeki Çocuk Yorumları

içinde çok sapıkça terimler var ters ilişkiden falan bahsediyor utandım okurken

15-01-2017 17:47

doğan cüceloğlunun kitabını okurken bu kadar sıkılacağımı hiç tahmin etmezdim ders kitabı gibi yazmış

06-02-2017 18:07

bende kitabı almayi düşünüyordum

05-06-2018 09:38

içimizdeki çoçuk kitap özeti için teşekkür ederim benim işimi gördü böyle kişisel gelişim kitaplarını sevmiyorum

10-01-2020 23:42

içimizdeki çoçuk kitabı benim çok işime yaradı doğan hocayı uzun zamandır takip ediyorum zaten kitapları çok faydalı içimizdeki çocuk kitabı da çok faydalı olmuş

28-01-2020 23:52

öğretmenimiz bu kitabın özetini çıkartmamızı istemişti bir gençe neden böyle kişisel gelişim kitabı verilir anlamamıştım fakat bu ödev sayesinde doğan cüceloğlu ile tanıştım o günden beri kitaplarını okurum hayatıma çok şey kattı güzellikler içinde uyusun çok insanın hayır duasını aldı

12-03-2022 19:42

çok faydasını gördüğüm bir kitap o yüzden herkese tavsiye ederim doğan cüceloğlu pişman etmez kitapları çok güzeldir bununla başlayabilirsiniz

07-10-2022 21:47

ebeveynler için okunması gereken kitapların başında gelir

20-06-2023 22:56

kitapları pdf olarak bulunmuyor keşke daha ucuz olsada okuyabilsek

11-04-2024 23:24

Var mısın? Öğretmenim Bir Bakar Mısın? Damdan Düşen Psikolog Korku Kültürü Mış Gibi Yaşamlar Bir Kadın Bir Ses Gerçek Özgürlük Geliştiren Anne-Baba Evlenmeden Önce İletişim Donanımları İçimizdeki Çocuk Başarıya Götüren Aile Savaşçı en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli