Momo

Momo
Kitabın Yazarı:Michael Ende Kitap Türü:Yabancı Romanlar Yayınevi:Kabalcı Yayınevi Yayınlandığı Yıl:1973 Sayfa Sayısı:303 ISBN:9786055272296 Kitap Puanı:7.7 / 10 | Yorum: 21

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:28,60 TL e-kitap,pdf,epub: *

7.7
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Güzel
Giriş Yap Üye Ol

Momo - Michael Ende

Kitap Türü:Yabancı Romanlar, Çocuk Kitapları Orjinal Adı:MomoÇeviren:Leman Çalışkan

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Momo Özeti

İnsanlar birbirlerine hangi özellikleri yüzünden sempati veya antipati duyar? Momo’yu herkes sessizliği ve insanlara kazandırdığı ilham kaynağından dolayı bu kadar sevilip saygı duyuluyordu.

Momo bulunduğunda harabe bir tiyatrodan arda kalan mağara şekilde ki sığınağın önündeydi. Üstü başı yırtık bir biçimde, orada bulunan birkaç kişi tarafından bulunmuştu. Hepsi ilk başta polise şikâyet edip, Momo’yu çocuk esirgeme kurumlarına yerleştirmelerini isteseler de; Momo’nun itirazları üzerine bu seçeneği gerçekleştirmediler. Çünkü zaten Momo o pencerelerinde demir parmaklıklar olan yerden kaçmıştı ve yaşadığı eziyetlerden dolayı bir daha da orada yaşamak istemiyordu.

Ve böylece çevrede yaşayan insanlar Momo’nun bakımının üstlenerek ihtiyaçlarını paylaşmayı karar verdiler. Bir iki gün geçip Momo ile ilişkileri garip bir hal alıp inanılmaz keyifli hale gelmişti. Dilden dile yayılan Momo bir atasözü haline gelmiş ve insanlar, sıkıntılı arkadaşlarıyla karşılaştıklarında “Bir Momo’ya git sen.” Diyorlardı hep.

Çocuklar bile evlerinin uzak olmasına rağmen Momo’nun yanına gelip onunla oyun oynamak istiyorlardı. Onun yanında herkesin aklına bir anda çılgın fikirler gelip ortalığa neşe ve sevinç hakim oluyordu.

Ama Momo’nun en yakın iki arkadaşı vardı. İlki ihtiyar olan ama gençlere taş çıkarabilen Beppo’ydu. Kendisi bir çöpçü olup sabahtan akşama kadar kaldırımları süpürürdü. En yakını ise Momo’ydu. Çünkü herkes Beppo’yu deli olarak adlandırmıştır. Bunun nedeni ise Beppo cevap vermeden önce çok uzun düşünmesidir. Kelimelerin anlamlarına çok fazla dikkat eder çünkü kendisi.

Birde hem genç hem de yakışıklı olan Girolamo vardı. Ama herkes ona Gigi derdi. Hayalleri çok zengin olup refah içinde yaşamaktı ve hep eğer bir gün çok paraya sahip olursa; zenginliğin kendisini değiştirmeyeceğini savunurdu. Geçmişten günümüze gelen efsane ve halk hikâyelerini kendi yorumlayarak anlatan Gigi, şehrin masalcısıydı. Ve herkes gibi onunda ilham kaynağı Momo’ydu.

Herkes mutlu ve huzurluydu. Ta ki duman adamlar şehri tek tek fethedene kadar. Zaman tasarrufçusuyuz diye insanların tüm huzurlu ve mutlu anlarını ellerinden alıp onları tamamen robot haline getirip, insanlardan arta kalan boş vakitlerden besleniyorlardı. Ağızlarından hiç eksik etmedikleri sigara ise onların yaşam kaynağıydı. İnsanlardan çaldıkları zamanları bir sis bulutunun üstünde saklayıp, onların yaşam kaynağını saklıyorlardı.

Herkesi ilginç matematik işlemleriyle kandıran bu birlik, hedefleri insanları tamamen yeryüzünden yok edip kendileri dünyada hüküm sürmek. Ki amaçlarını da gerçekleştirmişlerdi zaten.

Lakin onların önünde koskoca bir Momo engeli vardı. Hissiz insanlara bile gerçek duyguları yaşatan bu küçük kız, duman adamların planlarını bozuyordu.

Çocuklar artık ailelerini kaybetmiş ve bu durumdan nefret eden bir hale gelmiştiler. Momo, Gigi, Beppo ve diğer çocuklar birleşip protesto ederken bu durumu; umutları vardı. Oysaki kimse tarafından umursamayıp, kimsenin ilgisini çekemedikleri için son umut tanecikleri yok olup gitmişti. Duman adamlar bu durumdan memnundu ama yine de Momo’nun ortadan kalkması gerekiyordu.

Adamlara şehrin her yerinde aranması için emir verilirken, Momo yeni keşfettiği küçük dostu olan kaplumbağa ile uzun bir yolculuğa çıkmışlardı. Gerçi bu kaplumbağanın düşündüklerini sırtında belirtme gibi özel bir yeteneği de vardı. Her şeyi yarım saat öncesinden gören bu kaplumbağa; Momo’yu sağ salim Hora Ustaya ulaştırabilmişti.

Zamanın bekçisi olan Hora Usta, duman adamlarla Momo ile savaşmak zorundaydı. Momo yapayalnızdı çünkü duman adamlar ondan en yakın iki arkadaşını da çalmıştılar.

Momo arkadaşlarını ve tüm dünyayı kurtarmak adına Hora Ustanın emniyetiyle zamanı durdurup, duman adaların inine kadar giden Momo, insanlığı kurtarabilecek miydi?

Sonunu söylemek istemedim çünkü tüm heyecan içinizden kaçıp gitmesin diye. Yine ortaokul bir seviyesinde kaliteli hikaye kitaplarından. Çocukların özellikle ilkokul seviyesindekilerin okuması gereken listesinde… Gençlere pek hitap eden bir kitap olmasa da kurgudan çıkarılabilecek çok güzel mesajlar var. Bu ipin başını ilk başta arkadaşlık sevgisi çekiyordu.

Editör: Selin Gürcüoğlu

Momo Yorumları

okunması gereken bir kitap çok faydalı

15-03-2017 18:30

güzel

01-05-2017 13:47

güzel

08-05-2017 21:07

bu kitabı okudum çok güzel okumanızı tavsiye ederim

25-05-2017 23:06

bende tavsiye ederim kesinlikle okuyun

03-01-2018 21:08

hocamız zorla okuttu yoksa açıp bir kere bile okumazdım. benim fovorim alacakaranlık harika bir kitap okumanızı tavsiye ederim

07-01-2018 21:54

gerçekten çok güzel bir kitap ben okudum ve çook beyendim . . . . . . .

04-04-2018 20:47

mükemmel bir kitap

14-04-2018 21:16

çok sıkıcı

16-04-2018 12:18

bulursam okuyucağım bir kitap.

MeHRiBaN📖 • 22-04-2018 13:20

sınav var dıye zorla okudum ığrenç derecede sıkıcı bir kıtap hıcbısey kattığı da yok gereksız vakıt kaybı sakın okumayın

09-05-2018 22:25

sonundu ne oluyo

22-05-2018 21:18

momo kitabını okuyun micheal ende nin yaptığı kitaptır bu bir öğretmen olarak bu yazarının kitaplarını okumanızı tavsiye ederim

25-10-2018 19:50

bazı arkadaşlar kitabı zorla okumuş be beğenememiş,sizin içinizde kitap okuma isteği yoksa 1000 tane kitap okusanız bile zevk alamazsınız. kitabın içindeki incelikleri fark etmeniz gerekir sadece

28-11-2018 23:08

zamanın değerini anlatan harika bir kitap. peki zaman neydi? sadece iş mi, para mı, güç mü? hayır. zamanı asıl değerli kılan sevdiklerimizle yaşadığımız anlardı.

ilayda • 25-01-2019 22:46

yani harika mükemmel ben 6.sinifa gidiyorum ve bu kitabi okumak zorundaydim okudum çoooooooooooook sevdim hem kitabi hemde momoyu efe gamze👍😃👍😃

03-02-2019 15:31

güzel bir anlatım, hoş bir eser.🎠 puanım 7/10✨✨✨

maNga • 24-02-2019 18:03

ben de bu kitabı tavsiye ederim ama bu sitede bu kitap hakkında sorular olsa daha iyi olucak. ♥♥

25-03-2019 22:19

ilkokul ortaokul yıllarında kesinlikle okunması gereken bir kitap

şevval • 09-04-2019 20:27

kitap güzel ama sıkıcı ve anlaması zor

19-04-2019 16:02

kitap güzel okumanızı tavsiye ederim kessinlikle okuyun

27-05-2019 22:36

en iyi kitaplar yeni çıkan kitaplar en çok satan kitaplar okunması gereken kitaplar en çok okunan kitaplar 100 temel eser bedava kitap editör ol kitap bağışı Bir Ömür Nasıl Yaşanır Abartma Tozu Camdaki Kız Peki Ya Şimdi Kalp İtiraf Göçüp Gidenler Koleksiyoncusu Fırtınada Yanacaksın Son Sızı Üç Kız Kardeş Mustafa Kemal Deniz Duası 1984 Paris’ten Çiçeklerle Hayvan Çiftliği Leyla İle Mecnun Kırlangıç Çığlığı 4N1K 2 Başlangıç Fesleğen Sen On Yedi Yaşımsın Momo Nutuk Korku Huzursuzluk Kraliçeyi Kurtarmak Aeden Olağanüstü Bir Gece Senden Sonra Ben Ölüme Fısıldayan Adam Yabancı Şahmeran Vazgeçtim Bülbülü Öldürmek Beyaz Zambaklar Ülkesinde Sineklerin Tanrısı Satranç Kötü Çocuk İçimizdeki Şeytan Küçük Ağa Bana İkimizi Anlat Fi Beyaz Gemi Yaban Tutunamayanlar İnsan Ne İle Yaşar Küçük Prens Beyaz Diş Fareler ve İnsanlar Sol Ayağım Suç ve Ceza Sefiller Yüreğim Seni Çok Sevdi Bukre Serenad Böğürtlen Kışı Senden Önce Ben Simyacı Uçurtma Avcısı Aynı Yıldızın Altında Şeker Portakalı Grinin Elli Tonu Kürk Mantolu Madonna Ahmet Ümit Ahmet Batman Ayşe Kulin İskender Pala Canan Tan Dostoyevski Elif Şafak Jojo Moyes Kahraman Tazeoğlu Orhan Kemal Peyami Safa Sabahattin Ali Sarah Jio Tarık Buğra Zülfü Livaneli Romantik Aşk Kitapları Yabancı Romanlar Erotik Kitaplar Macera Kitapları Yerli Romanlar Komik Kitaplar Gizem Kitapları Fantastik Kitaplar Öykü Hikaye Kitapları Polisiye Kitaplar Kişisel Gelişim Kitapları Tarihi Kitaplar Psikoloji Kitapları Çocuk Kitapları Bilim Kurgu Kitapları Kadın Erkek İlişkisi Korku Kitapları Din / Tasavvuf Kitapları Politik Kitaplar Gerilim Kitapları Biyografi Kitapları Deneme Kitapları Şiir Kitapları Günlük Anı Kitapları Beslenme Diyet Kitapları