Yarışı Yavaşlar Kazanır

Yarışı Yavaşlar Kazanır
Kitabın Yazarı:Hatice Kübra Tongar Kitap Türü:Çocuk Kitapları Yayınevi:Hayykitap Yayınlandığı Yıl:2018 (19-01-2018) Sayfa Sayısı:112 ISBN:9789752477490 Kitap Puanı:8.8 / 10 | Yorum: 7

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:143,61 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.8
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Yarışı Yavaşlar Kazanır - Hatice Kübra Tongar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Yarışı Yavaşlar Kazanır Özet

Hatice Kübra TONGAR'ın yazdığı, Nur DOMBAYCI'nın resimlediği "Yarışı Yavaşlar Kazanır" adlı kitapta beş masal bulunuyor. Her masaldan sonra ebeveynler için, o masalla çocuklara kazandırılmak istenen değerler hakkında öneriler yer alıyor. Masallar ve öneriler bittikten sonra, üç gruba ayrılan oyunlar bölümü başlıyor.

İlk masal "Yarışı Yavaşlar Kazanır", tavşan ile kaplumbağanın masalını anlatıyor. Bir gün tavşan ile kaplumbağa yine yarışıyorlar. Tavşan kaplumbağaya yavaş koşacağına dair söz vermesine rağmen yine hızlı koşup yarışı kazanıyor. Kaplumbağa yarışı kaybettiği için yine çok üzülüyor ve ormanda çok uzak bir yere gidiyor. Orada, çok hızlı olup tüm yarışları kazandığını düşünerek hayaller kuruyor. Bu arada tavşan hatasını anlayıp kaplumbağayı arıyor. Kaplumbağayı bulduğunda, özür dileyip onun istediği bir oyunu oynamayı teklif ediyor. Barışıyorlar ve renk bulma oyunu oynuyorlar. Bu oyun tavşanın renkleri bilmediğinin ortaya çıkmasına sebep oluyor. Tavşan çok üzülse de hızlı olmasının çevresindeki güzellikleri fark etmesine engel olduğunu böylece anlıyor. Artık kaplumbağa da hızlı olmadığı için üzülmeyi bırakıp çevresindeki güzelliklerin farkında olduğu için şükrediyor.

İkinci masal "En Değerli An Olduğun Andır", çocukların hızlı büyüme isteklerine minik bir tırtılın masalıyla karşılık veriyor. Minik tırtıl yumurtasının içinde, dışarıya çıkacağı günü sabırsızlıkla bekliyor. Bir gün rüyasında, tüm tırtılların yumurtalarını kırıp dışarı çıktığını, kendisinin ise yumurtasını kıramadığını görüyor. Annesi ve babasının yardımıyla yumurtasını kırıp dışarı çıktığında ise sürünerek yemek bulmak çok zor olduğu için kanatlanıp uçmak istiyor. Böylece bir kelebek oluyor. Kelebek olarak çok güzel bir gün geçiriyor. Ama akşama doğru halsizleşiyor ve hayatının sonuna yaklaştığını anlıyor. Hayatını her anın tadını çıkaramadan geçirdiği için çok pişman oluyor. Bu sırada annesinin sesiyle uykusundan uyanıyor. Bu rüya sayesinde her anının kıymetini anlayıp şükrediyor.

Üçüncü masal "Gözlerini Kapatan Daha İyi Görür" hem görmenin önemini hem de gözlerin her şeyi göremeyeceğini anlatıyor. Kara Kartal bir gün kendisine av ararken bir kirpi yüzünden görme yetisini kaybediyor. Korkuyla, görmeden nasıl yaşayacağını düşünüyor. Bu sırada yanına gelen bir köstebek, Kara Kartal'a gözlerinin düzeleceğini söylüyor. Gözleri düzelene kadar kalp gözüyle görebilmesi için de ona, kalp gözüyle nasıl göreceğini öğretiyor. Kara Kartal rüzgarı hissediyor, güneşi hissediyor. Etrafındaki her şeyi kalp gözüyle görüyor. Böylece gözleriyle gördüğünden çok daha fazlası olduğunu fark ediyor.

Dördüncü masal "Sen Susarsan Orman Konuşur" Cennet adlı papağan ile dinlemenin önemini gözler önüne seriyor. Cennet hem kuşların dilini hem de insanlarını dilini konuşuyor. Bu özelliğiyle çevresinden gördüğü övgü ise daha çok konuşmasına neden oluyor. Öyle ki artık kendisini övmeleri için diğer kuşları her an rahatsız etmekten çekinmiyor. Bir süre sonra çok konuştuğu için yalan söylemeye de başlıyor. Kuşlara yalan söyleyerek aralarını bozuyor. Ormandaki kavga gürültü kuşların aralarını bozanın Cennet olduğunu anlamalarını sağlıyor. Ona bir ders vermek için bir hafta boyunca Cennet'i hiç dinlemiyorlar, ne zaman yanlarına gelse ondan kaçıyorlar. Böylece yalnız kalan Cennet, sesini tüm kuşlara duyurmak için bağıra bağıra şarkılar söylüyor. Sonunda sesi kısılıyor. Kendi sesi olmayınca etrafındaki sesleri fark etmeye başlıyor. Ağaçların hışırtısını, yaprakların çıtırtısını, suların şırıltısını dinliyor. Bir hafta dolunca arkadaşları Cennet'i merak ediyorlar. Cennet, ormanı dinlerken yanına gelen arkadaşlarından hataları için özür diliyor. Ona dinlemenin önemini hatırlattıkları için de teşekkür ediyor.

Beşinci masal "Gerçek Dünya Daha Güzeldir", kara taşın üstünde yaşayan kara karıncanın gerçek yuvasına kavuşmasını anlatıyor. Bir gün kara karınca, yaşadığı siyah taşın üzerine gelen hayvanlardan hiç bilmediği yerleri ve hayvanları öğreniyor. Korksa da, bilmediği yerleri keşfetmek ve diğer karıncalarla tanışmak için yuvası kara taştan ayrılıyor. Böylece küçükken kaybolup ayrıldığı ailesine tekrar kavuşuyor.

İlk bölümde, çocuklara farkındalık kazandırarak tefekkür ettirmeyi amaçlayan on dört oyun yer alıyor. Bu oyunlar çocukların görme, duyma, dokunma, tat alma, koklama duyularının önemini fark etmelerini sağlamayı, bu beş duyuyu ve dikkatlerini geliştirmeyi amaçlıyor.

İkinci bölümde, çocukları çevrelerine yönelten dokuz oyun yer alıyor. Bu oyunlar çocukları güneşi, ayı, yağmuru, bitkileri, hayvanları incelemeye, çevrelerine iyilik yapmaya teşvik ediyor.

Üçüncü bölümde ise yedi oyun bulunuyor. Bu oyunlar çocuklara, yaratıcıyı fark ettirmeyi amaçlıyor. Bu oyunlarla çocuklar farklı renklerdeki meyveler ve bitkilerle Allah'ın el-Vehhab ismini, çay ve şeker deneyiyle Allah'ın varlığını, şükür kavanozu oluşturarak da hayatlarındaki şükür sebeplerini fark ediyor.

Editör: Firdevs AÇAR

Yarışı Yavaşlar Kazanır Soruları ve Cevapları

Yarışı Yavaşlar Kazanır kimin eseri?

Hatice Kübra Tongar

Yarışı Yavaşlar Kazanır türü nedir?

Çocuk Kitapları, Kişisel Gelişim

Yarışı Yavaşlar Kazanır kaç sayfa?

112

Yarışı Yavaşlar Kazanır Yorumları

mükemmel bir eser çok beğendim

15-02-2018 19:54

çok güzelmiş ya arkadaşım çok beğendi ya ona hediye etim

güzel gözlüğün sevgilisi • 13-04-2018 09:55

selam=)ben bunu okudum zaten.2-ci sınıfta okuyan teyzemin kızında vardı.bende aldım okudum.gerçekten güzel bir kitab=)can parçam kesinlikle haklısın sen mükəmməl

MeHRiBaN📖 • 26-04-2018 22:40

yarisi yavaslar kazanir yeni bitti hala etkisindeyim o kadar guzel hazirlanmis bir cocuk kitabi ki internette kitap yorumlarina bakmak istedim editor de benim gibi dusunmus sanirim 10 vermis gercekten de o kadar guzel bir eser anneler mutlaka okusun cocuklarina da alsin

28-12-2019 22:47

okuduğum en güzel kitaplardan hatice kübra hocamı çok seviyoruz umarım böyle kitapların devamı gelir

13-10-2022 13:43

tavşan ile kaplumbağa hikayesine bakış açısı katmış güzel kitap çocuklar için ideal

20-12-2023 14:31

çok beğendim

08-05-2024 22:14

Minikler İçin Peygamberimiz Bu Benim Bedenim Çeyiz Allah’ım Ben Geldim Bağırmayan Çocuklar Fıtrat Pedagojisi 2 Peygamberlerin Çocuk Eğitimi Metotları Yarışı Yavaşlar Kazanır Allah’ı Arayan Çocuk Fıtrat Pedagojisi Korkutarak Değil Sevdirerek Din Eğitimi Minik Bebeğime Afiyetle Bağırmayan Anneler en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli