Savaşçı

Savaşçı
Kitabın Yazarı:Doğan Cüceloğlu Kitap Türü:Kişisel Gelişim Yayınevi:Remzi Kitabevi Yayınlandığı Yıl:2005 Sayfa Sayısı:400 ISBN:9789751408259 Kitap Puanı:8.5 / 10 | Yorum: 22

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al D&R:201,35 TL KitapYurdu:211,90 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.5
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Savaşçı - Doğan Cüceloğlu

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Savaşçı Özet

Savaşçı kitabının önsözü E.E.Cummings'in şu sözü ile başlar:

"Seni diğerlerinden farksız yapmaya bütün gücüyle gece gündüz çalışan bir dünyada, kendin olarak kalabilmek, dünyanın en zor savaşını vermek demektir. Bu savaş bir başladı mı, artık hiç bitmez." Bu kitap işte bir savaşçıyı diğer insanlardan ayıran özellikleri, sıradan bir insanın nasıl bir savaşçıya dönüşeceği anlatılıyor. Kitabımız Arif Bey ile Doğan Cüceloğlu'nun aralarındaki sohbetten oluşuyor.

1) Arayış

Doğan Cüceloğlu 'nun bir seminerinin çıkışında Arif Bey, Doğan hocanın yanına giderek kendisinin öğretmenlik mesleğini çok isteyerek seçtiğini ancak şu an bir kaybolmuşluk içinde olduğunu, Doğan Cüceloğlu'nun kitaplarını okumasına, bir psikoloğa gitmesine rağmen bunu halledememiş olmasından bahseder ve bu yalın anlatım Doğan Bey'i etkileyerek sonraki güne randevulaşırlar. Bu konuyu konuşacaklardır.

Buluşmalarının ilk konusu anlam arayışıdır. Anlam arayışındaki ilk adım ise uygun soruyu sorabilmek ve cevaplayabilmektir. Misal ben kimim? Sorusu bu soruya nasıl cevap veririz? Gözlemleyen ben ile gözlemlenen ben arasındaki sıkışıp kalan kişiler aslında birer hapishanededirler. Ben kimim? Sorusunun yanıtları; ben kadınım, erkeğim, Müslümanım, Hristiyanım, öğretmenim, mühendisim gibi gözlemlenen benin cevaplarından oluşur. Gözlemleyen ben tarafına geçtiğinde bir hapishanede olduğunu fark edersin. Ve bu hapishanede çıkışın ilk anahtarıdır. Yani savaşçı olma yolunda atılan ilk adımdır.

2) Uyanış

Kişinin huzursuzluğu mutsuzluğu onu uyandırmaya çalışan etkenlerdir. Hapishanede olduğunu fark ettiğinde uyanış gerçekleştirilmiş olur.

3) Niyet

Bir işe başlarken savaşçı bu işe başlama niyetinin farkındadır. Önce niyetini oluşturur ve buna göre hareket eder, eylemlerini buna göre oluşturur. Hiç kimseden herhangi bir övgü, destek beklemeden niyetini gerçekleştirebilmek için mücadelesine başlar. Savaşçı hayır diyebilen bir kişidir. Kendi yaşamının liderliğini ele almış olan biri evet ve hayır kelimelerinin birer cümle olduğunu bilir ve istemediği, sorumluluğunu alamayacağı eylemleri, niyetine uygun olmayan eylemlere hayır diyebilen bir kişidir.

4) Geleceği yaratmak

Geleceği yaratmak çocuklarla başlar. Bunun içinde de gerçeğe saygı yatar. Ebeveynler çocukları yetiştirirken gerçeğe ve çocukların akıllarına saygılı olmalı, çocukların sordukları sorulara doğru yanıtlar vermeli ve buna göre bir yaşam inşa etmelidir. Yalan söylemek kötü bir şey diyen bir anne bir saat sonra komşusuyla konuşurken yalan söylüyor ve çocuk bunu fark ediyorsa eğer gerçeğe saygı yok demektir. Çocuklara verilen cevaplar ile yetişkinlerin davranışları arasında tutarlılık olmak zorundadır. Unutmayalım ki bir toplumun gelecekteki sağlığı ve umudu çocuklardır. Onları ne kadar iyi ve doğru yetiştirirsek toplumumuz o kadar düzgün olur.

5) Güç

Kendi güçlü olarak adlandıran birey yaşamının iplerini elinde tutan bireydir. Kendi düşünceleri ve fikirleri olan, eylemlerini başkalarına göre değil de kendi niyetleri ve istekleri doğrultusunda düzenleyen birey güçlü bir bireydir. Güçsüz olan birey ise çevresinin düşüncelerinin esiri olmuş, onların fikirlerine göre hareket eden, eylemlerini düzenleyen, kendi hayatının iplerini başkalarına bırakmış olan birey güçsüz bireydir. Ancak güçlü bireyin gücü korkudan değil verilen değer ve sevgiden gelmelidir. Savaşçının yaşantısında bulunan gücün kaynağı da asla korkudan gelmez. Savaşçının kendi değerleri üzerine inşa etmeye çalıştığı gelecek savaşçının gücünün kaynağını oluşturmaktadır.

6) Sorumluluk

Savaşçı, aldığı kararların sorumluluğunu tam olarak aldığı için hayatında pişmanlığa yer vermez. Bir kararı alırken iyice olumlu ve olumsuz yönlerini düşünerek bilinçli ve tüm sorumluluğunu almış şekilde karar verir. Sonrasında aldığı karardan dolayı bir üzüntü ve pişmanlığı olmaz.

7) Ölüm Bilinci

Savaşçı, şu an da yaşadığı anın tek ve eşsiz olduğunun bir daha geri dönüşü olmadığının farkındadır. O yüzden her anını değerlendirir. Boş bir an geçirmez. Ömrünün tek olduğunun farkındadır. Hayat dediğimiz şeyin tek bir andan oluştuğunu ve şu an yaşadığımız anın son an olabileceğinin farkındadır ancak sürekli olarak ölüm korkusuyla yaşamaz. Çünkü geride bırakacağı herhangi bir pişmanlık bırakmaz.

Bundan sonra olan Değişim, bitmemiş işler, savaşçı olmak için bölümlerinde ise tüm kitap boyunca anlatılanlar özetlenerek hayata nasıl uygulanabileceği, savaşçının özelliklerinin neler olduğu gibi konuların üzerinde durulur.

Değerlendirme: Hayatın anlamını keşfettiğim, birçok konuda uyandırıcı etkisi veren, hayatımı, pişmanlıklarımı, verdiğim kararları gözden geçirmeme neden olan bir kitap oldu. Doğan Cüceloğlu'nun bu eseri de klasik kişisel gelişimlerden farkını ortaya koyuyor. Yeni bir dünya ve bakış açısı veriyor.

Yazan: Senanur KARAKUZULU

Savaşçı Konusu

Türkiye'de gelmiş geçmiş en çok satılanlar listesinde yer alan Doğan Cüceloğlu'nun Savaşçı isimli kitabı her kitapsever tarafından mutlaka okunması gereken mükemmel eserlerden biri.

Psikoloji üzerinde yazdığı kitaplar ile dikkat çeken Doğan Cüceloğlu Savaşçı kitabında Arif Bey ile birlik olup ortaya mükemmel bir kitap çıkartıyor.

Kafasına hayata dair birçok soru takılan sınıf öğretmeni Arif Bey, yazarımız Doğan Cüceloğlu'nu buluyor ve hayat üzerine, hayatın içindeki savaşa dair sohbet etmeye başlıyorlar. Hayatım anlamını anlamak üzerine, daha coşkulu bir yaşam için nasıl bir savaş gerektiğine dair bu sohbet sizi bir hayat bilgisi dersine sokuyor.

Herkesin okuması gereken kitaplardan biri olan Savaşçı eğer yaşamdan tat almıyorsanız, hayat karşısında güçsüz kalmışsanız tam sizin için. Bir anda hayata olan bakışınız değişecek...

Savaşçı Soruları ve Cevapları

Savaşçı kimin eseri?

Doğan Cüceloğlu

Savaşçı türü nedir?

Kişisel Gelişim, Psikoloji

Savaşçı kaç sayfa?

400

Savaşçı Yorumları

bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine okumuştum gerçekten çok güzeldi kendinizi bulmanıza yardımcı oluyor mutlaka okuyun

18-07-2012 07:27

şahaser gibi bir kitap herkesin başucunda olması gerek

18-07-2012 07:28

13 yaşında olmama rağmen bu kitapı çok beğendim

12-01-2013 20:46

13 yaşında olmama rağmen bu kitabı zevkle okudum.keşke benim karşımada doğan cüceloğlu çıksa

12-01-2013 20:49

Harika bi kitap ya ben hemen ismine yönelik almıştım ama piskolojik olarak çıktı ama harika bir kitap.

10-02-2013 20:13

bu kitapta kaç sayfa var

16-12-2013 16:18

Okuldaki Hoca Kitabin Özetin Istedi 400 SAyfa Nasil Biter Yaaa...

06-01-2014 10:55

Hocam bu kitap benim axtariwinda oldugum guclu,mubariz,ideal gercek obrazin kendini bulmasi tesdik etmesidir.Siz her weyi tam gercekliyi ile eks etdirmisiniz.Kitabi cox beyendim elinize ,ruhunuza,kalbinize saglik ))

07-01-2014 14:57

hocam ben ünyede ikamet ediyorum savaşçl kitabını cok okumak istedigim halde hiç bir kırtasiyede bulamadlm lutfen rica etsem bana gönderir misinz teşekkurler

15-01-2014 00:00

Hocam ben yurt dışında yaşıyorum sızı cok severek takıp edıyorım ve kıtaplarınızı okumayı cok ıstıyorum lutfen bana yardımcı olursanız sevınırım, baş olarak savascı kıtabınızdan baslamk ısterım yardımcı olun lutfn

15-04-2014 12:43

Yazar kendini ovmek ve betimlemekten baska bir sey yapmamis

01-11-2014 19:28

Kitabı bugün bitirdim ve doğan beyin ego sorunu olduğunu düsünmekle birtikte felsefeye güzel değinmiş. Ama betimlemeleri çjkartırsak kitap 100 sayfa kalır

02-11-2014 20:23

güçlü içeriği ile okuyanı güçlü kılan bir kitap. kendini çıkmazda hissedenlere özellikle tavsiye ederim.

09-12-2014 23:55

hayatımı anlamlı ve coşkulu kılan kitap....uyanışım

28-06-2016 20:44

çok güzel bir kitap gerçekten

21-04-2018 16:11

çok güzel bir kitap bence din kültürü hocam tavsiye ettiği için okudum ilk önce bu kitaba ön yargıyla bakıyordum bence benim gibi arkadaşlar ön yargıyla yaklaşmadan önce bu kitabı bir kez okusun ve gerçek hayatada insanlara faydası oluyor .din kültürü hocama çok teşekkür ediyorum.

31-05-2018 21:36

hayatımı değiştiren kitaplardan bir tanesidir doğan cüceloğlunun savaşçı kitabı mutlaka okunması gereken mükemmel kitaplardan bir tanesi insana mükemmel bir hayat dersi veriyor

11-01-2020 13:37

savaşçı kaç sayfa söyler misiniz

15-04-2022 09:51

güzel başlayıp saçma biten bir kitap sonunu nereye bağlayacak diye okudum sonunda çocukça bitti çok kötü neden bu kadar satmış anlamadım

25-10-2022 21:18

kitabın ana fikri çocukça yaşa gibi birşey olması lazım anlatımı çok güzel yaşananları sonunda çocukların yaşam tarzına birleştiğini görüyorsunuz

23-04-2023 23:14

eminim bu kitap benim gibi bir çok insanın hayatına dokunmuştur hayata olan bakışım değiştirmişti

20-10-2023 21:28

adamın anlattıkları türkiyede mümkün değil eminim yurtdışında eğitim görmüştür oradaki kültür ile biz çok farklıyız

25-04-2024 22:23

Var mısın? Öğretmenim Bir Bakar Mısın? Damdan Düşen Psikolog Korku Kültürü Mış Gibi Yaşamlar Bir Kadın Bir Ses Gerçek Özgürlük Geliştiren Anne-Baba Evlenmeden Önce İletişim Donanımları İçimizdeki Çocuk Başarıya Götüren Aile Savaşçı en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Erotik Kitaplar Tarihi Kitaplar Romantik Aşk Kitapları Yabancı Romanlar Öykü Hikaye Kitapları Fantastik Kitaplar Macera Kitapları Yerli Romanlar Korku Kitapları Polisiye Kitaplar Bilim Kurgu Kitapları Felsefe Kitapları Kişisel Gelişim Kitapları Komik Kitaplar Gizem Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Gerilim Kitapları Psikoloji Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları Biyografi Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Deneme Kitapları Şiir Kitapları Günlük Anı Kitapları Politik Kitaplar Beslenme Diyet Kitapları