Işık Bahçeleri

Işık Bahçeleri
Kitabın Yazarı:Amin Maalouf Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Yapı Kredi Yayınları Yayınlandığı Yıl:2004 Sayfa Sayısı:238 ISBN:9789750811951 Kitap Puanı:8.3 / 10 | Yorum: 3

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:125,60 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.3
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Işık Bahçeleri - Amin Maalouf

Kitap Türü:Yabancı Romanlar Orjinal Adı:Les Jardins de LumiereÇeviren:Saadet Özen

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Işık Bahçeleri Özet

Zamanın soylularından olan Pattig hiçbir tanrıya inanmaktadır. Bir gün kiliseye giden Pattig, orada Nabu denilen tanrıya itaat edecektir. Ancak ilgisini kilisenin önünde duran başka bir adam çeker. Adamın adı Sittay 'dır. Pattig ona gerçeği aradığını söyleyince Maniheizm dinini anlatarak o dine davet eder. Pattig hamile eşinin bulunduğunu söyleyince Sittay, kadınların yasak olduğunu, et yenmemesi, şarap içilmemesi, kamp alanı dışında ekmek yenmemesi gibi katı kuralların varlığından bahseder. Pattig kendini gerçeğin varlığına öyle inandırmıştır ki hamile karısı ve doğmamış çocuğunu terk ederek onların içine karışır. Gitmeden evvel doğacak çocuk erkek olursa adının Mani olmasını istediğini söyler.

Aylar, yıllar geçer Pattig bulunduğu yerde doğacak oğlunun varlığını unutmuş bir haldeyken din liderleri olan Sittay gidip eğer çocuğu oğlan olduysa alıp getirmesini ister. Çocuğu oğlan olmuştur ve adı Mani'dir. Ancak annesi Maryam çocuğu ona vermeye yanaşmaz ve iki kere kapıdan çevirince Sittay gidip Mani'yi daha küçük yaşta kamp alanına getirerek katı kuralların içine sokmuştur. Mani, babasıyla aynı ortamda olmasına rağmen onun varlığından habersiz bir şekilde büyümektedir. Bir zaman sonra başka küçük bir çocuk daha katılır aralarına bu çocuğun adı Mallkos'dur. Malkos, dine girmeyen, aşık olmanın hayaliyle yaşayan biridir. Ve gelişiyle Mani 'nin yalnızlığını bozarak onunla dost olmuştur.

Mani 12 yaşına girdiği yıl resme olan merakını keşfeder kendi içinde ancak bunu oradan birine söylerse zındıklık ile suçlanacağını bildiğinden susmaktadır. Yalnızca Malkos'un haberi vardır. Bir gün resim yapmaktan döndükleri vakit, Mani, derede elini yüzünü yıkarken derenin içinde babasının Pattig olduğu, annesinin Maryam olduğu doğuşu ve zamanı geldiğinde o kamptan ayrılmak zorunda olduğu, zaman kendisine bildirileceği haberi gelir. O günden sonra Mani, kampta olan işlerini yavaş yavaş yapmaya başlar. Aklı hep gideceği zamandadır. Malkos kendisinden önce kamp alanından atılarak aşık olduğu kızla birlikte kaçar. Kendisi de 24 yaşına girdiği zaman kendi rızası ile kamp alanı terk ederek Malkos'un yanına gider.

Farklı bir şehirde yavaş yavaş düşüncelerini anlatmaya başlayan Mani, insanların dikkatini çekmeyi başarır. Bu sırada oğlunu bir kez daha kaybetmeyen dayanamayacak olan baba Pattig, Mani 'nin yanına gelerek artık onun müridi olduğunu söyler ve itaat etmeye başlar. Halkın Mani'yi dinlemesi üzerine Mani ülkeden Hindistan'a doğru yola çıkar. Gittiği her şehirde çok sevilmekte düşünceleri benimsenmektedir. Her dine saygılı olmayı, tüm dinleri bir arada yaşayabileceğini, barışı savunan Mani, halkın sevgisini kısa zamanda kazanır. Yanında Malkos ve Pattig ile birlikte Hindistan'a gittiğinde o şehri de Hürmüz adlı prens kuşatmıştır. Şehrin teslim olduğunu iletir ve bu sırada prensin kızını da iyileştiren Mani, böylece prensin desteğini de arkasına almıştır. Tekrar merkeze döndüğünde Kral'ın da kendisini desteklediğini görecektir.

Zaman geçer, Mani etrafında bayağı çok insan biriktirmiş kendi düşüncesini Sasani ülkesinde yaymayı başarmış, saraya Kralın sağ kolu olarak çoktan girmiştir. Kral Şahpur, Roma'yi fethe gidecekken fikir ayrılığına düşerler. Mani, savaş istememektedir. Ancak kral onu dinlemeyerek savaşır. Böylece ilk ayrılık gerçekleşir. Savaşı kazanır Sasaniler. Ancak bu savaşı da Romanın ayaklanışı takip eder. Mani'ye o esnada haber gelmez olur. Bu yüzden krala bir şey diyemez. Böylece saraydan kovulur. Bir süre sonra kral Şahpur yerini oğlu Hürmüz'e bırakarak vefat eder. Hürmüz Mani 'nin tarafındadır. Ancak bir süre sonra kardeşi Behram tarafından zehirlenerek öldürülür. Behram da Mani'yi zindan da bağlayarak ölüme terk eder. Ölüsünü bile sevenlerine vermez.

Değerlendirme: Amin Maalouf'un bundan önce 3 eserini daha okumuştum. Her eserinde bir kez daha hayran olduğum bir yazar. Her eserinde belirlediği bir konu üzerinde hem çok güzel bilgiler veriyor hem de romanı akıtıp ilerlemesini sağlıyor. Kitap bir çırpıda bitti. Eline alınca insan bırakmak istemiyor. Öyle akıp gidiyor.

Yazan: Senanur KARAKUZULU

Işık Bahçeleri Soruları ve Cevapları

Işık Bahçeleri kimin eseri?

Amin Maalouf

Işık Bahçeleri türü nedir?

Yabancı Romanlar

Işık Bahçeleri kaç sayfa?

238

Işık Bahçeleri Yorumları

okudum ama pek hoşuma gitmedi biz müslümanlara hitap eden bir kitap değil konusu fena değil ama kilise olayları girince pek ilginç gelmiyor

08-04-2022 20:09

kitabın konusu nedir

25-12-2022 18:43

yorumlara bakayım dedim yorum yok en azından özet yazmışsınız kitap hakkında fikir veriyor

31-05-2023 13:02