Halil Cibran

Halil Cibran Kimdir

Osmanlı Lübnan’ında Hıristiyanların bir mezhebine bağlı bir dağ köyünde 1883’te dünyaya gelen Halil Cibran, Bişari’de doğmuştur. Yetenekli bir çocuk olan Halil Cibran, küçük yaşlardan itibaren yazıp çizmeye başlamıştı. On iki yaşındayken annesi ve kardeşleriyle beraber Amerika Birleşik Devletlerine göç etmişlerdir. Lakin babası anayurdunda kalmayı sürdürmüştür. Ailesi ile birlikte New York’ta yaşayan Halil Cibran, babasının isteğinin üzerine tekrar memleketine döner ve eğitimi orda sürdürmeye devam eder.

Babasının yanında kaldığı sürece Arapça eğitim almasına rağmen eserlerini hep İngilizce olarak yazmıştır. Bunun nedeni kısa bir süre sonra bir daha yurduna hiç geri dönmemek üzere tekrardan Amerika Birleşik Devletlerine yerleşmesidir. Lakin Arap dünyasında ki insanlar Halil Cibran’ın eserlerinin izinden gitmiş ve ona büyük hayranlık duymuşlardır.

Yaşadığı dönemde büyük bir yankı uyandıran Halil Cibran, şiirlerinin yirmiden fazla dilde çevrilmesine yaşadığı dönemde şahit olmuştur. Yaşadığı çağda yankı yapan Halil Cibran aynı zamanda çok yetenekli bir ressamdı da. Ve eserleri kadar meşhur olan resimleri de dünya çapında ki sergilerde hala sergilenmektedir.

En büyük başarısı Ermiş ( The Prophet) Amerika da ellinin üzerinde baskı yayımlamıştır. Gençliğe yol gösterici olarak tanımlanan bu kitap günümüzde modern klasikler grubunda bulunmaktadır.

Yurdundan bir kez ayrıldıktan sonra bir daha hiçbir yere gitmeyen Halil Cibran, 10 Nisan 1931 tarihinde Amerika Bileşik Devletlerinde vefat etmiştir.

Halil Cibran Kitapları: Kırık Kanatlar, Haberci, Gezgin, Deli, Ermiş, Ermişin Bahçesi, İnsanoğlu İsa, Sözler, Dünya Tanrıları, Asi Ruhlar, Kum ve köpük avare, Gönül sırları, Aforizmalar, Tanrı elçisi, Lazarus ve Aziz Dostu & Haberci


7.1
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Halil Cibran Kitapları

Ermiş Ermiş

Önemli bir düşünür ve felsefe yazarı olan Halil Cibran, Asıl adı Nebi olan ve dilimize "Ermiş" adıyla çevrilen kitabı ilk olarak 1923 yılında yayımlanmış ve büyük kitlelerce ilgi görmüştür.

Puan: 7.1 | Yorum: 8

Halil Cibran ile ilgili yorumlar

kitapları çok güzel

14-02-2017 18:40

çok güzel

13-03-2018 19:49

eserlerinden bazılarını okudum ermiş güzel, kırık kanatlar güzel dünya tanrıları güzel tavsiye ederim

09-07-2019 11:47

halil cibran'ın en iyi kitabı hangisi ermiş mi buraya birtek o eklenmiş

06-04-2022 22:19

bana göre en iyi kitabı gezgin onu tavsiye ederim

20-04-2022 15:56