Dilek Şurubu

Dilek Şurubu
Kitabın Yazarı:Michael Ende Kitap Türü:Çocuk Kitapları Yayınevi:Pegasus Yayınları Yayınlandığı Yıl:2017 Sayfa Sayısı:240 ISBN:9786052993118 Kitap Puanı:8.8 / 10 | Yorum: 5

Fiyat Listesi / Satın Al

YazarOkur:bedava al KitapYurdu:109,45 TL D&R:155,25 TL e-kitap,pdf,epub: *

8.8
Berbat Sıkıcı Ehh işte Güzel Harika
Harika
Giriş Yap Üye Ol

Dilek Şurubu - Michael Ende

Kitap Türü:Çocuk Kitapları Orjinal Adı:Der satanarchäolügenialkohöllische WunschpunschÇeviren:Leman Çalışkan

Puan Tablosu

Arka Kapak Bilgisi

Dilek Şurubu Özet

Yılın son günüdür; ancak büyücü İblis Şarlatan, yıllık görevleri arasında olan tüm kötülükleri henüz yapamamıştır. Oysa ki İblis Şarlatan, büyücülük bilgisi karşılığında Endıştaki Karanlığın Yüce Bakanı İblis Hazretleriyle bir anlaşma yapmıştır. Ne yazık ki görevini hakkıyla yerine getiremediği için İblis Hazretleri, İblis Şarlatan’a, icra memuru olan Melun Kurtçuk’u göndermiştir. Zor durumda olan İblis Şarlatan, Melun Kurçuk’a yılın henüz bitmediğini ve saat 12’ye dek vakti olduğunu söyler. Böylece Melun Kurtçuk’tan birkaç saatliğine kurtulan İblis Şarlatan, icradan kaçınmak için çareler aramaya başlar.

Hayvanlar Yüksek Şurası, dünyanın kötü gidişatına, doğanın yok olmasına ve tüm hayvanların zarar görmesine binaen, tehlikeli gördükleri insanların arasına bazı ajanlar gönderir. Şuranın en çok şüphelendiği kişi ise İblis Şarlatan’dan başkası değildir. Mauro adındaki bir kediyi İblis Şarlatan’a ajan olarak gönderseler de meseleyi çok kısa bir zamanda anlayan büyücü, kediyi şımartarak ve bolca besleyip şişmanlamasını ve tembelleşmesini sağlayarak, Hayvanlar Yüksek Şurası’nın planlarını boşa çıkarmaya çalışır.

İblis Şarlatan’ın, tıpkı kendisi gibi büyücü olan, Zalime Vampirsoy adında bir teyzesi vardır. Teyzesinin yardımcısı olan Yakup adındaki karga, İblis Şarlatan’a, birazdan Zalime Vampirsoy’un geleceğini haber verir. Oldukça çıkarcı birisi olan Zalime Vampirsoy’un bu beklenmedik ziyareti, İblis Şarlatan’ı şüpheye düşürür. Büyücü, bütün önemli bilgilerinin yazılı olduğu evrakları saklamaya başlar.

Çok geçmeden Zalime Vampirsoy, şömine bacasından eve dalar. İstediği kadar para yaratma gücüne sahip olan Zalime Vampirsoy, yeğeninden, dedesine ait bir evrakı ister. Bu evrak yarımdır ve diğer yarısının nerede olduğu meçhuldür. O güne kadar bu kağıt parçasına ehemmiyet vermeyen İblis Şarlatan’ın gözünde dede mirası birden değer kazanır. Sonra öğrenir ki, dedesinden kalan ruloda tarifi verilen şey, dilek şurubudur. Dilek şurubu, yılın son saatlerinde bütün dileklerin gerçekleşmesini sağlayan bir iksirdir. Ancak, neyin olması isteniyorsa, onun tam tersi söylenmelidir. Zenginlik isteniyorsa fakirlik dilenmeli, hayat isteniyorsa ölüm için dilekte bulunmalıdır. İblis Şarlatan, bu şurubun kendisini icradan kurtarabileceğini düşünür. Teyzesi bu meseleyi biliyorsa, büyük ihtimalle rulonun diğer yarısı da ondadır. Teyzesine sorduğu tuzak sorularla İblis Şarlatan, gerçeği öğrenir. Zalime Vampirsoy kendisine ne kadar para teklif ederse etsin kabul etmez. Hem Zalime Vampirsoy hem de İblis Şarlatan dilek şurubuna tek başlarına sahip olmak isteseler de bir türlü uzlaşamazlar ve sonunda işbirliği yapmaya karar verirler.

Karga Yakup, Hayvanlar Yüksek Şurasının Zalime Vampirsoy’a gönderdiği ajandan başkası değildir. Karga Yakup, meseleyi Mauro’ya açar. Dünyayı kurtarma peşindeki Yakup ve Mauro, her dileği gerçekleştirecek güçlü bir iksirin tarifini eline geçiren bu kötü insanları engellemek için elinden geleni yapmaya çalışır.

Dilek şurubu, saatin 12’yi geçmesiyle ve yeni yıla girilmesiyle birlikte tersten işleme özelliğini kaybedip ne dilenirse onu gerçekleştirecek bir yapıya geçer. Karge ve kedi de kiliseye gidip yeni yıl çanını çalmayı, böylece dilek şurubunu etkisiz hâle getirmeyi akıllarından geçirir. Bu saçma plan için doğruca kiliseye giderler. Burada Aziz Yılbaşı ile karşılaşırlar. Aziz Yılbaşı, karga ile kedinin amacını öğrenince onlara yeni yıla ait bir zaman parçası verir ve bunu iksire karıştırmalarını söyler. Böylece dilek şurubu, yeni yıla girilmiş gibi davranacak ve dilekleri doğrudan yerine getirecektir. Karga Yakup ile Kedi Mauro da bu zaman parçasını alıp iksir kazanına karıştırırlar. Dilek şurubu tamamlanınca hem Zalime Vampirsoy hem de İblis Şarlatan bu şuruptan içip içip iyi dileklerde bulunurlar, çünkü aslında tam tersinin olmasını isterler. Ne yazık ki durumun farkında değillerdir. Sonra, karga ile kedinin kötülüğünü isteyip onlar hakkında iyi dilekte bulunurlar; ancak, Yakup ile Mauro’nun daha da güçlenip güzelleştiğini görürler. Anlarlar ki dilek şurubu istenilenin tersini değil, ne istenirse onu yapmaktadır. Bunun üzerine teyze ile yeğen birbirine girerler. Kavga esnasında da, özleri kötü olan bu insanlar birbirlerine iyilik diler. Bir kez iyi olunca da, artık kötülük isteyemez olurlar. Böylece bir yıl içinde yerine getirmeleri gereken kötülük limitini dolduramazlar. Melun Kurtçuk ise, saat tam 12: yi gösterdiğinde, yerine getirilmeyen kötülükler sebebiyle hem İblis Şarlatan’ın hem de Zalime Vampirsoy’un her şeyine el koyar ve gider. Karga Yakup ile Kedi Mauro ise, kötülere ve kötülüklere karşı zafer kazanmanın haklı gururunu yaşarlar.

Çocuk edebiyatının önde gelen yazarlarından Michael Ende, aksiyonu yüksek, heyecanı dorukta ve oldukça keyif verici bir romana imza atmıştır. İyilerle kötüler arasındaki ezeli savaşı konu alan yazar, günümüzün çevre sorunlarına da dikkat çekmiştir. Yazarın yarattığı fantastik dünya, reel dünyanın sorunlarına ışık tutar mahiyettedir. Kitabı bir kez elinize aldığınızda, bitirmeden rahat edemeyeceğinizi zannediyorum. “Dilek Şurubu”, kanımca, çocuklara tavsiye edilebilecek en güzel ve en anlamlı romanlardan biri olma özelliğine sahiptir.

Editör: Murat ASLAN

Dilek Şurubu Kitap Özeti

İblis Şarlatan kötülük konusunda son derece başarılı bir büyücüdür. Güçlerini eşsizleştiren ve onu son derece başarılı hale getiren şey ise Cehennem Zebanisi ile yaptığı bir anlaşmadır. Yaptığı anlaşmadaki şartları yerine getiremezse ödeyeceği bedele rağmen isteklerinden vazgeçmemiş olan Şarlatan, Yüksek Şura'dan gelen ve dünyadaki kötülüğün sebebini araştırmakla görevlendirilmiş ajan kedi Mauro Mauroğlu ile yaşamaktadır. Mauro'nun ajan olduğunu bilmesine rağmen bilmiyormuş gibi davranmak zorunda olması Cehennem Zebanisi ile yapmış olduğu anlaşmayı zora sokmaktadır. Hem ajana yakalanmamak hem de güçlerini kaybetmemek için Zebani'nin şartlarını yerine getirmek zorundadır. Olur da bir yıl içerisinde doğayı, hayvanları ve insanları etkileyecek kötülükler yapmamış olursa bir hiç olarak hayatına devam etmek zorunda kalacaktır.

Mauro'yu çeşitli büyülerle uyutarak, halsizleştirerek ve onun zaaflarıyla oynayarak kediyi miskinleştirmiş ve şımartmış olan Şarlatan, yine de yıl boyu gerçekleştirmesi gereken kötülükleri tamamlayamamıştır. Cehennem Zebanisi'nin elçisi Bay Kurtçuk yılın son günü Şarlatan'a bir ziyaret gerçekleştirir ve ona son bir uyarıda bulunur. Eğer yılın son saatlerine kadar yapacağı tüm kötülükleri yetiştiremezse saat onikiyi bir geçe cezalandırılacaktır.

Şarlatan ailesi öldükten sonra teyzesi Zalime Vampirsoy tarafından yetiştirilmiştir. Zalime Vampirsoy para cadısı olan, kötüler kötüsü bir kadındır. Şarlatan'ı oldukça iyi eğitmiş olmasına rağmen ikili arasında sevgi namına hiçbir duygu bulunmamaktadır. Zalime'nin yanındaki Yüksek Şura ajanı karga Yakup, Zalime'den önce koşup gelmiş ve Şarlatan'ın kapısını aşındırmıştır. Karga içeri girer girmez çeşitli zevzeklikler edip Zalime'nin ziyaretini bildirmek için geldiğini söyler Şarlatan'a. Zalime'nin eve gelip de yıllardır uğraştığı her şeyi göreceğini fark eden Şarlatan bir telaşla tüm gizli saklı kalmasını istediği büyüleri, eşyaları alt kata taşır.

Nihayet yalnız kalınca karga, kediye kendisinin de Yüksek Şura'dan gelen bir ajan olduğunu, cadı ile Şarlatan'ın dünyayı felaketlere sürükleyen kişiler olduğunu ve bu gece her şeyi açığa çıkarabileceklerini anlatır. Mauro kargaya inanmaz ancak cadı gelip de Şarlatan ile konuştuğunda gizlice dinleyip gerçekleri gözüyle görür. Yıllardır taparcasına sevdiği Şarlatan'ın bir kötülük abidesi olduğunu görmüş ve çok kırılmıştır.

Zalime Şarlatan'dan bir ricada bulunur. Ondan yıllar önce atalarından kalmış olan bir parşömen parçasını ister ve karşılığında para teklifinde bulunur. Teyzesinin para yaratma konusundaki tüm becerilerine rağmen ne kadar cimri olduğunu bilen Şarlatan bu isteğinden şüphelenir ve teyzesi gerçekleri söyleyene kadar parşömeni vermez. Zaten parşömenin diğer parçası yıllardır kayıp olduğu için de kullanılamayacak durumdadır. Bu kozu kullanmaya karar veren Şarlatan diğer parçanın teyzesinde olduğunu öğrenir. Şarlatan'ın inadına dayanamayan teyzesi parşömende yer alan büyünün ne olduğunu açıklar. Şeytanarşiddetkenerjiblisinsi Dilek Şurubu olarak bilinen büyünün yılın son saatinde tüm dileklerin tersini yerine getirdiğini anlatır. Şarlatan'ın Cehennem Zebanisi ile yaptığı anlaşmadan kendisinin de sorumlu tutulduğunu ve Şarlatan'ın yapması gerekenler gerçekleşmezse kendisinin de bir hiçe dönüşeceğini, bu nedenle hem kendi dilekleri hem de Şarlatan'ın beceriksizliğini çözmek için Dilek Şurubu'nu kullanacağını söyler. Kötülüğüne kötülük katmak isteyen ikili birlikte çalışmak zorunda kalırlar. Şarlatan şuruptan içmek şartıyla parşömeni verir.

Kedi ile karga konuşmaları gizlice dinlemiş ve bu olacakları engellemek için beyin fırtınası yapmaya başlamışlardır ancak gizlendikleri kutunun zehir içermesi ikisini de güçsüz düşürmüştür. Şarlatan ve cadı iksiri hazırlamaya başladıklarında kedi ile karga yollara düşüp yardım bulmaya giderler. Yolda ne yapacaklarını bilmez bir halde dolanırken çan kulesine ulaşırlar ve akıllarına yılbaşı çanını erkenden çalmak ve böylece büyüyü etkisiz hale getirmek gelir. Tam çana ulaşıp da onu çalmanın yollarını ararken yılda sadece bir kereliğine canlıya dönüşen heykel Aziz Yılbaşı canlanır ve çanı erken çalamayacaklarını söyler. Tüm olanları dinleyen Aziz Yılbaşı onlara bir buz parçası verir. Bu buz parçasını iksirin içine attıklarında büyü tersine dönecektir.

Kedi ile karga Şarlatan'ın evine dönerler ve her yerin darmadağın olduğunu görürler. Şarlatan ve cadı birbirlerini kandırmaya çalışırlarken çevreye olan güçlerini yitirdikleri için büyüleri ile ayakta duran her şey harekete geçmiştir ancak Şarlatan cadıyı bırakıp onları tekrar etkisi altına almıştır. Geriye sadece koca bir enkaz kalmıştır. Kedi ile karga ellerindeki buzu iksire atıp görevlerini tamamlarlar. İksiri içmeye gelen Şarlatan ile cadı, kedi ve kargaya da bunu izletirler. Dileklerini bir bir sıralarlarken yavaş yavaş sarhoş olurlar. İksirin sonuna doğru yaptıkları kötülüğün etkisini görmek isteyen ikili dileklerini bir de kedi ve karga üzerinde denemek isterler ancak denilenlerin tersini yapan iksir etkisini yitirmiştir. Buz taneciği iksirin gücünü tersine çevirdiği için karga güçlü ve dayanıklı, kedi de yıllardır istediği gibi şarkıcı ve asil olmuştur.

Kendileri için de dilekte bulunan Şarlatan ile cadı da iyiye dönmüşlerdir. Bu dileklerinin onların canına mal olacağını düşündükleri için de son dileklerini kötü olmak yönünde kullanırlar. Saat on ikiyi vurduğunda hiçbir şey başaramamış olan ikili Bay Kurtçuk tarafından cezalarını çekmek üzere Zebani'nin yanına götürülürler. Kedi ile karga da hayatlarına kaldıkları yerden devam ederler.

Hem çocuklar hem de yetişkinler için oldukça anlamlı dersler içeren kitap oldukça akıcı ve güzeldi. Yazar kötülüğün iyilik olmadan var olamayacağı ve iyiliğin en büyük erdem olduğunu sade bir dilde hikayeleştirmiş. Çok zevk alarak okuduğum ve herkese önereceğim bir kitap oldu. Çocuk kitabı tarzında kitapları okumaktan zevk alan ve çocukları için bir kütüphane arayan herkesin listesinde bulunması gereken bir eser. Keyifli okumalar dilerim.

Dilek Şurubu Soruları ve Cevapları

Dilek Şurubu kimin eseri?

Michael Ende

Dilek Şurubu türü nedir?

Çocuk Kitapları

Dilek Şurubu kaç sayfa?

240

Dilek Şurubu Yorumları

okunması gereken çocuk kitaplarından bir tanesi zaten michael endenin tüm kitapları okunması gerek

25-12-2019 19:16

çok güzel bir konusu var tavsiye ederim

14-01-2020 13:05

şahane bir kitap michael endeyi bilen bilir anlatmak istediğini harika bir bakış açısı ile anlatıyor mutlaka okunması gereken bir eser

26-05-2022 18:58

hızlı okuyan kurtçuk özetini arıyorum

10-03-2023 10:45

her çocuğun okuması gereken harika bir kitap

22-12-2023 22:23