Allah’ım Ben Geldim

Allah’ım Ben Geldim
Kitabın Yazarı:Hatice Kübra Tongar Kitap Türü:Çocuk Kitapları Yayınevi:Hayykitap Yayınlandığı Yıl:2020 Sayfa Sayısı:144 ISBN:9786057674685 Kitap Puanı:7.7 / 10 | Yorum: 2

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:113,75 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.7
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Allah’ım Ben Geldim - Hatice Kübra Tongar

Kitap Türü:Çocuk Kitapları

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Allah’ım Ben Geldim Özet

Hatice Kübra Tongar’ın yazdığı ve "ümmetin alnı secde iziyle parlayan tüm güzel yavrularına" ithaf ettiği Allah’ım Ben Geldim adlı kitap, neden namaz kılmak gerektiğini konu alıyor. Kendine has üslubuyla hem çocuklar hem yetişkinler için pek çok kitap kaleme alan yazar, bu kitabında da çocukların ilgisini çekecek eğlenceli bir dil kullanıyor. 10 yaş ve üzeri okurlara hitap eden kitap, görsel ögelerle zenginleştiriliyor. Kitabın hemen hemen her sayfasında bulunan birbirinden komik siyah beyaz resimler, güldürürken düşündüren esprilerle tamamlanıyor ve okurların kitaba olan ilgisini arttırıyor. Resimlerin yanı sıra akrostiş şeklinde bir şiir ve bir rap şarkısı da kitapta yer alıyor.

İlk kez 2020 yılında Hayykitap tarafından yayımlanan kitap, “Namaz Kılmak İçin 10 Harika Sebep” alt başlığına sahip. Yaşasın Gençler dizisinde yer alan kitabın sloganı ise “10-100 yaş arası herkese uygundur!”. Kapak resmini Mümine Yeşilmen’in çizdiği 143 sayfalık kitap, her biri 5-6 sayfadan oluşan 27 bölüme ayrılıyor. Kitabın kısa kısa bölümlere ayrılması, kitapta anlatılan ve birbiriyle bağlantılı olsa da her biri kendi içinde pek çok detay barındıran çeşitli konuların daha rahat bir şekilde takip edilmesini sağlayarak kitabı okumayı kolaylaştırıyor. Kitaptaki en ilgi çekici bölüm başlıkları ise şu şekilde:

● Kıl Olma Kul Ol
● Hangi Takımı Tutuyorsun?
● Şeytan-İdman Yurdu'nun İlk On Birinde Kimler Var?
● Namaz Kılmayı Sen Seçtin!
● Uzaylı Olmak İstemiyorsan Namaz Kıl!
● Şeytanın Alçısına İmzanı Atmak İster misin?
● Neden Namaz Kılmalıyım? Vol. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
● Namaz Kılmak İçin En Gerçek Sebep


Allah'ım Ben Geldim Özeti

Yazar Hatice Kübra Tongar, Allah’ım Ben Geldim adlı kitabına, küçükken kendisinin de neden namaz kılmak gerektiğini sorguladığını ve bu sorgulamalar karşısında aldığı cevapları anlatarak başlıyor. Daha sonra ise iyilerden ve kötülerden bahsedip okurlarına hangi tarafta olduklarını soruyor. Onları "iyilik gücü" takımından olmaya davet ediyor ve "şeytan idman yurdu" takımının kibir, dedikodu, gıybet, haset, yalan, riya, iftira, hırs, açgözlülük, şirk ve şikayet adlı oyunculardan oluştuğuna dikkat çekiyor.

Şeytanın neden yaratıldığından ve insanın Allah'a kul olmayı kendisinin seçtiğinden bahsediyor. Ardından namaz kılmanın başta insan vücudunu oluşturan organlar olmak üzere Allah'ın verdiği tüm nimetler için bir şükür göstergesi olduğunu açıklıyor. Namaz kılmanın şeytana tıpkı taş atmak gibi zarar verdiğini ve hangi namazın şeytanı daha çok zarara uğrattığını anlatıyor. Her biri farklı bir nimet için Allah'a teşekkür etmeyi simgeleyen kıyam, rükû ve secde hareketlerini hem kız hem erkek çocuklar için resimlerle göstererek öğretiyor.
Namaz kılmanın zor olmadığından bahsettikten sonra namazların neden 5 vakit olduğunu açıklıyor. Daha sonra namaz kılmaktan zevk almak için namazda söylenen çeşitli ifadelerin ne anlama geldiğini bilmek gerektiğini ifade ediyor. Allahu ekber, sübhane rabbiyel azim ve rabbena lekel hamd gibi namazda söylenen çeşitli ifadelerin ne anlama geldiğine kısa kısa değiniyor. Ardından da Allah'ın insanların ibadetine ihtiyacı olmadığını, ibadetlere insanların ihtiyaç duyduğunu anlatıyor. Böylece ihtiyaçsal, sevgisel, çikolatasal, insansal, beyinsel, evrensel, hijyenik, psikolojik, sudan ve koccaman sebepler başlıklarıyla 10 farklı konu odağında neden namaz kılmak gerektiğini uzun uzun açıklıyor.

Kitabın sonunda ise namaz kılmak için en önemli sebebin Allah'ın insanların namaz kılmasını istemesi olduğunu söylüyor. Böylece namaz kılmanın gerekliliğine dair akla yatan pek çok sebep olsa da namaz kılmak için en önemli sebebin sadece ve sadece Allah'ın rızasını kazanmak olduğuna dikkat çekiyor.

Editör: Firdevs AÇAR

Allah’ım Ben Geldim Soruları ve Cevapları

Allah’ım Ben Geldim kimin eseri?

Hatice Kübra Tongar

Allah’ım Ben Geldim türü nedir?

Çocuk Kitapları

Allah’ım Ben Geldim kaç sayfa?

144

Allah’ım Ben Geldim Yorumları

okullarda her çocuğa okutulması zorunlu olmalı çocukların dinimizi tanımaları için gerekli bir eser

10-04-2023 21:38

çocuklara dini sevdirmek için çok güzel yazılmış

16-10-2023 22:39

Minikler İçin Peygamberimiz Bu Benim Bedenim Çeyiz Allah’ım Ben Geldim Bağırmayan Çocuklar Fıtrat Pedagojisi 2 Peygamberlerin Çocuk Eğitimi Metotları Yarışı Yavaşlar Kazanır Allah’ı Arayan Çocuk Fıtrat Pedagojisi Korkutarak Değil Sevdirerek Din Eğitimi Minik Bebeğime Afiyetle Bağırmayan Anneler en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu