Fatih Harbiye

Fatih Harbiye
Kitabın Yazarı:Peyami Safa Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Ötüken Yayınları Yayınlandığı Yıl:2000 Sayfa Sayısı:128 ISBN:9789754370230 Kitap Puanı:8 / 10 | Yorum: 67

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

8
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Fatih Harbiye - Peyami Safa

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Fatih Harbiye Özet

Cumhuriyet döneminin en saygın yazarlarından bir tanesi olan Peyami Safa’nın ilk olarak 1931 yılında yayınlanan romanı olan Fatih Harbiye Milli Mücadele sonrası yaşanan Batılaşma ve modernleşme hareketinin Türk aileleri üzerinde etkilerini mükemmel bir şekilde anlatmaktadır.

Fatih Harbiye romanında hikaye romanın ana kahramanı olan Neriman çevresinde dönmektedir. Neriman modern olmak ile eski değerlere bağlı kalmak arasında giden biridir. Mahalleden arkadaşı olan Şinasi ile güzel bir arkadaşlıkları vardı. Öyle ki Şinasi Neriman’ın aile tarafından da kabul görmüş, aileden biri gibi görünen ve Neriman’ın babası tarafından bir numaralı damat adayıdır.

Neriman’ın hayatı Beyazıt’ta oturan zengin Macit tanışması ile değişmeye başlar. Zamanla içinde bulunduğu hayat ona yetmemeye başlar ve Macit’in yaşadığı zengin hayat onu içine çeker. Neriman’daki bu değişiklik Şinasi’nin de dikkati çeker.

Neriman bir gün Şinasi ile birlikte Darüelhan’dan ayrılır ve eve doğru yürürler. Neriman, Macit’in vereceğe partiye gitmek istemektedir fakat Şinasi ile gitmek istemez. Bir bahane ile onun yanından ayrılır. Bu davranışı şüpheli bulan Şinasi Neriman’ı takip eder ve onun Fatih Harbiye arasında sefer yapan tramvaya bindiğini görür. Neriman bir anlamda Şinasi’ye yalan söylemiş ve ondan gizli olarak Macit’in partisine gitmişti.

Neriman Macit ile zaman geçirebilmek ve onu görebilmek için her fırsatı değerlendirmeye başladı. Sırf onu görebilmek için Macit’in sürekli gittiği bir kafeye gitti. Tahmin ettiği gibi Macit oradaydı. Macit onu yapılacak olan bir baloya davet etti. Neriman her ne kadar çok mutlu olsa da baloda giyecek bir elbisesi olmadığı için derin bir düşüncenin içine daldı.

Neriman baloya gitmek ve yeni bir elbise almak için babasını ikna etmişti fakat babasının tek şartı baloya Şinasi ile gitmesiydi. Neriman bunu kabul etti fakat son zamanlarda Şinasi ile arasında olan uzaklaşmanın da bu şekilde farkına varmıştı. Bir zamanlar çekinmeden vereceği haber Neriman için zorlaşmıştı. Bu da Neriman’ın dönüştüğü yeni kişiliğini fark etmesine yardımcı oldu.

Neriman artık baloya gidip yeni keşfettiği sözde modern hayatın içine girmek ile eski değerlerini korumak arasında bir karar vermek zorunda kalır.

Fatih Harbiye Kitap Özeti

Neriman ile Şinasi çok uzun zamandır birliktelerdi. Fatihte yaşayan herkes onların aşklarını ve eninde sonunda evleneceklerini biliyordu. Bu saatten sonra bu karardan dönmek çok zordu. Dile düşmüşlerdi bir kere. Neriman Şinasi 'nın kız kardeşi Nezahat ile arkadaş olmuş ardından ise Şinasi ile tanışmıştı. Neriman 'ın babası Faiz bey, eski memurdu. Annesi vefat etmişti. Bir de hizmetlileri Gülter vardı. Neriman'ın başka kardeşi yoktu. Eskiden çok zenginlerdi. Hizmetçilerinin sayısı çok fazlaydı. Ancak şu an biraz zor da olsa geçiniyorlardı. Şinasi 'nin kemençe çalması sayesinde babası ile kaynaşması sonucu Neriman ile bir duygu durumu başlamıştı. Şinasi eski zaman adamlarındandı. Faiz bey ile anlaşma sebepleri de temelde buydu. İlk tanıştıkları vakitte Neriman liseye gidiyordu. Şinasi ise Dar-ül Elhan da eğitim görüyordu.

Neriman'ın babası onun da Dar-ül Elhan da eğitim görmesine müsaade etmişti. Okula birlikte gelip gidiyorlardı. Ancak son zamanlarda Neriman da belirgin bir değişiklik gözlüyordu Şinasi. Yalnız Şinasi de değildi bu değişikliği fark eden. Babası Faiz bey, Şinasi 'nin ailesi hatta tüm mahalle farkındaydı. Evlilik beklerken ayrılacaklar diye düşünmeye başlamışlardı. Ancak bunun olması Neriman'ın adının çıkması demekti. Ne Şinasi ne Faiz bey böyle bir şeye göz yumamazdı. Neriman da olan değişikliğin sebebi Macitle tanışmış olmasıydı. Macit, zengin bir kesimden geliyordu. Aynı okulda okurken tanışmışlardı ve Neriman ona büyük bir ilgi beslemeye başlamıştı.

Neriman, o gün de yine Şinasi 'nin yanından Fahriye'ye gideceğim diye ayrılmıştı. Ancak amacı oraya gitmek değildi. Macit'e gidecekti o. Onunla tanıştı tanışalı giyimine de çok dikkat ediyordu. Bu da tabii gözlerden kaçmıyordu ancak Neriman artık Şinasi 'yi umursamıyordu. O gün de yine koşarak Macit'e gitti. Şinasi yoldan geçerken Neriman'ı Beyoğlu'nda görmüştü. Ancak bu görmekten habersizdi Neriman. Macitle mutluydu. Macitten haberi yoktu Şinasi 'nin. Neriman eve geç geldi o gece. Şinasi o gelene kadar bekledi pencere de. Babası Faiz bey de bekledi. Ancak Neriman sabaha karşı gelebildi eve. Kimse Macit 'i bilmiyordu ancak herkes bir şeyler olduğunun farkındaydı. O günden sonra Şinasi 'nin Neriman'a olan ilgisi adete yok oldu aniden. Neriman şok oldu. Bunun olmasını beklemiyor, gördüğü ihtimalini aklına dahi getirmiyordu.

Şinasi, ayrılığı düşünüyorduysa da onunla evlenmek zorunda olduğunu, çok uzun yıllardır birlikte olduklarını, evlenmezlerse Neriman'ın adının çıkacağını biliyordu. Şinasi bunu göze alamadı. Faiz bey de aynı düşüncede bir an önce evlenmelerini istiyordu. Ancak Neriman'ın aklı fikri Macitte ve dokuz gün sonra olan yeni balodaydı. Faiz beyden evlilik için üç ay süre ve bu baloya gitmeyi istedi. Faiz bey isteklerini sorgusuz sualsiz yerine getirdi. Babasının parasının olmadığını biliyordu Neriman ancak farklı elbise isteklerinden vazgeçemiyordu. Sonraki gün kumaş bakmak için çarşıya indi. Şinasi yine kendisiyle değildi. Artık daha da soğuk davranıyordu. Bugün de bir arkadaşına gideceğini söylemiş onu yalnız bırakmıştı. Kumaşlara bakarken balodan anlayan dayısının kızları geldi aklına. Neriman onlara giderse iyi elbise fikirleri edinebilirdi.

Dayısına gittiğinde ortamı çok kasvetli buldu. Sevdiğini para ve gösteriş için terk edip ardından intihar eden bir kadının annesi bulunuyordu orada. Kuzenleri bu hikâyeyi ona anlattığında o intihar eden kızı kendisiyle bağdaştırdı Neriman. Yol boyu bunu düşündü. Macit çıktı tramvay da karşısına onu da umursamadı. Artık ne onu ne baloyu istemiyordu. Tek istediği eve gidip babasını kumaş parasından kurtarmak, yaptığı hatadan ötürü özür dilemek, Şinasi ile eskisi gibi olmaktı. Eve gittiğinde babasının da Şinasi ile birlikte olduğunu öğrendi ve doğru oldukları yere gitti. Orada her şeyi itiraf ederek özür diledi. Artık evlenmek için beklemek istemiyordu.

Değerlendirme: Bir genç kızın gençlik hayallerine kapılışı ve ardından kendi kendini nasıl bulduğu anlatılıyor. Sanki gelecekteki pişmanlıklarını daha önceden gördü Neriman. Asıl sevginin paradan geçmediğini öğrendi Neriman. Saf sevginin farkına vardı. Ne demek olduğunu adım adım öğrendi. Biz de bunu okuduk. Okuması keyifli bir eserdi.

Yazan: Senanur KARAKUZULU

Fatih Harbiye Konusu

Türk edebiyatının klasikleri arasında yer alan Peyami Safa’nın ünlü romanı Fatih Harbiye ilk olarak 1931 yılında yayınlanmış ve büyük beğeni toplamıştır. Günümüze kadar birçok sinema filmine ve son olarak da diziye konu olan ünlü eser son olarak 2000 yılında yeniden basılarak okuyuculara yeni bir format ile sunulmuştur.

Fatih Harbiye romanında Tanzimat döneminden Milli Mücadele ile Cumhuriyet’e geçiş döneminde eski ile yeni değerler arasındaki bağlantı anlatılıyor. Kitabın ana karakteri olan Neriman’ın hayat hikayesinden çıkarak anlatılan konuda eski hayat değerlerine bağlı bir hayat süren Neriman’ın modern bir hayata geçişte yaşadıkları zorluklar ve ikilemler var.

Kitabın adı ise hikayenin geçtiği iki semtten geliyor. Fatih ve Harbiye semtleri arasında yaşanan iki hayat tarzının arasında gelgit yaşayan genç kızın hikayesi okuyanları gerçekten etkiliyor.

Fatih Harbiye Soruları ve Cevapları

Fatih Harbiye kimin eseri?

Peyami Safa

Fatih Harbiye türü nedir?

Yerli Romanlar, Tarihi, Romantik Aşk

Fatih Harbiye kaç sayfa?

128

Fatih Harbiye Yorumları

dizisi başlayınca meraktan kitabı alıp okudum zaten kısa bir kitap bir iki saatte bitiyor ama gerçekten çok güzel bu kadar güzel bir hikaye bu kadar kısa bir kitaba nasıl sığdırılmış anlamak zor yazarını tebrik ederim

12-04-2014 01:10

neriman sinasiynen kitaba gore evlenicek acaba dizisi nasil olucak keske kitapina gore bolsa yazar dogru soyluyo yoksa senarist tabii ki de yazar sinasi ve neriman

13-04-2014 12:01

macit neriman daha çok yakışıyooo

13-04-2014 18:50

güzel bir eser dizi yaparak kötülemişler insanları okumadan uzak tutuyorlar okuyun izlemeyin

14-04-2014 10:35

bence de neriman ve macit birbirlerine daha çok yakışıyo :-)

16-04-2014 18:39

çok güzel bir hikayesi var

18-04-2014 20:53

bence hikayesi daha güzel

21-04-2014 17:33

evet katılıyorum hikayesi daha güzel

21-04-2014 17:36

bende katılıyorum kitapları ve kitap okuma kültürümüzü yok ediyorlar.Buna artık bir son verilebilirler

23-04-2014 17:31

bayılıyorum MACİT eeeeeeee

29-04-2014 17:01

bence neriman macitin olmali

04-05-2014 17:40

dizi başlayınca kitabı alıp okuyasım geldi ama bölümleri izleyemem diye almadım

05-05-2014 19:22

Macit ve Neriman çok yakışıyorlar

06-05-2014 17:25

süper bir kitap :D

06-05-2014 17:26

Bence cok iyi bir dizi.

07-05-2014 12:34

Sinasiii buu bolunde macite napcakknapcakk sonuu nasii bitcek

10-05-2014 23:26

Her izledigimde agliyorum

10-05-2014 23:27

televizyondakiyle aynı değil biraz kötü

14-05-2014 21:19

Bu bölümün sono aşk. Ben nerimanı. Sinasiye tar etmen ulan yakışıklı macit dururken bufilim kötü biterse boğarımlan o yazarı

05-07-2014 23:24

aşkları için okadar mücadele verdiler eger şinasiyle evlenirse neriman izlemem bu diziyi diziyi izleyen herkez izlemeyiz diyolar gerçek hayatta böyle AŞKKK olmadığı için lütfen MACİT VE NERİMAN dan seyredelim dizi bile olsa çok güzel bir AŞKKKK

19-07-2014 14:55

hem dizisi hem de kitabı çok güzel fatih harbiye dizisi hayranı olarak bu diziyi çok sevdiğimi belirtmek isterim lütfen ayrılmayın neriman ve macit...

01-09-2014 19:11

NERMAC ÇOK YAKIŞIYORSUNUZ BAN AŞKI ÖĞRETENLERDEN VE İNANDIRANLARDANSINIZ ÇOK TEŞEKKÜRLERRRRRR

01-09-2014 19:12

ÇOK ÇOK ÇOK GÜZEL BİR DİZİ İZLEMENİZİ KESİNLİKLE TAVSİYE EDİYORUM

01-09-2014 19:14

Gerçekten bu romani yazan peyemi safaya tesekkurlerimi sunarim iyiki böyle bir roman yazmis bu romanda neriman ile macit büyük ilgi topladi

12-09-2014 12:00

Neriman ve macit ne olur evkeninnnnnn

12-09-2014 12:01

neriman ve macid çok yakışıyor

24-09-2014 17:10

Yaaa kitabi okudum süper dizi de süper ve kitap da süper fatih harbiye ye bayiliyorum bagimlisiyim resmen.Kitap da dizi de harikaaaaa.Neriman ve macit sonsuza kadar lütfen evlensinler ya.

12-10-2014 01:10

Evet bnde kitabi okumustumm harikaydiiiiii yagmur

Sessizlik en güzel sestir duyabilen icin...Şemsi Tebrizi(Melek) • 12-10-2014 01:14

Ben de kitabi okudum yalniz kitapda macitden pek bahsetmiyor bazi yerlerinde var
Ama gercekden dizidede gercek hayatdada cok yakisiyorlar:):)

TäzeGül • 12-10-2014 14:08

Evet kitapda Maciten az bahsediliyor ama Kitapi okuyon bence Cook güsel kitap.Ilk sayfayi okudunuzda artik elinizden düsüremiceksiniz bitene kadar. saten cok cabuk biten bir kitap 2,3 saate bitiyo süper bir kitap okuyun.

14-10-2014 08:39

axiri ne olur bu dizinin ? Nerima Macitle kaliyo ya Shinasi ile ?

18-10-2014 23:55

bu filimi ooooookadar seviyooooooorumki anlatamammmm

24-10-2014 17:59

Merhaba ben ece kadir doğulu'nun hastasıyım ona karşı içimde aşk veya da çok daha başka bir şey var. Allahtan tek dileğim inşallah bir gün kadir doğuluyu benim karşıma çıkarır.

25-10-2014 22:28

Ece aminnnnn.Bende ayni Senin gibiyim ben resmen kadir icin öliyorum onu okadar coook seviyorumki anlatamam pilatonik ask mi yoksa coook baska bisey mi bilmiyorum ama ona karsi Cook güsel bisey hisediyorum Cook.o benim herseyim her Dakika her saniye aklimda dilimde hemde odamda odam tüm resimleriyle dolu onun delisiyim ben benim bitanem ömrüm kadir.nisanlimda var ama yinede kadirden vas gecemiyorum ki.kadir benim tek dileyim.bide onu yakinda görücem.insalah sende görürsün ececim.

30-10-2014 12:22

hem dizisi hem kitabı çok güzel süper yaa

05-11-2014 19:14

bence dizi daha güzel

20-11-2014 17:48

bence çok güzel aşkı anlatıyor...

22-11-2014 23:39

ben ömrümde bu kadar güzel dizi görmedim

22-11-2014 23:40

dizininde kitabında hastasıyım

28-11-2014 12:54

Ban fatihharbiyeni seviyorum

03-12-2014 01:07

Ben kitabi bulamadim yani azrbycnda bulamadim.ama netden kisa ozetini okudim.sonda neriman sinasi ile evleniyo.bati ve dogu bir birinden farkli vede neriman bati ve dogunun arasinda kalir.muzik okulunu atar ve fatih tireni ile harbiyeye resim okuluna gelir..burda macitle tanisir..ama dizimizde oyle diyil..ben fatih harbiyenin eski dizi bolunlerini isledim.bizim diziyle alakasi yolk.evet nerde kalmisdim macit nerimani gorur ve ona ask olur.sonra bi gun nerimana birisi hikaye anlatiyo..neriman hatasini anliyo ve sinasiye donuyo.kitabda macit olan sahneler az dàha cokk nerimann hayati

07-12-2014 09:38

yani harika bir flim ben onu her zaman izliyorum

09-12-2014 17:03

ben kitap okumayi çok severim ama bu kitabi hic arastirmadim zaten kitapta kiler dizidekiler dimi?yani konu ayni herhalde:)

18-12-2014 00:13

nergisim bence oku harika kitap ayni dizisi gibi süperr.hayir bitanem kitapda maciten cok az bahsediliyor mesela ve kitabini sonunda neriman sinasiye evleniyor ayni degil oku ama cok güsel tavsiye ediyorum.

21-12-2014 01:10

bula bilirsek okurum:)ask hikayelerini okunmaya bayiliyom zaten:) ayyy yagmurcum askim bak seni burada buldum:)senin peşini birakmicakm sakiz gibi yapisicam sana sen nerde ben orda:)hihihih

21-12-2014 11:24

ayy nergisim tam oku:))kiz yapis beni asla birakma hep pesinde ol:))bende senin pesinde ölürüm seni cok seviyorum bitanem.

22-12-2014 00:23

ayy saol askitom:))bende seni birakmam sensin o melek sen hayatim:))aaa ikimiz olurmuyum okudum tabi off süperr yaa kiz oku harika vallah.

23-12-2014 17:09

yaaa nerden buldunki?kütüphaneden bula bilirmiyim?ama azerbaycan da bula bilecegime inanmıyorum ya sen nerden buldun?

23-12-2014 17:17

ben burdaki türk kitap evinde buldum.bence var aserbaycanda sen bir git sor vardir muhakak.oku harika kitap ayni dizi gibi süper oda.ama macitimden cok az bahs ediliyor ya.

24-12-2014 14:49

tavsiye ediyorum dokuncu hariciye kitabını herkes okusun 2 günde bitirdim mükemmel bi kitap kalemine yüreğine sağlık peyami safa'nın

24-01-2015 13:17

özet uzun olmaliydi

08-01-2017 19:56

dizisi superdi çok beğendim

13-02-2017 13:46

bence macitle neriman acayip yakisiyorlar. neriman iyiki maciti secdi sonda evlendiler

09-06-2017 09:22

hikayesini hic okumamiwdim ama okudum ama dizisi daha heyecanli ve guzeldi hikaye biraz hafif kalmiw

Babasinin_kizi • 25-01-2018 18:51

fatih harbiye o kadar güzel bir dizi ki hergün tekrarını izliyorum macit ve neriman birbirlerine çok yalışıyorlar keşke yin başlasa o dizi hiç kaçırmam iyiki gerçektede ewlendiler çok sewindim hayran olduğum tek iki çift diyebilirimm tek dileğim macit ve neriman gibi bir aşk yaşayayım macit gibi çok sewen biri karşıma çıkar çok tatlılar ya inşallah hiç ayrılmazlar

30-05-2018 14:38

sevdiğim bir kitap. herkesin okumasini tavsiye ederim.

15-02-2019 16:33

insanlar hala fatih harbiye yi sadece dizi sanıyorlar ne kadar yazık peyami safa yı bile tanımayanlar var o kadar güzel bir esere imza atmış ki insanlar okumuyor ama dizisine ağzı açık bakıyor mükemmel diye lütfen kitabı okuyun dizi saçma yersiz asıl duygular kitapta am okuma kıtlığı çekiyoruz

30-09-2019 15:02

fatih harbiye kitap özeti için çok sağolun çok işime yaradı sizin sayenizde ödevimi yaptım hazırlayandan allah razı olsun

21-01-2020 22:18

peyami safa'ya ait ilk okuduğum kitabı. çok müthiş bir dili ve isabetli tespitleri var. tüm kitaplarını okumak istiyorum. tanzimat dönemi ile batılılaşma hareketlerini, insanların doğu-batı sentezinde bocalamasını ustaca işlemiş.

Esma dereli • 02-04-2021 23:15

bu özet ötüken yayınlarının kitabının mı yoksa farklı mı

12-05-2022 15:21

kitap özeti için sağolun harika özet olmuş

16-09-2022 19:09

fatih harbiye kitabının sonu nasıl bitiyor

04-12-2022 22:46

özet kısa olmuş daha uzun hali yok mu

05-03-2023 23:09

kitap ödünç alabileceğim bir yer var mı çok okumak istiyorum

06-06-2023 22:54

sayfada üç tane özet var hangisini yazsam bilemedim detaylı olan güzelmiş

11-09-2023 20:26

kitabın sonu ile dizinin sonu aynımı

09-12-2023 19:43

bence dizi daha güzeldi kitabı çok sıkıcı dizisi çok güzeldi

09-03-2024 19:28

Attila Şimşek Cingöz Recai Türk İnkılabına Bakışlar Bir Tereddüdün Romanı Biz İnsanlar Canan Mahşer Yalnızız Sözde Kızlar Matmazel Noraliya'nın Koltuğu Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Fatih Harbiye en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Erotik Kitaplar Romantik Aşk Kitapları Tarihi Kitaplar Yabancı Romanlar Öykü Hikaye Kitapları Yerli Romanlar Macera Kitapları Korku Kitapları Fantastik Kitaplar Polisiye Kitaplar Bilim Kurgu Kitapları Felsefe Kitapları Kişisel Gelişim Kitapları Psikoloji Kitapları Komik Kitaplar Gizem Kitapları Biyografi Kitapları Gerilim Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Deneme Kitapları Şiir Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Beslenme Diyet Kitapları Günlük Anı Kitapları Politik Kitaplar