Bağırmayan Çocuklar

Bağırmayan Çocuklar
Kitabın Yazarı:Hatice Kübra Tongar Kitap Türü:Çocuk Kitapları Yayınevi:Hayykitap Yayınlandığı Yıl:2018 (25-10-2018) Sayfa Sayısı:192 ISBN:9786052214398 Kitap Puanı:7.6 / 10 | Yorum: 7

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:130,00 TL Pandora:144,00 TL Babil:150,00 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.6
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Bağırmayan Çocuklar - Hatice Kübra Tongar

Kitap Türü:Çocuk Kitapları

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Bağırmayan Çocuklar Özet

"Bağırmayan Çocuklar" adlı kitap, okurları kitaba hazırlamak için, bir çocuğun ağzından annesine yazılmış temsili bir mektupla başlıyor. Üç ana bölümden oluşan kitabın dörtte biri ilk iki bölümden, dörtte üçü ise üçüncü bölümden oluşuyor. Birçok konuya değinilen kitapta her konudan önce okuru o konuya hazırlayan kısa bir metin ve ilgi çekici bir illüstrasyon yer alıyor.

ÇOCUKLAR NEDEN KRİZ ÇIKARIRLAR?

İki alt başlık yer alan bu bölümde yazar, ilk olarak günümüzde anneliğin değişen yanlarından bahsediyor ve krizlerin görünmeyen yanına dikkat çekiyor. Daha sonra ise krizlerin fırsata çevrilebileceğini söyleyerek birkaç maddede çocukların kriz çıkarma sebeplerini ele alıyor.

KRİZLERİ NASIL ÇÖZEBİLİRİZ?

Ayna Nöronlar

Ayna nöronlar hakkında bilgi edinmek çocukların birçok davranışını anlamlandırmaya katkı sağlıyor. Ayrıca özelde annelere genelde ise herkese davranış ve duygularına ne denli dikkat etmeleri gerektiğini gösteriyor. Çünkü ayna nöronlar gerçekten de ayna gibi davranıyor, zaten adları da bu özelliklerinden kaynaklanıyor.

Sağ Beyin

Çocuklar yaklaşık yedi yaşına kadar sağ beynin etkisinde davranıyor yani duygularının etkisiyle tepkiler ortaya koyuyorlar. O nedenle bu dönemdeki çocuklar üzerinde, mantıksal çözüm ve nasihatlerden ziyade duygularının anlaşılması ve duygularına değer verilmesi etkili oluyor.

Sol Beyin

Yedi yaşından sonra aktif olan sol beyin, çocukların kurallara ve disipline uyumunu sağlıyor. Disiplinin kilit noktası ise 'tutarlılık' oluyor.

KRİZ ANLARINDA ÇOCUĞUMA NASIL YARDIMCI OLABİLİRİM?

Kitabın en uzun bölümü olan son bölümde on altı farklı konu bulunuyor. İlk konu bağıran çocuklara nasıl davranılabileceğini içeriyor. Kaliteli birliktelik, oyun oynamak ve çocuğu tanımak bu konunun anahtar ifadeleri oluyor.

Kaliteli birliktelik sadece bedenen değil ruhen de çocukla birlikte olmak anlamına geliyor. Çocukla oynanan oyunun belli sınırlar ve kuralların etkisinde olmaması, çocuğun duygu ve düşüncelerini serbestçe dışa vurabileceği şekilde olması gerekiyor. Çocuğu tanımak için beraber oyun oynamanın yanı sıra bazı günlük işleri birlikte yapmak ve bu esnada çocuğu gözlemlemek de öneriler arasında yer alıyor.

İkinci konu ise ağlayan çocuklar oluyor. Bu konu içerisinde ağlamanın ne olduğu, yetişkinler ve çocukların neden ağladığı, ağlamanın psikolojik ve biyolojik sebepleri, toplumun ağlamaya ve ağlayana bakış açısı ile ilgili bilgiler yer alıyor.

Bu bölümde ele alınan diğer bir konu ise inatlaşan çocuklar oluyor. Ve bu konuda çok önemli bir nokta dikkat çekiyor. Bu da inatlaşmanın karşılıklı olması olup şu anlama geliyor: Çocuk inatlaşıyorsa anne de onunla inatlaşıyor.

Tuvalet eğitimi anneleri en çok endişelendiren konulardan biri oluyor. Çünkü temizlik, çoğu anne için her şeyden önce geliyor. Ama bu süreçte temizliği -çocuğun yatağında sıvı geçirmeyen kılıflar kullanmak gibi- önlemler alarak sağlamak gerekiyor. Çünkü annenin bu sürece bakış açısı ve bu süreçte yaşadığı stres çocuğu da etkiliyor. Bu da sürecin daha uzun ve zorlu geçmesine sebep olabiliyor.

Ele alınan onca konu içerisinde belki de en önemlisi mahremiyet eğitimi oluyor. Ve bu konuda çocuğun sevilme şeklinden temizliğine kadar dikkat edilmesi gereken çok önemli noktalar yer alıyor. Gözden kaçan ayrıntılar bulunuyor.

Uyku eğitimi de çok araştırılan ve tartışılan bir konu oluyor. Epey uzunca ele alınan bu konuda birçok bilginin yanı sıra çocukları uykuya alıştırmak için çeşitli yöntemler ve çocukların yaş gruplarına göre ne kadar uykuya ihtiyaç duydukları da yer alıyor.

Yazar bu konular dışında kardeş kıskançlığı, söz dinlememe, hırçınlık, öfke nöbeti, iştahsızlık, alt ıslatma ve teknoloji bağımlılığı gibi konulara da yer veriyor. Ve bu konuları birçok yönden inceliyor, açıklıyor ve konularla ilgili öneriler sunuyor. Ayrıca bazı konularda yapılması ve yapılmaması gerekenleri de listeleyerek açıklıyor. Bunlar dışında örnek olaylara ve kendi tecrübelerine de değiniyor.

Kitap annelere "Sonsöz Niyetine" küçük bir hatırlatma metni ve "Bağırmayan Bir Çocuğunuz Olsun İstiyorsanız" başlığını taşıyan maddelerle sona eriyor.

Editör: Firdevs AÇAR

Bağırmayan Çocuklar Konusu

Son zamanlarda ebeveynlere yönelik yazdığı kitaplar ile büyük beğeni toplayan Hatice Kübra Tongar yeni kitabı Bağırmayan Çocuklar ile yine faydalı bilgiler sunuyor. Hatice Kübra Tongar çocuk yetiştirme konusunda bu kez sürekli bağıran ve ağlayan çocukları ele alıyor ve anne ile babanın bu tür durumlarda ne yapması gerektiğini pratik bir şekilde sunuyor.

Bağırmayan Çocuklar Soruları ve Cevapları

Bağırmayan Çocuklar kimin eseri?

Hatice Kübra Tongar

Bağırmayan Çocuklar türü nedir?

Çocuk Kitapları

Bağırmayan Çocuklar kaç sayfa?

192

Bağırmayan Çocuklar Yorumları

önceki kitaplarının hemen hemen hepsini okudum bunun da siparişini verdim merakla bekliyorum bana çok faydası oldu bir gün kendisi ile tanışmak isterim

17-11-2018 00:28

çok değişik şeyler söylemiyor. ancak bazı püf noktaları vermesi faydalı. çocuk bakmak sadece annenin göreviymiş gibi klask islamist bir bakış açısı var. hatta cinsiyetçi diyebiliriz. kitabın sonunda sizi etkileyen bir şey bırakmıyor. ama yine de okunması kolay.

22-12-2018 09:18

teşşekürler sizin sayenizde özet çıkarabildim

06-02-2019 22:42

faydalı bilgileriyle birçok insanı aydınlatan bu eser oldukça güzel bir kitap. 🌈 bana değil de bir akrabama çok yaradı.🍬 bu yüzden puanımı 8/10 olarak belirlemiş bulunmaktayım.🦄benim yorumum bu kadardı. size iyi okumalar.💐

maNga • 10-02-2019 12:28

hatice kübra hocamız yine güzel yazmış faydalı bir kitap ailelere tavsiye ederim

24-02-2020 20:43

çocuk eğitimi üzerine oldukça faydalı bir eserdi

11-11-2022 11:18

benim çocuk anormal hiç faydası olmadı

01-03-2024 21:23

Minikler İçin Peygamberimiz Bu Benim Bedenim Çeyiz Allah’ım Ben Geldim Bağırmayan Çocuklar Fıtrat Pedagojisi 2 Peygamberlerin Çocuk Eğitimi Metotları Yarışı Yavaşlar Kazanır Allah’ı Arayan Çocuk Fıtrat Pedagojisi Korkutarak Değil Sevdirerek Din Eğitimi Minik Bebeğime Afiyetle Bağırmayan Anneler en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli