Matmazel Noraliya'nın Koltuğu

Matmazel Noraliya'nın Koltuğu
Kitabın Yazarı:Peyami Safa Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Ötüken Yayınları Yayınlandığı Yıl:1949 Sayfa Sayısı:312 ISBN:9789754370567 Kitap Puanı:7.9 / 10 | Yorum: 14

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

7.9
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Matmazel Noraliya'nın Koltuğu - Peyami Safa

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Matmazel Noraliya'nın Koltuğu Özet

Peyami Safa’nın önemli eserlerinden biri olan Matmazel Noraliya’nın Koltuğu; psikolojik, sosyolojik, felsefi, dini ve milliyetçi görüşlerle bezenmiş bir romandır. Derin betimlemeleri ve yer yer mizah yüklü oluşu ile okuyucuda ayrıca ilgi yaratmaktadır.

Romanın ana kahramanı Ferit’ in, hayal ve gerçek dünyasında kurmaya çalıştığı bağlantılar, ailesi, aşkı ile ilerleyen roman; tesadüf eseri Matmazel Noraliya’nın acı dolu ve büyüleyici hikayesini öğrenmesiyle son bulur.

Matmazel Noraliya’ nın gizli defterindeki en önemli mesaj ise: ‘’Bu dünyada kendisini iyiliğe ve güzelliğe veren bir tek kişide kalsa; evler, memleketler ve insanlar yine bahtiyar olurlar.’’

Ferit tıp fakültesinden ayrılarak felsefeye devam etmiştir. Ancak Avrupa’ ya gidip uzun süredir haber alamadığı babasının yokluğu, erkek düşkünü ve ayyaş annesinin veremden ölüşü ve tıpkı annesi gibi diğer iki kız kardeşini de veremden kaybetmesi üzerine Ferit’in psikolojik sorunları başlamıştır.

Kız kardeşi Nilüfer’i, bakımını üstlendiği teyzesinin yanına yerleştiren Ferit, kendi de dönemin basit ve kötü şartlarına sahip olan bir pansiyon odasında yaşamaya başlar. Kaldığı pansiyonda geldiği ilk günden beri yaşadığı olaylar Ferit’in ruh dünyasını iyice karmaşıklaştırır.

Teyzesini bir yangında kaybederek dili tutulan ve geceleri uyurgezer olan Zehra’nın bazı olayları önceden haber vermesi, geceleri çıplak gezenlerle karşılaşması, kabusla gerçek arasında sıkışan ve onu dualarla sakinleştiren pansiyon sahibi Vafi Bey gibi tiplerin bulunduğu bir hayatta, Ferit’in sinirleri gittikçe harap olmaktadır. Aklı başında olan yalnızca Yahya Aziz’ dir.

Birbirlerinden hoşlanan Selma ve Ferit bir gün buluşurlar. Ferit’ in kendine hakim olamaması ve Selma’ ya yaklaşımı, henüz üniversite öğrencisi olan genç kadını derinden sarsar. Selma Ferit’in ruhuna bakmasını söyler ve tartışarak ayrılırlar. Ferit bunun pişmanlığını uzun süre yaşasa da ne yapacağını bilemez ve gururundan dolayı Selma’ya gitmez.

Teyzesiyle yaşayan ve diğer kardeşleri gibi vereme tutulan Nilüfer, abisi Ferit’e pansiyona geldiği bir gün, teyzesinin yaptıklarından dolayı çektiği sıkıntıları anlatır. Duruma sinirlenen Ferit, kardeşine açık açık konuşmasını söyler ve gerekirse teyzesini öldüreceğinden bahseder.

Yaşadığı olaylar ve yaşam koşulları nedeni ile sürekli kabuslar içinde olan Ferit, bir gece Vafi Bey’e gördüğü ve yaşadığı her şeyi anlatır. Vafi Bey, dualara sığınmasını, korkmaması gerektiğini, yaşadığı her şeyin bir imtihan olduğundan bahseder. Ferit’in sıkıntılı gecelerini fark eden pansiyonun bir diğer odasındaki, romatizmadan dolayı yürüyemeyen, sürekli yatan Tosun adlı adam ise Ferit’i dertleşmek için yanına çağırır. Aynı kabusları kendisinin de gördüğünü söyler ve Ferit’ in para ihtiyacı, intikam duygusu ve kardeşine olan sevgisini öğrenir.

Geçen sürede Selma, Ferit’in tüm benliğini sarar ve git gide aşkın içine düşer. Kötü durumunu anlayan Yahya Aziz ile de dertleşmeye başlar. Halüsinasyonlar gördüğünü fark eden Aziz, son ana kadar Ferit’in destekçisi olmaya karar verir. Aynı zamanda kız kardeşi Nilüfer’in hastalığının ilerlediğini de gören Ferit, tedavisi için ona prevantoryumda yer ayarlamaya çalışır.

Bir gece çığlıklara uyanan Ferit, Zehra’nın el işaretleriyle bir şeyler anlattığını görür. Annesi Eda Hanım, kızının dilinin tutulduğu gecede böyle olduğunu, bir felaket olacağını söyler. Bir anlam veremeyen adam, odasına geçip uyusa da, bir süre sonra polisler onu almak için pansiyona gelirler. Teyzesi Necmiye Hanım’ın öldürüldüğünün ve şüphelinin kız kardeşi Necmiye olduğunun haberini verirler. Zehra’nın bu tahmini ve kardeşinin katil olacağı düşüncesi Ferit’ i iyice çıldırtır. Neyse ki, Nilüfer’in hasta hali göz önüne alınarak, araştırmalar ve şahitlerin sonucunda serbest bırakılır. Ancak Nilüfer’in durumu ağırlaşır ve acil olarak hastaneye yatırılır.

Tüm bu olayların sonunda Ferit, kendisini yanına çağıran Tosun’un önce yürüyebildiğini, aslında seri cinayetler işleyen bir katil olduğunu, teyzesini öldürdüğünü ve bütün paralarını çalıp, onların hakkı olduğunu söyleyerek bir bavulu ona uzatmasıyla iyice şoka girer. Tosun her şeyi ona teslim ettikten sonra pansiyondan kaçar.

Aziz, gittikçe sağlığını kaybeden Ferit’e bir an önce yaşadığı ortam ve hayattan uzaklaştırmak için adaya taşınma fikrini sunar. Bir süre sonra Nilüfer’i de yanlarına almaya karar verirler. Matmazel Noraliya’ nın evine taşınırlar. Ancak kısa bir süre sonra bu evde de Ferit yine rüya mı gerçek mi olduğunu ayırt edemediği kabuslar içine düşer. Matmazel Noraliya’nın hayaleti ile karşılaşır.

Kilitli olduğunu gördüğü bir odaya giren Ferit, bir gece önce rüyasında gördüğü manzarayla karşı karşıyadır. O evde yaşayan Fotika’ dan, getirdiği hatıra defteri ile bilgi almaya başlar. Aslında adı Nuriye olan Noraliya’nın annesi İtalyan, babası Türk’tür. Babaannesi sayesinde ve çektiği sıkıntılar, mutsuz hayatı yüzünden Müslümanlığı tercih etmiştir. Kendini; iyiliğe, hastalara, fakirlere yardıma adamıştır. Sevdiği adamı da kaybettikten sonra kendini, panjurları sürekli kapalı bu odaya ve özel yapımı koltuğuna hapsetmiştir. Yahudi, Hristiyan, Müslüman herkesin çok sevdiği ve ölümüyle yıkıldığı Noraliya’nın ölmeden önceki son isteği; kendi için yaptırdığı ve her gün çiçeklerini suladığı mezarına gömülmektir. Ancak hayatta hiçbir isteği olmayan kadının bu isteği de belediyenin yolu genişletme çabası yüzünden gerçekleşememiştir.

Bu günden sonra kendini daha iyi hisseden Ferit ve artık iyileşmeye başlayan kardeşi Nilüfer huzura kavuşmaya başlamıştır. Aziz ve Nilüfer yakınlaşırken, Selma ve Ferit’ te barışır. Ferit artık her şeyden çok manevi olarak güçlüdür.

Yazan: Pınar Çağlayan

Matmazel Noraliya'nın Koltuğu Soruları ve Cevapları

Matmazel Noraliya'nın Koltuğu kimin eseri?

Peyami Safa

Matmazel Noraliya'nın Koltuğu türü nedir?

Yerli Romanlar

Matmazel Noraliya'nın Koltuğu kaç sayfa?

312

Matmazel Noraliya'nın Koltuğu Yorumları

çok güzel bir romandı çok sevdim teşekkürler peyami safa

12-12-2015 22:46

peyami safanın en güzel kitaplarından bir tanesi değerlendirmesi de oldukça iyi olmuş teşekkürler

26-12-2015 01:29

etkileyici bir kitap çok hoşuma gitti

09-02-2016 21:44

güzel bir roman ellerinize sağlık peyami safa

26-03-2016 12:07

bana matmazel noraliya'nın koltuğu detaylı özet lazımdı burada buldum çok teşekkür ederim kitap uzun olmasa okurdum ama çok uzun o yüzden okuyamadım

10-11-2019 13:40

ferit hangi romanın kahramanı diye soru çıktı googlea yazdım bu kitap çıktı bu kitabın bir kahramanı mı acaba?

05-04-2022 15:20

kitaptaki kişiler ve karakterleri lazım

06-07-2022 20:38

kitabın içeriği çok güzel benim için okunması gereken kitaplardan bir tanesi bir peyami safa hayranıyım

03-11-2022 23:42

siteniz güzel takip ediyorum ama siteye gelenlerin çoğu ya özet yada sorular için geliyor bu da yorum kalitesini düşürüyor belki yorumları da sınıflandırmak mantıklı olabilir

30-01-2023 21:47

yahya aziz karakterinin özelliklerini yazar mısınız

26-04-2023 22:21

kitap hangi roman türüdür yazın lütfen yerli roman olması önemli değil roman olarak türü lazım

19-07-2023 22:06

bize de hoca hangi roman türüdür diye sordu roman türlerini de ekler misiniz lütfen

15-10-2023 19:49

hangi roman türüdür sorusunun cevabı ne

22-01-2024 20:26

arkadaşlar kitap pskolojik roman kategorisinde yer alıyor

06-05-2024 21:43

Attila Şimşek Cingöz Recai Türk İnkılabına Bakışlar Bir Tereddüdün Romanı Biz İnsanlar Canan Mahşer Yalnızız Sözde Kızlar Matmazel Noraliya'nın Koltuğu Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Fatih Harbiye en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Erotik Kitaplar Romantik Aşk Kitapları Çocuk Kitapları Fantastik Kitaplar Yabancı Romanlar Yerli Romanlar Kişisel Gelişim Kitapları Tarihi Kitaplar Polisiye Kitaplar Felsefe Kitapları Öykü Hikaye Kitapları Bilim Kurgu Kitapları Macera Kitapları Korku Kitapları Psikoloji Kitapları Politik Kitaplar Deneme Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Din / Tasavvuf Kitapları Gerilim Kitapları Komik Kitaplar Şiir Kitapları Biyografi Kitapları Gizem Kitapları Beslenme Diyet Kitapları Günlük Anı Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları