Yalnızız

Peyami Safa Yalnızız
Kitabın Yazarı:
Kitap Türü:Yerli Romanlar
Yayınevi:Ötüken Yayınları
Yayınlandığı Yıl:1951
Sayfa Sayısı:451
ISBN:9754370575
Kitap Puanı:
6.2 / 10 | Oy: 447 | Yorum: 10
Editör Puanı:8
Fiyat Listesi / Satın Al
YazarOkur:bedava al
KitapYurdu:19,60 TL
Sözcü Kitabevi:20,40 TL
e-kitap,pdf,epub: *


Oy Ver

6.2
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte

Yorum Yaz

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Arka Kapak Bilgisi

Yalnızız Özeti

Peyami Safa Yalnızız


Peyami Safa’nın Yalnızız kitabı, yazarın ölümünden 10 yıl önce, yani 1951 yılında yayınlanmıştır. Romanda II. Dünya Savaşı’nın etkileri görülmektedir. Roman, psikolojik bir romandır ve kolay anlaşılabilen türden bir kitap değildir. Özetine gelecek olursak;

Olay, Yeşilköy’deki köşklerden birinde oturan bir aile etrafında geçer. Samim, Mefharet ve Besim kardeşlere, babalarından kalan bu evde Mefharet’in kızı Selmin ve onun kardeşi de yaşamaktadır. Aynı zamanda maddi durumları yerinde olduğu için de Hasibe adında bir hizmetçileri de vardır.

Selmin reşit olmuştur ve çocukluğundan beri Avrupa’nın hayalini kurmaktadır. Bu hayalini gerçekleştirebilmek için de annesi ve dayılarına hiç de küçük olmayan bir oyun oynar. O zamanlar nişanlısı olan Ferhat’tan ayrıldığını ve karnında bir bebek taşıdığını itiraf eder. Annesinin tüm ısrar ve baskılarına rağmen çocuğun kimden ve ne zaman olduğunu söylemez. İnatla çocuğu Avrupa’da doğuracağını, sonrasında da Avrupa’da bir adamla evleneceğini söyler. Hâlbuki her şey, Avrupa’ya gidebilmek için bir bahanedir ve Selmin kimseden hamile değildir. Mefharet Hanım, çok fevri ve duygularını zirvede yaşayan bir kadın olduğundan kızının bu tavırlarına kahrolmaktadır ve içten içe nefret beslemektedir. Öyle bir noktaya gelir ki, Selmin’in Samim ile birlikte olduğunu düşünmeye başlar. Dayı ve yeğen… Mefharet, bunu küçük kardeşi Besim ile paylaşır ve konu üzerinde düşünürler. Samim, uzun zamandır bir defter tutmaktadır. Bu deftere hayalindeki dünyayı yazar ve kendi “Simeranya”sını yaratır. Aynı zamanda günlük işlevi gören bu defterden, Mefharet’in haberi vardır ve duyduğu şüpheler yüzünden Besim’i de bekçi tutarak bu defteri karıştırır. Deftere tarih atılmadığından ve bahsettiği şahısların isimlerinin verilmediğinden dolayı Mefharet mecburen tahminde bulunmak zorunda kalır. Selmin’e ait birkaç özellik bulduğundan, yazılan diğer özellikler tutmasa da o kişinin Selmin olduğuna kendisini inandırır. Oysa o kişi Selmin değil, Selmin’in nişanlısının kız kardeşi olan Meral’dir. Samim, Meral ile sevgilidir. Meral aynı zamanda, Samim’in eski sevgilisi olan Necile’nin kızıdır. Samim ile Necile birbirlerini çok sevmişlerdir. Hatta Necile’nin Samim’den bir çocuğu bile olmuştur. Romanda bu çocuk hakkında herhangi bir bilgi ile karşılaşmadım fakat benim fikrime göre bu çocuğun Meral olma ihtimali çok yüksektir. Şayet bu çocuk Meral ise kitabın zaten ilginç olan kurgusu, daha da hayranlık duyulası hale gelir.

Meral tam bir Paris hayranıdır. Sürekli Paris’e gitmek ister ve bu hayalini gerçekleştirebilmek için hep hayal kurar, fırsat kollar. İlerleyen günlerden bir gün hem Selmin’in hem de Meral’in okul arkadaşlarından biri olan Feriha ile görüşürler. Feriha ile aynı yaştadırlar ve Feriha, onun hayaline sahiptir; Paris’te yaşamaktadır. Fakat babası yaşında, zengin bir adamla evlenip oraya gidebilmiştir. Aynı zamanda çok hoppa ve ancak eğlenilecek bir kızdır. Meral, Feriha’ya çok özenmektedir, o da Paris’te yaşamayı çok istiyordur. Gerçi Feriha, Meral’e Paris’e gelmesi için ve ona da babası yaşında zengin bir erkek bulmaları için defalarca tekliflerde bulunmuştur. Ama Meral bir türlü karar verip gidememiştir. Samim’i bırakıp bırakmama konusunda bir türlü emin olamıyordur. Oysa Samim’in de maddi durumu yerindedir ve onu gayet güzel yaşatabilirdi: ama içindeki Paris arzusuna ne olacaktı bu durumda? Son günlerde iyice beynini meşgul eden bu konuyu sonunda oturup doğru düzgün düşünmeye karar verir. Birkaç gün düşündükten sonra, Paris hayalini bastıramaz ve hem babası yaşında zengin bir adamla evlenmeye hem de Samim’i yarı yolda bırakmaya razı olur. Bir an önce bavulunu hazırlar ve evden çıkacaktır. Ama ağabeyi Ferhat, kaçmasına engel olabilmek için kızın kapısını kilitler. Meral buna çok bozulur ve oturup ne yapacağını düşünür. Düşünürken bir yandan da sigarasını içer. O sırada yanlışlıkla yere dökülen benzin birden her yerin alev almasına sebep olur ve kapı kilitli olduğundan Meral dışarı da çıkamaz, içeride yanarak can verir.

Yazar: Handenur DURALI

Yalnızız Yorumları

Yalnızız Yorum okudum ama hiç birşey anlamadım özeti okudum anlar gibi oldum sıkıcı bir kitap diyebilirim

26-12-2015 22:27 !!

Yalnızız Yorum bence çok güzel bir kitap

02-01-2016 09:15 !!

Yalnızız Yorum bana sıradan bir roman gibi geldi kitabın konusu çok sıradan beğenmedim fazla

09-02-2016 22:41 !!

Yalnızız Yorum peyami safa nın bu eserini okuyabilmek için okurun bellü bir alt yapıya sahip olmsı gerekiyor. yazar pskolojik ruh tahlilerine çok fazla yer verdiğinden metafizik aleme alışkın olunmalı. hakeza okuyup anlamayanlar için sözüm şu; kaybınız yok, okuduklarınız başka bir yerde ve zamanda farkında olmadan gün yüzüne çıkacaktır. teşekkürler handenur:)

Çiğdem Sadıkoğlu Yolcu • 14-02-2016 22:21 !!

Yalnızız Yorum kitabı almadan önce, yazarıyla beraber rüyalarıma giren bir eserdir yalnızız. bu kitabı, büyük bir aşkla istediğimi bilen ablam bana, hediye olarak almıştı.roman beni, ciddi manada sarstı. simeranya'da olgun ve canlı bir şuurla yaşadım sanki. peyami safa gibi entelektüel bir sanatkarın, o sağlam üslubunun rüzgarına kapılmamak elde değil. son olarak şunu yazmam gerekirse, günümüzde çeviri roman okumayı marjinellikten sayan gençlik için, idrak edilmesi oldukça zor bir eserdir. zaten eserin kalitesi de burada gizlidir.

24-07-2016 18:51 !!

Yalnızız Yorum bana sadece yalnızın kitabının ana fikri lazım özeti bile uzun okumak ve anlamak zor bir zahmet yardım

04-02-2017 22:03 !!

Yalnızız Yorum yalnızız kitap özeti gerekli idi burada buldum çok mutluyum çok teşekkür ederim

21-02-2017 21:25 !!

Yalnızız Yorum konusu ve vermek istediğini mesaj çok güzel beğendim

17-03-2017 17:01 !!

Yalnızız Yorum kitabın ana fikrini yazabilir misiniz lütfen

31-05-2017 20:59 !!

Yalnızız Yorum ben okurken sıkıldım normalde peyami safanın kitaplarını severim ama yalnızıs kitabı pek bana hitap etmedi

03-08-2017 22:45 !!

Yorum Yaz

:: Peyami Safa ::
:: Tavsiyeler ::
:: Kitap Rehberi ::
:: Yazarlar ::
:: En Son Yorumlar ::


reklam veriletişim • © 2018 YazarOkur Kitap.