Momo

Momo
Kitabın Yazarı:Michael Ende Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Kabalcı Yayınevi Yayınlandığı Yıl:1973 Sayfa Sayısı:303 ISBN:9786055272296 Kitap Puanı:7.5 / 10 | Yorum: 32

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al e-kitap,pdf,epub: *

7.5
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Momo - Michael Ende

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Çocuk Kitapları Orjinal Adı:MomoÇeviren:Leman Çalışkan

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Momo Özet

İnsanlar birbirlerine hangi özellikleri yüzünden sempati veya antipati duyar? Momo’yu herkes sessizliği ve insanlara kazandırdığı ilham kaynağından dolayı bu kadar sevilip saygı duyuluyordu.

Momo bulunduğunda harabe bir tiyatrodan arda kalan mağara şekilde ki sığınağın önündeydi. Üstü başı yırtık bir biçimde, orada bulunan birkaç kişi tarafından bulunmuştu. Hepsi ilk başta polise şikâyet edip, Momo’yu çocuk esirgeme kurumlarına yerleştirmelerini isteseler de; Momo’nun itirazları üzerine bu seçeneği gerçekleştirmediler. Çünkü zaten Momo o pencerelerinde demir parmaklıklar olan yerden kaçmıştı ve yaşadığı eziyetlerden dolayı bir daha da orada yaşamak istemiyordu.

Ve böylece çevrede yaşayan insanlar Momo’nun bakımının üstlenerek ihtiyaçlarını paylaşmayı karar verdiler. Bir iki gün geçip Momo ile ilişkileri garip bir hal alıp inanılmaz keyifli hale gelmişti. Dilden dile yayılan Momo bir atasözü haline gelmiş ve insanlar, sıkıntılı arkadaşlarıyla karşılaştıklarında “Bir Momo’ya git sen.” Diyorlardı hep.

Çocuklar bile evlerinin uzak olmasına rağmen Momo’nun yanına gelip onunla oyun oynamak istiyorlardı. Onun yanında herkesin aklına bir anda çılgın fikirler gelip ortalığa neşe ve sevinç hakim oluyordu.

Ama Momo’nun en yakın iki arkadaşı vardı. İlki ihtiyar olan ama gençlere taş çıkarabilen Beppo’ydu. Kendisi bir çöpçü olup sabahtan akşama kadar kaldırımları süpürürdü. En yakını ise Momo’ydu. Çünkü herkes Beppo’yu deli olarak adlandırmıştır. Bunun nedeni ise Beppo cevap vermeden önce çok uzun düşünmesidir. Kelimelerin anlamlarına çok fazla dikkat eder çünkü kendisi.

Birde hem genç hem de yakışıklı olan Girolamo vardı. Ama herkes ona Gigi derdi. Hayalleri çok zengin olup refah içinde yaşamaktı ve hep eğer bir gün çok paraya sahip olursa; zenginliğin kendisini değiştirmeyeceğini savunurdu. Geçmişten günümüze gelen efsane ve halk hikâyelerini kendi yorumlayarak anlatan Gigi, şehrin masalcısıydı. Ve herkes gibi onunda ilham kaynağı Momo’ydu.

Herkes mutlu ve huzurluydu. Ta ki duman adamlar şehri tek tek fethedene kadar. Zaman tasarrufçusuyuz diye insanların tüm huzurlu ve mutlu anlarını ellerinden alıp onları tamamen robot haline getirip, insanlardan arta kalan boş vakitlerden besleniyorlardı. Ağızlarından hiç eksik etmedikleri sigara ise onların yaşam kaynağıydı. İnsanlardan çaldıkları zamanları bir sis bulutunun üstünde saklayıp, onların yaşam kaynağını saklıyorlardı.

Herkesi ilginç matematik işlemleriyle kandıran bu birlik, hedefleri insanları tamamen yeryüzünden yok edip kendileri dünyada hüküm sürmek. Ki amaçlarını da gerçekleştirmişlerdi zaten.

Lakin onların önünde koskoca bir Momo engeli vardı. Hissiz insanlara bile gerçek duyguları yaşatan bu küçük kız, duman adamların planlarını bozuyordu.

Çocuklar artık ailelerini kaybetmiş ve bu durumdan nefret eden bir hale gelmiştiler. Momo, Gigi, Beppo ve diğer çocuklar birleşip protesto ederken bu durumu; umutları vardı. Oysaki kimse tarafından umursamayıp, kimsenin ilgisini çekemedikleri için son umut tanecikleri yok olup gitmişti. Duman adamlar bu durumdan memnundu ama yine de Momo’nun ortadan kalkması gerekiyordu.

Adamlara şehrin her yerinde aranması için emir verilirken, Momo yeni keşfettiği küçük dostu olan kaplumbağa ile uzun bir yolculuğa çıkmışlardı. Gerçi bu kaplumbağanın düşündüklerini sırtında belirtme gibi özel bir yeteneği de vardı. Her şeyi yarım saat öncesinden gören bu kaplumbağa; Momo’yu sağ salim Hora Ustaya ulaştırabilmişti.

Zamanın bekçisi olan Hora Usta, duman adamlarla Momo ile savaşmak zorundaydı. Momo yapayalnızdı çünkü duman adamlar ondan en yakın iki arkadaşını da çalmıştılar.

Momo arkadaşlarını ve tüm dünyayı kurtarmak adına Hora Ustanın emniyetiyle zamanı durdurup, duman adaların inine kadar giden Momo, insanlığı kurtarabilecek miydi?

Sonunu söylemek istemedim çünkü tüm heyecan içinizden kaçıp gitmesin diye. Yine ortaokul bir seviyesinde kaliteli hikaye kitaplarından. Çocukların özellikle ilkokul seviyesindekilerin okuması gereken listesinde… Gençlere pek hitap eden bir kitap olmasa da kurgudan çıkarılabilecek çok güzel mesajlar var. Bu ipin başını ilk başta arkadaşlık sevgisi çekiyordu.

Yazan: Selin Gürcüoğlu

Momo Soruları ve Cevapları

Momo kimin eseri?

Michael Ende

Momo türü nedir?

Yabancı Romanlar, Çocuk Kitapları

Momo kaç sayfa?

303

Momo Yorumları

okunması gereken bir kitap çok faydalı

15-03-2017 18:30

bu kitabı okudum çok güzel okumanızı tavsiye ederim

25-05-2017 23:06

bende tavsiye ederim kesinlikle okuyun

03-01-2018 21:08

hocamız zorla okuttu yoksa açıp bir kere bile okumazdım. benim fovorim alacakaranlık harika bir kitap okumanızı tavsiye ederim

07-01-2018 21:54

gerçekten çok güzel bir kitap ben okudum ve çook beyendim . . . . . . .

04-04-2018 20:47

bulursam okuyucağım bir kitap.

MeHRiBaN📖 • 22-04-2018 13:20

sınav var dıye zorla okudum ığrenç derecede sıkıcı bir kıtap hıcbısey kattığı da yok gereksız vakıt kaybı sakın okumayın

09-05-2018 22:25

momo kitabını okuyun micheal ende nin yaptığı kitaptır bu bir öğretmen olarak bu yazarının kitaplarını okumanızı tavsiye ederim

25-10-2018 19:50

bazı arkadaşlar kitabı zorla okumuş be beğenememiş,sizin içinizde kitap okuma isteği yoksa 1000 tane kitap okusanız bile zevk alamazsınız. kitabın içindeki incelikleri fark etmeniz gerekir sadece

28-11-2018 23:08

zamanın değerini anlatan harika bir kitap. peki zaman neydi? sadece iş mi, para mı, güç mü? hayır. zamanı asıl değerli kılan sevdiklerimizle yaşadığımız anlardı.

ilayda • 25-01-2019 22:46

yani harika mükemmel ben 6.sinifa gidiyorum ve bu kitabi okumak zorundaydim okudum çoooooooooooook sevdim hem kitabi hemde momoyu efe gamze👍😃👍😃

03-02-2019 15:31

güzel bir anlatım, hoş bir eser.🎠 puanım 7/10✨✨✨

maNga • 24-02-2019 18:03

ben de bu kitabı tavsiye ederim ama bu sitede bu kitap hakkında sorular olsa daha iyi olucak. ♥♥

25-03-2019 22:19

ilkokul ortaokul yıllarında kesinlikle okunması gereken bir kitap

şevval • 09-04-2019 20:27

kitap güzel ama sıkıcı ve anlaması zor

19-04-2019 16:02

kitap güzel okumanızı tavsiye ederim kessinlikle okuyun

27-05-2019 22:36

çok güzel ve hoş bir kitap

5parasızkitapsever • 25-07-2019 16:39

momo sizi kendi dünyasının kapısını sizin için aralıyor bence bu dünyadan öğrenebileceğimiz bazı kuralları yıkmak gerektirdiğimizi arkamıza baktığımızda küçük mutlu dünya oluşturmamızı isteyen bir kitap okunması gereken güzel bir eser tavsiye edilir..

Ceyda • 06-08-2019 18:23

bazıları kitabın her yaş için uygun olduğunu söylüyor ama bence bu doğru değil. bu bir çocuk kitabı. ama bir yetişkin olarak yeğenlerime kitap vermeden önce ben okuduğum için okudum.

öncelikle yazarın hayal gücü muazzam. yani bambaşka bir dünya oluşturmuş ve gerçekten hayran bırakıyor. kitabı okurken her bir sahne saf berraklığıyla zihinde canlanıyor. yani anlatımı da bir o kadar güzel. tabi çevirmen de gayet başarılı bir iş çıkarmış. diğer bir nokta ise aslında alman bir yazarın kendi sistemini de eleştirmesi diye okunabilir. savaş sonrası almanya'da yapılan çalışma seferberliği, alman disiplini eleştirisi gibi de yorumlanabilir. tabi ki çocuklar bunu kavrayamaz. ancak kitaptan ben bu sonucu da çıkardım. hümanist duyguların kaybedilmemesi üzerine güzel bir kitap.

18-08-2019 10:48

harika bir kitap herkesin okumasını öneririm dendiği gibi arkadaşlık sevgisi yoğğun basmaktadır ben okudum ve çoook beğendim müthiş tam benlik böyle kitaplar çocuklara çok faydalı

15-12-2019 20:09

bir çocuk romanı ama her yaşta okunabilir olması romanı çok özel kılıyor okurken içine kapılıp gidilecek bir efsane yapıt

Keremonerrr • 25-04-2020 04:17

hem çocukların hemde yetişkinlerin okyabileceği güzel akıcı bir kitap. kitabın bazı bölümlerinde düşüncelerini zorlaman gerekiyor.

zeynepp • 07-05-2020 16:09

kitap harika kesinlikle okuyun çok güzel ben daha okumadım ama özetini okurum :)

02-10-2020 08:29

isminden dolayı öğrenciler tarafından korkuyla bakılan ama çok sıcacık bir hikayedir momo. küçük bir kızın, tüm engellemelere karşın korkmadan hayatına devam etmesi anlatılmaktadır. her yeri duman adamlar kaplamaya başlamışken, insanlar somurtmaya başlamışken momo her daim gülümsemektedir. hiçbir zamanda gülümsemekten geri durmamıştır. duman adamları ise bir kaplumbağanın yardımıyla yenmiştir ve hayatın anlamını çözmüştür. "hayatın anlamı nedir?" diye sorduğunuzu duyuyorum. okuyun :)

Mahmutandi • 16-12-2020 02:02

öğretmenimiz ödev olarak verdi ama anlaması zor bir kitap bir deneyin ben okudum 3.de anladım esrarengiz kelimeler tavsiye ederim

12-01-2021 14:59

momo konusundan önce kurgusal olarak çok etkileyici bir kitap. başlangıcı ayrı bitişi apayrı enteresan. konusu küçük kız momo etrafında şekilleniyor. masumiyeti ve temizliği temsil eden bir karakter momo. zaman hırsızlarının en büyük düşmanı da bu masumiyet. zaman hırsızlarına karşı duran bir savaşçı momo. başta yanında arkadaşları var fakat sonra onlar da oyalamacı şeylere kanıp onu yalnız bırakıyorlar. tek başına herkesin gözünü açmak için uğraşıyor momo. ve zamanın ne denli önemli olduğunu tekrar hatırlatıyor.

e.z.a • 26-02-2021 02:12

hiç kimsenin bilmediği bir yerde, bilinmeyen bir zamanda yaşayan herkesin kalbine dokunan momo'nun hikayesi. günümüz yaşam şartlarını çok iyi anlatıyor roman. zamanın değerini çok iyi işlemiş michael ende.

nonamelibrary • 18-05-2021 11:17

momo kitabının türü nedir

13-05-2022 20:09

kitap fantastik bir roman hem de harika bir çocuk kitabı çocuk kitabı diye geçiyor ama yetişkinlere de ders veriyor mutlaka okunması gereken kitap listesinin başında gelir

17-09-2022 23:15

bu kadar mükemmel bir kitap beklemiyordum çocuk kitabı değil herkesin okuması gereken bir eser zaman anlayışını zamanın satın alınamadığını ama satın alınan şeylerle nasıl heba edildiğini çok güzel anlatmış sonu da çok güzel bitiyor bence herkes okumalı

30-11-2022 22:21

bende öğrenciyim çok kitap özeti kopyaladım ama bu kitabınkini kopyalamayın okurum derim bu kadar güzel hayat dersi veren başka kitap görmedim

05-03-2023 22:42

okuduğum en mükemmel roman zamanı harika anlatmış günümüz yaşam tarzını harika anlatmış mutlaka okunması gereken okutturulması gereken bir kitap çocuk kitabı değil tam yetişkinler için olan bir kitap

05-06-2023 23:42

Cim Düğme ve Vahşi 13’ler Cim Düğme ve Lokomotifçi Lukas Büyü Okulu Dilek Şurubu Bitmeyecek Öykü Momo en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Gün Olur Asra Bedel Tutunamayanlar Acımak Camdaki Kız 1984 Hayvan Çiftliği Sokrates'in Savunması Uzun Hikaye Alice Harikalar Diyarında Haritada Kaybolmak Kraliçeyi Kurtarmak İçimdeki Müzik Çalıkuşu Çocuk Kalbi Küçük Kara Balık İntibah Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Don Kişot Sineklerin Tanrısı Toprak Ana İnce Memed Satranç İki Şehrin Hikayesi Vadideki Zambak İçimizdeki Şeytan Sergüzeşt Beyaz Gemi Araba Sevdası Yaban İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Dönüşüm Beyaz Diş Saatleri Ayarlama Enstitüsü Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Simyacı Şeker Portakalı Kürk Mantolu Madonna Madalyonun İçi Esir Şehrin İnsanları Üç Anadolu Efsanesi Köroğlu, Karacaoğlan, Alageyik Yeraltından Notlar Sait Faik Seçme Hikayeler Rüzgarı Dizginleyen Çocuk Sabahattin Ali Bütün Öyküleri Sadako ve Kağıttan Bin Turna Kuşu Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Memduh Şevket Esendal Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Victor Hugo Zülfü Livaneli Çocuk Kitapları Erotik Kitaplar Romantik Aşk Kitapları Öykü Hikaye Kitapları Yabancı Romanlar Komik Kitaplar Yerli Romanlar Gizem Kitapları Macera Kitapları Tarihi Kitaplar Bilim Kurgu Kitapları Polisiye Kitaplar Kişisel Gelişim Kitapları Korku Kitapları Fantastik Kitaplar Psikoloji Kitapları Felsefe Kitapları Tiyatro & Oyun Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Şiir Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Biyografi Kitapları Günlük Anı Kitapları Deneme Kitapları Politik Kitaplar Beslenme Diyet Kitapları Gerilim Kitapları