Dokuzuncu Hariciye Koğuşu

Dokuzuncu Hariciye Koğuşu
Kitabın Yazarı:Peyami Safa Kitap Türü:Yerli Romanlar Yayınevi:Ötüken Yayınları Yayınlandığı Yıl:1930 Sayfa Sayısı:120 ISBN:9789754370486 Kitap Puanı:8.5 / 10 | Yorum: 108

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al BKM:24,50 TL D&R:76,50 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.5
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Dokuzuncu Hariciye Koğuşu - Peyami Safa

Kitap Türü:Yerli Romanlar

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Özet

Romanın kahramanı on beş yaşında hasta bir çocuk. Dizindeki bu hastalık yedi yıldır onunlayken göstermediği doktor kalmaz. Bacağının komple kesilmesi gerektiğini söyleyenler de vardır, üzerine basma baston kullan diyenler de. En son hava değişimi ve farklı ortam görmesine karar verilir. Çocuk, akrabaları olan paşanın evine gider. Orada kaldığı günlerde Paşa’ya her gece kitap okur. Paşa’nın çocuktan dört yaş büyük kızı Nüzhet ile de çok sık vakit geçirir öyle ki bu samimiyet artar ve aralarında gizli ve adı konmamış bir ilişki peyda olur. Ancak Nüzhet’i Doktor Ragıp adında bir adam ister. Nüzhet her şeye çok gülen ve umursamayan bir kızdır. Bu yüzden evlilik meselesini de çocuğa hep umursamaz bir tavırla açıklar. Doktor Ragıp bir gün Paşa’ların evine yemeğe gelir. O gece çocuğa hastalığıyla ilgili sorular sorar ve üzüldüğünü belli eden hallere bürünür. Paşa o geceden sonra çocuğa Doktor Ragıp nasıl biri, bir kadını mutlu edebilir mi diye sorar. Çocuk Ragıp’ı kötüler ve Nüzhet’i mutlu edemeyeceğini söyler. Yengesi bu duruma sinirlenir ve ikisinin yakınlaşmasını engellemek için Nüzhet’i karşısına alıp çocuk hakkında kırıcı sözler söyler. Çocuğun hastalığının bulaşıcı olabileceğini bunun mikrop olduğunu ve yakınlaşmamasını anlatır. Bütün eşyaları kaşık çatalı bile ayrı ayrı kullandıklarından bahseder. Tüm bunları çocuk duyar ve o evden ayrılmaya karar verir. Paşa ertesi gün gitmesine izin verir ancak ertesi gün de çocuğun annesi çıkıp gelir. Birkaç günde öyle geçer. Kendi evlerine geçtiklerinde bacağındaki ağrı artar. Apar topar hastaneye götürülen çocuk, operatörün kesin kararıyla dokuzuncu hariciye koğuşuna yatırılır. Çünkü bir türlü ameliyata ikna olmuyordur. Operatör de ona hastaneye yatarsa iyi bir tedaviyle kurtulabileceğini söyler. İlk gece çocuk korkudan bir atak geçirir. Sonraki geceler daha kolay geçer. Pansumanları küçük ameliyatları ve beğenmediği yemeklerle günler geçer. Annesi ve arkadaşı sık sık ziyaretine gelir. Paşa’nın felç geçirdiğini Nüzhet’in ise Doktor Ragıp ile nikahlandığını öğrenir. Tedavisi bittiğinde artık tamamen iyileşir. Bacağının kısalması dışında hiçbir sorun kalmaz ve hastaneden taburcu olur.

DEĞERLENDİRME

Kitap hakkında kiminle konuşsam ne kadar hüzünlü olduğundan bahsettiler. Peyami Safa, hasta bir insanın yaşayabileceği tüm duyguları, bunalım ve sorgulamaları başarıyla satırlara işlemiş. Kahramanımızın hastalıkla mücadele ederken aşkla da tanışıyor. Nüzhet ona hem ilaç hem de daha fazla yara oluyor. İyileşme umudunun yanında bir uzvunu kaybetme korkusuyla cebelleşiyor. Ve tüm bu yoğun duygular ne insanı sıkacak kadar ağır kelimelerle anlatılıyor ne de üstün körü değiniliyor. Öyle ki okurken insan kendini çocuğun yerine koyup acıyı kendi yaşıyor gibi hissedebiliyor. Hastalık konulu kitapların birçoğunun acıma duygularını esas aldığını düşünüyordum. Ancak Safa’nın kitabındaki gizli ayna okumayı bitirdiğimde görünür oldu. Onun da dediği gibi “İnsan hastalanır ve ölür” mesele bu kadar basit. Dil ve üslup açısından bakacak olursak yazıldığı dönemin dil ağırlığı elbette var. Benim okuduğum yayında tamamı günümüz Türkçe’sine çevrilmek yerine birçok kelimeye dipnot vererek açıklaması yazılmıştı. Ayrıca samimi üslupta yazılmış kahraman bakış açısıydı. Ahmet Hamdi Tanpınar’ın bu eser ile ilgili olan sözleriyle değerlendirmemi özetleyeyim istiyorum. “Acının ve ıstırabın yegane kitabı”.

Editör: Leyla Nur Sarı

Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Konusu

Türk edebiyatının usta kalemlerinden biri olan Peyami Safa’nın en fazla beğenilen ve ilgi gören kitabı olan Dokuzuncu Hariciye Koğuşu okurlarına hüzünlü bir hikaye sunan bir otobiyografidir.

Dokuzuncu Hariciye Koğuşu kitabı öncelikle yalnız ve hasta bir çocuğun ıstırabını, çocukça aşkını, mutlu olmak isteyen bir genç kızın temiz sevgisini anlatmaktadır. Bir gün hasta çocuk yine diz pansumanı olmak için hastaneye gitmişti. Dizindeki sargı bezini çıkardıklarında acıyla irkilip, durumunun ne kadar kötüye gittiğini görmüştü. Çocuk bahçeye çıktı, ağaçlara baktı ve ağaçların sıhhatini bile kıskandı. Sonra eve gitti, evde kimse yoktu. Her zamanki gibi alt katta kimse yoktu. Annesinin rahatsız olabileceğini düşündü.

Az sonra annesi elinde poşetlerle geldi. Çocuğa doktorun diziyle ilgili ne söylediğini sordu. Çocuk annesini üzmemek için doktorun söylediklerinin aksine bir daha muayene olması gerektiğini, ameliyatın ise belli olmadığını söyledi. Yemek yemeye gittiklerinde ikisi de konuşmuyordu. Çocuk sessizliğini bozarak ertesi gün Erenköy'e gideceğini söyledi. Mithat Bey'e dizini göstereceğini olmasa başka operatörlere de göstereceğini söyledi.

Ertesi gün çocuk uzaktan akrabası olan Paşanın evinde kalmaya gitti. Paşa uzaktan akrabası olan bu çocuğu çok seviyordu. Geceleri çocuk, Paşa'ya kitap okuyordu. Paşa'nın bir de kızı vardı adı Nüzhet'ti. Çocuk bu kıza karşı bir şeyler hissediyordu. Paşa çocuğa diziyle ilgili sorular soruyordu. Nüzhet'te ona gelip kendine kitaplar getirmesini söyledi. Paşa ise çocuğa Doktor Ragıp adlı kişiye de görünmesi gerektiğini söyledi. Nüzhet çocuğun yanına gelerek dışarı çağırdı. Bu durum Paşa'nın hoşuna gitmeyeceği için çocuk buna aldırış etmedi. Nüzhet babasının uykuya daldığını ve artık konuşmaları gerektiğini söyledi.

Dışarı çıktıklarında Nüzhet, çocuğa Doktor Ragıp'ın kendisini istediğini söyledi. Bu meselenin artık çok büyüdüğünü herkesin bunu konuştuğunu anlattı. Bunların karşısında çocuk ağzını açmayarak ciddi bir tavır takındı. Nüzhet ona ''ne ciddi bir adamsın '' diye takılarak cevap verdi. Çocuk bu konuda konuşmayı istemiyorum diye karşılık verdi. Nüzhet ise doktorla evlenmek istemediğini söyledi. Çocuk bunu duyunca Nüzhet'in ona aşk teminatı verdiğini anladı. Aslında Nüzhet 19 kendisi ise 15 yaşındaydı. Çocuk Nüzhet'e hastalığını pek anlatmıyordu. Gece yatağa girdiğinde hem hastalığını hem de, Nüzhet’i düşünüyordu.

O gece Nüzhet çocuğun odasına girdi ve onun uyumadığını görünce ona ''neden uyumuyorsun'' diye sordu. Çocuk Doktor Ragıp meselesini düşünüyordum, moralim bozuk diye karşılık verince; kız üstüne bile alınmadan havadan sudan konuşmaya başladı. Nüzhet ona git uyu derken avucuyla çocuğun başına dokundu , o an çocuk Nüzhet'i kendine çekip öptü. Nüzhet'te bunun üzerine odayı aniden terketti.

Ertesi gün çocuk yine hastaneye gitti. Doktor ona hastaneyi gezdirirken taze kadavraları gördü ve Hamlet oyunundaki Yorik'i hatırladı. O gün operatör onu muayene etmedi fakat; çocuğun bastonla yürümesi gerektiğini dedi. Eve geldiğinde Nüzhet, Paşa ve karısı hararetli şekilde tartışıyorlardı. Çocuğu görünce, bir şey yokmuş gibi davrandılar. Fakat evin hizmetçisi Nurefşan, Doktor Ragıp konusunda konuştuklarını söyledi. Çocuk bunu Nüzhet'e sorduğunda Nüzhet bunu yalanladı.

Çocuk gün geçtikçe üzülüyordu. Gittiği doktorlar ise bacağını kesilmesini uygun görüyorlardı. Paşa'ya gidip artık köşkten ayrılmak istediğini bahane olarak ise kendi mahallelerindeki pansumancıların daha iyi olduğunu söyledi. Paşa bu teklifi isteksizce kabul etti. Birkaç gün sonra çocuğun annesi köşkte kalmaya gelince çocuk, gidişini erteledi. Akşam yemeğe Ragıp ve annesi geldi. Gerçekten Nüzhet'le Ragıp meselesi ciddiye biniyordu. Ragıp, uzun sarı saçlı ve Slav burnuna sahip bir adamdı. Çocuk bu adamı görmeye dayanamıyordu.

Son gittiği doktor ise 3-5 kez ameliyatla bacağının kurtulacağını söyledi. Bunun için bir kaç ay hastanede kalması gerekti, hasta çocuk dokuzuncu hariciye koğuşunda kalıyordu. Artık çocuğun psikolojisi bozulmuştu, bayılıyor ve Nüzhet'in adını sayıklıyordu. Nüzhet kim? diye sorulunca, bilmiyorum diyordu. Gerçekten hatırlayamıyordu, sinirleri oldukça gerilmişti.

Sonunda ameliyata girdi, bacağı kurtuldu. Ne yazık ki bacağı eskisi gibi değildi. Artık ayağının üstüne basamıyor, pek hareket edemiyordu. Hastaneden çıkışta Nüzhet'in evliliğini duydu. Çok üzüldü, ama artık hayallere dayalı değil, gerçek bir hayat yaşamak isteyerek dışarı çıktı.

Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Soruları ve Cevapları

Dokuzuncu Hariciye Koğuşu kimin eseri?

Peyami Safa

Dokuzuncu Hariciye Koğuşu türü nedir?

Yerli Romanlar

Dokuzuncu Hariciye Koğuşu kaç sayfa?

120

Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Yorumları

biraz sıkıcı bi kitap dili çok ağır kahramanları anlamak çok zor biraz daha basit bir dil ile yazılması gerekiyordu

05-09-2014 22:46

çok güzel bir roman dokuzuncu hariciye koğuşu olay örgüsü mükemmel kurgulanmış akıcı bir kerede okunup bitiyor tavsiye ederim

07-09-2014 09:52

Okudumm harikaydiii ben begendim....

Sessizlik en güzel sestir duyabilen icin...Şemsi Tebrizi(Melek) • 12-10-2014 00:25

Ben bu kitabi okicam güsel bir kitabi bensiyor.

12-10-2014 12:43

bence güzel ama keşke biraz daha uzun olsaydı

18-12-2014 18:46

kitabı çok beyendim şiddetle tavsiye aderim:)

26-12-2014 13:41

sevgili dostlarım bana hemencicik dokuzuncu hariciye koğuşu roman tahlili gerekiyor okumaya çalıştım ama dili çok ağır geldi bir şey anlamıyorum yardımcı olursanız çok mutlu olurum

04-01-2015 18:30

guzel
bence herkesin okuması gereken bir kitap

07-01-2015 14:57

bence herkesin okuması gereken bir kitap

07-01-2015 15:05

çok güzel bir kitap bence herkez okumali

03-02-2015 12:09

çok güzel bir kitap herkes okumalı

04-02-2015 19:44

hiç okumadım okucam merak ediyorum hemde çok

04-02-2015 20:13

kitap anlamlı ama çok sıkıcı.

16-02-2015 18:34

güzel çok güzel

19-02-2015 17:13

cok sıkıcı bir kitap 9 hariciye koğuşu adında bir hayır yok zaten bir de kısa özet yazmamız lazım bu kitaptan nasıl bir konu çıkarki çok saçma

21-02-2015 17:31

keske sonunda evlenselerdi

21-02-2015 17:38

öğretmenimiz bize dokuzuncu hariciye koğuşu özet ödevi verdi o yüzden okudum bana göre de oldukça sıkıcı bir kitap gençler için dili fazla ağır o yüzden gençlere tavsiye etmem en azından sadeleştirilmiş halini çıkartsınlar onu okuyalım

01-03-2015 23:00

cok guzel bir kitap...

14-03-2015 16:00

insanın bu romandan çoook güzel derler çıkarması lazım. tabi sabretmesini bilene... süper
süper ya mutluluğu hak etmek için dikenli yollardan gitmesi lazım ki insan mutluluğu hak etsin.sabır acı ot gibidir ama insanı sonunda tedavi eder.bence umudu bitmiş olan insanlar için tam bir umut kaynağı...süper...

17-03-2015 11:13

süper herkese tavsiye eederim

21-03-2015 18:48

odev ıcın lazımdı cok saolun hayırlı gunler
ya peyamı sefa farkı ıste cok guzel cok begendım hayaller...
bırakmayı sarılın ona gıtmesın elınızden tutun

08-04-2015 13:14

kitabi dorduncu okuyusum yine okurum yine okurum sizde okuyun

13-04-2015 23:39

bnce çok güzel ama dili çok agir ve keşke sonunda evlenselerdi

24-04-2015 21:18

güzel bir kitap bize ogretmenimiz aldırdı

01-05-2015 20:21

çok mükemmel bir kitap herkese tavsiye ederim

03-05-2015 18:14

bence kitapta yabancı kelimelere çok yer verilmiş ama zevkli bir roman beğendim ama birazda terbiyesiz

04-05-2015 18:19

çok güzel ben okuidum

18-05-2015 15:31

off oku oku bitmiyor yarına kadar 9 hariciye koğuşu özeti lazım ama bitmeyecek gibi dili ağır sayfaları çok ağır okumak zorunda kalıyorum türkçe kitap okurken sözlük kullanacağım hiç aklıma gelmezdi

24-05-2015 21:49

çok sıkıcı bir kitap

26-05-2015 13:04

çok olmasa da güzel

29-05-2015 09:56

çok değişik bir roman

01-06-2015 18:54

çok güzel bayıldım ama bana dokuzuncu hariciye koğuşu soruları lazım bu kitaptan sınav olacağız okudum ama önceden çıkan kitap sorularını da bilirsem 100 alırım artık

11-10-2015 15:11

harikaaaaa edebiyat ogretmenimiz okuyun dedi orhan asena anadolu lisesi

13-10-2015 16:46

otobiyografi demek. vay be adam neler yaşamış...

26-10-2015 00:49

gerçekten çok güzel bir roman okumanızı tavsiye ediyorum

03-11-2015 16:07

guzel kitap ama cok kisa oldugu icin zihnimde devamini ben getirecegim

15-11-2015 20:33

acayip süper bir kitap :)))

17-11-2015 16:24

guzel bır kıtap

19-11-2015 20:09

ruh tasvirlerini en iyi yansitan bir yazar.. ve en iyi ruh tasvirinde bulundugu eseri diyebilirim. muhtesem bir kitap ve diger yapitlarida cok muhtesem ki eger bu kitabi okuduysaniz diger eserlerini okumadiysaniz siddetle diger yapitlarinida tavsiye ederim. ozellikle fatihi harbiye,yalniziz,biz insanlar, canan, mahser.

canan • 25-11-2015 13:49

çook kötü değil ama çook güzel de değil 😉

12-12-2015 23:29

çok beğendim ama keşke evlen
selerdi

19-12-2015 13:57

edebiyat hocası bu kitabı okumamızı istemese zorunlu olmasa sayfa başına 1000 tl verseler kitapta parada senin olsun der en hızlı şekilde oradan ayrılırdım 😊😊

24-12-2015 20:44

kelimelere anlam yuklendigi zaman bu kitaba seslenilmesi gereken bir kitap cook guzel

01-01-2016 20:34

insan kitaptan ders çıkarıp hayatın kimetini bilmeli

03-01-2016 15:13

çok kötü bence okuyucuyla dalga geçmek zaman kaybı

10-01-2016 18:21

bu kitaptaki hasta çocugun fiziksel ve pskolojik özellikleri neler okuyanlar lütfen yardımci olun

11-01-2016 21:29

hala evlenselerdi keşke diyen ergenler var. adam ne güzel yazmış işte.

12-01-2016 17:17

bencede çok güzel yazmış yazanda değil okuyanda sorun varrrr

12-01-2016 19:32

ben bu kitabı okudum.kitap çok güzel. herkese tavsiye ederim

31-01-2016 11:12

tavsiye ederim çook güzel bayıldım
guzel ama acikli
heyy

03-03-2016 09:00

bence çok güzel bir kitap beğenmeyen beğenmesin zaten beğenenler ortada bu arada adim ilayda soyadim büksel :)

07-03-2016 13:22

bu kitap çok öyüt verici herkese tavsiye ediyorum

24-03-2016 11:25

çok kgır ve acılı bir kitab

25-03-2016 14:09

cok sıkıcı bir kitap yaa bana dokuzuncu hariciye koğuşu konusu ve kahramanları hakkında detaylı bilgi verebilir misiniz

27-03-2016 17:41

çok saçma sapan bir kitap siz olmasanız okumuyor hocadan fırçayı yetişti

17-04-2016 14:15

çok kötü bi kitap bir sayfayı 20 defadan fazla okuyorum ama anlamiyorum

29-04-2016 00:02

kitapı 1saate bitirdim cok kısa

01-05-2016 18:05

coook güzel bir roman bence dokuzuncu hariciye koğuşu kitabı okuduğum en güzel roman çok güzel duygular var kitapta

01-05-2016 21:37

harika bir kitap cuma günü performans sınavı olucağız bu kitap gerçekten herkesin okuyacağı bir kitap ben çok beğendim herkese tavsiye ediyorum

03-05-2016 22:18

çok güzel kendimi içinde hisseddim

09-05-2016 15:52

çok güzel bir kitap bin defa okudum ama çok acıklı

10-05-2016 11:16

valla kitap güzel zaten sinavimda çıkacak okuma fırsatı bulamadım özeti okuyunca iyi oldu

22-05-2016 21:21

çok etkileyici bir kitap insanı içine çekiyor okudukça aşk ve hayal ve umutun arasında ki bir insan kayblun
çok etkileyici bir kitap insanı içine çekiyor okudukça aşk ve hayal ve umutun arasında ki bir insan kayblun

23-05-2016 11:47

cok güzel bir kitap az once okudum ve ćok begendim. sadece icindeki kelimeler biraz ağır ve zor anlasilir ama belki de ben anlayamadim bilmiyorum :)

27-11-2016 14:17

yaşam sebebim sensin ölüm sebebim de sensin allah senin belanı versin beğeninizi bekliyorum kendi sözüm

08-12-2016 20:00

bazi kelimeler agir ve kitap biraz sacma yarin yazilim var yazilida hoca bu kitabi soracak yinede ozet icin tessekkurler:)

08-12-2016 21:34

guzel ama sacma cunku ben boyle kitaplari sevmiyorum

31-12-2016 16:45

biraz saçma ve anlaşılması güç bir kitap tavsiye etmem okumayın

01-01-2017 18:29

türkce odevime yardımcı oldu cok tsk ederim

11-01-2017 19:59

bu kitabi dil ve anlatim hocamiz odev olarak verdi ozet cikarmamizi soyledi evet cok yogun kelimeler var ama tamamiyle kelime haznesi olarak kisiyi gelistirebilecek bi kitap ben cok begendim herkese tavsiye ediyorum bi de cok acikli!!

27-01-2017 11:16

kitap güzel ama bölümler birbirine karışmîş

05-02-2017 13:21

ben bu kitabı sadece ödev için alım

05-02-2017 18:21

ben bu kitabı almadımdes kıtabda var gerdeşler
bu özetse asılını tahmin etmek zor :dd

08-02-2017 21:38

ben bazı bölümlerini okumuştum çok hoşuma gitti bence güzel bi kitap ve peyami safanin anlatım tarzı da çok güzel inşallah bir ara tüm bölümlerini okuma fırsatı bulurum. ve evet çok fazla anlamini bilmediğim kelime var katılıyorum buda türkçenin yıllar içinde ne kadar degistigini gösterir çünkü bu kitap yilllar onceyi anlatıyor.

22-02-2017 18:15

bence süper bir kitap herkese tavsiye ederim

23-02-2017 19:29

çok güzeldi ama keşke devamı olsaydı

25-02-2017 19:09

bu kitabı herkese tavsiye ederim.. hayatınızı değiştirecek bir kitap .

15-03-2017 20:29

sonunu hiç begenmedim bencede keşke devami olsaydi😊

16-03-2017 11:52

çok güzel de bu kitabın anafikri ne ?

19-03-2017 19:03

performans sınavım olmasaydı emin olun okumam bu ne çok sıkıcı

25-03-2017 10:44

kitap çok güzel gerçekten ben peyami safa nın kitaplarını beğeniyorum peyami safaya ait hatih harbiye var okumanızı tavsiye ederim
gül çimen azra yildiz

25-03-2017 10:50

cok sıkıcı bir kitap sınavda cikicak diye 10 defa okdm

26-03-2017 11:20

kitap güzel ama kahramanları bek belli değil. daha güzel olabilirdi

taha kocatürk

05-04-2017 20:59

kitap çok eğlenceli ben sevdimm

06-04-2017 20:11

bence de çok güzel herkese tavsiye ederim

10-04-2017 22:45

ben hiç tavsiye etmem çok sıkıcı bir kitap
yav okumayın okumayın kafa yapar ilayda
şahane bir kitap

11-04-2017 12:32

performans sınavım olmasaydı emin olun okumam diyen ben sınavda beklemediğim bir not aldım ve inanmıyorum 90 almışım oysaki kitaptan hiç bir şey anlamadım vay be allahtan hepsi testti hepsini olmasada çoğunu salladım ancak sınav zordu ama bizim edebiyatçıyı çekmek daha zor şimdi yeni kitap vermiş sol ayağım buda okul sınavında çıkacakmış ancak sorun dağil onuda sallar çıkarım

28-04-2017 19:56

bence çok akici ve müthiş bir kitap herkese tavsiye ederim gerçi peyami safa nin tüm roman ve hikayeleri çok güzeldir:)

26-05-2017 17:49

çok güzel ve yarım kalmış aşkları en güzel şekilde anlatan bir kitap

30-05-2017 13:34

çok güzel bir kitap bence kim okumamis sa hemen okusun
peyami safa kadar güzel hikaye yazan görmedim ):):)):):)

beşiktaş • 22-10-2017 18:36

bence çok güzel bir kitaptı

31-10-2017 20:12

olay örgüsü hakkında bilgi verir misiniz

11-12-2017 20:49

çok sıkıcı bir kitap hoca okuyun demeseydi okumazdım

01-01-2018 21:33

kitap evsane ötesi😍ilk önceleri sıkıcı geliyordu ve içinde anlamını bilmediğim birçok kelime vardı ama sonra kitabın bağımlısı oldum.ve yarin bu kitaptan sınava girecem inşallah yüksek not alırım😯tabi 40 sayfa kalmiş bu gün bitirirmiyim artık😯neyse.roman muhteşem😗

17-10-2018 19:17

kitap güzeldi bilmediğim kelimeler oldu ama olsun burda çocuğun yaşam mücadelesi vardı ama en önemlisi aşktı bence kitap ders vericiydi şu sözü varya ''artık hayellere dayalı değil gerçek bir hayat yaşamak istemesi'' işte o...

29-10-2018 14:38

bu kitabı hocamız önermişti kitap çok güzel

Aliayhan • 06-02-2019 20:34

google a 9. hariciye koğuşu özet yazdım burası çıktı güzel siteymiş tüm kitapların özetleri var boşuna arayıp duruyormuşuz

04-08-2019 14:51

bana 9.hariciye koğuşu özeti lazımdı buldum allah sizden razı olsun

13-01-2020 21:36

peyami safa nın bütün kitapları çok güzel aynen bu kitap gibi. yazarlarımıza sahip çıkalım 👏👏

25-03-2020 02:22

dokuzuncu hariciye koğuşu, küçükken yakalandığı hastalık sebebiyle tüm hayatını hastanelerde geçiren isimsiz bir gencin öyküsünü anlatıyor. yazar çarpıcı bir üslupla o pskolojiyi betimliyor. okurken hastane koridorlarında ve hatta o dokuzuncu hariciye koğuşundaymış gibi hissedebiliyorsunuz. acılarını, yaşadıklarını, aşkını ve tüm hislerini okurken peyami safa’nın da küçük yaşta aynı hastalığa yakalandığını düşünmek her şeyi daha da etkili kılıyor.

e.z.a • 26-02-2021 02:01

kitabını okumadım filmi çok güzeldi sonu çok etkileyiciydi kitap ile film arasında fark var mı

05-05-2022 13:14

öğretmen özet ödevi için bu kitabı okumamızı istedi kitap güzel mi alıp okuyayım mı yoksa sıkıcı buradaki özetimi kopyalayayım

05-09-2022 22:18

buradaki özet detaylı olmuş kim yazdı ise sağolsun okuma derdinden kurtardı bana göre çok sıkıcı bir kitap 10 sayfa bile okuyamadım bıraktım

24-11-2022 22:51

konusu ilgimi çekmiyor ama öğretmen zorla okutuyor her öğrenci kendi ilgi alanına göre bir kitap okusa daha iyi olmaz mı herkes aynı kitabı sevmek zorunda değil

01-03-2023 21:37

ikinci özet uzun tam istediğim gibi allah razı olsun

02-06-2023 22:05

özet çok güzel olmuş elinize sağlık özetleri pdf olarak çıkartma özelliği de ekleyin lazım oluyor

10-09-2023 19:19

öğretmen ismi başka ne olabilirdi diye sordu cevap ne olabilir

07-12-2023 20:59

özetten kitabın ne anlattığını çıkartmaya çalışıyorum özeti anlamıyorum iyiki kitabı okumamışım hiç anlamazmışım

14-03-2024 20:32

Attila Şimşek Cingöz Recai Türk İnkılabına Bakışlar Bir Tereddüdün Romanı Biz İnsanlar Canan Mahşer Yalnızız Sözde Kızlar Matmazel Noraliya'nın Koltuğu Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Fatih Harbiye en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Pembe İncili Kaftan Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Erotik Kitaplar Romantik Aşk Kitapları Tarihi Kitaplar Yabancı Romanlar Öykü Hikaye Kitapları Yerli Romanlar Macera Kitapları Korku Kitapları Fantastik Kitaplar Polisiye Kitaplar Bilim Kurgu Kitapları Felsefe Kitapları Kişisel Gelişim Kitapları Psikoloji Kitapları Komik Kitaplar Gizem Kitapları Biyografi Kitapları Gerilim Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Deneme Kitapları Şiir Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Beslenme Diyet Kitapları Günlük Anı Kitapları Politik Kitaplar