Empedokles'in Dostları

Empedokles'in Dostları
Kitabın Yazarı:Amin Maalouf Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Yapı Kredi Yayınları Yayınlandığı Yıl:2021 (04-02-2021) Sayfa Sayısı:216 ISBN:9789750848940 Kitap Puanı:7.7 / 10 | Yorum: 5

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:63,23 TL D&R:67,90 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.7
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Empedokles'in Dostları - Amin Maalouf

Kitap Türü:Yabancı Romanlar Çeviren:Ali Berktay

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Empedokles'in Dostları Özet

Alexander, küçük yaşta anne ve babasıyla mutlu bir hayat sürerken babasının ıssız bir adada kafasını dinlemek, ailesiyle huzurlu bir hayat geçirmek gibi bir hayali vardı. Bunun için Antioche adında küçük bir adanın bir kısmını satın almış ancak daha sonra maddi durumu bozulunca hayali yarım kalmış ve çalışmaktan hayalini gerçekleştirmek için zaman bulamamıştır. Alexander, anne ve babası öldükten kendisi de hukuk fakültesini bitirdikten ve hayatını düzene koyduktan sonra hem bazı dergilere karikatür çizimi yaparak para kazanmaya hem de babasının hayali olan yaşamı gerçekleştirmek amacıyla bu adaya ev yaptırır ve burada çizimlerini yaparak yaşamaya başlar. Biraz zaman sonra ise Éve isminde bir yazar küçük adanın kalan kısmını satın alarak yerleşir ancak ilk beş yıl boyunca hiç görüşmezler çünkü Éve yalnızlıktan mutluluktan duyan ve yalnızlığını kimseyle paylaşmak istemeyen biridir.

Alexander, birileriyle görüşmek istediği zaman kasabada bulunan bir bara giderek orada zaman geçirmektedir. Oradaki kayıkçı ile de zaman içerisinde dost olmuş ve uzun zamandır dostlukları devam etmektedir. Agamemnon ismindeki kayıkçı sürekli kitap okuyan, kültürlü biridir. Alex'in, Éve'nin evine gidip gelmesiyle yakınlaşmaya başlarlar. Bu sıralarda telefonlar çekmemeye başlar, radyolar kullanılamaz durumdadır ve haberleşmek için hiçbir yol kalmamıştır. Amerikan başkanı açıklama yapsa da Alex, kendi arkadaşı Moro'yu aramış ve biraz bilgi almıştır. Moro, başkanın çok yakınında bulunan biridir. Moro, Demosthenes adında bu dünyadan olmayan birinden bahseder. Demosthenes bir Yunan mitolojisi ismidir. Alex, Moro'ya Agamemnon'dan bahseder. Ve bu ikisinin aynı dünyadan olabileceğini tahmin ederler.

Agamemnon hangi dünyadan geldiklerini ve Empedokles adı verilen kişinin onların tarihin başını oluşturduğunu, onların da Empedokles'in ve bilimin yolundan gittiğini söyler. Bir zaman sonra Empedokles'in dostları adı verilen bu örgüt kötü gözle görülmeye başlar ve dünya tarafından istenmez. Agamemnon'un evi yakılmış ancak Agamemnon'a zarar verememişlerdir. Empedokles'in Dostları çok güçlüdür. Ve teknolojik olarak çok gelişmişlerdir. Biraz zaman geçtikten sonra deniz hastanesi adı verilen gemiler adaların kenarlarına gelmiştir. İlk zamanlar kimse onların iyileştirebileceğine inanmasa da bazı felç hastalarını iyileştirmeleri, vurulan ve olay yerinde ölen kişileri diriltmeleri gibi olaylar arttıkça gemilerin önündeki kalabalıkta zamanla artmaktadır.

İnsanların sonunun geleceğini düşünen bir takım kişiler, bu gemilerden birini bombolar ve Empedokles'in Dostları dünyayı terk ederek kendi dünyalarına dönerler. Tüm dünya onlardan özür dilerler ve en sonunda konuşma yapmak için Demosthenes ve Kraliçe Elektra geri dönerler insanlara olgunlaşmaya hazır olup olmadıklarını sorarlar ancak hemen cevap vermek zorunda olmadıklarını onların bizi her zaman izlediklerini söyleyerek tekrar giderler ve Alex'e göre bir daha geri dinleyeceklerdir. Alex, onlara Éve ile kendisini birleştirdiği için ve bir çocukları olacağı için onlara minnettardır. Bir ay içerisinde gelmiş ve geri gitmişlerdir. Bu bir ay içinde Alex çizim yapmamış sadece bu yaşananları günlüğüne yazmakla zaman geçirmiştir. Empedokles'in Dostları'nın gitmesiyle günlüğü bitirir ve çizim yapmaya geri döner.

Değerlendirme:

Amin Maalouf ile ilk tanışmam olan eser beni kesinlikle büyüledi diyebilirim. Muhteşem bir kitap ve kesinlikle çok akıcı ve okuması çok kolay olan bir eser. Bir an dünyanın onların teknolojisiyle birleştiğini düşündüm ve Empedokles'in Dostları'nın endişelerini düşündüm. Eğer bu teknoloji insanların elinde olsaydı birbirlerini öldürmek için mi yoksa sonsuz güzellikte bir yaşam için mi kullanırlardı tam karar veremedim. Hayallerimde de olsalar onlar bu dünyaya tekrar geldi ve sonsuz yaşam başladı. Kesinlikle okunması gereken bir eser.

Yazan: Senanur KARAKUZULU

Empedokles'in Dostları Soruları ve Cevapları

Empedokles'in Dostları kimin eseri?

Amin Maalouf

Empedokles'in Dostları türü nedir?

Yabancı Romanlar

Empedokles'in Dostları kaç sayfa?

216

Empedokles'in Dostları Yorumları

amin maalouf'un tüm kitapları çok güzel ama bu kitabın yeri ben de apayrı özetiniz de çok güzel olmuş elinize sağlık

08-06-2021 12:18

empedokles dostları konusu nedir buradaki özeti yazsak oluyor mu yapan var mı

03-04-2022 18:09

buradaki kitap yorumu güzelmiş herkes kapağını yazmış siz gerçekten okuyup yorumlamışsınız teşekkürler

11-05-2022 17:45

emplodeksin ne yağmıştır merak ediyorum

22-02-2023 19:51

kitap yorumları çok az

01-12-2023 23:19