Yüzüncü Ad

Amin Maalouf Yüzüncü Ad
Kitabın Yazarı:
Kitap Türü:Yabancı Romanlar
Yayınevi:Yapı Kredi Yayınları
Yayınlandığı Yıl:2000
Sayfa Sayısı:409
ISBN:9750800030
Kitap Puanı:
5.9 / 10 | Oy: 311 | Yorum: 9
Editör Puanı:
Fiyat Listesi / Satın Al
YazarOkur:bedava al
KitapYurdu:16,89 TL
e-kitap,pdf,epub: *


Oy Ver

5.9
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte

Yorum Yaz

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Tarihi, Gizem, Macera
Orjinal Adı:le Périple de Baldassare
Çeviren:Samih Rifat

Arka Kapak Bilgisi

Yüzüncü Ad Özeti

Yüzüncü Ad Amin Maalouf


Yüzüncü Ad / Baldassare'nin Yolculuğu

Dünyaca ünlü Lübnanlı yazar olan Amin Maalouf’un en fazla beğenilen romanlarından bir tanesi olan Yüzüncü Ad okurlarını bir çok şehirde geçen gizemli bir maceranın içine sokuyor.

Yüzüncü Ad kitabının konusu 1965 yılında geçiyor ve Yüzüncü Ad aslında kitapta geçen bir kitabın ismi. İncil’e göre 1966 yılında kıyamet kopacaktır ve dünyanın sonu gelecektir. Canavarın Yılı olarak bilinen bı tarih bir çokları için gerçektir. Bunu engellemenin tek yolu da Bağdatlı bir yazar olan Ebu Mahir El-Mazandarini tarafından yazılan Yüzüncü Ad isimli kitaptır. Kitapta Allah’ın Yüzüncü Adı yer almakta olduğunu inanılır ve bu ad ile kıyametin durdurulabileceği düşünülür.

Kitap yıllar önce Baldassare’nin eline geçer. 1957 yılında yaşlı Hacı İdris yardımlarından dolayı kitabı Baldassare’ye hediye eder. Baldassare de kitabı okumadan yüksek bir bedel ile Marmontel adındaki bir şövalyeye satar. Kitabı satmasından sonra Hacı İdris ölür ve kitapta bir sır olarak kalır.

Baldassare’nin yeğeni bir süredir Canavarın Yılı ile ilgili araştırmalar yapar ve Balbassare’den yardım ister. Bunun üzerine Balbassare iki yeğeği olan Cabir ve Habib ile birlikte kitabın peşine düşmeye karar verirler. Yolculukları sırasında Baldassare’nin gençlik aşkı olan Marta ile karşılaşırlar. Marta Baldassare’nin aşkına karşılık vermemiş, bunun yerine bir korsan ile evlenmiştir. Fakat çok uzun süredir kocasından haber alamamaktadır ve onun ölümüne dair kanıt aramaktadır.

İlk olarak İstanbul’a gelirler ve burada Marmoentel’in gemisinin İzmir’de korsanlar tarafından saldırıya uğradığını öğrenirler. Bunun üzerine İzmir’in yolunu tutarlar. Burada Marmontel’e kitabı sattığında verdiği yontucuğu bulur. Bunun kaynağının yakın zamanda İngiltere’ye giden bir İngiliz olduğunu öğrenir.

Bu sırada Marta’nın kocasının ölmediğini de öğrenirler. Marta kocasının onu terk ettiğine dair beyan almak için yalnız başına kocasının evine gider fakat geri dönmez. Bunun üzerine Adam yanına yeniçerileri de alıp eve gider. Fakat Marta’ya bir şeyler olmuştur ve aksini söyler. Bunun üzerine yeniçeriler yalan beyanda bulunmaktan tutuklarlar ve onu Cenova’ya giden bir gemiye koyarlar.

Adam gemi yolculuğu boyunca geminin kaptanı ile arkadaşlık kurar. Cenova’ya vardıktan sonra ısrarlara rağmen orada kalmaz ve ilk fırsatta yeniden İzmir’e geri döner. Fakat Marta onu yine ret eder ve adam büyük bir hayal kırıklığı yaşar. Bunun üzerine yeniden Cenova’ya döner ve Gregerio ile iş yapmaya başlar. Bir keresinde Portekiz’e gidip bir zarf teslim etmesi gerekir ve buradan karşılığında yüklü bir para ile dönerken Hollanda’lı bir savaş gemisi tarafından esir alınır. Böylece yolu Amsterdam’a düşer. Bir süre sonra serbest bırakılır ve bu kez Yüzüncü Ad kitabının peşine yeniden düşerek Londra’ya gider. Burada adamı bulur fakat İngiliz kitabı bir rahibe satmıştır. Kitap rahiptedir fakat rahip kitabı satmak istemez.

Rahip, Baldassare’ye bir öneri sunar. Rahip bir türlü kitabı okuyamamıştır ve eğer Basdassare kitabı okuyup ona anlatırsa kitabı ona hediye edeceğini söyler. Baldassare öneriyi kabul eder ve kitabı okumaya başlar. Fakat gizemli bir şekilde okumaya çalıştığında gözlerinin önüne bir perde iner ve kitabı okuyamaz. Rahibe belli etmemek için okuyormuş gibi yapıp kendince bir şeyler söyler. Bu sırada Londra’da büyük bir yangın başlar ve Baldassare bunu fırsat bilerek kitabı alıp Cenova’ya kaçar.

Bu sırada artık 1966 yılının sonuna gelinmiştir ve hiçbir şey olmamıştır. Bunun üzerine Baldassare kitabı saklar ve macerasını Cenova’da sonlandırır.


Yüzüncü Ad Yorumları

Yüzüncü Ad Yorum çok saçma bir konusu var hep kitabı bulunca birşey olacak diye bekliyrsunuz birşey olmadan bitiyor büyük hayal kırıklığı

26-11-2016 20:30 !!

Yüzüncü Ad Yorum hikaye güzel ilerliyor ama çok boş bitiyor sonunu daha iyi yazabilirdi

14-12-2016 13:13 !!

Yüzüncü Ad Yorum okurken bunaldım çok ağır bir konusu var

15-01-2017 17:43 !!

Yüzüncü Ad Yorum mükemmel bir roman çok duygusal ve hüzünlü çok beğendim

27-01-2017 18:51 !!

Yüzüncü Ad Yorum amin maalouf bu işi iyi biliyor kitapları gerçekten harika

04-02-2017 22:01 !!

Yüzüncü Ad Yorum bana yüzüncü ad kitap özeti lazım yardımcı olabilir misiniz ana fikir karakterler ve yer zaman gerekli çok uzun kitap bir de pahalı alacak param yok lütfen yardımcı olun

20-02-2017 18:28 !!

Yüzüncü Ad Yorum konusu çok ağır bayıyor insanı okurken tavsiye etmem

16-03-2017 20:37 !!

Yüzüncü Ad Yorum kitabın konusu çok beğendim oldukça iyiydi

17-05-2017 18:55 !!

Yüzüncü Ad Yorum kitaptaki karakterlerin isimlerini yazabilir misiniz

18-07-2017 23:16 !!

Yorum Yaz

:: Amin Maalouf ::
:: Tavsiyeler ::
:: Kitap Rehberi ::
:: Yazarlar ::
:: En Son Yorumlar ::


reklam veriletişim • © 2018 YazarOkur Kitap.