Afrikalı Leo

Afrikalı Leo
Kitabın Yazarı:Amin Maalouf Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Yapı Kredi Yayınları Yayınlandığı Yıl:1986 Sayfa Sayısı:374 ISBN:9789753631570 Kitap Puanı:7.7 / 10 | Yorum: 21

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:106,12 TL D&R:129,80 TL BKM:130,00 TL Babil:157,50 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.7
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Afrikalı Leo - Amin Maalouf

Kitap Türü:Yabancı Romanlar Orjinal Adı:Léon, l'AfricainÇeviren:Sevim Raşa

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Afrikalı Leo Özet

Afrikalı Leo,Amin Maalouf'un ilk kitabı. Maalouf Doğu'yu ve o bölgenin insanlarını öyle işleyerek anlatmış ki. Karakterimiz Hasan'ın doğumundan kırkıncı yaşına kadar geçirdiği sürede doğudan batıya doğru uzanışını, konuştuğu dilleri, gezdiği yerleri, tanıştığı dinleri, dostluklarını, aşklarını hepsini göreceğiz. Afrikalı Leo yazarın ilk kitabı olmasına rağmen dili oldukça sade ve akıcı. Oturduğunuz yerden birçok ülkeyi gezip görmek istiyorsanız mutlaka okuyun derim. Ayrıca kitap 4 bölümden oluşuyor: Granada Kitabı, Fas Kitabı, Kahire Kitabı, Roma Kitabı.

"Ben Hasan,tartıcıbaşı Muhammed'in oğlu, ben Giovanni Leone de Medici; bir berberin sünnet ettiği, bir papazın vaftiz ettiği ben. Şimdi Afrikalı diye anılıyorum ama Afrikalı değilim. Avrupalı da Arabistanlı da değilim. Bana Granadalı, Faslı, Zeyyatlı da derler ama ben hiçbir ülkeden, kentten ya da boydan değilim. Yolların oğluyum ben, ülkem kervan, yaşamımsa yolculukların en beklenmedik olanı."

Hasan'ın yaşadığı çevrede yani Müslüman ülkesi olan Endülüs'ün Granada şehrinde çok eşlilik serbestmiş. Babası Muhammed, annesi Selma ile evliyken aynı zamanda bir de odalık dediği Hristiyan Verda varmış. Bu iki kadının amacı Muhammed'e bir erkek çocuk doğurmakmış ve bunu da Selma başarmış; Hasan'ı dünyaya getirerek. O günlerde Granada Kastilyalıların saldırısına uğruyor ve Granada savaşı kaybediyor. Kastilyalılar eğer yerli halk burada kalacaksa Hristiyan olacaklarını söylüyor ve böylece Hasan ve ailesi Fas'a göç ediyorlar.

Hasan Fası'ı çok beğeniyor. Biraz büyüyünce babası onu okula gönderiyor. Hasan burada Harun'la tanışıyor ve ona Gelincik diyor. Çok güzel bir dostlukları oluyor. Hasan hafız olduktan sonra bir tüccar olan dayısının yanında çalışmaya başlıyor ve onunla işler yapmaya başlıyor. Dayısı Fas Kralı tarafından çok seviliyor. Aynı zamanda Hasan da. Fas Kralı Hasan'ın yaptıklarından dolayı ona bir köle kız armağan veriyor. Kölenin adı Hiba ve Hasan ona ilk gördüğü anda aşık oluyor. Bu aşk Hasan'ın Kahire’ye göçüne kadar devam ediyor. Hasan'ın üvey kardeşi Meryem ise bir kaç yıl içinde büyüyüp güzelleşiyor ve ilk talibi Zervali adında yaşlı bir tüccar. Babası Muhammed sırf ipekböceği işi için kızıyla bu zengin tüccarı evlendirmek istiyor. Fakat Hasan bu adam hakkında çok kötü şeyler öğrenmek istiyor ve evliliğin olmaması için bu söylentileri kadı aracılığıyla çevreye yayıyor. Zervali adının kötüye kullanılmasından dolayı Meryem'in üstüne iftira atıyor ve kızın hastalıklı olduğunu söylüyor. Meryem çok uzun bir süre hastaneye kapatılıyor. Hasan ve dayısı Meryem'i çıkarabilmek için her şeyi yapıyorlar fakat olmuyor. Bu sırada Hasan'ın dayısı ölüyor ve Hasan kervanın başına geçiyor. Hasan dayısının vasiyetine uyup dayısının kızı olan Fatmayla evleniyor ve Hiba da yanlarında kalıyor. Meryem'i kurtarma çalışmaları devam ederken Harun Hasanla, Meryem'i ziyarete geliyor ve o sırada Meryem'e aşık oluyor. Hasan'a bunu itiraf ediyor ve evleneceklerini söylüyor. Böylece Harun Meryem'i kaçırıyor. Bu kaçırılış Hasan'ın işbirliğiyle suçlanmasına neden oluyor ve Zervali'nin ölümüne neden olduklarından Hasan Kahire’ye sürgüne gönderiliyor.

Fasta çok zengin olan Hasan, Kahire'ye giderken bir fırtınada tüm varsıllığını kaybediyor. Aynı zamanda Hiba'da ailesine geri dönüyor ve onu terk ediyor. Kahire de bir hayata başlayan Hasan. İlk başta baya zorlanıyor. Çünkü şehir vebadan kırılıyor. Hasan şehri gezerken orada Çerkez bir kızla tanışıyor. Bu kızın adı Nur ve Yavuz Sultan Selim'in yeğeni Alaaddin'in dul eşi. İkisi arasında çok kısa bir zamanda aşk başlıyor ve evleniyorlar. Hayat adında bir kızları oluyor. Hasan bir gün Abbas adından bir tüccarla tanışıyor ve otururlarken birden kaçırılıyorlar. Böylece Kahire kitabı da bitiyor ve Hasan Roma'ya doğru yolculuğa başlıyor.

Roma da çok saygın bir şekilde karşılanıyor Hasan. Papaya hediye olarak sunuluyor ve orada öğretmenlik yapıyor. Öğrencilerine Türkçe ve Arapça gibi diller öğretiliyor. Papa onu oğlu gibi seviyor ve Hasan kısa süre içinde soylular arasında yerini alıyor. Papa ona yeni bir ad veriyor: Giovanni Leone de Medici. Ayrıca halk da onu Afrikalı Leo olarak tanıyor. Burada Maddelena adında bir kızla tanışıyor ve çok büyük bir aşk yaşıyorlar. Bu sırada İtalya Osmanlı ve Fransa arasında bazı anlaşmalar yapılıyor. Hasan elçi olarak böyle ortamlarda bulunuyor. Almanların Lutherci hareketiyle savaş başlıyor. Roma kitabı da böylece son buluyor.

"Benim Arapça, Türkçe, Kastilya dili, Berberi dili, İbranice, Latince, sokak İtalyancası konuştuğumu duyacaksınız; çünkü bütün diller ve dualar benim dillerim ve dualarım. Fakat ben hiçbirine ait değilim. Ben yalnızca Tanrıya ve dünyaya aidim; ve yakında bir gün yine onlara döneceğim."

Afrikalı Leo Konusu

Dünyaca ünlü yazar Amin Maalouf’un ilk kitabı olan Afrikalı Leo aslında tam bir gezi rehberi gibi. Kitabın ana karakteri olan Hasan üzerinden dört farklı yeri anlatan kitap sunduğu detaylar ile de dikkat çekiyor.

Afrikalı Leo dört farklı bölümden oluşuyor. Bunlar aslında Hasan’ın maceraları yaşadığı dört farklı yeri anlatıyor. Birincisi Hasan’ın doğup büyüdüğü olan Granada. Burası Hristiyanlar tarafından istila edilince Hasan ve ailesi mecburen Fas’a göç ediyorlar ve burada kitabın ikinci bölümü başlıyor.

Hasan Fas’da çok mutlu ve zengin oluyor fakat üvey kardeşi Meryem’i kurtarmak isterken başını belaya sokuyor ve bunun üzerine Kahire’ye sürgüne gönderiliyor. Kitabın üçüncü bölümü de burada başlıyor.

Fas’ta zor bir hayat ile karşılaşan Hasan burada da bir evlilik geçiriyor ama Fas macerası da pek uzun sürmüyor. Bir anda kendini Roma’da buluyor ve kitabın dördüncü ve son bölümü de burada başlıyor. Hasan Roma’da Papa tarafından çok seviliyor ve kitaba da adını veren adı alıyor. Onun adı artık Giovanni Leone de Medici oluyor.

Afrikalı Leo Soruları ve Cevapları

Afrikalı Leo kimin eseri?

Amin Maalouf

Afrikalı Leo türü nedir?

Yabancı Romanlar

Afrikalı Leo kaç sayfa?

374

Afrikalı Leo Yorumları

güzel bir kitap olmuş amin maaloufun kitapları zaten güzel

09-09-2015 21:54

okuduğum en sıkıcı kitaplardan bir tanesiydi akmıyor kitap zorluyorsunuz okumak için

15-12-2015 20:21

özet için teşekkürler öğretmenimiz afrikalı leo kitabını okumamızı istemişti

28-12-2015 00:07

genel değil de daha kişi ve yere yer vediğiniz için şükranlarımı sunuyorum

29-12-2015 11:59

kitapta böyle özet gibi güzel olsa keşke kitap çok sıkıcı ve karışık

02-01-2016 20:01

güzel kitap fakat gerçekten yürümüyor keşke bütün kitaplar özet gibi kısa ve öz olsa

21-01-2016 15:24

işkenceydi...
konu neydi, kahraman nerdesinde kaldı kitabın çok karanlık, sıkıcı.

17-02-2016 00:18

akmayan ve olayların çok karıştığı bir kitap. 5 kez okumayı denedim ödev olduğu için, her seferinde 40-50. sayfasında bırakmak zorunda kaldım. kitabın böyle olmasının bir sebebinin de yky yayınlarının çevirmeninden kaynaklandığını düşünüyorum. özet gerçekten güzel, çok yardımcı oldu

02-05-2016 19:56

hjj
yazarını ve kitabı merak ettiğim için okudum daha doğrusu kitabın özetini okudum bence kafiydi enazın kitap hakkı'nda fikrim oldu.

23-10-2016 14:46

kitap devri anlatıyor
o zamanı anlamak ve bütüncül olarak yorumlamak isteyenler için birebir.
granada, fas mısır italya osmanlı cezayir akdeniz coğrafyasının başşehirleri füzellik ve pislikleriyle gözler önüne serilmiş kitabın aslını okumayanlara tavsiye ederim.

31-10-2016 06:18

başlarda oldukça güzel ama sonunun zorlama olduğu biraz belli onun dışında verdiği mesaj çok güzel ama daha çok bir tarih kitabı gibi edebi bir eser gibi yanları olsa da karakteri başarmak istediklerini fazla iyi anlatamıyor. rüzgarın savurduğu yöne giden bir adam. çok büyük bir serim düğüm çözüme rastlamazsınız

04-02-2017 19:01

tek kelimeyle zamanda yolculuk.kitap bir şaheser niteliği taşıyor

31-03-2017 02:38

saçma
büyük bir hayalle başladıgım bazı saylara sıkılıp bıraktıgım baştan döndüm en son 200. sayfada pes ettim özetini okumak daha iyi , boş yere zaman kaybetmeyin derim ..

02-11-2017 11:07

sıkılmadan sabırla okuyabilecek olanlara kesinlikle mükemmel düşsel bir kitap. ilk başladığımda sıkılsam da ortalarına doğru çok hevesli bir şekilde okudum. yani kitap akmıyor değil arkadaşlar. oldukça başarılı

08-03-2018 21:54

özet iyi oldu yaa oku oku bitmiyo sıkıcı

25-03-2018 13:41

kitabın konusu çok güzeldi amin maalouf zaten çok iyi bir yazar afrikalı leo ile de kendisine yakışır bir kitap yazmış yine çok beğendim

08-06-2019 16:43

kitaptaki karakterler çok ilginç sürekli değişiyorlar bir tek hasan sabit sürekli gezmesinin bunun üzerine etkisi var ama her seferinde sanki yeni bir kitap okuyormuşsunuz gibi oluyor ilginç ve güzel bir kitap

14-12-2019 22:26

karakterlerin ana amacını yazarmısınız karakter analizi istiyor öğretmen

11-03-2022 12:03

anlamlı bir kitap çok güzel yazılmış ben sevdim

23-09-2022 18:46

giovanni leone de medici karakterinin özelikleri neler

13-06-2023 18:53

kitabın hikayesini çok beğendim

03-04-2024 22:14

Işık Bahçeleri Empedokles'in Dostları Arapların Gözünden Haçlı Seferleri Ölümcül Kimlikler Yüzüncü Ad Afrikalı Leo Doğu'nun Limanları Semerkant Tanios Kayası Doğu'dan Uzakta en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Erotik Kitaplar Tarihi Kitaplar Romantik Aşk Kitapları Yabancı Romanlar Öykü Hikaye Kitapları Fantastik Kitaplar Macera Kitapları Yerli Romanlar Korku Kitapları Polisiye Kitaplar Bilim Kurgu Kitapları Felsefe Kitapları Kişisel Gelişim Kitapları Komik Kitaplar Gizem Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Gerilim Kitapları Psikoloji Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları Biyografi Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Deneme Kitapları Şiir Kitapları Günlük Anı Kitapları Politik Kitaplar Beslenme Diyet Kitapları