Momo

Michael Ende Momo
Kitabın Yazarı:
Kitap Türü:Yabancı Romanlar
Yayınevi:Kabalcı Yayınevi
Yayınlandığı Yıl:1973
Sayfa Sayısı:303
ISBN:6055272296
Kitap Puanı:
7.1 / 10 | Oy: 191 | Yorum: 12
Editör Puanı:6
Fiyat Listesi / Satın Al
YazarOkur:bedava al
KitapYurdu:28,60 TL
e-kitap,pdf,epub: *


Oy Ver

7.1
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel

Yorum Yaz

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Çocuk Kitapları
Orjinal Adı:Momo
Çeviren:Leman Çalışkan

Arka Kapak Bilgisi

Momo Özeti

Michael Ende Momo


İnsanlar birbirlerine hangi özellikleri yüzünden sempati veya antipati duyar? Momo’yu herkes sessizliği ve insanlara kazandırdığı ilham kaynağından dolayı bu kadar sevilip saygı duyuluyordu.

Momo bulunduğunda harabe bir tiyatrodan arda kalan mağara şekilde ki sığınağın önündeydi. Üstü başı yırtık bir biçimde, orada bulunan birkaç kişi tarafından bulunmuştu. Hepsi ilk başta polise şikâyet edip, Momo’yu çocuk esirgeme kurumlarına yerleştirmelerini isteseler de; Momo’nun itirazları üzerine bu seçeneği gerçekleştirmediler. Çünkü zaten Momo o pencerelerinde demir parmaklıklar olan yerden kaçmıştı ve yaşadığı eziyetlerden dolayı bir daha da orada yaşamak istemiyordu.

Ve böylece çevrede yaşayan insanlar Momo’nun bakımının üstlenerek ihtiyaçlarını paylaşmayı karar verdiler. Bir iki gün geçip Momo ile ilişkileri garip bir hal alıp inanılmaz keyifli hale gelmişti. Dilden dile yayılan Momo bir atasözü haline gelmiş ve insanlar, sıkıntılı arkadaşlarıyla karşılaştıklarında “Bir Momo’ya git sen.” Diyorlardı hep.

Çocuklar bile evlerinin uzak olmasına rağmen Momo’nun yanına gelip onunla oyun oynamak istiyorlardı. Onun yanında herkesin aklına bir anda çılgın fikirler gelip ortalığa neşe ve sevinç hakim oluyordu.

Ama Momo’nun en yakın iki arkadaşı vardı. İlki ihtiyar olan ama gençlere taş çıkarabilen Beppo’ydu. Kendisi bir çöpçü olup sabahtan akşama kadar kaldırımları süpürürdü. En yakını ise Momo’ydu. Çünkü herkes Beppo’yu deli olarak adlandırmıştır. Bunun nedeni ise Beppo cevap vermeden önce çok uzun düşünmesidir. Kelimelerin anlamlarına çok fazla dikkat eder çünkü kendisi.

Birde hem genç hem de yakışıklı olan Girolamo vardı. Ama herkes ona Gigi derdi. Hayalleri çok zengin olup refah içinde yaşamaktı ve hep eğer bir gün çok paraya sahip olursa; zenginliğin kendisini değiştirmeyeceğini savunurdu. Geçmişten günümüze gelen efsane ve halk hikâyelerini kendi yorumlayarak anlatan Gigi, şehrin masalcısıydı. Ve herkes gibi onunda ilham kaynağı Momo’ydu.

Herkes mutlu ve huzurluydu. Ta ki duman adamlar şehri tek tek fethedene kadar. Zaman tasarrufçusuyuz diye insanların tüm huzurlu ve mutlu anlarını ellerinden alıp onları tamamen robot haline getirip, insanlardan arta kalan boş vakitlerden besleniyorlardı. Ağızlarından hiç eksik etmedikleri sigara ise onların yaşam kaynağıydı. İnsanlardan çaldıkları zamanları bir sis bulutunun üstünde saklayıp, onların yaşam kaynağını saklıyorlardı.

Herkesi ilginç matematik işlemleriyle kandıran bu birlik, hedefleri insanları tamamen yeryüzünden yok edip kendileri dünyada hüküm sürmek. Ki amaçlarını da gerçekleştirmişlerdi zaten.

Lakin onların önünde koskoca bir Momo engeli vardı. Hissiz insanlara bile gerçek duyguları yaşatan bu küçük kız, duman adamların planlarını bozuyordu.

Çocuklar artık ailelerini kaybetmiş ve bu durumdan nefret eden bir hale gelmiştiler. Momo, Gigi, Beppo ve diğer çocuklar birleşip protesto ederken bu durumu; umutları vardı. Oysaki kimse tarafından umursamayıp, kimsenin ilgisini çekemedikleri için son umut tanecikleri yok olup gitmişti. Duman adamlar bu durumdan memnundu ama yine de Momo’nun ortadan kalkması gerekiyordu.

Adamlara şehrin her yerinde aranması için emir verilirken, Momo yeni keşfettiği küçük dostu olan kaplumbağa ile uzun bir yolculuğa çıkmışlardı. Gerçi bu kaplumbağanın düşündüklerini sırtında belirtme gibi özel bir yeteneği de vardı. Her şeyi yarım saat öncesinden gören bu kaplumbağa; Momo’yu sağ salim Hora Ustaya ulaştırabilmişti.

Zamanın bekçisi olan Hora Usta, duman adamlarla Momo ile savaşmak zorundaydı. Momo yapayalnızdı çünkü duman adamlar ondan en yakın iki arkadaşını da çalmıştılar.

Momo arkadaşlarını ve tüm dünyayı kurtarmak adına Hora Ustanın emniyetiyle zamanı durdurup, duman adaların inine kadar giden Momo, insanlığı kurtarabilecek miydi?

Sonunu söylemek istemedim çünkü tüm heyecan içinizden kaçıp gitmesin diye. Yine ortaokul bir seviyesinde kaliteli hikaye kitaplarından. Çocukların özellikle ilkokul seviyesindekilerin okuması gereken listesinde… Gençlere pek hitap eden bir kitap olmasa da kurgudan çıkarılabilecek çok güzel mesajlar var. Bu ipin başını ilk başta arkadaşlık sevgisi çekiyordu.

Yazar: Selin Gürcüoğlu

Momo Yorumları

Momo Yorum okunması gereken bir kitap çok faydalı

15-03-2017 18:30 !!

Momo Yorum güzel

01-05-2017 13:47 !!

Momo Yorum güzel

08-05-2017 21:07 !!

Momo Yorum bu kitabı okudum çok güzel okumanızı tavsiye ederim

25-05-2017 23:06 !!

Momo Yorum bende tavsiye ederim kesinlikle okuyun

03-01-2018 21:08 !!

Momo Yorum hocamız zorla okuttu yoksa açıp bir kere bile okumazdım. benim fovorim alacakaranlık harika bir kitap okumanızı tavsiye ederim

07-01-2018 21:54 !!

Momo Yorum gerçekten çok güzel bir kitap ben okudum ve çook beyendim . . . . . . .

04-04-2018 20:47 !!

Momo Yorum mükemmel bir kitap

14-04-2018 21:16 !!

Momo Yorum çok sıkıcı

16-04-2018 12:18 !!

Momo Yorum bulursam okuyucağım bir kitap.

MeHRiBaN📖 • 22-04-2018 13:20 !!

Momo Yorum sınav var dıye zorla okudum ığrenç derecede sıkıcı bir kıtap hıcbısey kattığı da yok gereksız vakıt kaybı sakın okumayın

09-05-2018 22:25 !!

Momo Yorum sonundu ne oluyo

22-05-2018 21:18 !!

Yorum Yaz

:: Tavsiyeler ::
:: Kitap Rehberi ::
:: Yazarlar ::
:: Kategoriler ::
:: En Son Yorumlar ::


reklam veriletişim • © 2018 YazarOkur Kitap.