Yalnızız

Yalnızız
Kitabın Yazarı:Peyami Safa Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Ötüken Yayınları Yayınlandığı Yıl:1951 Sayfa Sayısı:451 ISBN:9789754370575 Kitap Puanı:7.9 / 10 | Yorum: 20

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

7.9
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Yalnızız - Peyami Safa

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Yalnızız Özet

Peyami Safa’nın Yalnızız kitabı, yazarın ölümünden 10 yıl önce, yani 1951 yılında yayınlanmıştır. Romanda II. Dünya Savaşı’nın etkileri görülmektedir. Roman, psikolojik bir romandır ve kolay anlaşılabilen türden bir kitap değildir. Özetine gelecek olursak;

Olay, Yeşilköy’deki köşklerden birinde oturan bir aile etrafında geçer. Samim, Mefharet ve Besim kardeşlere, babalarından kalan bu evde Mefharet’in kızı Selmin ve onun kardeşi de yaşamaktadır. Aynı zamanda maddi durumları yerinde olduğu için de Hasibe adında bir hizmetçileri de vardır.

Selmin reşit olmuştur ve çocukluğundan beri Avrupa’nın hayalini kurmaktadır. Bu hayalini gerçekleştirebilmek için de annesi ve dayılarına hiç de küçük olmayan bir oyun oynar. O zamanlar nişanlısı olan Ferhat’tan ayrıldığını ve karnında bir bebek taşıdığını itiraf eder. Annesinin tüm ısrar ve baskılarına rağmen çocuğun kimden ve ne zaman olduğunu söylemez. İnatla çocuğu Avrupa’da doğuracağını, sonrasında da Avrupa’da bir adamla evleneceğini söyler. Hâlbuki her şey, Avrupa’ya gidebilmek için bir bahanedir ve Selmin kimseden hamile değildir. Mefharet Hanım, çok fevri ve duygularını zirvede yaşayan bir kadın olduğundan kızının bu tavırlarına kahrolmaktadır ve içten içe nefret beslemektedir. Öyle bir noktaya gelir ki, Selmin’in Samim ile birlikte olduğunu düşünmeye başlar. Dayı ve yeğen… Mefharet, bunu küçük kardeşi Besim ile paylaşır ve konu üzerinde düşünürler. Samim, uzun zamandır bir defter tutmaktadır. Bu deftere hayalindeki dünyayı yazar ve kendi “Simeranya”sını yaratır. Aynı zamanda günlük işlevi gören bu defterden, Mefharet’in haberi vardır ve duyduğu şüpheler yüzünden Besim’i de bekçi tutarak bu defteri karıştırır. Deftere tarih atılmadığından ve bahsettiği şahısların isimlerinin verilmediğinden dolayı Mefharet mecburen tahminde bulunmak zorunda kalır. Selmin’e ait birkaç özellik bulduğundan, yazılan diğer özellikler tutmasa da o kişinin Selmin olduğuna kendisini inandırır. Oysa o kişi Selmin değil, Selmin’in nişanlısının kız kardeşi olan Meral’dir. Samim, Meral ile sevgilidir. Meral aynı zamanda, Samim’in eski sevgilisi olan Necile’nin kızıdır. Samim ile Necile birbirlerini çok sevmişlerdir. Hatta Necile’nin Samim’den bir çocuğu bile olmuştur. Romanda bu çocuk hakkında herhangi bir bilgi ile karşılaşmadım fakat benim fikrime göre bu çocuğun Meral olma ihtimali çok yüksektir. Şayet bu çocuk Meral ise kitabın zaten ilginç olan kurgusu, daha da hayranlık duyulası hale gelir.

Meral tam bir Paris hayranıdır. Sürekli Paris’e gitmek ister ve bu hayalini gerçekleştirebilmek için hep hayal kurar, fırsat kollar. İlerleyen günlerden bir gün hem Selmin’in hem de Meral’in okul arkadaşlarından biri olan Feriha ile görüşürler. Feriha ile aynı yaştadırlar ve Feriha, onun hayaline sahiptir; Paris’te yaşamaktadır. Fakat babası yaşında, zengin bir adamla evlenip oraya gidebilmiştir. Aynı zamanda çok hoppa ve ancak eğlenilecek bir kızdır. Meral, Feriha’ya çok özenmektedir, o da Paris’te yaşamayı çok istiyordur. Gerçi Feriha, Meral’e Paris’e gelmesi için ve ona da babası yaşında zengin bir erkek bulmaları için defalarca tekliflerde bulunmuştur. Ama Meral bir türlü karar verip gidememiştir. Samim’i bırakıp bırakmama konusunda bir türlü emin olamıyordur. Oysa Samim’in de maddi durumu yerindedir ve onu gayet güzel yaşatabilirdi: ama içindeki Paris arzusuna ne olacaktı bu durumda? Son günlerde iyice beynini meşgul eden bu konuyu sonunda oturup doğru düzgün düşünmeye karar verir. Birkaç gün düşündükten sonra, Paris hayalini bastıramaz ve hem babası yaşında zengin bir adamla evlenmeye hem de Samim’i yarı yolda bırakmaya razı olur. Bir an önce bavulunu hazırlar ve evden çıkacaktır. Ama ağabeyi Ferhat, kaçmasına engel olabilmek için kızın kapısını kilitler. Meral buna çok bozulur ve oturup ne yapacağını düşünür. Düşünürken bir yandan da sigarasını içer. O sırada yanlışlıkla yere dökülen benzin birden her yerin alev almasına sebep olur ve kapı kilitli olduğundan Meral dışarı da çıkamaz, içeride yanarak can verir.

Yazan: Handenur DURALI

Yalnızız Soruları ve Cevapları

yalnızız kimin eseri?

Peyami Safa'nın sevilen bir eseridir.

yalnızız türü nedir?

Yalnızın psikolojik bir romandır.

Yalnızız Yorumları

okudum ama hiç birşey anlamadım özeti okudum anlar gibi oldum sıkıcı bir kitap diyebilirim

26-12-2015 21:27

bence çok güzel bir kitap

02-01-2016 08:15

bana sıradan bir roman gibi geldi kitabın konusu çok sıradan beğenmedim fazla

09-02-2016 21:41

peyami safa nın bu eserini okuyabilmek için okurun bellü bir alt yapıya sahip olmsı gerekiyor. yazar pskolojik ruh tahlilerine çok fazla yer verdiğinden metafizik aleme alışkın olunmalı. hakeza okuyup anlamayanlar için sözüm şu; kaybınız yok, okuduklarınız başka bir yerde ve zamanda farkında olmadan gün yüzüne çıkacaktır. teşekkürler handenur:)

Çiğdem Sadıkoğlu Yolcu • 14-02-2016 21:21

kitabı almadan önce, yazarıyla beraber rüyalarıma giren bir eserdir yalnızız. bu kitabı, büyük bir aşkla istediğimi bilen ablam bana, hediye olarak almıştı.roman beni, ciddi manada sarstı. simeranya'da olgun ve canlı bir şuurla yaşadım sanki. peyami safa gibi entelektüel bir sanatkarın, o sağlam üslubunun rüzgarına kapılmamak elde değil. son olarak şunu yazmam gerekirse, günümüzde çeviri roman okumayı marjinellikten sayan gençlik için, idrak edilmesi oldukça zor bir eserdir. zaten eserin kalitesi de burada gizlidir.

24-07-2016 18:51

bana sadece yalnızın kitabının ana fikri lazım özeti bile uzun okumak ve anlamak zor bir zahmet yardım

04-02-2017 22:03

yalnızız kitap özeti gerekli idi burada buldum çok mutluyum çok teşekkür ederim

21-02-2017 21:25

konusu ve vermek istediğini mesaj çok güzel beğendim

17-03-2017 17:01

kitabın ana fikrini yazabilir misiniz lütfen

31-05-2017 20:59

ben okurken sıkıldım normalde peyami safanın kitaplarını severim ama yalnızıs kitabı pek bana hitap etmedi

03-08-2017 22:45

kitabın konusu oldukça güzel ama hem çok uzun hem de pahalı bir kitap verdiğiniz paraya değer mi bilmiyorum

10-11-2018 17:47

okuduğum en güzel romanlardan bir tanesi zaten peyami safa yazmış onun yazdığı kötü bir roman yok

22-12-2018 19:16

hoca tutturdu peyami safa yalnızız özet istiyorum diye berbat bir kitap zaten uzun okunmuyor bazı kelimeler anlaşılmıyor konusu inanılmaz sıkıcı zorla kitap okutma ile okunacak kitap değil yazık gerçekten hala baskı ile biryerlere varmaya çalışıyorum bu yüzden kitap okumaktan nefret ettim

22-05-2019 19:06

hikayede her bir karakterin temsil ettiği bir düşünce olduğu gibi bu bireyler arasındaki ilişkiler üzerinden yazarın kendi düşüncesini ortaya koyduğu ütopya kitabı tarzında bir kitap.
romanda aktarılan batılılaşma, felsefî ve edebi üslubun bir kaynaşması şeklinde işlenirken cemiyet ve toplum ile ahlâkî müeyyideler sorgulanıyor.
romanın kahramanlarından samim'in ağzından bu cemiyet hayatına ilişkin tahliller sunulurken yine onun kaleminden yeni bir dünya düzeninin ayak sesleri isitiliyor: simeronya..
roman son boyutta bergson mistisizmine varan bir şekilde sonuçlanır. insanın kendine yabancılaşması ve nihilizm arasında bir bağlantı kurulur.

okuyanyazar • 18-08-2019 00:45

yalnızız romanı çok sıkıcı ve anlasılması zor bir kitap roman okumayı seven biri olarak ben bile okurken çok zorlandım normal öğrenciler nasıl okuyacak merak ediyorum konusu oldukça ilginç ve ilgnç noktalara değinmiş ama bana göre bir lise öğrencisine okutulacak bir roman değil

13-01-2020 23:11

kitabı aldım çok kalın ve sıkıcı roman özeti çıkartmamız lazım sitenizden yazıyorum hakkınızı helal edin

19-03-2022 20:47

özet ödevi için okumamız gerekiyormuş kitap çok pahalı okulun kütüphanesinde de yok illaki alıp okuyacaksınız diyorlar pdf bulabilirsem okuyacağım yoksa buradan kopyalayacağım yardımcı olacak varsa çok memnun olurum

15-09-2022 19:23

özeti çok güzel yazmışsınız ödevime yardımcı oldu çok teşekür ederim

01-02-2023 22:40

peyami safanın içinde kendimi bulduğum eseri çok güzel okunması gerek

20-07-2023 19:27

özet kısa olmalı uzun yazıyorsun

17-01-2024 22:10

Attila Şimşek Cingöz Recai Türk İnkılabına Bakışlar Bir Tereddüdün Romanı Biz İnsanlar Canan Mahşer Yalnızız Sözde Kızlar Matmazel Noraliya'nın Koltuğu Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Fatih Harbiye en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Erotik Kitaplar Romantik Aşk Kitapları Çocuk Kitapları Fantastik Kitaplar Yabancı Romanlar Yerli Romanlar Kişisel Gelişim Kitapları Tarihi Kitaplar Polisiye Kitaplar Felsefe Kitapları Öykü Hikaye Kitapları Bilim Kurgu Kitapları Macera Kitapları Korku Kitapları Psikoloji Kitapları Politik Kitaplar Deneme Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Din / Tasavvuf Kitapları Gerilim Kitapları Komik Kitaplar Şiir Kitapları Biyografi Kitapları Gizem Kitapları Beslenme Diyet Kitapları Günlük Anı Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları