Sözde Kızlar

Peyami Safa Sözde Kızlar
Kitabın Yazarı:
Kitap Türü:Yerli Romanlar
Yayınevi:Ötüken Yayınları
Yayınlandığı Yıl:1923
Sayfa Sayısı:222
ISBN:9754370508
Kitap Puanı:
5.9 / 10 | Oy: 408 | Yorum: 8
Editör Puanı:10
Fiyat Listesi / Satın Al
YazarOkur:bedava al
Sözcü Kitabevi:8,08 TL
KitapYurdu:10,50 TL
e-kitap,pdf,epub: *


Oy Ver

5.9
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Ehh işte

Yorum Yaz

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Arka Kapak Bilgisi

Sözde Kızlar Özeti

Peyami Safa Sözde Kızlar


Peyami Safa’nın 1924 yılında basılan Sözde Kızlar romanı, insanı daha ilk sayfasında sarıp sarmalıyor ve her sayfasında dolu dolu işlenen konusuyla okuru kendine hayran bırakıyor. Peyami Safa, kişilik tahlillerini ve psikolojik öğeleri öyle ustaca sayfalar arasına gizliyor ki okuyucuyu hiç sıkmadan kitabın okunmasını sağlıyor ve takdiri hak ediyor. Kitabın özetine gelecek olursak; Mebrure, Kurtuluş Savaşı’nın son dönemlerinde Yunan askerlerine esir düşmüş ve kızını da koruyabilmek için arkadaşlarına emanet ederek ortadan kaybolmak zorunda olan Tuhafiyeci İhsan Efendi’nin kızıdır. Babası ortadan kaybolunca ne yapacağını bilemeyen Mebrure, tek çareyi İstanbul’a gitmekte bulur fakat orada da sığınabileceği tek yer, uzaktan akrabaları Nazmiye Hanım’ın evidir. Bu durumdan çok memnun olmasa da el mahkûm katlanmak zorundadır. Sığındığı bu evde yaşayanlar Batılılaşmayı çok da iyi anlayamayan ve ahlak yoksunu olan insanlardır, öyle ki ilk zamanlar Mebrure’yi kendilerinden çok aşağılık görmüşlerdir. İlerleyen zamanlarda evin oğlu Behiç, Mebrure’ye zorla fiziksel temasta bulunmuştur. Evden atılacağı korkusuyla bunu kimseye açamayan genç kız, bir yandan da kendini bu oğlandan korumaya çalışmaktadır. Evin kabul gününde tanıştığı Nadir, Mebrure’ye hiç karşılık beklemeden babasını bulması için yardım etmeye çalışır. Nadir, Mebrure’nin İstanbul’a geldiğinden beri gördüğü belki de tek iyi insandır. Ona güvenerek babasını bulmak adına çeşitli girişimlerde bulunmuşlardır. Bu süreç içinde Nadir’in bir arkadaşı olan Fahri ile de tanışma fırsatları olmuştur. Fahri; annesi babası olmayan, İstanbul’un bir köşesinde viran bir evde yaşayan gariban bir oğlandır. Birkaç görüşme sonucu bu oğlan, Mebrure’ye abayı yakmıştır.

Aynı zamanda bu ilerleyen günlerde evin oğlu da Mebrure’yi elde etmeyi planlamaktadır. O zamanki sevgilisi Belma’yı bile kirli bir mendil gibi fırlatıp atmıştır. Mebrure’ye ise babasına bulmaya dair çok iddialı sözler verip kendisine olan aşkını ilan etmiştir. Mebrure de son zamanlarda Behiç’te ki ahlaki değişimlere aldanıp derhal teklifini reddetmemiş ve düşünmek istediğini bildirmiştir. Ona rağmen ev ahalisi hemen gelin güvey olup kendi kendilerine Mebrure ile Behiç’in evlenme düğünlerini planlamaya başlamışlardır. Bu olayları duyan Belma’nın abisi Salih, zaten daha önceden bu aileye sinirli olduğundan daha da fazla sinirlenmiş ve çileden çıkmıştır; hatta o kadar ki delirip bir hastaneye yatırılmıştır. Aynı zamanda Belma da derdinden yataklara düşmüş ölümünü beklemektedir. Mebrure’nin ise aklı hala karışıktır. Fahri’ye karşı o da boş değildir aslında, fakat Behiç çok büyük zaafı olan babasını bulma konusunda kendisine kesin sözler verdiğinden ondan da vazgeçememektedir. Zaten ortada bir aşk söz konusu değildir. Fahri çok fakir olduğundan Behiç’in ona sağlayacağı imkânları sağlayamayacağını düşünerek zaten henüz büyümemiş olan aşkını kalbine gömer. Düğün hazırlıklarının devam ettiği günlerden birinde yine babasından haber var mı diye sık sık uğradığı babasına telgraf gönderilen binaya uğrar. Orada da Nadir ile karşılaşır. Nadir Mebrure’yi kolundan tuttuğu gibi apar topar Belmaların evine getirir ve Belma’nın onunla çok acil konuşmak istediği şeyler olduğunu söyler. Hiç zaman kaybetmeden ölüm döşeğinde olan kızın odasına giren Mebrure, kızdan duydukları sonrasında büyük bir şoka uğrar. Evleneceği adam olan Behiç’in Belma’dan gayrimeşru bir çocuğu olduğunu ve Behiç’in bu çocuğun doğmasını bile istemediğini öğrenir. Bu yetmezmiş gibi bir de çocuk doğunca Behiç’in bu çocuğu diri diri gömdüğünü öğrenince çok şaşırır. Eve gidip derhal düğün hazırlıklarını iptal ettirir ve Behiç’in bu hareketlerinden haberi olmayan ailesi, Behiç’e sırt çevirirler. İlerleyen günlerde Mebrure babasını bulur. Genç kız bu duruma çok fazla sevinir ve babasıyla derhal aşık oldukları Anadolu topraklarına doğru yola çıkarlar. Yanlarına ise Fahri’yi alırlar. Mebrure ve Fahri, birbirlerine ait olduklarını anlamışlardır.

Yazar: Handenur DURALI

Sözde Kızlar Yorumları

Sözde Kızlar Yorum çok sıkıcı bir kitap zor bitirdim

11-12-2015 07:50 !!

Sözde Kızlar Yorum günümüzde de aynısı olması nedeni ile güzel insanoğlu her ne yaşasada ders almıyor ve aynen devam ediyor detaylara özen gösterip okuyun

17-12-2015 20:38 !!

Sözde Kızlar Yorum özet olmasa pek okunacak bir kitap değil dili ağır geldi bana

09-02-2016 22:43 !!

Sözde Kızlar Yorum çok guzel bir kitap. ders alarak okuyun lütfen. kızlar saf dikkat

08-03-2016 14:33 !!

Sözde Kızlar Yorum cok sıkıcı vede agır kelimeler var

27-11-2016 22:43 !!

Sözde Kızlar Yorum cok guzel bir kitap sonunu merakla okudum

26-12-2016 14:02 !!

Sözde Kızlar Yorum ya muhteşem bir kitap yıkılıyo :)

23-04-2017 10:45 !!

Sözde Kızlar Yorum bence guzel kitap

01-05-2017 21:34 !!

Yorum Yaz

:: Peyami Safa ::
:: Tavsiyeler ::
:: Kitap Rehberi ::
:: Yazarlar ::
:: En Son Yorumlar ::


reklam veriletişim • © 2018 YazarOkur Kitap.